Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2024, 16:56:12
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Nu ma mai identific cu crestinismul

Nu știu,dar de când mi-e tot mai rău din cauza bolilor pe care le am nu prea ma mai identific cu creștinismul.Ma simt neindreptatit și lovit de soarta și de 15 ani de când am boala nu cred ca au fost multe zile fericite cu adevarat nu cred ca mai multe de 2-3.Victoriile FC Alinborger la ManagerZone nu se pun .
Ce sa fac dacă nu ma mai identific cu creștinismul?Nu sunt ateu și nu cred ca am un esență în mine ateismul ,îmi place si am nevoie sa cred in ceva,în ultimul timp sm cochetărie cu astrologia ,mai demult cu New Age,,adică nu ca am cochetat doar am mai citit materiale cărți de autori cu aceste specialitati.
Oricum un lucru e clar:NU mai am râvnă din trecut pentru creștinism deși pana acum m-am rugat în continuare ,nu mai am râvnă din trecut poate di din cauza bolii.Oare ce sa dac?Încotro?Sunt un pic debusolat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2024, 17:13:10
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Nu știu,dar de când mi-e tot mai rău din cauza bolilor pe care le am nu prea ma mai identific cu creștinismul.Ma simt neindreptatit și lovit de soarta și de 15 ani de când am boala nu cred ca au fost multe zile fericite cu adevarat nu cred ca mai multe de 2-3.Victoriile FC Alinborger la ManagerZone nu se pun .
Ce sa fac dacă nu ma mai identific cu creștinismul?Nu sunt ateu și nu cred ca am un esență în mine ateismul ,îmi place si am nevoie sa cred in ceva,în ultimul timp sm cochetărie cu astrologia ,mai demult cu New Age,,adică nu ca am cochetat doar am mai citit materiale cărți de autori cu aceste specialitati.
Oricum un lucru e clar:NU mai am râvnă din trecut pentru creștinism deși pana acum m-am rugat în continuare ,nu mai am râvnă din trecut poate di din cauza bolii.Oare ce sa dac?Încotro?Sunt un pic debusolat
Parerea mea este ca orice ai face, sa nu faci rau, pacate mari.
De ce afectiune suferi?
Multa sanatate,
Doamne Ajuta!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.03.2024, 19:33:17
MineaPeter MineaPeter is online now
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Aline tată!
Ce facem, iarăși ne plângem!? Inclusiv în Postul Mare?

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Victoriile FC Alinborger la ManagerZone nu se pun .
Și-astea ce sunt? Cuvinte inventate din universul interior!?

Ia fii matale un bărbat adevărat și nu te mai tot plânge atât. Că chiar și dacă vei vrea pe viitor să ai o soție și o familie, majoritatea femeilor NU suportă bărbații care se tot plâng de viață ca și când ar fi niște păpuși confecționate din zahăr vanilat presărat cu bile multicolore. Fii mai dur și mai sigur pe tine și nu mai tot bate oamenii la cap cu lamentările cele nesfârșite. Ca bărbat, cineva tot trebuie să îți dea un duș rece la un moment dat. Și nici Împărăția Cerurilor nu se cucerește cu smiorcăiala încontinuă, ci eventual cu plângerea păcatelor împletită cu optimismul cel întru Hristos, ceea ce este altceva. Zile cu spor și seară bună!
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2024, 08:39:55
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

N-ai cum sa te identifici cu crestinismul. El vine de sus de la Dumnezeu prin Domnul Iisus Christos-Cuvantul care este Dumnezeu si este bun, pe cand noi venim de jos si suntem răi. Revenind in sine insuti iti vei da seama cum esti cu adevarat si cu cine esti identificat dar poti folosi Crestinismul ca sa te faca mai bun mai ales in sufletul tau cel vesnic. Din nemultumiri fata de Crestinism vin o serie de raciri si blzari, deci cand te rogi sau oricand incerca sa multumesti mult mai mult Domnului pentru ca exista si pentru tot ce ne da si pentru toate si vei vedea ca se poate iesi din starea suparata, trista, pesimista, nemultumita, revoltata. Lasa istoria persoanei tale departe de analizele tale si multumeste in ziua de azi si apoi in fiecare zi pentru orice.

E si o zicala iesita din intelepciunea populara foarte celebra: ”Nemultumitului i se ia darul si pierde harul, apoi cade din lac in putz si venind arshitza putul treptat seaca si daca nemultumitul nu se linisteste ci persista si incepe sa sape (pe altii) crezand ca da de apa da' de iad.”

Trebuie inteles profund si crezut acest sfat simplu din popor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.03.2024 at 13:51:17.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2024, 19:58:14
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Cred în Iisus Hristos, îmi pare rău pentru ce am postat, uneori sunt confuz cu privire la religie dar credinta mea strămoșească și radacina mea este creștinismul devi cred mult în Domnul Hristos.
Reply With Quote
Răspunde