Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2007, 23:06:55
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Personal cred ca Diavolul ca sa ajunga si la cei care cunosc bine Legea lui Dumnezeu si Calea lasata de Iisus Cristos si Sfintii Parinti si care cunosc cu claritate gravitatea pacatului de a fura a creat forme noi aproape imperceptibile de pacat:

Furtul de Soft pentru computere( de tot felul, jocuri, programe)
Furtul semnalelor de telecomunicatie
Filme copiate DVD ( pare legal, deoarece INSTRUMENTELE se gasesc de cumparat pe toate drumurile( STRIGA LA TINE, VENITI OAMENI BUNI SA VA ARATAM NOI CUM SA FURATI "LEGAL")
Muzica CD-uri
etc( Va rog din suflet sa mai veniti cu noi adaugiri la lista ca sa stim de ce sa ne ferim)

Lumea din jur o gasesc intr-o stare de ratacire avansata, si eu sunt primul dintre ei, si modul in care reactioneaza, zimbind si amuzindu-se pe seama acestei teorii si facind cu ochiul;) imi dau de inteles ca nu este nici un pacat sa stau linistit ca LUAM DE LA CEI CARE AU EXTREM DE MULT.

Cu alte cuvinte ne-am transformat cu totii in Robini Hood care fura subtil de la bogati ca sa aiba si saracii un pic de distractie

Cum vede comunitarea ortodoxa acest fenomen din ce in ce mai raspindit?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2007, 23:15:18
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Chiar si astazi la biserica vorbeau niste computeristi intre ei despre cum sa "imprumute" si downlodeze niste programe pirat si care sunt caile si mijloacele de crak-uire a lor

Ce inseamna asta?

Pacat sau NU? eu unul zic ca DA!

Deci implicit se mareste oare lista la Sovedanie? cred ca ar trebui, iar Duhovnicii nostri ar trebui sa fie atenti la aceste subtilitati ale Diavolului care vrea sa ne pacaleasca pe toti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2007, 23:19:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Iti dau dreptate cozia, asta-i o realitate zilnica cu care ne confruntam fiecare dintre noi, faptul ca ai sesizat aceste lucruri e laudabil, cum ai spus chiar si cei care sunt credinciosi pe cale folosesc asemenea "trucuri" si vezi; pacatul vine la noi fara sa ne dam seama, un parinte spunea ca si copiatul la un examen este pacat! pentru multi acest fapt e de-a dreptul hazliu, dar pt cei care cunosc calea Domnului, e cat se poate de serios! Domnul nu face compromisuri! problema e ca nici nu ne dam seama cat de istet e diavolul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2007, 00:00:56
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Poate ca nu te scoate din Imparatie un film copiat de pe net. Ingrijorarea voastra este de-a dreptul amuzanta. :D
Daca dam zeciuiala din izma, marar si chimen (Mt.23,23), nu cred ca facem mare branza.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2007, 01:49:14
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Da,iata un aspect neglijat pana acum...Oricum,la scoala niciodata nu mi-a placut sa copii,chiar daca luam nota mica pentru asta,nu mi se parea corect.In privinta softului,e licentiat sau gratuit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2007, 03:53:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca ar trebui sa fim tot timpul constienti ca nimic nu este gratis pe lumea asta. Iar ceea ce primim sau ne insusim in mod gratuit cu siguranta costa foarte scump. Intrebarea este, fata de cine ne indatoram atunci cand dobandim ceva gratis. Raspunzand la aceasta intrebare, ne ferim poate de urmarile acestor fapte aparent nevinovate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2007, 05:30:37
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Este adevarat si cred ca totul se reduce si la intrebarea:
Ce ar fi facut Iisus in acest caz? si raspunsul cred ca-l cunoastem cu totii si mai ales daca gindim si cu inima
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2007, 22:27:53
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si cand te gandesti ca ceva original costa mult in tara asta fata de nivelul nostru de trai, te duci colo pe DC++ si-i tragi cateva albume de muzica sau ceva filme de n-ai treaba...:) ca doar deh, n-o sa dam noi 1500000 pe un amarat de DVD sau 300 400 de mii pe un album audio, hai sa recunoastem ca asa gandim cu totii sau cel putin am facut asta macar odata, iar daca am facut asta pana acuma, de acum incolo sa nu mai facem...interesant subiect de discutie. Sa-mi fie cu iertare daca am starnit pe cineva de pe acest topic ca pe Dumnzeu stiu ca l-am suparat, :|
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2007, 03:22:17
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Ai dreptate, si ma gindeam, oare preotii intreaba daca programele instalate de vre-un enorias computerist spre folosinta bisericii sunt copiate, furate, marfa furata fara licenta. Desi este ceva intangibil, virtual tot marfa se cheama.

Trebuie sa fim atenti si treji, maturi, mai bine ne lipsim, dar nu este usor deloc pentru ca viata asta ne-a facut sa fim in permanenta in COMPETITIE cu aproapele, si mai ales ne face incontinuu SA VREM una si alta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2007, 16:35:59
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

mie una nu mi se pare deloc un pacat.haideti sa nu facem confuzie intre legea divina si cea penala.sa-i dam cezarului ce-i al cezarului si cele ale lui Dumnezeu,lui Dumnezeu.in primul rand ca nu tu esti cel care pune acele software-uri pe net,tu doar le gasesti pe gratis pe net la o calitate inferioara(de cele mai multe ori) pentru ca dupa ceva timp iti expira.daca iei muzica de pe net inseamna ca nu ai bani de un cd original asa ca si daca nu ai lua de pe net oricum nu ai mai cumpara cd-ul pentru ca nu iti permiti.asa ca cine sufera?nu e mai bine pentru artist sa il asculti chiar si cumparand un cd piratat decat sa nu il mai asculti deloc?dar oricum ar fi nu mi se pare un pacat in fata lui Dumnezeu.practic tu ai gasit si ai ales o cale mai ieftina de a te bucura de muzica sau alte programe.chiar daca nu ai ,,fura,, de pe net,acele programe gratis oricum exista.mie mi se pare mai mare pacatul sa dai nu stiu cate sute de euro pe un program in loc sa folosesti banii aia mult mai util,poate sa ajuti un sarac.cred ca risipa e un pacat mult mai mare.e alegerea ta daca optezi pentru un produs original sau unul copiat si mai prost din punct de vedere calitativ
este ca si cum ai avea de ales intre o bluza nike sau un fals nike.poti sa dai 100 de euro pe una originala sau 10 euro pe una contrafacuta.ai atunci unde este mai mare pacatul?ca ,ca si sarac, ai dat 100 de euro pe o bluza care iti tine la fel de cald ca si cea de 10 ,cand puteai sa folosesti acesti bani in alte scopuri sau ca ai luat originalul?la Dumnezeu nu cred ca exista original si fals,cred ca pentru El este important scopul pentru care ai luat acel produs si mijlocul prin care l-ai dobandit(daca pe net gasesti programe gratuite normal ca profiti de aceasta sansa in locul la nimic sau in locul de a-ti da tot salariul pentru ceva ce tine de obicei de placerea trupeasca ca sa zic asa,adica nu cea spirituala)..cine sufera ca tu iei acel program?daca gasesti un teanc de bani pe un camp pustiu nu ii iei?sau ii lasi acolo ca nu sunt ai tai?
cred ca majoritatea celor care cumpara produse originale o fac din snobism(si eu ma aflu printre ei,in unele cazuri) si cred ca pacatul este mai mare pentru ei.cei care ,pur si simplu iau programe si muzica de pe net(printre care ma aflu si eu) o fac ca asa o gasesc , ca nu au bani si alta sansa nu exista,e doar o cale mai rudimentara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
Ma urmaresc pacatele! skicolour Pocainta 38 20.01.2011 09:24:56
Pacatele de la volan luchian Generalitati 26 01.10.2009 22:41:19
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele nespovedite cod_gabriel Impartasania (Taina Euharistiei) 11 03.10.2007 21:48:33