Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 19.04.2012, 10:44:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Pace :)
Hristos a inviat !

Eu unu m-am lamurit de situatie ... si discontinui conversatia [adica polemica]
Ce zici că faci?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #162  
Vechi 19.04.2012, 11:27:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Sa aveti grija !
Ca puteti sa distrugeti vietile unori tineri cu cuvintele voastre
de evlavie-inselata ...
si sa le faceti viata amara !
Cineva spunea odata: in mintea stramba si lucrul drept se stramba.
Daca aceste carti ale parintele ajung sa distruga vietile unor tineri, concluzia mea e una singura. Tinerii aceia nu prea vor a se desprinde de pacat, si orice afirmatie care ar indemna la parasirea pacatului zgarie si "le face viata amara!"
E ca lumina in ochii celui bolnav...deranjeaza.Acum ce sa facem , sa determinam producerea de eclipse de soare ca sa nu deranjam ochii bolnavi?
Cunosc atatea familii de tineri care au pus in practica invataturile cuprinse acolo si traiesc asa frumos, autentic crestineste.Isi cresc copii in frica de Dumnezeu, participand in mod activ la viata Bisericii.Iar roadele faptelor lor tainice se reflecta in chipurile lor curate, luminate.

Sa nu incercam sa il strambam pe Hristos dupa noi, ci sa incercam sa ne ridicam la masura la care El ne cheama dupa exemplu personal, precum si al sfintilor, printre care si parintele Arsenie.

Asa, ca la incheiere, si Hristos a fost acuzat de blasfemie, de incalcare a legii si de cate alte lucruri nascocite de minti strambe. Si culmea acuze inventate de oameni cu legea divina in mana......
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #163  
Vechi 19.04.2012, 11:40:21
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Sa stii ca inaite am incercat viata monhala, dar parintii de acolo au hotarat ca nu mi se potriveste ...
acestea fiind zise, e de la sine inteles de ce o carte care indeamna la infranare pe perioada sarcinii, a alaptarii precum si in toate celelelalte posturi de peste an face " viata amara".

Sa nu judecam parintii cu o viata frumoasa din prisma neputintelor noastre, oricare ar fi acelea.

Personal nu cred inregistrarea autentica.Un om cu viata sfanta nu barfeste. Din contra, acopera greseala fratelui sau si se roaga ptr indreptarea lui. Sau pur si simplu tace. dar nu barfeste!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #164  
Vechi 19.04.2012, 11:45:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Vezi ca tu citesti din postarile mele numai ce iti convine tie !
Am spus ca am citit cartea in 2002-2003 si am ramas cu sechele din cauza ei ...
Eu unul as arunca'o pe foc ... O completa ratacire careia ii cad des prada tinerii !
Daca tu vrei sa crezi ca parintele era sfant e treaba ta !
Da nu e dreptul tau sa impui altora ... lucrul acesta !
Fiecare avem dreptul la propia părere. Am rugămintea să vii cu argumente fondate pe viitor.

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Si da ! au legatura cartile "Despre Vise si Vedenii"/"Inselarea de sine" cu cazul acesta, pt ca in ele se vorbeste despre falsi evlaviosi povatuitori, despre mandrie, despre slava-desarta, despre pareri gresite, despre minuni mincinoase, despre vedenii mincinoase, despre calugari care si-au pierdut si viata din cauza vedeniilor mincinoase,
despre motivele neputreziirii si despre adevaratele moaste,
despre ascultarea la modul de om normal de Biserica,
despre prea multa postire ....
Părintele Cleopa era în relații foarte bune cu părintele Arsenie Boca. Părintele Arsenie a trmis foarte mulți tineri pentru a susține mănăstirile din Moldova. Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca

Sunt atâția preoți sau călugări (unii din ei încă în viață) care sub îndrumarea părintelui Arsenie Boca au urmat această cale. Mulți dintre ei au depus mărturii în acest sens - dar atenție aceste mărturii sunt înregistrate video și apoi chiar difuzate pe diferite posturi TV.

http://www.youtube.com/watch?v=bCRUS...feature=relmfu

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Cea ce tu nu recunosti esti ca tu pentru ca tii la parintele Arsenie esti gata sa ii iei apararea prin orice mijloc, chiar daca s-ar putea sa gresesti .
Iau apărararea unui mare duhovnic căruia simt că îi datorez cinste. Am confirmarea directă a multor duhovnici (adică am discutat cu ei) care l-au cunoscut și care afirmă că a fost un om a lui Dumnezeu. Este suficient să mergi la Prislop și să te convingi că este mănăstirea este tranzitată zilnic (idiferent de zi, anotimp sau condiții meteo) de zeci/sute de oameni care vin să se roage la mormântul părintelui.

Ieri am fost la Prislop cu un sobor de 3 preoți (unul dintre ei fiind chiar protopop)... O măicuță de la mormânt ne-a povestit și ultima minune de la mormântul părintelui: o femeie care a venit în cârje la mormânt a plecat pe picioarele ei de acolo (femeia este din București).

Eu îți recomand să mergi o dată acolo și să vorbești cu părintele Nifon care slujeșete la mănăstirea Prislop și care l-a cunoscut pe părintele Arsenie. E suficient să stai 5 minute cu el de vorbă ca să te convingi cine a fost părintele Arsenie Boca.

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Fii cu pace !
Nu ma astept sa te vindeci prea devreme de boala asta si probabil ca imi vei zice din nou trunchiat ... daca-i asa sa stii ca trunchiate sunt raspunsurile tale .... pt ca nu vrei sa acepti nici cea mai mica injosire !
Te rog detașază-te și nu lua nimic personal aici. Noi vorbim despre personalitatea unui mare duhovnic și denigrarea ei de niște susținători care nu au dovezi fondate. De unde până unde eu fac obiectul acestui subiect - deci de unde ideea "că eu nu vreau să aceept nici o înjosire"...din nou lipsit de logică.

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Si eu gresesc ... toata lumea mai greseste ... e lucru omenesc ...
Fiecare greșim. Dumnezeu să ne ierte.

Last edited by ovidiu b.; 19.04.2012 at 19:50:36.
  #165  
Vechi 19.04.2012, 11:53:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kikyo_ea Vezi mesajul
Esti ca baba aia care sta pe sant si isi da cu parerea in necunostinta de cauza. Ba ma incearca si sa isi impuna punctul de vedere.
Însă nu uită să ne transmită pacea.
  #166  
Vechi 19.04.2012, 12:32:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Oameni buni, nu fiti rautaciosi. Ovidiu, de la tine as vrea sa ma astept la mai multa rabdare si ingaduinta, mai ales ca abia ai trecut pe la mormantul Parintelui.
Cititi cu atentie unul dintre mesajele din urma ale lui Marian si veti intelege unde este problema. Nu e drept si nu e corect sa cerem explicatii in aceste conditii. Iar daca o facem, este pacatul nostru. Un moment, datorita unei aluzii la o poveste a lui Ion Creanga, am crezut ca ar fi Daniel-777 cu vesnicile lui rautati la adresa unor duhovnici. Ce-a iesit de-acolo, pe mine m-a intristat foarte mult si m-am simtit vinovat ca m-am legat de acest om. Nu-i drept si nu-i corect.
Fiti, va rog buni si cercetati bine cu cine stati de vorba. Faptul ca am putut citi din mesajul lui ca intr-o carte deschisa ce se petrece cu el, nu stiu cui sa o datorez. Dar am invatat o lectie. Ca el sunt multi, dar nu-i cunoastem fiindca nu-si pun sufletul in palma la primul conflict...
Mihai, in numele tuturor, iarta-ne, daca te-am suparat.
Hristos a inviat!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #167  
Vechi 19.04.2012, 13:25:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu am mai scris intr-un mesaj ca am cateva nelamuriri in legatura cu ce a spus parintele Arsenie. Si duhovnicii si chiar si sfintii au fost oameni ca si noi, doar Dumnezeu este infailibil, fara greseala.
Nimeni nu se sminteste ca Sfanta Maria Egipteanca a fost in tinerete mare pacatoasa, multi sfinti au avut acest parcurs. Si cand am spus ca Parintele Teofil a facut niste greseli s-a suparat cineva care tinea la printele. De exemplu parintele Teofil a spus ca si catolicii au taine si ortodocsii care nu au o biserica in apropiere se pot impartasi la catolici, a spus ca nu ii opreste pe oameni sa apeleze la bioenergie si ca papa este si el episcopul Bisericii Universale (!). http://www.crestinortodox.ro/forum/s...1&postcount=65

In cazul parintelui Arsenie nu sunt asa de clar spuse direct, dar am nelamuririle urmatoare:
Domnul Mihnea mi-a aratat acum ceva timp cateva citate din cartea “Marturii din Tara Fagarasului despre parintele Arsenie Boca” in care scrie:
“Cu privire la Biserica Ortodoxa si cea Catolica, parintele zicea ca sunt doua strane ale aceleiasi Biserici” (Sora Aurica Tinca, Manastirea Sambata). Despre catolici a spus: “Biserica Catolica este aproape fara greseala”.(Gheorghe Silea, 45 ani – Sambata de Sus)
De asemenea, mai exista o marturie in care o persoana spune ca la intrebarea daca sa se inchine si al sfintii catolici parintele a raspuns ca se poate inchina, dar sa nu-i uite nici pe ai nostri.
Acestea am putea sa le punem pe seama neintelegerii celor ce au auzit, ca nu sunt cartile scrise de parintele, ci marturii ale celor ce l-au cunoscut.
Avem insa si pictura de la biserica Draganescu, unde Francisc de Assisi e picat ca sfant intre ceilalti sfinti, si in alt loc biserica Romei si cea a Constantinopolelui sunt pictate impreuna, scris Una, Sfanta Biserica. Acestea pot fi si profetii de unire sau o prezentare a ceea ce a fost in primul mileniu, dar trebuie facute multe potriviri. Mai e si pictura necanonica, au fost multi sfinti care au avut viziuni si profetii, dar nu s-au pictat la biserica, de aceea exista un canon ca sa nu picteze fiecare ce doreste.
Toate nealmuririel acestea pot avea si cate o explicatie, pe care am dat-o la fiecare, nu sunt certitudini.
  #168  
Vechi 19.04.2012, 13:33:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ieri am fost la Prislop cu un sobor de 3 preoți (unul dintre ei fiind chiar protopop)... O măicuță de la mormânt ne-a povestit și ultima minune de la mormântul părintelui: o femeie care a venit în cârje la mormânt a plecat pe picioarele ei de acolo (femeia este din București).
Nu contest ca acestea ar putea fi minuni de al Dumnezeu, dar trebuie sa spunem ca nu pot fi aduse ca argument sigur in cazul oricarei minuni care s-ar intampla.
Si la Lourdes (sau Medjugorje) sunt multimi de pelerini, unii chiar se vindeca, dar sunt false aparitii si false minuni (adica nu de la Dumnezeu). Inca odata, nu spun ca cea de la mormantul parintelui sa nu fi fost cu adevarat o minune.
  #169  
Vechi 19.04.2012, 14:04:20
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si duhovnicii si chiar si sfintii au fost oameni ca si noi, doar Dumnezeu este infailibil, fara greseala.
Eu nu cred ca e cineva fara de greseala. Sau in orice caz, dintre cei carora le-a placut sa vorbeasca, precum Parintele Teofil, Parintele Cleopa, Parintele Arsenie Papacioc, Parintele Iustin Parvu, etc. De multe ori "Tacerea e de aur", iar expunerea propriei noastre pareri care poate fi subiectiva si nu foarte documentata, poate starni controverse si reactii in lant.
Chiar zilele trecute m-a amuzat penibilul unei explicatii pe canalul tv "Trinitas", prin care cineva incerca sa dea o explicatie despre schimbarea calendarului. Initial se spunea ca ceea ce a determinat schimbarea calendarului a fost (RETINETI!), faptul ca Sfintele Pasti, cadea din ce in ce mai aproape de iarna. Astfel s-a apelat la schimbarea calendarului. Unii au acceptat, altii nu. Ceea ce este extrem de ciudat, noi am acceptat calendarul exact acolo unde nu are nimic in comun cu MOTIVATIA schimbarii, intrucat Sfintele Pasti A RAMAS mai departe acolo unde era... Nu pricep DE CE nu am revenit complet la calendarul vechi, daca Sf Lumina NU a tinut de noul calendar? Era clar ca nu intrarea in iarna a Sfintelor Pasti era problema, ci cu totul alta? De ce am acceptat-o cu atata naivitate?
Dar, daca deschidem acest subiect cu orice monah, simtim pe undeva ca ceva nu e in regula in explicatii, oricat ar fi monahul de induhovnicit.
Oricum ar fi, stie Dumnezeu ce este in sufletul fiecaruia, iar atat timp cat in constiinta noastra suntem incredintati ca slujim aceluiasi Dumnezeu, indeplinind aceleasi Sfinte Traditii, fie ele in perioade diferite, cred ca Dumnezeu ne-a iertat, mai putin insa pe cei care au indraznit sa initieze acea schimbare sau sa o accepte de la inceput.
Si-apoi haideti sa privim lumea cunoscandu-ne pe noi insine. Asa cum fata de noi suntem extrem de ingaduitori si iertatori, de ce cerem celorlalti sa fie perfecti?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #170  
Vechi 19.04.2012, 15:27:39
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu am certitudinea că părintele în curând va fi canonizat.
Si eu! Doamne ajuta! Chiar mi-e dor sa merg la Prislop, nu am fost cam de mult, si revazand reportajele mi s-a facut dor!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27