Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.03.2012, 17:23:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
....se ferea ca cineva să-i spună sfânt.
Mulți creștini cu viață aleasă, sfințiți de harul lui Dumnezeu, căpătând chiar și unele harisme, cer să nu li se aducă cinstire după ce trec din viața asta, sau chiar să nu li se cunoască mormântul; iar asta, cred eu, nu numai din smerenie, ci din cauză că știu tendința oamenilor de a-i idolatriza (în loc de a-i cinsti), de a considera infailibile zicerile lor, poate și de a le supraestima faptele.

Nu cred că ar trebui să ne tulbure părerea Părintelui Arsenie Papacioc despre Părintele Arsenie Boca. Amândoi au fost duhovnici mari, însă niciunul perfect. Părintele Arsenie Papacioc și-a exprimat păreri deosebite și față de Părintele Cleopa. Și cred că toți marii duhovnici au păreri critice unii despre alții; au, ca tot omul, convergențe și divergențe.

Să o luăm ca o șansă pentru noi, cei care am cunoscut sfinți în viață, faptul că am putut constata că sunt și ei oameni, că au chiar și defecte sau slăbiciuni. Ei sunt mari, însă, nu prin ei înșiși, ci prin harul lui Dumnezeu care s-a sălășluit în ei, pe care mulți l-au putut simți în cuvintele, în prezența, în atingerea lor. Totuși, acest har de care s-au învrednicit mai mult decât noi, ceilalți, nu a fost o prezență necontenită; poate nu fiecare gând sau vorbă a lor poartă pecetea harului.

Să-i iubim și să-i cinstim pentru viața lor sfântă, dar să nu-i idolatrizăm; cu siguranță nu s-ar bucura.
  #42  
Vechi 25.03.2012, 17:25:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
adica ... el este mare, dar eu sunt mult mai mare ...
frumoasa lectie de smerenie.
Vezi mai întâi din ce context ai rupt afirmația...cu cine a vorbit...etc
E foarte ușor să rupi din context și să schimbi înțelesul...

Chiar și numai ceea ce ai ales tu se termină cam așa: "....cât mi-a dat mie Dumnezeu".

Last edited by ovidiu b.; 25.03.2012 at 17:33:33.
  #43  
Vechi 25.03.2012, 17:36:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vezi mai întâi din ce context ai rupt afirmația...cu cine a vorbit...etc
E foarte ușor să rupi din context și să schimbi înțelesul...

Chiar și numai ceea ce ai ales tu se termină cam așa: "....cât mi-a dat mie Dumnezeu".
nu am rupt din context. am vrut doar sa evidentiez citatul pe care voiam sa-l comentez.
  #44  
Vechi 25.03.2012, 17:40:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu am rupt din context. am vrut doar sa evidentiez citatul pe care voiam sa-l comentez.
Păi citatul este rupt din context...părintele îi spune ucenicului de la început că nu trebuia să-l apere...și apoi explică de ce nu este înțeles...dar cum el îi înțelege. Ceea a spus nu a spus-o public și nu apare scris nicăieri - e doar o relatare a acelui ucenic...înțelegi?
  #45  
Vechi 25.03.2012, 18:06:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Să-i iubim și să-i cinstim pentru viața lor sfântă, dar să nu-i idolatrizăm; cu siguranță nu s-ar bucura.
De acord cu tine...dar nici să dăm cu piciorul într-un mare dar ca acesta. Dumnezeu ne dă asemenea oameni capabili să schimbe destinul unui neam...problema că acești oameni - sfinți sunt dați de Dumezeu din din mila Lui pentru noi, însă nu oricând (o dată la mia de ani poate)...nu în fiecare zi. "Rugăciunile și jertfa Sfinților Brâncoveni m-au adus pe mine pentru țara acesta a noastră".

"Învierea este noul stâlp de foc, care conduce de două mii de ani neamul creștinesc prin pustia acestei lumi. Din lumina lui este făcut destinul care ne atrage Acasă."
  #46  
Vechi 25.03.2012, 18:44:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi citatul este rupt din context...părintele îi spune ucenicului de la început că nu trebuia să-l apere...și apoi explică de ce nu este înțeles...dar cum el îi înțelege. Ceea a spus nu a spus-o public și nu apare scris nicăieri - e doar o relatare a acelui ucenic...înțelegi?
este diferenta intre mandria afisata si cea ce se manifesta doar in mintea omului?
  #47  
Vechi 25.03.2012, 19:17:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
este diferenta intre mandria afisata si cea ce se manifesta doar in mintea omului?
Chiar nu e vorba de mândrie ... eu nu asta văd ... însă tu probabil asta vezi ...
  #48  
Vechi 25.03.2012, 19:44:34
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Poate ca Parintele Arsenie Boca nu este sfant. Eu nu am spus ca este sfant. Dar nici ca nu este. Este destul de greu sa avem toate informatiile. De accea canonizarea o face Biserica.
Dar de unde stiti dvs ca nu este sfant? Care este erezia lansata sau sustinuta de parintele Arsenie? Ce usor e sa ridicam piatra si sa ne dam cu parerea. Eu sunt de obicei radical si dur, dar cand sunt asa stiu pe ce ma bazez. Dvs pe ce va bazati cand spuneti ca parintele nu e sfant si ca "deschide" erezii?
nu iubesc polemica,dar raspund pentru replica adecvata;desi eu vad complex comentariul meu,incerc al deschide pentru o mai buna intelegere;
a inalta si a cobora este numai al Lui Dumnezeu,eu nu clasific ci preiau ,re aduc aminte;legat de Sfintenie,sunt tratate sau grile facute de Sfintii Parinti in care trebue a se incadra cel propus pentru recunoasterea ca Sfant,desigur oficiala si in cadrul B.O.,aceasta responsabilitate o au reprezentantii B.O.ai respectivei nationalitati care dupa anumite criterii aleg persoanele cu viata remarcabila,de avut in vedere si faptul ca se ia in considerare transmiterea duhovniceasca a celui trecut la cele vesnice,catre credinciosi in mod pozitiv sau negativ de carmuire spre telul vietii in esenta cuvantului;
daca pastorul nu ia acesta hotarare atunci de ce se auto inputerniceste turma si decide cine merita a fi Sfant ,cautand a grabi oarecum canonizarea facand acatiste,paraclise si alte rugaciuni si a-i pune icoana in rand cu marii Sfinti si placuti Lui Dumnezeu?asta este invatatura parintelui Arsenie Boca?daca da,eu va marturisesc ca am primit alt raspuns din partea acestuia;din milostivirea Lui Dumnezeu , duhovnicul m-ia randuit o colatorie speciala la manastirea Prislop cerandumi a-i marturisi ce am vazut ,ce m-ia lasat locul si parintele;dupa cum bine cunoasteti este pravila de luminare si inteleptire care se face in mod diferit de fiecare pentru folosul calatoriei;ajuns acolo si dand slava Lui Dumnezeu si de minunata asezare ,am intrat in Biserica dupa care am primit cateva cuvinte de la un ieromonah(probabil duhavnicul manastirii),apoi am trecut pe la izvor si ajungand la mormantul parintelui am facut cuvenita randuiala de inchinare si rugaciune,dupa care am mers la pestera facand de asemeni cele de cuviinta,si plecand tot asteptam sa inteleg si un respuns launtric,in cele din urma am inteles ca este o lucrare de neascultare a evlaviosilor ,si acoperit duhovniceste de umbra nediscernamantului acestora;parintele nu a dat de intele s a merge ai cere ajutor excluzand slavirea Lui Dumnezeu si cinstirea Sfintilor ;cati din cei care il poarta in suflet pe parintele Arsenie,la fel sau umpic mai mult il poarta si pe confratele(sa spun asa)sau duhovnicesc,cuviosul Ioan de la Prislop ?
despre erezie am scris ca s-a deschis de la el,nu de el,erezia este intelegerea gresita a crestinismului,scopului in sine,Sfantul Ioan Hrisostom defineste astfel:'la fiecare invatatura universala erezia a venit ca sa-i amestece stricaciuni care,fara a distruge deodata,le strica,le denatureaza.'(Bogatiile oratorice);deja este mult cred ca va strica.
  #49  
Vechi 25.03.2012, 20:07:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
daca pastorul nu ia acesta hotarare atunci de ce se auto inputerniceste turma si decide cine merita a fi Sfant ,cautand a grabi oarecum canonizarea facand acatiste,paraclise si alte rugaciuni si a-i pune icoana in rand cu marii Sfinti si placuti Lui Dumnezeu?asta este invatatura parintelui Arsenie Boca?
În bisericile unde merg (adică 2 biserici care aparțin aceleași parohii) icoana părintelui Arsenie Boca este pusă la loc de cinste tocmai de părinții slujitori la aceste 2 biserici. Țin să te anunț că slujesc în total 6 preoți...deci păstorul / păstorii a luat aceste hotărâri și nicidecum turma. Unul dintre ei este fost ucenic de a părintelui... La o altă mănăstire la care merg cu drag și acolo este icoana părintelui...aici e vorba de hotărârea unui monah... Acum te întreb ce e greșit în a cinsti un părinte? Dacă chiar și păstorii simt asta?

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
apoi am trecut pe la izvor si ajungand la mormantul parintelui am facut cuvenita randuiala de inchinare si rugaciune,dupa care am mers la pestera facand de asemeni cele de cuviinta,si plecand tot asteptam sa inteleg si un respuns launtric,in cele din urma am inteles ca este o lucrare de neascultare a evlaviosilor ,si acoperit duhovniceste de umbra nediscernamantului acestora;parintele nu a dat de intele s a merge ai cere ajutor excluzand slavirea Lui Dumnezeu si cinstirea Sfintilor ;
De unde știi tu că cei care îl poartă în suflet pe părintele nu dau slavă lui Dumnezeu...de unde știi tu că nu cinstesc și pe ceilalți sfinți?
  #50  
Vechi 25.03.2012, 20:29:06
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vezi tu frate ... cât de ușor ne schimbăm credința ... cât de slabi suntem în credință.

Ia cerceteză-l tu pe părintele, citește Cărarea Împărăției și căteva mărturii ale altor duhovnici despre părintele Arsenie și apoi vino să discutăm.

Apropo Părintele Dumitru Stăniloaie îți spune ceva? Părintele Teofil Părăian? Părerea lor contează pentru tine? Oameni care au fost apropiați de părintele ... restul sunt doar comentarii în neștiință de cauză ...adică din auzite mai mult...
Voi citi lucrarea indicata,desi...la pret e cam scumpa(nu puteau sa o faca mai ieftina ?!) si nu stiu de unde sa o procur !

Ai pretuiesc pe toti teologii si monahii pomeniti de tine (cinste lor !),insa ai pretuiesc deasemnea pe prea-cuviosii Arsenie Papacioc si Ioanichie Balan !

Cum sa nu il cinstim si pretuim pe acest mare traitor,care a stat 14 ani in puscariile comuniste si apoi inca cativa ani buni in pustie,ca sihastru,traind in preajma fiarelor salbatice si aproape sub cerul liber, cuviosul Arsenie Papacioc,un monah lucid,pragmatic, si cu capul pe umeri,chiar si in monahism !!!
Io ce sa fac daca acesti parinti vin sa depuna o marturie,sau mai degraba sa emita o parere, fata de monahul Arsenie Boca, parere,care ai deranjeaza foarte tare pe adeptii sai !
Apropo, e cumva o secta in sanul ortodoxismului , arsenismul ???
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27