Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 27.03.2012, 21:41:05
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit cred !

Ca e mandru, ca orb, orb dar le scoate...
Asta e limbaj de parinte, de duhovnic?


Mai degraba ,cred ca formularea, era un spirit de gluma nevinovata la adresa parintelui Paraian !

Intreaga inregistrare,departe de a fi ceva condamnabil, cred ca e mai degraba o demonstratie de umanitate,o demonstratie de firesc al naturii umane,imperfecte,barfitoare,cusurgie !
Chiar si marii monahi, au momentele lor de slabiciune omeneasca,si poate ca e bine,ca ne arata asta...ca sa-i simtim ,oarecum aproape de noi,si astfel mai umani,sa ne putem si noi apropia de ei !
Numai staua care ramane in apropiere poate lumina mai bine ,iar de la cea foarte indepartata si lumina vine mai putina !

Poate e o tactica inconstienta a parintilor,pentru a ramane aproape de firea umana,si de noi cei simpli !!!
  #82  
Vechi 27.03.2012, 21:47:43
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Poate ca la origine s-a vrut a se aduce lumina cu acest subiect. Mediatizarea unor astfel de materiale naste insa mai multa confuzie, sminteala in randul nostru, al celor cu "dinti de lapte". Este un indemn fatis la judecarea acestor mari duhovnici ai neamului nostru, de care, poate ca nu suntem si nu am fost vrednici.



Nu cred ca naste,subiectul,chiar atata sminteala !
Din cate am vazut, adeptii parintelui Arsenie Boca,se mentin cu hotarare pe pozitiile lor !

Si ,nici,intentia subiectului nu a fost de sminteala ! Ar mai fi vorbit parintele Papacioc, atata de deschis si de sincer, daca si-ar fi inchipuit vreo secunda ca va induce sminteala in randurile celor simpli si vulnerabili ???
  #83  
Vechi 27.03.2012, 21:56:32
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit insinuari !

Trebuie sa fii cu totul rauvoitor si lipsit de buna cuviinta ca sa sustii ca parintele traia cu o femeie. In facultate, colegii ii spuneau "sfantul", iar ca monah... avea amante... Sa fim seriosi.


Mai asculta de cateva ori bune pasajul,din inregistrare, sau pasajele (ca sunt mai multe) !

Mai degraba,cred ca parintele Papacioc,face niste insinuari,dar nu afirma direct nimica clar !

Din pacate, insinuarile,sunt foarte provocatoare ,in sensul "rauvoitor",gasit de tine !
  #84  
Vechi 27.03.2012, 23:00:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu e vorba de nici o eroare umana. Ecranul telefonului s-a facut negru, iar cand am mers sa-l reparam ni s-a spus ca numerele de telefon vor putea fi recuperate, dar pozele sub nici o forma... Deci ce-ar trebui sa cred? Asa a fost vointa mea, iar parintele m-a... "ajutat" sau... ce sa fie oare?
Da,crezi ca ala de la service nu avea altceva de facut decat sa mai piarda timpul descarcandu-ti tie pozele? Numerele erau pe SIM cel mai probabil si ti-a zis ca nu se pierd,cum e si logic dealtfel. Telefonul probabil trebuia resoftat,de aceea ti-a spus ca se va pierde totul. Totusi,ce telefon era,nu stoca totul pe memorie externa (card)? Pana sa-l duci la service ai incercat sa il conectezi la PC prin cablu usb? Daca nu era "mort" poate ca aveai vreo sansa sa salvezi continutul multimedia.

Totodata se poate sa fie si adevarat. Eu de doua ori am patit ceva asemanator...
  #85  
Vechi 28.03.2012, 11:05:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu cred ca naste,subiectul,chiar atata sminteala !
Din cate am vazut, adeptii parintelui Arsenie Boca,se mentin cu hotarare pe pozitiile lor.
Ar fi culmea ca o înregistrare sau o părere a unui alt duhovnic să-mi schimbe poziția mea fața de părintele Arsenie Boca. Te întreb, dacă mâine mai apare o înregistrare cu un alt duhovnic în care își va exprima o părere total diferită (opusă) de cea din înregistrarea postată de tine, ce faci? te schimbi după cum bate vântul?

Printele Arsenie Boca, ca de altfel și părintele Arsenie Papacioc au fost mari duhovnici ai neamului nostru, demni de respect și cinstire. Pentru mine ei sunt și vor rămâne aceeași, indiferent de câte înregistrări vor mai apărea. Atâta timp cât ei au fost apărătorii și trăitorii adevărului întru Hristos, atăta timp cât ei au propovăduit dreapta credința, nu sunt dator decât să-i cinstesc și să le urmez sfaturile și învățăturile lasate de dânșii.
  #86  
Vechi 28.03.2012, 12:51:58
Lucris Lucris is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.12.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Sa îmi fie și mie cu iertare ca intervin... Din cate știm cu toții, Dumnezeu este cel care sfințește, nu? Si tot Dumnezeu este cel care stabilește pe cine ridica in cetele Sfinților și pe cine nu, nu-i asa? Din cate știu eu, oamenii doar CONSTATA pe cine a ridicat Dumnezeu în cetele Sfinților.... Așadar, de ce sa discutam despre ceva care ține de decizia lui Dumnezeu? Poate cineva, ORICINE, indiferent de rangul purtat, să schimbe o decizie a lui Dumnezeu? Poate cineva să impună lui Dumnezeu pe cine sa sfințească și pe cine nu? Cine știe mai bine decât Dumnezeu ce a fost în sufletul părintelui Arsenie Boca sau în sufletul fiecăruia dintre noi? Iar dacă Dumnezeu a hotarât să îl treacă pe părinte în ceata Sfinților, atunci, ce rol mai au discuțiile de orice fel, exceptând pe cele în care dăm cu toții Slavă lui Dumnezeu?
Va cer iertare ca am intervenit și eu...
  #87  
Vechi 28.03.2012, 23:12:25
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ar fi culmea ca o înregistrare sau o părere a unui alt duhovnic să-mi schimbe poziția mea fața de părintele Arsenie Boca. Te întreb, dacă mâine mai apare o înregistrare cu un alt duhovnic în care își va exprima o părere total diferită (opusă) de cea din înregistrarea postată de tine, ce faci? te schimbi după cum bate vântul?

Printele Arsenie Boca, ca de altfel și părintele Arsenie Papacioc au fost mari duhovnici ai neamului nostru, demni de respect și cinstire. Pentru mine ei sunt și vor rămâne aceeași, indiferent de câte înregistrări vor mai apărea. Atâta timp cât ei au fost apărătorii și trăitorii adevărului întru Hristos, atăta timp cât ei au propovăduit dreapta credința, nu sunt dator decât să-i cinstesc și să le urmez sfaturile și învățăturile lasate de dânșii.
Ar fi interesant,daca,ai putea sa spui,aici in public,o experienta personala extraordinara,care eventual sa justifice (desigur in modul relativ in care il poate da o traire subiectiva !) atasamantul sau iubirea fata de parintele Arsenie boca !
  #88  
Vechi 28.03.2012, 23:22:04
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit In incheiere !

Daca am infiintat acest subiect,am facut-o numai cu intentia de a purta o discutie sincera, cu toate nelamuririle ce se pot aduna si genera de pe urma unei atari inregistrari,ce continea niste subiecte atat de delicate !!!
Nu a fost intentia noastra de a-i judeca pe parintii implicati in subiect,si cred ca s-a vazut pe parcursul discutiei !

Desigur ca ambele parti implicate in subiect merita acelasi respect pe care il aveau si inainte !
Vom continua sa citim si sa cercetam cu interes scrierile parintelui Arsenie Boca, si pe cele ale parintelui Arsenie Papacioc !

Fara a avea insa o atitudine idolatra si fanatica,pentru ca in fata Domnului,orice om poate avea greseli, Domnul fiind singurul care stie cel mai bine pe fiecare !
  #89  
Vechi 29.03.2012, 00:56:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Ar fi interesant,daca,ai putea sa spui,aici in public,o experienta personala extraordinara,care eventual sa justifice (desigur in modul relativ in care il poate da o traire subiectiva !) atasamantul sau iubirea fata de parintele Arsenie boca !
Citind cea mai valoroasă lucrare a părintelui Arsenie Boca “Cărarea Împărăției”, de altfel și prima carte duhovnicească pe care am citit-o, acestă carte a trezit ceva în mine, mi-a resuscitat conștiința adormită, mi-a oferit multe răspunsuri la problemele vieții mele, răspunsuri pe care până atunci nu mi le găsisem, a trezit o sete de a cunoaște cât mai multe despre cele duhovnicești, m-a trezit la realitate, m-a determinat să-mi dau seama de greșelile mele, m-a determinat să mă apropii de Biserică și să iau cât mai în serios relația mea cu duhovnicul meu.

Minunea pe care părintele a făcut-o cu mine este aceea că m-a "înviat dintre cei morți", a determinat în mine înnoirea vieții mele pe temelia ei, Iisus Hristos, încreștinarea vieții mele. Slavă lui Dumnezeu pentru darurile Sale. Slavă lui Dumnezeu că m-a binecuvântat cu un asemenea dar. Slavă lui Dumnezeu întru sfinții Săi! Îi mulțumesc părintelui pentru rugăciunile sale, pentru că m-a ajutat și pentru că mă ajută (am convingerea că se roagă pentru noi, pentru toți - pentru ajutorul nostru), pentru învățăturile pe care ni le-a lăsat.

Iată o cuvântare care pe mine m-a marcat atunci și care sper să nu o uit până la sfărșitul vieții mele: “A găsi în tine pe Hristos Cel cu Cruce, temelia ta dumnezeiască, și a clădi pe ea viața ta, acesta este învierea cea din morți înainte de învierea cea de obște. Fericit și sfânt este acela ce are parte de învierea cea din morți.”

Și câteva îndemnuri:
- "Să fiți buni, să faceți fapte bune, să mergeți pe linia Bisericii și să fiți tot timpul pregătiți, cum vă învață preoții Bisericii”.

Asta o spunea și în timpul vieții sale celor care veneau de departe la el - "Mă, de ce ați venit la mine de la atâta distanță, că nu sunt eu mai bun decât preoții voștri. Mergeți la preoții voștri, spovediți-vă, întoarceți-vă, îdreptați-vă, luptați-vă cu voi înșivă...când spun ei vă împărtășiți, că nu sunt eu mai bun decât preoții voștri".

- "Trăiește în așa fel ca și cum ar trebui să mori astăzi. Lucrează în așa fel ca și cum ar trebui să trăiești veșnic! Prețuiește vremea! Ea mai scumpă decăt aurul".

Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui!

Last edited by ovidiu b.; 29.03.2012 at 01:01:32.
  #90  
Vechi 29.03.2012, 02:47:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
mai ales nordul Moldovei + Bucovina sunt regiuni foarte religioase.
Atat de religioase ca-ti cer si taxa ca sa intri in biserica. Super tare! Nah,ca nu m-am putut abtine,sa nu se interpreteze ca judec acele lacasuri doar ca nu sunt sub nicio forma deacord,efectiv depaseste cu mult puterea mea de intelegere.

Doamne-ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27