Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 07.12.2014, 14:06:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă acest articol este sursa pentru afirmațiile făcute mai sus, consider lipsită de onestitate această prezentare.
Ce anume este lipsa de onestitate, domnule care va mai si numiti "cristian" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #232  
Vechi 07.12.2014, 14:14:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Felul în care ați prezentat știrea sugera o vindecare miraculoasă prilejuită de binecuvântarea Papei. Asta mi s-a părut lipsit de onestitate. Dar poate am înțeles eu greșit și nu asta ați vrut să spuneți.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 07.12.2014, 14:19:25
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si de ce ar fi lipsa de onestitate asa ceva? Da, Papa Benedictus l-a binecuvantat si Dumnezeu l=a vindecat prin acea binecuvantare. Gasesc absolut plauzibil acest lucru. Asa cum gasesc plauzibila vindecarea multora la moastele Sf. Nectarie Taumaturgul, Sf. Ilie Lacatusu sau la mormantul Cuv. Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 07.12.2014, 14:24:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Theo, în prezentarea făcută de Mihnea erau pomenite unele elemente, în timp ce altele – cum ar fi chimioterapia, precum și faptul că nu a fost vorba de satisfacerea unei ultime dorințe – lipseau. Cred că oricărui cititor i se induce ideea că a fost vorba de un miracol. Tânărul în cauză, însă, crede altceva. Pentru obiectivitate, te rog citește articolul.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 07.12.2014, 14:25:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Felul în care ați prezentat știrea sugera o vindecare miraculoasă prilejuită de binecuvântarea Papei. Asta mi s-a părut lipsit de onestitate. Dar poate am înțeles eu greșit și nu asta ați vrut să spuneți.
Atunci mai cititi odata si cercetati atent daca am sugerat eu ca e vorba de o minune sau dv ati cazut in ispita judecatii prezumptioase.

Nu putem sti, deocamdata, daca a fost vorba de o minune sau de un lucru petrecut in ordine naturala. Pot sti numai cei in drept, in urma unei indelungate si laboriase anchete canonice, al carei mecanism, deocamdata nici nu a fost declansat.

Iar ce crede vindecatul are prea putina importanta, in schimb important este ce cred expertii, ce cred oamenii Bisericii care primesc sarcina de a intocmi dosarul, ce crede Papa care promulga (sau nu) un decret de recunoastere a unui miracol.

Dealtfel, minunile facute prin intermediul viilor, chiar daca ajung a fi recunoscute formal, nu au importanta pentru declararea cuiva ca fericit sau sfant. Importanta au numai minunile facute dupa moartea in trup, fiindca numai acelea atesta ca cineva se afla la Cer.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.12.2014 at 14:28:44.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 07.12.2014, 19:18:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Măăăi sfântule...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #237  
Vechi 07.12.2014, 22:26:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
Si de ce ar fi lipsa de onestitate asa ceva? Da, Papa Benedictus l-a binecuvantat si Dumnezeu l=a vindecat prin acea binecuvantare. Gasesc absolut plauzibil acest lucru. Asa cum gasesc plauzibila vindecarea multora la moastele Sf. Nectarie Taumaturgul, Sf. Ilie Lacatusu sau la mormantul Cuv. Arsenie Boca.
Cred ca nu ai citit articolul, singura minune relatata acolo este ca papa nu a pus mana pe cap, ci pe piept. In rest "minuni" ale vindecarilor de cancer prin chimioterapie sunt tot timpul, fara sa puna vreun papa mana. In multe cazuri cancerul se vindeca prin tratament. In minunile sfintilor cancerul se vindeca fara tratament, asta putem fi siguri ca e o minune. Dar, ceva foarte important, si ingerii cazuti pot face minuni de vindecare, de fapt sunt cele mai obisnuite minuni ale lor. Nici macar nu e cazul aici, baiatul s-a vindecat prin chimioterapie, dupa cum reiese din articol.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 07.12.2014, 22:41:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Atunci mai cititi odata si cercetati atent daca am sugerat eu ca e vorba de o minune sau dv ati cazut in ispita judecatii prezumptioase.
Nu putem sti, deocamdata, daca a fost vorba de o minune sau de un lucru petrecut in ordine naturala. Pot sti numai cei in drept, in urma unei indelungate si laboriase anchete canonice, al carei mecanism, deocamdata nici nu a fost declansat.
In felul in care ati scris mesajul dadeati de inteles ca ar fi vorba de o minune, cand de fapt era vorba de chimioterapie, care vindeca pe majoritatea celor ce au cancer. Nici macar articolul nu sugerea ca ar fi vreo minune, doar ca papa nu a pus mainile pe cap, ci pe piept, ceea ce i-a dat incredere acelui tanar.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 20.04.2015, 20:21:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ieri s-au implinit 10 ani de cand Sfantul Colegiu l-a ales pe E.S. Joseph card Ratzinger ca succesor al Sfantului Petru.
http://www.dailymotion.com/video/xxj...enoit-xvi_news

Cat de repede au trecut zece ani peste noi!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #240  
Vechi 21.04.2015, 10:10:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ieri s-au implinit 10 ani de cand Sfantul Colegiu l-a ales pe E.S. Joseph card Ratzinger ca succesor al Sfantului Petru.
http://www.dailymotion.com/video/xxj...enoit-xvi_news

Cat de repede au trecut zece ani peste noi!
asta, asa e!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O statuie pentru Papa! Daniel_7 Biserica Romano-Catolica 19 15.08.2011 18:16:00
Papa Benedict contesta Biblia? dianagroza Biserica Romano-Catolica 27 05.02.2011 21:07:36
Bulgarii si papa Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 12.11.2010 20:06:24
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
Papa Benedict a facut parte din tineretu hitlerist mihailt Generalitati 50 18.10.2010 21:35:01