Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.07.2009, 13:47:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Cred ca pilda Samarnenului milostiv este un temei scripturistic si in cazul acesta. Trebuie sa intelegem ca iubirea fata de semen nu trebuie sa fie limitata de o categorie sociala, nationalitate, etc. Iubirea lui Dumnezeu fata de oameni este dezinteresata, atunci si noi trebuie sa iubim dezinteresat pe semenii nostri dupa modelul nostru - Dumnezeu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.07.2009, 13:49:17
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Ispita_ta, nu ai tu de unde sa stii ca cei mai multi sunt jegosi din toate punctele de vedere. Ma gandesc ca tu nu esti crestin dupa vorba aceasta. E deplorabil modul tau de exprimare, n-are nimic de-a face cu ceea ce ar trebui sa se numeasca atitudine crestina. Parerea ta este una tipica pentru multi din tara asta.

Cred ca ar trebui sa ne documentam mai mult pe problema aceasta. Eu am prezentat odata un referat pe astfel de situatii si m-am ingrozit de ce-am aflat.
La 3 case de unde stau exista un asemenea focar de infectie, o familie de tigani. Familie e greu de spus pt ca de obicei sunt cam 20-30 de persoane prezente in acea "gospodarie". Sunt tigani "civilizati" au vre-o doua puncte de vanzare de flori pe Stefan Cel Mare. Cam de 2-3 ori pe saptamana si obligatoriu in weekend se aude cearta infioratoare din curtea lor. Cuvintele si urletele nu ai cum sa le reproduci. Tot 2-3 zile/nopti pe saptamana urla manelele la ei. Dar nu manele cu iz de muzica populara, ci unele cu niste urlete sugrumate, violente. Repet acestea sunt din aia mai avuti, nu sunt ca aia oribili din Ferentari. Daca-i vezi pe strada par mai spalati, totusi, cand treci prin fata portii lor vine duhoarea pana in strada! Astia sunt din aia care cica sunt mai civilizati. Este incredibil cat de toxici pot fi! O singura familie este suficienta sa intoxice toata strada! Atat va spun: sa va fereasca Dumnezeu sa fiti vecini vreodata cu unii ca ei! Aia ori ar putea fi ispita mare de la Dumnezeu dupa care sa te sfintesti, ori un mare blestem!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.07.2009, 13:57:54
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Eu nu contest ca au si tiganii uscaturile lor, si nu-s putine, dar trebuie sa recunoastem ca le avem si noi pe ale noastre care nu-s nici ele putine! Preotul nostru a fost in inchisoarea din zona.Erau 9 detinuti cu care a putut sa ia legatura.Toti erau romani.Nu era nici un tigan printre ei.Si toti erau pentru fapte deosebit de grave inchisi.
Ce ne spune lucrul acesta? Poate ca-s mai inteligenti decit romanii si nu se lasa prinsi? Sau poate ca prea ne place sa credem ca "ei" nu noi facem tara de ris!???
S-a deturnat discutia!
In topicul initial era vorba despre tigani. Nu despre romani care sunt considerati tigani, nu despre infractori in strainatate etc
Era vorba despre tigani asa cum sunt ei in totalitatea lor! Nu deviati va rog subiectul!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.07.2009, 14:00:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

este pacat sa dai milostenie la tziganul tanar care cere deshi poate sa munceasca shi nu ca sa-l invetzi sa fure sau sa jmechereasca shi sa se scofalceasca tanguindu-se... ca unii cershesc shi apoi beau shi fumeaza sau se distreaza de cum i-a pacalit pe fraieri... dar totushi trebuie sa fim cu milostenie catre oricine, dar cu discernamant shi cu inima mare caci milostenia cu parere de rau nu e primita...

dar tzigancile care ishi cresc shi-shi fac multzi plozi de ii tzin in bratze mereu, sa nu fie ele mai vrednice decat ranjitoarele noastre care dupa ce te-au atras in placere prin sulimenizari shi fuste mini shi moda jegxy shi ajungi de le-ai facut un prunc, merg la doftor shi se scapa de copil, or fi ele mai nevinovate? pentru ca-shi arata la totzi capacitatea de lingushire shi pisiceala? dar ranjitoarele nostre nu sunt totushi ele mai vrednice shi nevinovate decat cei care au fâtzoqqqlhul format doar ca sa priveasca numai dupa copane lungi shi balcoane iar dupa ce a incurcat-o o distruge shi pe mama shi pe plozi prin betzia plangerii de mila de sine, ca cica el ar fi fost victima cineshtie a cui shi mai shi zice ca Dumnezeu ii fura din mancare shi ca a fost inshelat... de totzi.

deci sarmanii tzigani, nu sunt shi ei oameni? dar noua trebuie sa ne fie mila de Hristos... caci doar pe Hristos nimeni nu Il ia in seama... niciodata.

Last edited by vsovi; 24.07.2009 at 14:08:00.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.07.2009, 14:05:51
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
...Sa speram ca epoca tiganilor va disperea si ca epoca rromilor va fi insotita de o schimbare calitativa, avand in vedere ca nu mai ocolesc, ca in trecut nici scoala si nici biserica.
Schimbarea va avea loc si vor avea tara lor! Rromania! Deja sunt foarte-foarte aproape! Deschideti ochii si priviti in jur! La tv dai drumul seara, din 4 canale (protv, antena1,prima, kanald), obligatoriu pe unul arata tigani, fie cum se cearta, fie danseaza etc.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.07.2009, 14:25:25
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Am discutat mult despre tziganii romani

pe alte forumuri.
Parerea mea este ca daca tziganii au ramas asa cum sunt o mare parte din ei din cel mai indepartat trecut este din cauza ca Statul Roman nu s`a crezut niciodata responsabil de situatia tziganilor, cetateni romani.Si daca sau facut tot felul de incercari, in marea parte a lor au fost lipsite de destul de resurse.
A schimba mentalitatea si felul lor de viata,asta este o actiune de multi ani si bugete uriase care azi Romania este lipsita.
Poate rezolvarea este prin inhamarea UE la rezolvarea problemei.
Problema tziganilor nu este numai a lor ca in cursul anilor o parte din ei sau amestecat cu alti cetateni romani si in o parte din cazuri ei au i,pus mentalitatea lor la altii care nu sunt de origine tzigana.

Problema asta m`a interesat mult ca am vazut tziganii ca camarazi a evreilor in cursul istoriei.
Multe despre tziganii romani am invatat de la o prietena romanca la care sora ei s`a maritat cu un tzigan si fara sa faca "cosmetica" mi-a povestit exact cum vede situatia.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.07.2009, 14:41:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Cool

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
este pacat sa dai milostenie la tziganul tanar care cere deshi poate sa munceasca shi nu ca sa-l invetzi sa fure sau sa jmechereasca shi sa se scofalceasca tanguindu-se... ca unii cershesc shi apoi beau shi fumeaza sau se distreaza de cum i-a pacalit pe fraieri... dar totushi trebuie sa fim cu milostenie catre oricine, dar cu discernamant shi cu inima mare caci milostenia cu parere de rau nu e primita...

dar tzigancile care ishi cresc shi-shi fac multzi plozi de ii tzin in bratze mereu, sa nu fie ele mai vrednice decat ranjitoarele noastre care dupa ce te-au atras in placere prin sulimenizari shi fuste mini shi moda jegxy shi ajungi de le-ai facut un prunc, merg la doftor shi se scapa de copil, or fi ele mai nevinovate? pentru ca-shi arata la totzi capacitatea de lingushire shi pisiceala? dar ranjitoarele nostre nu sunt totushi ele mai vrednice shi nevinovate decat cei care au fâtzoqqqlhul format doar ca sa priveasca numai dupa copane lungi shi balcoane iar dupa ce a incurcat-o o distruge shi pe mama shi pe plozi prin betzia plangerii de mila de sine, ca cica el ar fi fost victima cineshtie a cui shi mai shi zice ca Dumnezeu ii fura din mancare shi ca a fost inshelat... de totzi.

deci sarmanii tzigani, nu sunt shi ei oameni? dar noua trebuie sa ne fie mila de Hristos... caci doar pe Hristos nimeni nu Il ia in seama... niciodata.
Ma iarta,dar tradu-mi si mie cuvantul "ranjitoare",ca se pare ca am ramas in urma cu limba romana...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.07.2009, 14:45:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Schimbarea va avea loc si vor avea tara lor! Rromania! Deja sunt foarte-foarte aproape! Deschideti ochii si priviti in jur! La tv dai drumul seara, din 4 canale (protv, antena1,prima, kanald), obligatoriu pe unul arata tigani, fie cum se cearta, fie danseaza etc.
Da,dar asta nu este vina lor,ci a celor ce le deschid usile in acest sens si a multor romanasi care inca nu au coloana vertebrala pentru a pune piciorul in prag.
Tigani sunt in multe tari,insa niciunde nu au reusit sa faca ce au reusit aici.
Ungurii i-ar fi linsat,de exemplu,daca de ziua lor nationala un grup de tigani ar fi aparut pe un post tv si le-ar fi pocit imnul.
Dincolo de asta,mai evoluati ori mai putin evoluati,nu trebuie judecati.Sunt si ei copiii Domnului si existenta lor se permite cu un anumit rost.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.07.2009, 14:51:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ma iarta,dar tradu-mi si mie cuvantul "ranjitoare",ca se pare ca am ramas in urma cu limba romana...
sunt nishte pasari de prada ce se ocupa cu mancarea puishorilor de broscutza tzestoasa cand aceshtia ies din oua, toata ziua ciorovaiesc shi se cearta cautand sa-shi faca cuiburile cele mai pline de matase in pomii cei mai inaltzi, in muntzii cei mai ascutzitzi. Noptzile le petrec scotzand sunete groteshti, zilele ranjesc de parca nu s-ar fi intamplat nimic, lucrul pentru pui sau pentru apropiatzii shi apropiatele lor pasari nu le place ca nu e la moda decat sa faci dansuri nuptziale asha ca nu se satura niciodata de petreceri shi chefuiri unde ishi povestesc toate barfele cotcodacind shi facnd avansuri vulturilor batrani... din invidie, din lashitate... din frivolitate, shi de multe ori varsa lacrimi de vanitate ca sa impresioneze pe cate un vulturash tanar... shi apoi ranjesc amandoi ca au reushit sa-l inshele pe porcul ala care a facut-o pe ea, sarmana vulturitza cu fustitza mini shi ranjet asha de frumos ca sa sufere mereu... doar pentru ca ei ii place tare mult la munte shi la mare... la marea aia cat mai mare... marea marmara.

Last edited by vsovi; 24.07.2009 at 14:58:40.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.07.2009, 14:58:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Ah,ma scuzi,crezusem ca vorbesti despre niste femei...
Unii dintre noi traiesc intre oameni,pacatosi ori mai putin pacatosi,Dumnezeu ii stie si ii judeca pe fiecare cum or fi ei,insa si convietuirea alaturi de animale poate fi interesanta.
Totusi,poate ar trebui sa muti postarile la "Lumea necuvantatoarelor".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18