Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1461  
Vechi 20.02.2018, 06:38:21
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Vorbire duhovniceasca (inconstienta) in limbi:

https://www.youtube.com/watch?v=feZqzZUV19w




P.S. Absolut deosebita de ce se petrece aici.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #1462  
Vechi 20.02.2018, 19:38:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
esti foarte talentat in a bate campii.
ai postat asta:
nu conteaza cat de idiot sunt sau cat de idiot ma crezi tu, acum conteaza doar ca esti un mincinos.
ps.mai cauta, poate reusesti sa gasesti si surse mai bune, netu-i mare.
Acum sunt sigur ca tu nu stii ce e aceea ironie. Din faptul ca ai scris numai lucruri gresite pana acum nu e de mirare ca sustii lucruri ciudate si in acest fel. Ceea ce tu nu ai vazut sau nu stii si arata ca era o ironie nu o minciuna, cum fals insinuezi, este ca nu exista mai multe doctorarate intr-un domeniu, doar unul. Se pare ca am fost aproape singurul ortodox care ti-a vorbit frumos pe forum, dar ti-e nu tia placut, ai dat cu balta in balta. De acum o sa ma abtin sa-ti mai scriu ceva, oricum nu ai scris nimic adevarat de cand ai intrat, mai esti si singurul ortodox antiortodox pe care l-am vazut.
  #1463  
Vechi 20.02.2018, 20:14:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Am raspuns, Catalin. Am dat chiar raspunsul unui parinte ortodox, de-al tau. Citeste cu atentie ceea ce a zis el!
Pentru ca e o abordare foarte interesanta la care niciodata nu m-am gandit: doxologiile trebuiesc talmacite. Asta e chiar fain.
Nu ai gasit niciun raspuns penticostal, de aceea ai readus iar in discutie ce spune acest parinte, despre care am discutat pe larg. Asa cum am mai spus si data trecuta, acel parinte repeta doar ce spune invatatura penticostala, ortodoxia nu sustine acele lucruri. Parintele chiar sustine ca occidentalii ar fi primit darul vorbirii in limbi, celor de la razboi intru cuvant nu le-a venit a creade ceea ce spune. Am dat ce spun si sursele ortodoxe, daca vrei postez o multime de pagini cu acest lucru, ca sa nu mai spui ca asta spune ortodoxia.

Dar aici nu avem ce comenta, citatul tot nu aduce nicio lamurire la ceea ce am intrebat. Parintele spune doar ca atunci cand nu er acineva care vorbea acea limba trebuia sa existe un talmaci. Intrebare ramane aceeasi, de ce era nevoie sa fie talmacita o rugaciune? Talmaciul trebuia sa repete de vreo zece ori Tatal nostru, dar ce rost are asta, in logica invataturii penticostale? Pentru ca nu are nicio logica, logica are doar talmacirea a ceea ce se spunea prin vorbirea in limbi (o cunostinta, proorocie, invatatura etc.), asa cum spune Sfantul Apostol. Vine si a doua intrebare, contrazici ce spune Sfanta Scriptura si Sfantul Apostol in acel citat, despre ceea ce se comunica prin vorbirea in limbi?
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In afara de talmacirea ortodoxa, corecta, data de parintele Zaharia Zaharou, eu am si explicatia penticostala. Dar daca tu nici pe cea ortodoxa nu o crezi, are vreun rost sa iti mai spun ca vorbirea in limbi nu e doar rugaciune ci si mesaj catre Biserica?
Masaj in alte limbi care, obligatoriu, trebuie insotit de talmacirea limbilor.
Daca aveai de la inceput un raspuns penticostal sunt sigur ca il dadaeai, nu il ocoleai atat. Acum spui ca vorbirea in limbi nu e doar rugaciune, cum ai sustinut pana acum, e si ce spune Sfantul Apostol, adica o cunostina, o invatatura, o proorocie, un mesaj pentru Biserica. Ai ajuns sa spui aproape ce am sustinut si eu. Deci nu e doar vorbire cu Dumnezeu, cum ai sustinut pana acum, pot fi si alte lucruri, mesaje catre Biserica.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Scrie suficient de clar, in 1 Cor. 14:2, ca vorbirea in limbi este indreptata spre Dumnezeu, nu spre oameni. Doar ca tu lansezi ipoteza ca atunci cand un om vorbeste cu Dumnezeu, de fapt nu se roaga ci il invata pe Dumnezeu si ii descopera lui Dumnezeu anumite taine. Ipoteza pe care eu nu o pot lua in considerare, nu te supara.
Daca vrei iti repet si eu de fiecare data cand spui acest neadevar, acolo scrie vorbire in limbi, nu rugaciune. Peste tot scrie de vorbire in limbi. Acolo nu spune de rugaciune, ca era usor sa scrie rugaciune, acolo spune ca cel ce vorbeste in limbi nu e inteles de ceilalti si nici de el, il intelege doar Domnul. Si scrie foarte clar ce spune cel ce vorbeste in limbi, dar tu negi ce scrie in Sfanta Scriptura, pentru ca se contrazice ce spune cultul tau.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Insa pe langa 1 Corinteni 14:2 mai exista un verset in care se scrie exact asa cum vrei tu: rugaciune in limbi. Doar ca tu nu crezi Scriptura. Ci doar ce spun anumiti oameni despre Scriptura.
Asa cum ti-am mai spus, acolo scrie exact invers decat ceea ce sustii tu sau cultul tau. Tu contrazici ce spune Sfanta Scriptura, nu eu. Sfantul Apostol spune ca rugaciunea in limbi nu e folositoare, nu ca ar fi mai presus de alta rugaciune. Spune ca nu e folositoare pentru ca nu implica si mintea, cel ce se roaga intr-o limba straina nu intlege ce spune. De aceea spune ca e de folos rugaciunea intr-o limba cunoscuta.
  #1464  
Vechi 20.02.2018, 20:16:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pe langa faptul ca a spus de fiecare data ca e calvinist am avut si o discutie pe tema calvinismului cu el.
Deci am reținut bine. :)
  #1465  
Vechi 20.02.2018, 20:51:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca aveai de la inceput un raspuns penticostal sunt sigur ca il dadeai, nu il ocoleai atat.
Nu ma cunosti. Eu stiu ca vorbirea in limbi este atat rugaciune cat si mesaj de peste 20 de ani, atunci cand am studiat in profunzime 1 Corinteni 14.
In profunzime inseamna verset cu verset si cuvant cu cuvant.

Ti-am spus de vreo saptamana, daca nu si mai mult ca iti raspund la intrebare dupa ce spui tu ce este vorbirea omului cu Dumnezeu, daca nu este rugaciune.
Insa cand am vazut clar ca-ti este frica sa raspunzi la intrebarea mea, ti-am raspuns imediat, clar si concis. Dupa cum ti-am promis
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum spui ca vorbirea in limbi nu e doar rugaciune, cum ai sustinut pana acum. Deci nu e doar vorbire cu Dumnezeu, cum ai sustinut pana acum, pot fi si alte lucruri, mesaje catre Biserica.
Esti tu neatent si inventezi cuvinte. Eu niciodata nu am afirmat ca vorbirea in limbi ar fi DOAR rugaciune. Termenul "doar" nu a existat niciodata in prezentarile mele.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Peste tot scrie de vorbire in limbi. Acolo nu spune de rugaciune, ca era usor sa scrie rugaciune.
Spune exact acest termen "rugaciune", Catalin. In Biblia ta, ortodoxa.
Dar tu nu il vezi. Nu ai cum sa-l vezi. Omul nu vede decat ceea ce este pregatit sa vada. Chiar daca citesti cev in Biblie, nu ai voie sa interpretezi si sa intelegi ce scrie.

Dar nu iti dau versetul mura in gura. Te las sa mai citesti, sa studiezi.
Eu inca mai am credinta ca vei avea curajul sa citesti Biblia si sa crezi ceea ce, negru pe alb, citesti in ea.
Doamne ajuta!
  #1466  
Vechi 20.02.2018, 21:33:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu ma cunosti. Eu stiu ca vorbirea in limbi este atat rugaciune cat si mesaj de peste 20 de ani, atunci cand am studiat in profunzime 1 Corinteni 14.
In profunzime inseamna verset cu verset si cuvant cu cuvant.
Atunci e posibil ca tu sa sustii lucruri diferite d ela o zi la alta, sa sa nu mai stii ce sustineai ieri? Cand am spus eu ca este cunostinta, invatatura, prorocie, nu ai spus tu ca e imposibil, ca in vorbirea cu Domnul nu poate sa il invete ceva pe Domnul? Tu te contrazici singur, de la o zi la alta. Sau adaptezi de fiecare data la ceea ce iti arat ca scrie in Sfanta Scriptura, ceea ce e un lucru bun.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ti-am spus de vreo saptamana, daca nu si mai mult ca iti raspund la intrebare dupa ce spui tu ce este vorbirea omului cu Dumnezeu, daca nu este rugaciune.
Insa cand am vazut clar ca-ti este frica sa raspunzi la intrebarea mea, ti-am raspuns imediat, clar si concis. Dupa cum ti-am promis
Eu ti-am spus de la inceput ce este vorbirea in limbi, nu pot sa sustin decat ce scrie in Sfanta Scriptura, nu ce spun eun cult oarecare, schimband ceea ce scrie in Sfanta Scriptura.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Esti tu neatent si inventezi cuvinte. Eu niciodata nu am afirmat ca vorbirea in limbi ar fi DOAR rugaciune. Termenul "doar" nu a existat niciodata in prezentarile mele.
Revezi primul pasaj, exact asta ai spus, atunci cand ma contraziceai pe mine.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Spune exact acest termen "rugaciune", Catalin. In Biblia ta, ortodoxa.
Dar tu nu il vezi. Nu ai cum sa-l vezi. Omul nu vede decat ceea ce este pregatit sa vada. Chiar daca citesti cev in Biblie, nu ai voie sa interpretezi si sa intelegi ce scrie.
Asta e culmea rastalmacirii Sfintei Scripturi, sa scrie acolo, de zeci de ori vorbire in limbi si voi sa spuneti ca scrie rugaciune. Noi nu suntem spalati pe creier.
Decat sa studiezi SFanta Scriptura si sa nu vezi ce scrie si negru pe alb am spus ca e mai de folos sa te rogi sa afli devarul. Dar din felul cum respingi acest lucru inteleg ca voi nici nu va rugati, vorbiti doar in limbi?
  #1467  
Vechi 21.02.2018, 08:44:42
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cand am spus eu ca este cunostinta, invatatura, prorocie, nu ai spus tu ca e imposibil, ca in vorbirea cu Domnul nu poate sa il invete ceva pe Domnul?
Darul vorbirii in limbi este daruit pentru:
1. Comunicarea omului cu Dumnezeu- RUGACIUNE
- 1 Cor.12:2 Cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
- 1 Cor.12:2 Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește
- 1 Cor.12:14 Mă rog într-o limbă străină
2. Comunicarea omului cu alti oameni - MESAJ
- 1 Cor. 14: 26, 27 Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
Cand credinciosul vorbeste lui Dumnezeu prin darul limbilor, este rugaciune. Omul nu-i proroceste si nu il invata pe Dumnezeu.
Cand omul vorbeste bisericii prin darul limbilor, este invatatura, prorocie, cunostinta, descoperire, etc.

P.S. Iti propun sa vorbim pe un singur subiect si sa evitam atacul la persoana! E o rugaminte.

Last edited by Penticostalul Traditional; 21.02.2018 at 09:06:15.
  #1468  
Vechi 21.02.2018, 08:51:19
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi nu suntem spalati pe creier.
exact asta spune si un alt personaj, la "stiri". si el procedeaza exact ca si tine, face din alb negru si invers.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1469  
Vechi 22.02.2018, 10:46:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Darul vorbirii in limbi este daruit pentru:
1. Comunicarea omului cu Dumnezeu- RUGACIUNE
- 1 Cor.12:2 Cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu
- 1 Cor.12:2 Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește
- 1 Cor.12:14 Mă rog într-o limbă străină
2. Comunicarea omului cu alti oameni - MESAJ
- 1 Cor. 14: 26, 27 Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă. Dacă grăiește cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei și pe rând să grăiască și unul să tălmăcească.
Cand credinciosul vorbeste lui Dumnezeu prin darul limbilor, este rugaciune. Omul nu-i proroceste si nu il invata pe Dumnezeu.
Cand omul vorbeste bisericii prin darul limbilor, este invatatura, prorocie, cunostinta, descoperire, etc.

P.S. Iti propun sa vorbim pe un singur subiect si sa evitam atacul la persoana! E o rugaminte.
dar ai omis mereu acest verset: "Sunt așa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înțelesul ei" (1 Corinteni 14:10)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #1470  
Vechi 22.02.2018, 11:34:07
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Capitolul are 40 de versete. Eu am prezentat 5 si am omis 35.
Dar, despre cele 5, am spus ceva. Tu ce vrei sa spui?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10