Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #961  
Vechi 05.01.2018, 13:45:28
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si multe alte harisme, despre care nu am marturisit. Inca.
Nici nu trebuie să mărturisești, este clar că nu există din moment ce nu se văd.
  #962  
Vechi 05.01.2018, 13:46:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Pai eu sunt penticostal, nu carismatic.
Daca zici ca nu-s totuna, de ce ma acuzi aiurea?
  #963  
Vechi 05.01.2018, 13:49:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Eu te acuz că ții partea carismaticilor, sămânța vrăjitoarei.
Alți penticostali se delimitează clar, ceea ce tu nu o faci, fiindcă ești mai modernist, așa.
  #964  
Vechi 05.01.2018, 14:05:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Eu tin partea carismaticilor la fel cum tin partea ortodocsilor sau catolicilor.
In aceste confesiuni sunt crestini veritabili care il iubesc pe Dumnezeu.

Eu evit sa demonizez confesiuni intregi asa cum place unora pe aici, si tie, in mod special. Eu cand vad un om sau conversez cu un om, nu-l etichetez si nu-l tratez in functie de confesiunea lui, de etnia lui sau de statutul lui social. Fiecare om este lucrarea lui Dumnezeu, este diferit, este o personalitate distincta.

Ti-am mai spus in cateva randuri, evita sa-i pui pe toti oamenii dintr-o confesiune, dintr-un oras, dintr-un grup etnic, in aceeasi oala!
Pentru ca mai apoi s-o arunci tu la gunoi pe baza unor experiente pe care le-ai avut tu cu unii dintre ei.

Pentru ca asta e o simpla prejudecata.
Natanael i-a zis lui Filip "poate iesi ceva bun din Nazaret?"
Uite ca s-a putut.

Eu ma feresc sa acuz o comunitate crestina, care numara sute de milioane de oameni ca ar fi "samanta vrajitoarei".
Asa te-as sfatui sa faci si tu!
  #965  
Vechi 05.01.2018, 14:09:12
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Eu nu am ceva personal cu acești carismatici, și dacă ai observat, tratez la nivel de fenomen, respectiv căderile pe spate, odihna în duhul, râsul sfânt, dansul în duhul. Eu nu aș putea să zic că există și căderi pe spate bune, rîs de la Dumnezeu, dans divin. Aceste manifestări, în totalitatea lor, sunt drăcești. Cei care participă la așa ceva, sunt amăgiți. Mișcarea de reînnoire carismatică este o farsă fiindcă este definită de toate aceste manifestări enumerate aici.
  #966  
Vechi 05.01.2018, 17:06:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nici n-a debitat bine fratele Dragos o nazdravanie de-a lui ca si tu si Palama ati muscat-o din zbor. E o momeala de-a lui, n-o inghititi asa repede!
Nu m-am luat dupa nimeni, am zis-o pentru ca repeti de cateva saptamani aceleasi lucruri, desi ti-am raspuns de vreo zece ori. Tu le repeti in continuare, fara a lua in considerare discutia si ce ti-am scris. Asta face un trol. Chiar in mesajul de mai sus faci acelasi lucru. Insemana ca minti deliberat, nu te intereseaza adevarul.
  #967  
Vechi 05.01.2018, 17:24:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
O spune Scriptura si am aratat foarte clar, dincolo de orice indoiala pentru oricine poate citi si intelege ce citeste.

A spus-o apostolul Pavel:
- cine vorbeste in alta limba vorbeste lui Dumnezeu
- mă rog în altă limbă

Pentru orice om, asta inseamna rugaciune.
Mai clar de atat nu se poate.

Ai recunoscut-o si tu, intr-un moment de sinceritate insa dupa ce ti-am zis ca esti singurul ortodox care a recunoscut, ai dat imediat inapoi, de frica.
Ti-am selectat postarea si ti-am pus-o de doua ori inaintea ochilor. Daca nici asa nu recunosti, nu o voi pune a treia oara.

Daca ti-e frica si nu mai vrei sa recunosti, te inteleg.
Iti dai seama ca scrie in Biblie. Dar daca ortodocsii nu invata asta, tu trebuie sa zici ce spune confesiunea ta.
Pentru ca ti-am explicat ce spune in acel capitol de o multime de ori si ai vazut ce inseamna vorbirea in limbi e evident ca nu te intereseaza adevarul, repeti necontenit ce spune cultul tau, deci minti deliberat (daca nu esti tol, cum am spus mai sus).

Acel capitol nu spune asa ceva, e o minciuna. Ar fi fost nestiinta daca nu ai fi stiut, dar ti-am explicat, deci stii acum. Intr-un singur loc din Sfanta Scriptura se explica ce este vorbirea in limbi, la Pogorare, unde scrie ca erau limbile popoarelor, deci nu sunete din alta lume. Avem, in plus, si marturia Sfantului Ioan Gura de Aur, care a trait in acele vremuri, nu la 1900.

In Corinteni 14, asa cum ti-am explicat inca de la primele mesaje, spune ca cel ce vorbeste in limbi se zideste doar pe el, daca nu exista traducator, pentru ca nimeni nu intelege ce spune in acea limba straina. Si, mai scrie acolo, ca in acest fel nu se zideste si Biserica, asa cum se intampla in cazul proorocilor. El vorbeste doar cu Dumnezeu pentru ca nu-l intelege nimeni, la fel si tu daca ai citi ceva in portugheza si nu ai un cunoscator al limbii portugheze in jur. De asemenea, Sfantul Apostol incurajeaza vorbirea in limbi, dar sa taca in Biserica daca nu exista traducator. In schimb spune ca rugaciunea in alta limba nu e benefica nici pentru cel ce o face, daca nu talamceste limba, pentru ca mintea nu participa la rugaciune. De aceea spune ca duhul se roaga, dar mintea nu. De aceea recomanda rugaciunea intr-o limba pe care o poate intelege si mintea. Nu mai repeta aceleasi neadevaruri la infinit, facandu-te ca nu vezi ce ti se raspunde.
  #968  
Vechi 05.01.2018, 20:03:55
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca ti-am explicat ce spune
dar ti-am explicat, deci stii acum
Las-o mai moale cu ce explicatii biblice imi dai tu mie sau altcuiva!
E adevarat ca, spre deosebire de celalalt coleg, tu mai frunzaresti Biblia.
Insa pana a ajunge la nivelul de profesor care da explicatii, trebuie sa mai curga inca multa apa pe Siret.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Intr-un singur loc din Sfanta Scriptura se explica ce este vorbirea in limbi, la Pogorare, unde scrie ca erau limbile popoarelor, deci nu sunete din alta lume.
Vezi, daca doar frunzaresti Biblia, scrii falsuri.
Nu e intr-un singur loc. Ci cel putin in cinci locuri.
Dar ca sa le cunosti trebuie sa studiezi, nu sa frunzaresti.
  #969  
Vechi 05.01.2018, 20:09:13
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In Corinteni 14, asa cum ti-am explicat inca de la primele mesaje, spune ca cel ce vorbeste in limbi se zideste doar pe el,
Mi-ai "explicat" ceea ce ti-am explicat eu tie acum vreo sapte ani: ca atunci cand omul se roaga in alte limbi, se zideste pe sine insusi, ceea ce este un BENEFICIU spiritual enorm pentru credincios.

Deci: vorbirea in limbi este rugaciune
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
El vorbeste doar cu Dumnezeu pentru ca nu-l intelege nimeni, la fel si tu daca ai citi ceva in portugheza si nu ai un cunoscator al limbii portugheze in jur.
Tu crezi ca atunci cand un om vorbeste cu Dumnezeu, ii citeste ceva bancuri in portugheza? Sa stii ca NU.

Mai frate Catalin, oridecateori un om vorbeste cu Dumnezeu, acolo este o rugaciune.
Stii ce este o rugaciune? O stare de vorba cu Dumnezeu. Comunicare cu Dumnezeu.

Deci: vorbirea in limbi este rugaciune

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In schimb spune ca rugaciunea in alta limba nu e benefica nici pentru cel ce o face, daca nu talamceste limba, pentru ca mintea nu participa la rugaciune. De aceea spune ca duhul se roaga, dar mintea nu.
De aceea recomanda rugaciunea intr-o limba pe care o poate intelege si mintea.
De trei ori amintesti ca vorbirea in limbi poate fi rugaciune.

Iar cand eu subliniez ca tu esti primul ortodox care recunoaste in scris ca exista rugaciune in limbi, sari in sus ca ars.
De ce iti este asa frica? Este scris in Cuvantul lui Dumnezeu. Negru pe alb.
Nu te teme de Adevar!
  #970  
Vechi 06.01.2018, 17:41:43
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
De trei ori amintesti ca vorbirea in limbi poate fi rugaciune.
Penticostalii folosesc vorbire în limbi și pentru a mustra dracii, ori aici nu mai este rugăciune ci limbă de comunicare cu dracul. O fi bine, o fi rău...de ce ar trebui să comunici în limbi cu dracul? Biblic, trebuie să spui doar atât: ”ieși afară”. Nu ai alte motive de a comunica cu dracul. Dar voi pocăiții ați transformat pe posedat într-un mediu, și voi înșivă în medii, fiindcă vorbiți în limbi ore în șir, timp în care dracul se manifestă prin voce groasă sau răstită, sunete de animale, face spumă la gură, tremură corpul etc.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10