Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.03.2012, 13:17:57
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Care e deci, sistemul la penticostali? "penticostalul" stie foarte bine deoarece participa si el si are castig frumusel! ---> pastorul din localitatea X convine cu pastorul din localitatea Y sa predice intr-o duminica unul in localitatea celuilalt si vice-versa, fiecare luand 200 lei din banii bisericii celuilalt, plus bilet tren, mancare.
Deci cine pierde? pastorii? nu!!! fiecare pastor castiga, in primul rand de la biserica proprie, de unde ia zeciuiala, colecte, ajutorari, castiga si de la stat, luand salariu, si castiga si din alte biserici unde se duce sa tina predici si asta face fiecare pastor luand de la bisericile altora, prin urmare o biserica de penticostali trebuie sa sustina pastorul lor dar si pe alti pastori care vin ocazional. Va dati seama, ce jaf ???
Deci, daca o zi la coasa este 50 lei, trebuie 4 penticostali fraieriti sa munceasca o zi intreaga, pentru a plati o ora in care pastorul isi arata talentele!!! + mancare si cazare.
  #122  
Vechi 04.03.2012, 13:23:53
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Daca Pavel care era apostol, a propovaduit fara plata, desi scotea demoni, invia, vindeca 2 Corinteni 11:7 (Pavel spune ca a predica pe Cristos inseamna demonstrarea Duhului si a puterii, si ca predica nu se bazeaza pe intelepciunea cuvantului 1 Corinteni 2:5, pe care se bazeaza pastorii penticostali), in acest timp, pastorii penticostali se umplu de bani!!! devin milionari in scurt timp. In felul acesta au vile, masini scumpe. Si ce fac? rostesc predici, predici pe care oricine le poate citi in carti, nu e nevoie sa le audieze!!!
  #123  
Vechi 04.03.2012, 14:03:48
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
pentru o ora de predicare, sa ia 3000 lire
Eu ma consider o persoana credibila. Incerc sa spun adevarul si am multi prieteni care ma cred pe cuvant.

Am si eu o curiozitate:
- exista in jurul tau vreo persoana care sa creada ce spui?

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Care e deci, sistemul la penticostali? "penticostalul" stie foarte bine deoarece participa si el si are castig frumusel!... pastorii penticostali se umplu de bani!!! devin milionari in scurt timp
Copii au o tehnica: cand nu-i bagi in seama fac o boroboata, tipa, spun o trasnaie, fac orice pentru a capta atentia. Nu conteaza ca tu-i pedepsesti, ei considera ca se merita sa indure orice pentru un dram de atentie.

Acesta e motivul pentru care iti mai raspund la intrebari. Dar tu ai nevoie de iubirea Domnului. Aceasta este singura care-ti poate umple uriasul rezervorul emotional.

Last edited by penticostalul; 04.03.2012 at 14:06:07.
  #124  
Vechi 04.03.2012, 16:14:52
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

penticostalule care iei 200 lei pe o ora de gargara in timp ce un medic ia 80 lei ca sa salveze vieti o noapte intreaga, ati stricat Cuvantul lui Dumnezeu, ca sa jefuiti niste amarati!!!


traducerea corecta:
1 Timotei 5:17 Prezbiterii care cârmuiesc bine să fie învredniciți de îndoită cinste, mai ales cei ce se ostenesc cu propovăduirea și cu învățătura pe care o dau altora.

si ce traduc penticostalii americani:
New Living Translation (©2007)
Elders who do their work well should be respected and paid well, especially those who work hard at both preaching and teaching


au adaugat: "sa fie platiti bine".
NU VA ESTE RUSINE???

in vulgata este:

Latin: Biblia Sacra Vulgata
qui bene praesunt presbyteri duplici honore digni habeantur maxime qui laborant in verbo et doctrina

e vorba de "honore", adica onoare, sa fie cinstiti, onorati, nu "money" si "paid", adica sa ia banii celor sarmani!!!

iar voi ati adaugat ce va intereseaza!!! adica banii!!!!
  #125  
Vechi 04.03.2012, 16:24:43
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Eu ma consider o persoana credibila. Incerc sa spun adevarul si am multi prieteni care ma cred pe cuvant.
atat se plateste in UK, 2-3000 lire, in Ro ai spus chiar dumneata - 200 ron.
  #126  
Vechi 04.03.2012, 20:31:49
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Eu am spus clar ca este vorba de o vizita pentru care omul trebuie sa se deplaseze cel putin doua zile de acasa. Si am mai spus ca nu in fiecare zi este duminica. Si am mai spus ca este nevoie de ceasuri intregi de pregatire. Nu castiga nimeni 200 lei/ora. Pentru acei bani sunt necesare multe ore de munca. Asa ca esti un mincinos.

Pentru ca transmiti minciuni prin toti porii, esti pus la carantina inca doua saptamani. Ai timp sa meditezi, sa-ti pui intrebari existentiale, sa vezi ce poti face pentru a fi si tu crezut macar de o persoana din jurul tau. E timpul pocaintei si a apropierii de Domnul.

Poti sa te rogi asa: „Doamne, Tu stii ca eu sunt robit de iubirea de bani. Stii ca din pricina acestui viciu mi-am indepartat toti prietenii. Stii ca nu am curaj sa mai merg la nicio biserica si consider ca in toate sunt doar oameni ahtiati dupa bani ca si mine. Iarta-ma, schimba-ma si elibereaza-ma!

Last edited by penticostalul; 05.03.2012 at 11:54:11.
  #127  
Vechi 05.03.2012, 08:19:11
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

adica eu trebuie sa dau la coasa 4 zile ca sa platesc maimutareala de 50 minute a unui escroc???

200 ron/50min=4ron/minut, adica eu ii cumpar acestui ticalos o prajitura pentru ca deschide gura un minunt!!! cum e posibil asa ceva???? si acei bani nici nu sunt impozitati, normal ar trebui declarati la finante si impozitati ca orice castig, deci dubla escrocherie.

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Poti sa te rogi asa: [i]„Doamne, Tu stii ca eu sunt robit de iubirea de bani.
exact, asa-i invata la penticostali, sa nu dezvolte atasament de valorile materiale incat le creeaza bietilor naivi un complex de vinovatie, incat orice ban castigat li se pare ca nu e al lor ci trebuie dat, si cui? ati ghicit! pastorilor, care se pare ca nu au astfel de complexe din moment ce au vile, masini luxoase.
ce credeti? Pavel Rivis Tipei , daca conduce o masina in valoare de 50.000 euro are vreun complex cu iubirea de argint??? nu cred ca are, din moment ce isi permite, moral vorbind, sa conduca o masina ultraluxoasa in timp ce credinciosii se zbat in saracia cea mai lucie!!!

Last edited by Profetul de carton; 05.03.2012 at 08:22:25.
  #128  
Vechi 05.03.2012, 08:56:29
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si am mai spus ca este nevoie de ceasuri intregi de pregatire. Nu castiga nimeni 200 lei/ora. Pentru acei bani sunt necesare multe ore de munca. Asa ca esti un mincinos.
Sa vedem imediat cine este mincinosul si mai ales, cine este rau intentionat!
Chiar daca admitem ca trebuie sa-i platim pastorului si orele de pregatire a predicii (desi nimeni nu-i plateste unui profesor timpul cat s-a pregatit pentru a expune o lectie, asta asa, ca exemplu), ceea ce spui matale se aplica numai in cazul in care biserica unde merge pastorul sa-si verse ineptiile are exclusivitate, adica daca spune predica acolo nu mai are voie sa o repete in alta parte, ceea ce evident nu e cazul! deci un pastor, chiar daca se pregateste 10 ore ca sa tina o predica, totusi o poate spune de o suta de ori, in 100 de biserici!!! si fii atent, acel nemernic incaseaza fara rusine 100 prezentari x 200 lei = 20.000 lei !!!
Deci 20.000 lei, pentru ca sa turuie o predica!!! Nu se poate domnule asa ceva!!! este inadmisibil!!! deci un pastor, invata 5 predici si astfel poate strange bani sa-si cumpere o garsoniera in Constanta!!! (ca in Buc. sunt mai scumpe); din 5 predici, o locuinta! dar credeti ca se multumeste cu o garsoniera? pastorii stau in vile, stati voi linistiti. Pentru ca, pe langa banii luati din alte biserici, pastorul are propria lui biserica pe care o mulge cum mulge taranul o vaca, prin zeciuieli, taxe de cult, colecte, ajutoare (din care scadem niste procente pe care le vireaza la conducere, ca sa-l tina pastor acolo, ca altfel il da afara, daca nu cotizeaza!). Inca o data va zic: RUSINE!

Last edited by Profetul de carton; 05.03.2012 at 08:58:43.
  #129  
Vechi 05.03.2012, 09:02:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si am mai spus ca nu in fiecare zi este duminica. Si am mai spus ca este nevoie de ceasuri intregi de pregatire. Nu castiga nimeni 200 lei/ora. Pentru acei bani sunt necesare multe ore de munca. Asa ca esti un mincinos.


Vorbiti de predica de parca ar fi vorba de un referat sau un eseu care trebuie invatat pe deasupra.
Unde nu lucreaza Sf.Duh ,asa este ,tii predici ticluite din condei ca sa capeti credibilitate.
De altfel la asta se rezuma slujba la protestanti.
D-voastra stiti cata raspundere are preotul ortodox care slujeste sf.Liturghie ?
  #130  
Vechi 05.03.2012, 09:18:39
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

sunt efectiv oripilat!!! adica, cum e posibil domnule asa ceva? in ce tara traim? de ce nu sunt bagati la temnita pentru ani grei de detentie acesti evazionisti care distrug poporul roman si-l fura?

va dati seama cat tupeu?? adica, Statul roman plateste pe acel pastor penticostal cu salariu de profesor (1300 RON), si el face mici "ciubucuri" tinand predici prin biserici platite cu 200 ron/50minute si are tupeul sa considere ca in acest pret atat de piperat se "contabilizeaza" si timpul cat el a pregatit acea predica!!! pai oameni buni, atunci de ce mai primeste salariu de la Statul roman? nu ca sa invete acele predici, ca altceva nu face??? adica 1300 ron pentru ce-i ia? nu este pastor si spune predici? de ce trebuie sa-i platim si timpul cat se pregateste el, daca pastorul incaseaza deja bani de la Stat pt asta??? Dar profesorii sunt platiti pentru timpul cat pregatesc lectiile ca sa le expuna???
Asta e evaziune fiscala si o mare ticalosie!!!

Last edited by Profetul de carton; 05.03.2012 at 09:48:45.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20