Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 05.03.2012, 09:21:31
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
D-voastra stiti cata raspundere are preotul ortodox care slujeste sf.Liturghie ?
de aia nu revine "penticostalul" la Ortodoxie, pt ca nu i-ar mai iesi niciun ban! ati vazut ce bani frumosi face in penticostalism, el a scris, cu manuta lui! 4 lei/minut.
  #132  
Vechi 05.03.2012, 09:30:04
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu stiu daca e treaba noastra sa ne gandim unde merg acesti bani.
Nu, bineinteles ca nu e treaba enoriasilor ce fac pastorii cu banii!!! Nici Statul roman nu trebuie sa stie cum se face evaziune in bisericile penticostale si cum sunt talhariti ca in codru cetatenii sai!

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Mai raman 20.000 de lei cu care sunt platite:
- lucrarile cu copiii, adolescentii si tinerii.
- studiile biblice, conferintele, tot ceea ce tine de invatatura
- evanghelizarea locala si misiunea externa
- diverse
20.000 lei ia "penticostalul" pentru ca se intretine cu niste copii, le mazgaleste ceva pe hartie ca sa le arate cum e cu Isus si apostolii si le spune niste istorioare, mai iese la un colt de strada sa imparta niste pliante trecatorilor, si intr-un an numai de aici strange 5.000 euro!!!

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Anul trecut in biserica noastra s-au strans cca. 200.000 de lei.
deci un pastor poate sa-si faca vila in doar cativa ani, corect da???

Last edited by Profetul de carton; 05.03.2012 at 09:46:45.
  #133  
Vechi 05.03.2012, 09:57:18
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Vorbiti de predica de parca ar fi vorba de un referat sau un eseu care trebuie invatat pe deasupra.
Nu explicam ce este o predica, era vorba despre bani. Un om foarte interesat de subiectul „banii”, incerca sa terfeleasca slujitorii bisericii penticostale exact la fel cum tot el si destui altii insinueaza ca slujitorii tuturor bisericilor (incluzandu-i desigur si pe preotii ortodocsi) sunt cu totii lacomi de bani.
Aceasta este desigur o minciuna sfruntata.

Si nu va suparati dar nu primesc de la dumneavoastra lectii despre predicare.
Nu mi-ati facut impresia ca ati avea multa experienta in domeniu sau ati fi un profesor de omiletica.
  #134  
Vechi 05.03.2012, 10:11:47
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu mi-ati facut impresia ca ati avea multa experienta in domeniu sau ati fi un profesor de omiletica.
primii crestini aveau profesori de omiletica??? ei vorbeau de la Duhul Sfant, invatau si profeteau si nu pe bani!
  #135  
Vechi 05.03.2012, 10:16:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul

Si nu va suparati dar nu primesc de la dumneavoastra lectii despre predicare.
Nu mi-ati facut impresia ca ati avea multa experienta in domeniu sau ati fi un profesor de omiletica.
Nici nu am pretentia ca as avea si nu vad de ce ar trebui sa am experienta.
E adevarat ,am fost pe langa subiect .
  #136  
Vechi 05.03.2012, 11:41:06
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Si nu va suparati dar nu primesc de la dumneavoastra lectii despre predicare.
nu primeste lectii, dar bani ar primi ! 4 lei/minut !
  #137  
Vechi 05.03.2012, 12:02:40
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

ce nu inteleg: medicii sunt criticati ca mai primesc anumite atentii pentru serviciile lor, desi sunt platiti de stat pentru prestatia lor; se discuta ca profesorii ar trebui sa dea impozit pe sumele primite la meditatii, meditatii care sunt facute in timpul lor liber, dar nimeni nu-i ia la rost pe acesti pastori penticostali care, dupa cum v-am aratat, primesc 1300 ron salariu net (dupa declaratiile "penticostalului") si desi in aceasta suma ar trebui sa intre toata activitatea lunara a pastorului, predici, evanghelizari etc. (atat primeste si un profesor, chiar mai putin, care merge zi de zi la scoala), acesti pastori primesc bani grei pt evanghelizari, predici, reuniuni cu tinerii, adica sunt platiti de doua ori pentru aceeasi activitate!; si asta legal!!! nu mai vorbesc de ce fura din colecte si din zeciuieli.

acum intelegeti de ce "penticostalul" vrea sa veniti la biserica lui?
Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Stii ca nu am curaj sa mai merg la nicio biserica
- curaj iti trebuie, sau bani???
pentru ca ies bani buni!!! vedeti de ce "ucenicul" si "penticostalul" sunt atat de lingusitori, incat zic tuturor "frate", "sora"? linguseala asta gratuita are o explicatie! vor sa para niste oameni cumsecade, se dau bine pe langa voi, zicandu-va ca si Ortodoxia este foarte buna, dar nu ar strica sa vizitati si biserica lor, doar asa...ei! si daca va prind, atunci v-au facut cotizantii lor! ca asta vor, de fapt.
Nu vedeti ce mierosi sunt??? cica "frate nu stiu care", "surioara X", pfff, mi-e greata!!!
Si cand va duceti acolo, va baga cosul sub nas, ca sa le dati bani!!!

Last edited by Profetul de carton; 05.03.2012 at 12:11:29.
  #138  
Vechi 06.03.2012, 11:28:38
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Dar sa raspund la intrebare: daca eu invit un musafir, un predicator venit din alt judet pentru un serviciu special (evanghelizare, invatatura pe un subiect specific, nunta, binecuvantare de copii, etc.) atunci ma gandesc ca trebuie sa am grija de el inca din momentul in care acesta pleaca de acasa spre a veni la noi si pana va ajunge din nou acasa.
Calculez transportul lui, mesele pe care trebuie sa le serveasca, aranjez cazarea lui la unul dintre frati si tot ceea ce-i mai este necesar. Pe langa acestea consider normal sa-i ofer un bonus financiar pentru deplasarea lui. Omul si-a lasat familia, petrece o zi sau doua pe drum. 150-200 de lei mie mi s-ar parea rezonabil
Se vede de la o posta cum pune "penticostalul" problema! Adica el invita, el calculeaza costurile, el plateste. Dar...sa fie asa? adica chiar scoate "penticostalul" banii astia din buzunarul propriu?
Nu! sunt banii pe care i-a luat de la enoriasi, jecmanindu-i. Atunci cum isi permite sa calculeze/plateasca el, daca nu sunt banii lui? Nu sunt banii bisericii, ai amaratilor care cotizeaza la greu?
NU VEDETI CU CATA AROGANTA SPUNE CA EL PLATESTE! De parca ar fi bancher!!! si biserica mosia lui taica-su.

Stiti cum vorbesc intre ei pastorii?
" - Frate X, am nevoie de niste bani pt fiu-mi la facultate, nu ma inviti sa predic la tine?
- Bine Y, sigur, poti veni duminica asta.
- Ei, ia spune, cat imi iese, cat imi dai?
- Pai, hai sa fie 150!
- Bai, nu fi magar, tu cand ai venit la mine ti-am dat 200!!!
- Bine, iti dau 200 dar fii atent, duminica viitoare pe mine ma
inviti la tine si-mi dai tot 200! Suntem intelesi?"

--------------------------------------------
2 Petru 2:2 Și, din pricina lor, calea adevărului va fi vorbită de rău.
  #139  
Vechi 06.03.2012, 12:15:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Profetule, devii plictisitor. Nu ca nu ai fi fost deja dinainte...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #140  
Vechi 06.03.2012, 18:55:46
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am gasit aici: http://www.razbointrucuvant.ro/recom...tuia/#comments
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20