Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2009, 14:11:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Pot enoriasii sa ajute preotul (ca om)?

Ma gandeam acum legat de alte fire de discutie unde mai ales cei din afara tarii intalnesc probleme cu preotul, sau in parohie si simt ca trebuie sa faca ceva.
Noi aici vorbim si chiar criticam pe cate un preot, dar acesta chiar daca intra in pacat/greseala trebuie si poate fi si ajutat cumva, sfatuit.
Nu stiu daca ei au duhovnici, daca le cer sfatul.
Dar si preotii (de mir) sunt oameni pana la urma si au nevoie si de oameni in viata si sufletul lor. Unii mai au familie, altii nu.
Dar noi cei din jurul lor, ce putem face?
Sa stam deoparte, sau sa incercam sa-ajutam omeneste? Noi atat putem, omeneste, cu sfatul, cu vorba, cu pacea.
Ce, cat (in ce limite) si cum sa facem?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2009, 15:32:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu cred ca trebuie sa-i ajutam, daca se lasa ajutati mai ales.
Mai intai, sa ne rugam pentru ei.
Pe urma, sa incercam se preluam treburi din parohie pe care le putem face si noi.
Sa nu imprastiem barfe despre ei, sa-i sustinem chiar daca mai gresesc, sa le spunem eventual lor cand credem ca gresesc dar sa continuam sa ii sprijinim - bineinteles, atunci cand nu depasesc orice imite...
Sigur, in general si ei au duhovnici...
Este greu sa fii preot. Vad asta la preoti pe care ii cunosc bine personal sa pot sa spun ca imi sunt chiar prieteni. Ei au evoie si de prieteni, de altfel, asta uitasem - sa nu-i privim mereu ca pe niste persane sacrosante prea sus pentru noi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.06.2009, 16:36:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Credinciosii nu numai ca pot, ci trebuie sa ajute preotul. Sa nu uitam ca parohia este comunitatea crestinilor ortodocsi, clerici si mireni. Iar enoriasii nu trebuie sa fie straini de nevoile preotului si ale parohiei. Tocmai de accea, la nivelul fiecarei parohii, deciziile administrative sunt luate de catre paroh impreuna cu membrii (mireni) Adunarii Parohiale, Consiliului Parohial si Comitetului Parohial.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multe religii fac slujbe gratis dar trimit enoriasii in iad spre_rasarit Generalitati 21 18.11.2011 08:55:35
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 20:38:00
poate cineva sa ma ajute... Nevrednicul Generalitati 10 16.11.2009 11:57:03
daca poate cineva sa ma ajute virgil1 Generalitati 14 30.05.2009 21:51:10
Dumnezeu sa ne ajute tuturor andieri Generalitati 12 28.08.2007 09:34:56