Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.08.2012, 21:53:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Iustin, daca te-ai recunoscut in portret, foarte bine! Ce sa zic, nu-i treaba mea...
Eu insa am considerat ca textul, asa cum arata el, e plin de afirmatii categorice, iar asta pe mine ma face sa zambesc... Colegele mele din clasa a opta, cand incepuse sa imi mijeasca mustata, tot asa scriau in jurnal, acu vreo 30 de ani... Inca nu realizasera pic de decentrare de pe eul propriu si credeau ca tot ce emit ele este litera de lege. Amuzant... Insa pentru varsta aceea e de inteles. Dar daca nu mai ai 14 ani... Mie imi vine sa rad ... cine se ridica sa dea lectii despre cele duhovnicesti... despre mandrie... Ce-ai cu mine daca ma pufneste rasul? Pai m-am legat eu de bucuria descoperirii tale in portret? Nu ma obliga te rog sa ma recunosc si eu in portret, nu de alta dar nu se mai stie daca eu sunt tu si tu esti eu...:)
Da,dar m-ar interesa concret in ce nu are dreptate. Ce anume ti se pare exagerat ?Mie mi se par definitii bune ale mandriei
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.08.2012, 22:06:31
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

"...ca să te mântuiești trebuie să te smerești, pentru că omul mândru, chiar dacă ar fi băgat cu de-a sila în rai, nu și-ar găsi acolo odihna, ar fi nemulțumit și ar spune: De ce nu sunt pe primul loc?" (Sfântul Siluan Athonitul - Între iadul deznădejdii și iadul smereniei)
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.08.2012, 22:34:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da,dar m-ar interesa concret in ce nu are dreptate. Ce anume ti se pare exagerat ?Mie mi se par definitii bune ale mandriei
Am zis eu ca nu are dreptate? Am zis eu ca ar avea? Despre dreptate am scris oare? Iar vorbim dialogul surzilor...
Am afirmat un singur lucru, Iustin: ca afirmatiile acelea sunt toate categorice, fara a lasa vreo urma de dubii, de indoiala etc. Or, aceasta maniera de a scrie pe care o vad la un semen al meu, pe mine ma face sa zambesc, chiar sa rad.
In concluzie, am facut o simpla observatie referitoare la stilul de redactare. Am scris ce am constatat ca se afla acolo. Asta-i tot.
Restul interpretarilor nu au legatura cu intentia mea. Iar tu esti liber, desigur, sa vorbesti despre dreptate sau nedreptate, portret sau altceva. Nu am avut si nu am nimic de impartit cu tine in privinta acelui text, poti oare sa accepti? Nu am iarasi nimic de impartit cu autorul textului comentat. Am facut o simpla observatie despre stil. Nu despre validitatea continutului.
Acum putem sa ne oprim din discutii de dragul discutiilor? Daca voiesti... Iar eu vreau. Si ca urmare ma opresc acum, dupa urari, fara nici un strop de resentiment, te rog sa ma crezi.
Toate cele bune!
Domnul sa ne miluiasca!

Last edited by ioan cezar; 29.08.2012 at 22:37:40.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.08.2012, 22:41:31
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit scuze de offtopic

Oameni buni, pe un alt topic, cineva in nevoi si in necazuri isi striga durerea cu lacrimi de mama, sperand ca intr-un spatiu virtual ca acesta, unde se pune atat de mult pret pe iubirea de Dumnezeu si de oameni, sa se gaseasca cine s-o auda.

„Azi 29 august ,am facut analize de singe Rebeccai ,anemia ei cronica este foarte grava si continua sa fie sedata ca sa nu faca niste spasme din aceasta cauza ,sa nu se repete crizele de epilepsie din cauza anemiei.Medicul hematolog mi-a dat o reteta cu o injectia care trebiue administrata cit de repede care se numaste FERINJECT,...PRETUL EI ESTE DE 540 DE L;EI daca nu se administreaza in cel mai scurt timp este posibil sa faca LEUCEMIE ,...in numele dragostei fata de D-zeu si a SFINTEI FECIOARA MARIA INCERCATI SA MA MAI AJUTATI CEI CARE PUTETI VA ROG DIN SUFLET,.......Doamne ajuta,....

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=15080&page=20

Last edited by delia31; 30.08.2012 at 00:15:08.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.08.2012, 00:25:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da Delia, intr-adevar... Am aflat deja cu prilejul atentionarii tale din mesajul precedent. Si iti multumesc pentru interventie.
Iar aici, fiind un alt topic, discutam despre altceva sau, ma rog, incercam sa discutam... Oare vom intrerupe toate topicele pentru a ne concentra asupra necazului bietilor oameni? Nu e suficient ca am aflat deja si ca fiecare face, probabil, ce ii sta in putinta, asa cum ii sopteste constiinta si inima?
Ce vrei de fapt sa comunici (ca sa nu ma hazardez eu in presupuneri, poate, cu totul nepotrivite)?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.08.2012, 00:46:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
... Nu e suficient ca am aflat deja si ca fiecare face, probabil, ce ii sta in putinta, asa cum ii sopteste constiinta si inima?...
Din ce spui tu e foarte sigur, adică deloc probabil, că, din păcate, e... suficient.


P.S. Postarea pe acest topic este perfect justificată de răspunsul tău.

Last edited by Demetrius; 30.08.2012 at 00:52:00.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.08.2012, 01:21:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Din ce spui tu e foarte sigur, adică deloc probabil, că, din păcate, e... suficient.


P.S. Postarea pe acest topic este perfect justificată de răspunsul tău.
Da Demetrius, m-am prins si eu din capul locului cam care e treaba pe acest topic, totusi am ales sa scriu ce si cum am scris. Oare de ce? Te-ai intrebat inainte sa scrii? Probabil ca da. Poate ca nu... Tu stii mai bine, desigur.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.08.2012, 01:43:22
rim5431 rim5431 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Oameni buni, pe un alt topic, cineva in nevoi si in necazuri isi striga durerea cu lacrimi de mama, sperand ca intr-un spatiu virtual ca acesta, unde se pune atat de mult pret pe iubirea de Dumnezeu si de oameni, sa se gaseasca cine s-o auda.

„Azi 29 august ,am facut analize de singe Rebeccai ,anemia ei cronica este foarte grava si continua sa fie sedata ca sa nu faca niste spasme din aceasta cauza ,sa nu se repete crizele de epilepsie din cauza anemiei.Medicul hematolog mi-a dat o reteta cu o injectia care trebiue administrata cit de repede care se numaste FERINJECT,...PRETUL EI ESTE DE 540 DE L;EI daca nu se administreaza in cel mai scurt timp este posibil sa faca LEUCEMIE ,...in numele dragostei fata de D-zeu si a SFINTEI FECIOARA MARIA INCERCATI SA MA MAI AJUTATI CEI CARE PUTETI VA ROG DIN SUFLET,.......Doamne ajuta,....

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=15080&page=20
Cumva spune-i, trebuie sa afle ca Dumnezeu nu-i va face niciun rau copilului sau, pentru ca este tot al Tatalui deopotriva. Spune-i ca trebuie sa se roage cu multa credinta, sa actioneze cu CURAJ nu frica, frica este cea care o va dobori. Spune-i sa se calmeze, sa se roage la El, sa vorbeasca cu El, sa-i incredinte destinul copilului sau in mainile Sale. Si cu acest calm, curaj, sa faca tot ce este posibil pentru fata. Daca se infricoseaza, L-a pierdut pe Dumnezeu.

Daca o va lua la El, va sta doar in vointa Lui, nu al celui necurat. Iar la El totul este lumina si veselie, deci sa nu se intristeze.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.08.2012, 02:13:42
rim5431 rim5431 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Mesaje: 28
Implicit

Eu nu va inteleg.
Un om va vorbeste despre Iisus ca Adevar si voi il prigoniti.

Lilith nu e un personaj tv, daca stii despre doctrina evreilor, ei zic ca prima femeie a fost Lilith, facuta din acelasi pamant ca Adam (nu din coasta). Tot ea a fugit din paradis si a avut o relatie cu ingerul pe care noi il numim Lucifer, astfel nascandu-l pe Cain.
Asta conform lor.

In aceeasi masura, voi il cautati pe Antichrist. Cand mie Dumnezeu mi-a tesut viata in asa fel incat sa nu o pot evita pe ea, Lilith. Si asa am ajuns la copilul ei. Asta mi-a dat sa cunosc dupa ce mi-a dat o intelegere a zodiacului (care initial era crestin si sincronizat cu Biblia). Daca te uiti la astrograma baiatului, aceea este o pentagrama perfecta. Una intoarsa.
E leu cu ascendent in scorpion de asemenea.

Nu inteleg de ce stiu cine este Antichristul. Sau de ce mi-a dat atatea cunostiinte intr-un timp scurt.

Initial nu intelegeam de ce mi-a scos din minte rolul Lui Iisus pana acum, dar a facut-o sa experimentez iadul. O viata fara Iisus este iad. Si credeti-ma demonii mi-au cauzat dureri ingrozitoare. Fiecare zi era dureroasa. Si in saptamana aceasta in care a indepartat valul, demonii o luasera razna atat de rau ca imi ziceau sa ma omor, daca tot vreau atat de mult sa-L vad pe Iisus.

Cand eram un copil, L-am strigat pe Dumnezeu, iar El mi-a aratat viitorul pentru doua secunde vazand ce se va intampla. Tot cand eram mic, i-am cerut sa-mi schimbe culoarea firului parului (din vanitate) dar apoi m-am razgandit crezand ca nu pot sa-i cer decat o chestie, si afland de necazul cuiva m-am rugat pentru el si I-am zis sa uite de prima dorinta ca prea imi dau aere. Pe langa faptul ca a ajutat persoana aceea, mi-a schimbat firul parului asa incat si tatal meu a ramas uimit. Si inca azi am culoarea ceruta.

De aceea ma intreb, si vad ca n-am ajutor de oriunde intreb..si credeti-ma ca am intrebat si mi-am pus la intrebari si am cazut in atatea smerenii incat inca nu cred.

De ce mi-ar fi zis Dumnezeu cine este Antichristul? De ce mi-ar fi aratat finalul lumii? Stiu ca El a fost pentru ca tot El m-a scos din iadul de dinainte, care era probabil 1% din durerea adevarata de acolo.

Si de aceea vreau sa stiu. De Ilie si Ioan Botezatorul, ultimul mi-a fost asa drag de mic copil. De ce ar veni Ilie intr-un car cu foc, cand atunci 99% din populatia lumii ar crede subit in Iisus? Aici nu e un lucru tot de credinta la mijloc?
Eu nu am puteri supranaturale, ca toti hristosii falsi. Am doar numele lui, numele profetului mincinos, sfarsitul lumii si o legatura cu mama lui, facuta special de Dumnezeu pentru a ma feri de furia ei.
Evreii nu L-au crezut pe Iisus ca Botezatorul venise in spiritul lui Ilie.
Acum voi ce veti face cu Manole?

Mai mult ma intristez intre proprii crestini, cei ce cred in Iisus.
Va acopera mandria si batjocura de aproape.
Nu mai pot sta aici, nu sunt primit.


Peste un an se presupune ca trebuie sa cunosc un barbat. Abia venind aici am aflat ca uitasem de Enoh/Moise. Multumesc si pentru ajutorul acesta.
Inainte am aflat tot de mitologia evreilor ca Lilith a fost recunoscuta si blestemata de Ilie. De aceea si-a dat toate cele 18 nume lui. Si de-aia o voce ma tot punea sa caut unul din numele ei. Si tot imi arata lucruri, asta inainte sa aflu de poveste.
L-am intrebat cum de nu-L vad, adica cum as putea stii sigur ca totul nu e vreun test de propria mandrie.
Si apoi am dat de un citat din scriptura in care Ilie isi acopera fata pentru ca nu-L poate vedea pe Dumnezeu. Iar Ioan L-a aratat pe Iisus.
Ce mi-a dat sa stiu e de evreii mincinosi care pacalesc o lume intreaga. Si felul in care iar, pentru a treia oara in istorie nu s-au invatat, si servesc doi stapani.

Bucurestiul e noul Israel pentru un motiv.
Am venit la voi pentru intelepciune, sa-mi spuneti mai multe de cei doi, pentru a nu ma lasa indus in eroare.
V-am grait doar vorbele Lui, pentru ca in imparatia Lui nu se intra ca si cand ai bate la usa unui strain: hei, voi locui de acum incolo in casa ta. Ci formand o relatie cu El, de copil si Tata, iar asta se face doar prin Iisus Hristos. El este Biserica, nu voi sau oricare alta biserica din lume.
N-ati inteles, dar peste trei ani si timp de 21 de ani lumea va afla pentru prima data de Lilith, copilul ei, profetul lui toate obiceiurile lor non-crestine. Nu stiu cum inca, pentru ca nu am puteri supranaturale. Harul e doar a Lui Dumnezeu si imi trimite tot ce trebuie stiut dupa voia Lui.
Dar porunca Lui este sa nu tac. Sa va tot zic. Si iata, fac cum cere.
Pregatiti-va sufletele intru Hristos si Dumnezeu, Fiul si Tatal, Frate si Tata deopotriva. Primul cel ce v-a spalat de tot, se intoarce, al doilea cel ce va primeste in casa Lui cand stiti ca sunteti copiii Lui.
Va las cu bine, sa nu credeti niciun om al pacii caci ei sunt cei mai diabolici.

Last edited by rim5431; 30.08.2012 at 03:21:24.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.08.2012, 05:10:51
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ptr. ca vorbeste impotriva invataturii ortodoxe pe un site ortodox!? Nu orice deschide gura si zice de Iisus si spune adevarul.

N-am mai auzit de un om sa se impreuneasca cu un spirit, fie el demon sau inger. Ortodoxia nu o recunoaste pe Lilith, asta e in imaginatia evreilor, n-are treaba cu crestinismul.

Si Antihrist o sa faca minuni, o sa prooroceasca si cate nu o sa faca si o sa zica ca e Mesia. Au fost si sunt o gramada de persoane care cred ca au primit invatatura de sus, desi au primit de jos.

Mai era prin timisoara o femeie care se credea Sfantul Duh intrupat.

Sa ne fereasca Dumnezeu sa credem in dracoveniile astea. Slava Tatalui, si A Fiului si a Duhului Sfant, acum si pururea si-n vecii vecilor, Amin!+
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mandrie umilinta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mandria si altele Tina06 Pocainta 17 27.05.2015 03:34:10
Mandria alynnna Pocainta 39 29.02.2012 00:11:34
Mandria MARIUS_DANIEL Generalitati 59 17.01.2012 15:58:27
Mandria nastac_miruna Generalitati 31 01.07.2009 04:20:05
mandria si orgoliul in casnicie cristy Nunta 12 20.05.2007 16:59:21