Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2013, 10:28:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit despre tatuaj...pareri

Salutare.Va rog sa nu radeti sau sa ma condamnati,sa nu ma certati .Sunt adolescent,am 18 ani si ma bate gandul sa imi fac un tatuaj.Un tatuaj cu o cruce sau cu ceva religios ori un tigru ca imi plac mult tigrii.E pacat?Care e pozitia crestinismului la tatuaje?Eu nu vad nimic pacat,e doar un desen.Insa e posibil sa ma insel si chiar am banuiala asta ca ma insel.As vrea sa il fac pe umar.Intrebarea e pot?Adica nu e pacat?Sincer nu vreau sa fac rau nici sa ma dau mare doar sa il am,ca imi plac tigrii.Nu aruncati cu pietre dati-va parerea.Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2013, 10:53:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da un search pe forum la tatuaje si vei gasi raspunsuri. Ia uite, asa am dat pe google si am aflat ca isi tatueaza pe mana o cruce crestinii care traiesc printre musulmani, pentru ca, atunci cand mor, sa se stie ca au fost crestini si sa aiba parte de o inmormantare crestineasca - http://www.doxologia.ro/studiul-sfin...blia-tatuajele
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2013, 11:01:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu as vrea sa imi fac cu un tigru.Dar nu stiu daca e bine,rau.Am auzit pareri foarte dure.Sincer eu nu vreau sa fac niciun rau.Un tigrisor inofensin:o3
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.03.2013, 11:22:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu as vrea sa imi fac cu un tigru.Dar nu stiu daca e bine,rau.Am auzit pareri foarte dure.Sincer eu nu vreau sa fac niciun rau.Un tigrisor inofensin:o3
Mai Tigrule, ai citit articolul din linkul de mai sus? sau eu scriu aici ca sa ma aflu in treaba? vezi ca ma supar si eu acus, ca nu snt luata in seama! :)
Si daca mai ai vreo indoiala, il poti intreba pe parintele tau duhovnic despre asta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2013, 11:34:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Il citesc acusica.Glykis care e numele tau de botez ca spre rusinea mea nu il stiu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2013, 13:16:42
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

"Legea Vechiului Testament le-a poruncit evreilor astfel: “Să nu vă faceți tăieturi în carne pentru un mort, și să nu vă faceți slove săpate pe voi. Eu sunt Domnul” (Levitic 19:28). Astfel, deși credincioșii de astăzi nu se mai află sub autoritatea legii Vechiului Testament (Romani 10:4; Galateni 3:23-25; Efeseni 2:15), faptul că există o poruncă împotriva tatuajelor ar trebui să ne pună și pe noi pe întrebări. Noul Testament nu spune nimic în legătură cu posibilitatea ca un credincios să își facă sau nu un tatuaj.

În această privință, un bun test este de a vedea dacă în mod onest, de bună credință, Îi putem cere lui Dumnezeu să binecuvânteze și să utilizeze această activitate specifică pentru scopurile Sale bune. "Deci, fie că mâncați, fie că beți, fie că faceți altceva: să faceți totul pentru slava lui Dumnezeu" (I Corinteni 10:31). Noul Testament nu conține o poruncă împotriva tatuajelor sau a perforării/tăierii corpului, însă nici nu ne oferă vreun motiv să credem că Dumnezeu ar agrea cu acestea.

Un alt aspect ce trebuie luat în considerare este modestia. Biblia ne învață că trebuie să ne îmbrăcăm cu modestie (1 Timotei 2:9). Unul dintre aspectele îmbrăcării cu modestie este acela de a fi siguri că trupurile noastre sunt acoperite adecvat de către îmbrăcămintea noastră. Înțelesul de bază al modestiei stă în a nu atrage atenția celorlalți asupra persoanei tale. Persoanele care se îmbracă cu modestie o fac astfel încât nu atrag atenția celorlalți. Tatuajele și tăieturile sau obiectele agățate de corp atrag în mod sigur atenția. În acest sens, ele nu constituie lucruri care țin de modestie.

Un principiu Stripturistic important cu privire la problemele sau aspectele pe care Biblia nu le abordează în mod specific este că dacă avem îndoieli că acele lucruri Îi fac plăcere lui Dumnezeu, atunci este cel mai bine să nu ne angajăm în a le săvârși. "Tot ce nu vine din încredințare, e păcat" (Romani 14:23). Trebuie să ne amintim că trupurile noastre, ca și sufletele, au fost răscumpărate și aparțin lui Dumnezeu. Cu toate că 1 Corinteni 6:19-20 nu se referă direct la problema tatuajelor și a tăieturilor / perforării trupului, ne oferă un principiu în acest sens: "Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuiește în voi, și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri? Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu". Acest adevăr suprem trebuie să se reflecte din plin în ceea ce noi facem și pentru ce ne folosim trupurile noastre. Dacă trupurile noastre aparțin lui Dumnezeu, trebuie să fim siguri că avem “permisiunea” clară din partea Lui înainte de a ne “marca” trupurile cu tatuaje sau tăieturi/perforări." Sursa
Cei ce sunt ai lui Hristos Isus si-au rastignit firea pamanteasca impreuna cu patimile si poftele ei.(Galateni 5:24)
Cred ca iubirea ta pentru acesti "tigrisori" este o pofta,in Luca 14 ni se dau conditiile pentru a fii un discipol al lui Hristos:
26. "Daca vine cineva la Mine, si nu uraste pe tatal sau, pe mama sa, pe nevasta sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar insasi viata sa, nu poate fi ucenicul Meu.
27. Si oricine nu-si poarta crucea si nu vine dupa Mine, nu poate fi ucenicul Meu
33. Tot asa, oricine dintre voi, care nu se leapada de tot ce are, nu poate fi ucenicul Meu.
Vezi tu,aceasta iubire a ta pentru tigrii face parte din firea pamanteasca si dorinta ta este tot o pofta a acestei firi,o dorinta pentru ca manifesti iubire prea mare pentru o creatie a Domnului.
Sa nu-ti faci niciun fel de tatuaj,fie el cu Iisus,cu Maica Domnului,cu Sfanta Cruce sau cu orice altceva,acelea sunt in sufletul tau,nu trebuie sa fie tatuate.
De ce continui sa-ti doresti asta?Pentru ca demonii din jurul tau arunca in continuare sageti spre tine cu acest gand sa te abata.Lupta!Roaga-te!Roaga-l pe Iisus sa te ajute sa indepartezi definitiv acest gand ratacitor.

Last edited by Heaven; 08.03.2013 at 13:18:52.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.03.2013, 15:51:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am auzit multe pareri cum ca trupul e trecator,moare,putrezeste ,tatuajul se duce,dar SUFLETUL CONTEAZA!Mintea,sufletul,psihicul dar mai ales DUHUL,SUFLETUL!El ramane in vesnicie.Ce parere aveti despre asta?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.03.2013, 16:43:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am auzit multe pareri cum ca trupul e trecator,moare,putrezeste ,tatuajul se duce,dar SUFLETUL CONTEAZA!Mintea,sufletul,psihicul dar mai ales DUHUL,SUFLETUL!El ramane in vesnicie.Ce parere aveti despre asta?
tatuajul nici nu te mantuieste, nici nu te bagă în iad.
dar gândește-te că este ceva permanent.
peste 10 ani poate îți vei schimba opinia și atunci ce vei face?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2013, 19:47:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Trupul este templul Duhul Sfant, iar la Inviere vom avea trup din nou, nu vom ramane mereu doar cu sufletul. Omul este trup si suflet si trebuie sa avem grja de ambele. Da un search pe google si vezi ce spun duhovnicii despre tatuaj.

Maica Siluana a spus de ex. ca daca i s-a nazarit unui tanar sa isi faca tatuaj, caci adolescenta este cum este, atunci sa isi faca dar nu permanent ptr. ca nu stii niciodata cand vrei sa il dai jos sau cand te maturizezi duhovniceste ptr. a intelege ce si cum. Daca iti faci, nu-ti fa permanent.

(mie personal nu-mi plac tatuajele; ma duc cu gandul la triburi sau la puscariasi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2013, 20:52:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cand incepi cu scuze (sunt adolescent, am 18 ani, etc.), este clar: constiinta ta stie ca faci o prostie dar nu poti sa-i urmezi vocea.
Problema este ce cauti cerand parerea altora:
1. scuze ca sa o faci
2. sustinere ca sa nu o faci

Ei?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare