Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 15.06.2021, 10:54:36
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Smile

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ma bucur si eu pentru Postul tau Cel Mare si pentru ce ai simtit atunci.

Cu tot respectul fata de duhovnicii tai, accept termenele fixate de ei numai daca ei se refera la ziua de iarna care se termina la ora 17,sau ziua de vara care se termina la ora 21, astfel ca o zi de post sa inceapa in seara de dinainte de ziua de post (17 iarna, respectiv 21 vara) si pana in seara zilei de post negru; sau din dimineata zilei de post pana in dimineata zilei urmatoare.
In acest fel se elimina posibilitatea de a posti ziua si a manca noaptea.
Fac precizarea de mai sus pentru a sublinia ca ziua de post sa fie intreaga, nu din 2 jumatati de zi; nu de la miezul zilei de azi pana la miezul zilei de maine, caci astfel n-ar fi nici macar doua jumatati de zi de post, n-ar fi nimic.

Cat despre Aghiasma si Anafura, eu cred ca sunt de un real ajutor pentru cei care sunt greu incercati sa biruiasca postul negru oricat de lung sau scurt ar fi. Cred ca numai din rea-credinta ar putea spune cineva ca sunt inlocuitoare de hrana si bautura; ele nu sunt apa si paine, ci Aghiasma si Anafura.
Multumesc :). De acord si cu varianta ta. Mi-ai dat o idee buna cu ora 21 acum vara... :) Makes sense! Perioada cand am tinut era in Postul Mare, in primavara acum, cand am si intrebat preotul dupa ce am vazut pe un site de ortodoxie, daca se tine cum scrie acolo. Si asa mi-a raspuns! prima oara tinusem de la 18 si un pic pana la 21:00 ziua urmatoare, nush simteam parca asa vroiam sa tin, iar dupa aia faceam cum a zis duhovnicul tineam de la 19:00 pan la 19:00 ziua urmatoare. E buna ideea cu anotimpurile care ai zis-o! O sa incerc cu 9 seara vara aceasta.

Da important si cu somnul sa nu dormim in timpul zilei... ca altfel trisam, si sa daruim din mancare celor sarmani!

De acord cu Aghiasma si Anafura.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 15.06.2021 at 11:22:21.
Reply With Quote
  #632  
Vechi 16.06.2021, 20:40:54
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit Beneficii post negru, din punct de vedere trupesc

Nu stiu daca s-a mai discutat aici in thread/forum, nu am stat sa citesc totul. Vroiam sa scriu beneficiile postului negru asupra corpului omenesc si cat de mult ne ajuta abtinerea de la mancare si apa pentru o perioada de timp, vreau in sensul acesta sa incerc sa starnesc curiozitatea unor tineri de-o seama cu mine sau mai mici decat mine care nu au tinut post negru niciodata, cat de benefic este pentru trup. Dar si din punct de vedere sufleteste, pe care toate lumea e de comun acord cat de important e postul negru si pentru mantuire!

(Fac o paranteza, intrebare pentru cei mai experimentati de aici, de la ce varsta se poate tine postul negru? Sub 21 de ani este permis sau interzis?)

Acestea sunt etapele prin care corpul trece in momentul postului negru (aceste intervale sunt standardizate, fiecare are propriul lui metabolism in care pot actiona mai repede sau mai incet efectele):

a) 0 - 2 ore de la ultima masa (inceputul postului negru) luata, nivelul zaharului creste, in urma hranei te simti normal pe moment. Corpul trece printr-un proces de a afecta glicogenul. Continutul de zahar creste peste valorile nominale. Pancreasul elimina insulina pentru a distruge glucoza pentru energie si a stoca resturile pentru mai tarziu.

b) 2 - 5 ore de la ultima masa; dupa efectele insulinei, nivelul zaharului din sange scade la normal in intreg organismul.

c) 5 - 8 ore de la ultima masa; la acest stadiu, zaharul din sange revine la normal. Corpul incepe sa foloseasca glucoza stocata pentru energie.

d) 8 - 10 ore ; ficatul va folosi ultimele rezerve de glucoza. Acum corpul intra intr-o stare de glucogeneza, se mai numeste si fasting mode (postul in sine al corpului)

e) 10 - 12 ore ; putin glicogen ramas, rezervele de glicogen se elimina (lumea poate simti foame de acum, sau pot fi usor iritati, este un semn ca corpul incepe sa arda grasimi); celulele de grasimi (adipocitele) vor da drumu la grasime in sistemul de circulatie a sangelui. Se duc direct la ficat si sunt convertiti in energie pentru corp.

f) 12 - 18 ore ; modul Ketoza (ketosis); grasimea este folosita pentru organism. Ketoza este o stare metabolica, unde glicogenul este aproape consumat si ficatul incepe sa converteasca grasimile din corp in energie - este o sursa alternativa pentru corp. Modul acesta se mai numeste "fat-burning" mod. Ketoza asigura beneficii sanatoase pentru inima, metabolism si creier.

g) 18 - 24 ore ; Modul Ardere-Grasimi este activat, cu cat mai mult tii postul cu atat te adancesti in ketoza. La 18 ore organismul incepe sa arda grasimile corespunzator. Acum nivelul ketonelor cresc. Ketonele reactioneaza ca molecule ce dau un semnal corpului cum sa corecteze metabolismul intr-un mediu stresant. Anti-inflamatoarele corpului si procesele de intinerire incep sa lucreze. Pana la 24 ore lumea de obicei termina postul negru, dar pentru cei care vor sa continue avem urmatoarele:

h) 24 - 48 ore; autofagia => in momentul acesta corpul declanseaza autofagia. Celule incep sa curete componentele disfunctionale care nu sunt necesare. Permit degradarea celulelor moarte si reciclarea lor. In timpul autofagiei, celulele distrug virusii, bacteriile si componentele afectate. In acest proces, luam energie pentru a face parti de celule noi. Este vital pentru sanatatea, reinnoira si supravietuirea celulei. Principalul beneficiu al autofagiei este de a intoarce ceasul organismului si a crea CELULE TINERE

i) 48 - 56 ore : hormonul cresterii atinge nivel mai mare, acesta ajuta in cresterea masei musculare (nu mult) si imbunatateste sanatatea cardiovasculara

j) 56 - 72 ore : corpul devine sensibil la insulina (activeaza mai mult autofagia, si reduce inflamatia).

k) 72 ore : incep regenerarea celulor imune, aici se recicleaza celulele imune care sunt afectate in lupta cu virusii, bacteriile si germenii. Aici corpul regenereaza aceste celule foarte repede si le aduce intr-o stare noua. Sistemul imunitar devine mai puternic. De obicei aici, acest post este pentru oamenii de elita, ca sa zic asa, care pot tine post negru mai mult de 2 zile.

P.S: dupa cele 24 de ore, cand se termina postul negru normal, omul se poate opri din post. Aici daca beti doar apa dupa cele 24 de ore, puteti activa autofagia mai mult, insa nu mai e considerat post negru (poate sa fie post normal).

Sursa: https://www.bouldermedicalcenter.com/ , Fasting Tracker app!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 16.06.2021 at 22:04:46.
Reply With Quote
  #633  
Vechi 16.06.2021, 22:52:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu stiu daca s-a mai discutat aici in thread/forum, nu am stat sa citesc totul. Vroiam sa scriu beneficiile postului negru asupra corpului omenesc si cat de mult ne ajuta abtinerea de la mancare si apa pentru o perioada de timp, vreau in sensul acesta sa incerc sa starnesc curiozitatea unor tineri de-o seama cu mine sau mai mici decat mine care nu au tinut post negru niciodata, cat de benefic este pentru trup. Dar si din punct de vedere sufleteste, pe care toate lumea e de comun acord cat de important e postul negru si pentru mantuire!
Mi se pare interesant demersul.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
(Fac o paranteza, intrebare pentru cei mai experimentati de aici, de la ce varsta se poate tine postul negru? Sub 21 de ani este permis sau interzis?)
Dacă poți dona sânge de la 18 ani, în condițiile de sănătate cerute de lege, atunci cred că poți posti negru și de pe la 18, sunt călugări care au intrat în obște de pe la 16 ani pe vremuri și au ținut toate rânduielile.

Am înțeles că pe Athos și la unele mănăstiri în postul Mare în prima săptămâna e un post aspru, doar apă după apusul soarelui de luni până vineri, nu vreau să văd cum postesc în săptămâna patimilor cu tot cu privegheri de la 3 noaptea, eforturile metaniilor și al muncilor care se adună timp de vreo 42 de zile până la săptămâna patimilor.

Am înțeles că la diabetici ar fi unele probleme, că se poate pica într-o stare de comă diabetică la hipoglicemie când scade dramatic glicemia în sânge, mai sunt și unele afecțiuni ale pancreasului care pot genera starea.

Mai e anemia când trebuie carne, unele boli renale la care trebuie apă.

Enoriașul ar trebui să aibă niște analize de sănătate înainte să se apuce de post negru, să aducă la cunoștința preotului duhovnic orice problemă de sănătate care ar interfera cu un canon, la fel și la mănăstire ar trebui să se știe starea de sănătate a fiecăruia și contraindicațiile și călugării - unii au diabet sau alte afecțiuni.

De consultat un medic de familie, analize, auzisem de cineva care înainte să renunțe de tot la carne s-a dus și la un medic nutriționist/dietetician și-a mai făcut unele analize.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 16.06.2021 at 22:57:58.
Reply With Quote
  #634  
Vechi 17.06.2021, 12:14:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Postul negru se face de la apusul soarelui zilei de dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui din ziua de dupa ziua de post negru!

Postul se face la grijile lumii pentru ca sa vrei sa ai viata vesnica si pe Hristos-Cuvantul viu si liber.
Acum am inteles ce a vrut sa zica @gpalama. Total gresit ce ai zis. Postul negru se tine exact cum a spus duhovnicul meu, preot ortodox, si este general data informatia de Biserica Ortodoxa (ce am scris sus), exact cuvant cu cuvant. Nimeni nu poate sa rastalmaceasca cuvintele unui duhovnic intelept care a iesit la pensie si inca slujeste o bucata de perioada!!! Eu doar transmit mesaje mai departe. In general de aia am intrat pe forum ca multi fac contraziceri aici fata de ce imi zice duhovnicul, si revin cu corecturi (mai putin despre politica, acolo am parerile mele)!

Postul negru e pentru multe lucruri: incercari/obstacole in viata, impotriva la farmece/blesteme, lupta impotriva desfranarii (facute deja) pentru iertare, lupta impotriva gandurilor/faptelor necurate, curatie sufleteasca, smerenie...etc!
Preotii si duhovnicii zilelor noastre au usurat galeata de dus si te pune sa duci o canita cu apa vie.

Nu am spus gresit ce am spus ci ceea ce am spus este Hristos-Cuvantul, El este Calea si Ortodoxia... restul sunt slujitorii Lui.

Tu cand zici ca ai inteles ce a zis @gpalama, defapt ai crezut in minciunile lui si ai pus botul la barfa si la superstitii crezand ca e adevarat ce minte el, ca cica nu-s ortodox si ca gresesc. Practic a intrat in tine duhul rau al necredintei lui si al necredintei celor din ortodoxie in Cele 7Tr.Ap care nu vor sa asculte de Hristos-Cuvantul care sufla prin Cele 7 Tr.Ap.

Constat ca te-a luat lupul imbracat in haina ortodoxa si ai aruncat impreuna cu el vina necredintei voastre asupra mea, pentru ca te-am invatat cum se tine cu adevarat o zi de post negru ortodox: de la apusul soarelui pana la rasaritul soarelui, nu dupa ceas ci dupa HAR si intre apus si rasarit ziua intreaga de post negru, in care ai dezlagare doar la apa sfintita si la anafura sau la sfanta cuminecatura!

Nu eu te pacalesc ci preotii si duhovnicii tai care de frica sa nu-si piarda clientii te pun sa cari in loc de o galeata cu apa vie abea un degetar...

Sigur ca-ti convine sa ti jumate de ora si apoi sa te lauzi de parca ai tinut 40 de zile de post negru. Ei vezi, putoarea duhovniceasca va uneste si aruncati vina pe Hrisos-Cuvantul sa pe mine care nu va mint ci-mi fac datoria de a va marturisi!

Acum ai inteles?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.06.2021 at 12:47:41.
Reply With Quote
  #635  
Vechi 17.06.2021, 12:36:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Postul negru se face de la apusul soarelui zilei de dinainte de ziua de post negru pana la rasaritul soarelui din ziua de dupa ziua de post negru!
Inseamna ca la voi nu se pot tine 2 zile consecutiv post negru, ci numai din 2 in 2 zile, intermitent.
La noi? La care la voi? Pai iti spun cum se tine in ortodoxie, deci la noi in ortodoxie!

Nu inseamna ce zici tu.

Doua sau mai multe zile se tin la fel, de la apusul soarelui de dinainte de ziua sau zilele de post negru si pana se termina postul negru la rasaritul soarelui din ziua urmatoare. Intre apus si rasarit ai zilele de post negru cate sunt randuite sau cate crezi tu ca vrei si poti sa ti dupa porunca sau dupa nevoie.

E voie in tot acest timp doar apa sfintita, anafura si/sau cuminecare. Doar astea poti sa le bagi in gurita in perioada de post negru! Postul negru nu inseamna greva foamei in care te juri ca nu manci si nu bei nimic nu stiu cate zile ca sa protestezi!

Bineinteles ca pentru batrani, copii si bolnavi sunt dezlegari in postul negru si daca te simti prea rau, ametit sau lesinat sau ti se face rau atunci te rogi Domnului si manci si bei ceva ca sa nu mori... caci postul negru nu este o cruzime ca sa vrei sa te omori ci e pus pentru ca sa invii omorand firea pervertita a omului neascultator si pacatos. Prin post trebuie sa prinzi putere de la Dumnezeu prin rugaciune si Credinta, prin indelunga rabdare impreuna cu Hristos-Cuvantul. Iar cand postesti se lucreaza la fel ca intotdeauna si nu se inlocuieste lucrul obijnuit cu postul negru. Cine lucreaza lucruri grele si mari consumatoare de putere si energie le este dezlagat sa si manance. Cine nu lucreaza nici sa nu manance. Daca mergi undeva si esti invitat la masa e dezlegare sa manci orice-ti va pune pe masa si se socoteste Credinta. Apoi trebuie sa te reintorci la post si sa nu te lauzi cu postul! Cine nu mananca sa nu osandeasca pe cel ce mananca si cel ce mananca sa nu dispretuiasca pe cel ce nu mananca sau invers!

Mai tine cineva post negru macar miercuri si vineri?

Hristos-Cuvantul ne invata ca la manastiri se tine si in ziua de luni, deci 3 zile de post negru.

@Adri.iu91, ti se pare ca te mint?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.06.2021 at 12:49:51.
Reply With Quote
  #636  
Vechi 17.06.2021, 12:37:41
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mi se pare interesant demersul.



Dacă poți dona sânge de la 18 ani, în condițiile de sănătate cerute de lege, atunci cred că poți posti negru și de pe la 18, sunt călugări care au intrat în obște de pe la 16 ani pe vremuri și au ținut toate rânduielile.

Am înțeles că pe Athos și la unele mănăstiri în postul Mare în prima săptămâna e un post aspru, doar apă după apusul soarelui de luni până vineri, nu vreau să văd cum postesc în săptămâna patimilor cu tot cu privegheri de la 3 noaptea, eforturile metaniilor și al muncilor care se adună timp de vreo 42 de zile până la săptămâna patimilor.

Am înțeles că la diabetici ar fi unele probleme, că se poate pica într-o stare de comă diabetică la hipoglicemie când scade dramatic glicemia în sânge, mai sunt și unele afecțiuni ale pancreasului care pot genera starea.

Mai e anemia când trebuie carne, unele boli renale la care trebuie apă.

Enoriașul ar trebui să aibă niște analize de sănătate înainte să se apuce de post negru, să aducă la cunoștința preotului duhovnic orice problemă de sănătate care ar interfera cu un canon, la fel și la mănăstire ar trebui să se știe starea de sănătate a fiecăruia și contraindicațiile și călugării - unii au diabet sau alte afecțiuni.

De consultat un medic de familie, analize, auzisem de cineva care înainte să renunțe de tot la carne s-a dus și la un medic nutriționist/dietetician și-a mai făcut unele analize.
Interesant, eu credeam ca trupul unui adolescent care e in faza de dezvoltare nu ar putea tine. Inseamna ca se poate si de la 16 ani. Inteleg acolo sunt elitele, peste 2 zile post negru!

Da trebuie consultat cu medicul pentru cei care se cred sensibili/vulnerabili la asa ceva. Multumesc pt reply :)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #637  
Vechi 17.06.2021, 13:08:40
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 396
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Preotii si duhovnicii zilelor noastre au usurat galeata de dus si te pune sa duci o canita cu apa vie.

Tu cand zici ca ai inteles ce a zis @gpalama, defapt ai crezut in minciunile lui si ai pus botul la barfa si la superstitii crezand ca e adevarat ce minte el, ca cica nu-s ortodox si ca gresesc. Practic a intrat in tine duhul rau al necredintei lui si al necredintei celor din ortodoxie

Constat ca te-a luat lupul imbracat in haina ortodoxa si ai aruncat impreuna cu el vina necredintei voastre asupra mea

Nu eu te pacalesc ci preotii si duhovnicii tai care de frica sa nu-si piarda clientii te pun sa cari in loc de o galeata cu apa vie abea un degetar...

Sigura ca-ti convine sa ti jumate de ora si apoi sa te lauzi de parca ai tinut 40 de zile...

Acum ai inteles?
E ultimul reply care vi-l dau domnu Moroco. Mai intai sa va ierte Dumnezeu ca nu stiti ce faceti si ce ziceti! Un crestin cum va intitulati dumneavoastra nu se comporta asa. Ati vazut Demetrius a spus "Cu tot respectul fata de duhovnicii tai" asa da.

1. Nu m-a luat niciun lup si nu a intrat niciun duh al necredintei. In spatele monitorului e greu sa analizezi psihologic persoanele, asa ca nu mai judeca fara sa cunosti oamenii in realitate! Din ce scriati cu gpalama, am constatat ca, comportamentul dvs ar fi de unul extremist, ca si cand ati fi sectar (ca de obicei sectarii au comportament extremist, dar mai sunt si ortodoxi extremisti dar foarte rar la noi), dar poate nu sunteti!

2. Inca o data, Dumnezeu sa te ierte ca nu stii ce faci!, nu judeca fara sa nu cunosti oamenii. Preotii mei nu sunt din aia care ii intereseaza banul ca altii. Intotdeauna le pasa de mireni, si ajuta din invataturile ortodoxiei pe toti! Daca am facut reclama la parohia din Topraisar in threadul ala, stai linistit ca nu aceea e parohia mea, eu sunt din Constanta, dar nu dau numele parohiei mele din Constanta. Eu am aici in parohia din Constanta duhovnic in varsta, care nu usureaza galeata de dus. (Din contra duhovnicul meu in varsta pentru malahie (desfranarea mica) da canonul traditional la oameni, minim 40-80 zile sau chiar un an de zile pentru indreptare, nu ca alti preoti care impartasesc un om care s-a abtinut de la desfranarea mica pentru doar 2 saptamani de post doar pentru ca "a incercat" sa lupte)

3. Eu nu m-am laudat deloc, port o conversatie normala vorbind la persoana I.

Extremismul crestinesc asa se manifesta, se arunca piatra la altii ca in Evul Mediu/Epoca Antica. Judecati dvs. oamenii fara sa ii cunoasteti si nu e bine! Urat din partea dumneavoastra. Dumnezeu sa va ierte ca nu stiti ce faceti! Si pe mine sa ma ierte daca am zis altceva. Dar nu am mintit deloc (nu ma laud, vorbesc la persoana I normal)!

Parintele Necula (nu e duhovnicul meu, dar il urmaresc pe TikTok) spunea asa la o conferinta cu tineri: "Mai bine ma imprietenesc cu un Ateu bun, decat cu un crestin indracit!" , si ii dau mare dreptate, ateii chiar daca nu cred in Dumnezeu, o parte din ei chiar fac voia lui Dumnezeu! Am prieteni in realitate cu care ma inteleg foarte bine, care sunt Atei si nu ma deranjeaza cu nimic!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 17.06.2021 at 13:34:08.
Reply With Quote
  #638  
Vechi 17.06.2021, 14:27:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
E ultimul reply care vi-l dau domnu Moroco. Mai intai sa va ierte Dumnezeu ca nu stiti ce faceti si ce ziceti! Un crestin cum va intitulati dumneavoastra nu se comporta asa. Ati vazut Demetrius a spus "Cu tot respectul fata de duhovnicii tai" asa da.

1. Nu m-a luat niciun lup si nu a intrat niciun duh al necredintei. In spatele monitorului e greu sa analizezi psihologic persoanele, asa ca nu mai judeca fara sa cunosti oamenii in realitate! Din ce scriati cu gpalama, am constatat ca, comportamentul dvs ar fi de unul extremist, ca si cand ati fi sectar (ca de obicei sectarii au comportament extremist, dar mai sunt si ortodoxi extremisti dar foarte rar la noi), dar poate nu sunteti!

2. Inca o data, Dumnezeu sa te ierte ca nu stii ce faci!, nu judeca fara sa nu cunosti oamenii. Preotii mei nu sunt din aia care ii intereseaza banul ca altii. Intotdeauna le pasa de mireni, si ajuta din invataturile ortodoxiei pe toti! Daca am facut reclama la parohia din Topraisar in threadul ala, stai linistit ca nu aceea e parohia mea, eu sunt din Constanta, dar nu dau numele parohiei mele din Constanta. Eu am aici in parohia din Constanta duhovnic in varsta, care nu usureaza galeata de dus. (Din contra duhovnicul meu in varsta pentru malahie (desfranarea mica) da canonul traditional la oameni, minim 40-80 zile sau chiar un an de zile pentru indreptare, nu ca alti preoti care impartasesc un om care s-a abtinut de la desfranarea mica pentru doar 2 saptamani de post doar pentru ca "a incercat" sa lupte)

3. Eu nu m-am laudat deloc, port o conversatie normala vorbind la persoana I.

Extremismul crestinesc asa se manifesta, se arunca piatra la altii ca in Evul Mediu/Epoca Antica. Judecati dvs. oamenii fara sa ii cunoasteti si nu e bine! Urat din partea dumneavoastra. Dumnezeu sa va ierte ca nu stiti ce faceti! Si pe mine sa ma ierte daca am zis altceva. Dar nu am mintit deloc (nu ma laud, vorbesc la persoana I normal)!

Parintele Necula (nu e duhovnicul meu, dar il urmaresc pe TikTok) spunea asa la o conferinta cu tineri: "Mai bine ma imprietenesc cu un Ateu bun, decat cu un crestin indracit!" , si ii dau mare dreptate, ateii chiar daca nu cred in Dumnezeu, o parte din ei chiar fac voia lui Dumnezeu! Am prieteni in realitate cu care ma inteleg foarte bine, care sunt Atei si nu ma deranjeaza cu nimic!
Din ce scrii rezulta clar ca vezi invers.

Pe toate firele de discutie @gpalama ma face in toate felurile, de la demonizat, eretic, sectant, prost, rupt, nebun, etc... si tu sustii ca eu sunt extremistul?

Dragul meu, te-ai suparat ca ti-am spus cum se tine corect o zi de post negru si tu mi-ai spus ca e gresit!

Ce e gresit din ce te-am invatat?

Nu cumva e gresit sa vezi pe dos si sa pui botul la barfa si la superstitie? Nu cumva e gresit sa minti si sa te inhaitezi cu lupii imbracati in haina de oaie ca @gpalama preluandu-le minciunile de parca ar fi adevaruri? Nu e gresit sa fii naiv si orb ca sa nu vrei sa vezi ca eu spun bine cand spun cum se tine o zi de post negru, dupa Har nu dupa ceas, de la apus la rasarit?Un ortodox ca tine n-ar trebui sa fie drept? N-ar trebui sa fie curajos? Te-a speriat cei ca @gpalama si ai trecut rapid in tabara celor care ma vad sectant sau extremist.

Nu e nimic extremist si nimic sectar in ce am marturisit de la Hristos-Cuvantul.

Nu am osandit preotii sau duhovnicii tai ca sa te superi ci ti-am spus care este adevarul.

Daca tu nu cauti adevarul ci prieteni de inhaitare cu care sa lapidati Cele 7 Tr.Ap. si te superi daca discuti cu mine... atunci problema e la tine dragul meu.

Va inteleg, dracul v-a speriat si nu mai puteti cauta Adevarul si crede in El.

Deci cine este extremistul eu sau @gpalama?
De ce il crerzi pe el si nu pe mine?
Ti-e mai usor sa crezi in teologi raspopiti care mint pe toate firele de discutie decat in mine care-ti spun Adevarul?

Spune-mi de ce crezi in el?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #639  
Vechi 17.06.2021, 15:35:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Pe toate firele de discutie @gpalama ma face in toate felurile, de la demonizat, eretic, sectant, prost, rupt, nebun, etc... si tu sustii ca eu sunt extremistul?
Pe toate firele de discutii tu aduci doar SECTARISME, PROZELITISM, TEORII si nebunii.

Da, pe firele tale de discutie, tu te comporti ca un sectar. Si produci doar sectarisme.

Si da, trebuie spus ca tot ce produci este sectarism ieftin de cel mai joasa speta.

Si da, BISERICA v-a condamnat pe voi.

Asa ca nu te mai victimiza, sectare, ca tu vii aici ca lupul imbracat in oaie si te miri de ce iti iei pe cocoasa cand incepi sa otravesti turma lui Hristos...

Exact asta esti, un sectar nerusinat, care de 10 ani de zile a fost alungat de X ori de pe forum pentru aceeasi problema si care nu se invata minte.

Si care de fiecare data cand vine aduce tulburare si prozelitism. Sectarism.

Pai cine aduce pe forum sectarismul, nu tu? De 10 ani de zile? Unde statea victima...

Apropo, nu te tine nimeni cu forta aici, ci doar tu intri pe oriunde poti. Te imbraci ca lupul in noi si noi haine ca sa otravesti turma lui Hristos.
Reply With Quote
  #640  
Vechi 17.06.2021, 16:57:15
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pe toate firele de discutii tu aduci doar SECTARISME, PROZELITISM, TEORII si nebunii.
Spune un teolog raspopit. Inseamna ca n-a zis nimeni! Miroase el, dezvaluie el, stie el. Confunzi neoprotestantii cu Trambitele, pe mine mirean ortodox din poBOR cu Ewald Frank-enstain, teoria PacMan3D-nD cu teoriile platistilor fiindca esti un globalau, un om lumesc ce sustii minciunile lumii. Nu spun nicio nebunie! Tu minti cu mult tupeu si maxima trufie aroganta! Daca iti raspund la obsesiile tale ce se desarta pe toate firele de discutie sustii ca eu fac prozelitism cand defapt tu faci prozelitismul necredfintei tale si in Cele 7 Tr.Ap. deraind pe toate firele de discutie ca sa improsti cu mocirla. Sunt nevoit sa-ti raspund, am dreptul la replica, la marturisirea Adevarului. Mi-am prins credinta in semnatura asa ca nu am de ce sa umplu toate firele de discutie cu ceea ce cred. Tu esti cel ce deraiezi mereu de la subiect calomniind, denigrand, hulind la nesfarsit pentru necredinta ta ca sa le-o bagi si altora in cap. Tu esti extremistul nu eu care incerc sa te opresc din sinucidere, din deznadejdea de tip kamikaze prin care ii atragi pe toti dupa tine in caderea ta.

Citat:
Da, pe firele tale de discutie, tu te comporti ca un sectar. Si produci doar sectarisme.
Esti confuziv! Trambitele nu sunt neoprotestanti! Cine esti tu sa ma tot judeci pe toate firele de discutie? Decat un teolog raspopit care nu cunoaste glasul Pastorului! Afirmatiile tale sunt pentru fraierii creduli care pun botul usor la barfa si superstitie crezand ca cel ce acuza si calomniaza de pe pozitii de sef de ”biserica” spune adevarul. Semani cu lupii imbracati in haina de oaie, in haina de berbec sef. Pacat de tine ca nu poti pricepe ce faci!

Citat:
Si da, trebuie spus ca tot ce produci este sectarism ieftin de cel mai joasa speta.
Nu te cred! Minti si argumentele tale sunt inchipuirea, barfa, superstitia! Nu sustin niciun neoprotestantism! Habar nu ai ce vorbesti! Cread in ortodoxie si in Cele 7 Tr.Ap. care nu sunt neoprotestanti!

Citat:
Si da, BISERICA v-a condamnat pe voi.
Capul Bisericii e Hristos-Cuvantul si cei ce Il cred ÎL urmeaza formand trupul bisericii. Cei ce au condamnat si au exclus Pastorul vor regreta candva amarnic. Inteleptii au revenit asupra deciziilor pripite cat de repede s-a putut. Iata eu Cred in toate Cele 7 Tr.Ap. si in Trambita 6 si 7 mai inainte ca Sfantul Sinod sa revina asupra deciziei pripite. Asta nu ma face sectar ci ma face marturisitor a Dreptei Credinte deci ma face mai ortodox.

Citat:
Asa ca nu te mai victimiza, sectare, ca tu vii aici ca lupul imbracat in oaie si te miri de ce iti iei pe cocoasa cand incepi sa otravesti turma lui Hristos...
Eu cred in ortodoxie si in Cele 7 Tr.Ap. Cel ce aduce otrava necredintei esti tu caci tu nu crezi nici macar in Trambitele asupra carora s-a revenit asupra deciziilor pripite luate anterior.

Citat:
Exact asta esti, un sectar nerusinat, care de 10 ani de zile a fost alungat de X ori de pe forum pentru aceeasi problema si care nu se invata minte.
Am fost lapidat pe forum mereu de haita de ”ortodocsi” care s-au aliat in necredinta lor ca sa huleasca Cele 7 Tr.Ap. crezand ei ca stiu mai bine ca oricine ca nu e de la Dumnezeu. Voi ar fi trebuit sa va smeriti si sa va rusinati de faptele si vorbele voastre pline de minciuna si hula la adresa Trambitelor! Credeti ca daca va uniti in hula si calomnie atunci musai aveti dreptate! Cu cat mai multi cu atat mai rau pentru voi. Asocierea voastra in rau va duce in jos, la fapte cele mai rele, pe directia iadul cel mai adanc. N-am de ce sa regret ca am marturisit Adevarul timp de 10 ani. Pentru mine asta inseamna fericire.

Citat:
Si care de fiecare data cand vine aduce tulburare si prozelitism. Sectarism.
Nu pricepi ca tu esti cel ce deschizi mereu subiectul asta pe toate firele de discutie ca sa-ti faci prozelitism necredintei tale? Eu ti-am creat 2 fire speciale de discutie, pentru ca acolo sa poti sa te deserti cat vrei si sa lasi restul firelor de discutie in pace! Nu poti, nu vrei. Esti scvlavul necredintei si mitomaniei tale! Adevarul si Credinta nu tulbura pe nimeni ci aduce Pace... nu de la lume ci de sus, de sus de la Dumnezeu. Se tulbura pacea lumii in care te crezi infailibil? Pai foc si sabie a aruncat Domnul in lumea plina de pacate si de necredinta!

Citat:
Pai cine aduce pe forum sectarismul, nu tu? De 10 ani de zile? Unde statea victima...
Nu pricepi ca Trambitele nu sunt neo-protestanti? Nu pricepi ca esti confuziv? Nu pricepi ca tu esti victima de tip kamikaze? Nu-ti dai seama ca tu minti, calomniezi si bagi in capul colegilor de forum necredinta ta?

Citat:
Apropo, nu te tine nimeni cu forta aici, ci doar tu intri pe oriunde poti. Te imbraci ca lupul in noi si noi haine ca sa otravesti turma lui Hristos.
Nu pricepi ca tu esti lupul cameleonic travestit in aparator al ortodoxiei? Nu pricepi ca necredinta si mitomania ta e de la cel rau si ca tu ei ii slujesti ca un fraier sclav si nicidecum ortodoxiei?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.06.2021 at 17:07:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12