Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2011, 00:57:01
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Am o tristete in suflet

Fetita mea este in clasa a 9a, si cateodata la scoli se obisnuieste ca sa fie dat copiilor o zii de scoala in care nu trebuie sa imbrace uniforma. Aceasta exceptie de la regula de obicei este insotita de o cauza: copiii duc 2 dolari , sau un dolar si doua conserve, care se vor dona pentru saraci. Pe langa aceasta mica donatie se mai mentioneaza ca tot odata copiii sa poarte ceva de o anumita culoare care sa reprezinte ceva importanta: de exemplu portocaliu sa fie pentru armonie, adica ca toata lumea sa traiasca in armonie cu fiecare indiferent de culoarea pielii, sau de nationalitate, sau de credinta, etc.

Ieri au fost anuntat la scoala fetitei ca azi vor putea sa vina iar imbracati cum doresc ei. De data aceasta cauza este pentru a sta impotriva celor care hartuiesc alte persoane prin forta fizica, sau psihica, etc ( ceea ce numeste in engleza; bullying. Apoi, profesoara care se adresa copiilor lea spus:"Va rog, va rog, sa imbracati si ceva de culoare mov, pentru a arata ca acceptati HOMOSEXUALITATEA".

Fetita mea e crescuta cu credinta si ca parinte incerc sa o educ cum pot si cum ma pricep. Si ea stie ca noi nu santem de acord cu homosexualitatea, asa cum nu santem de acord cu incestul, sau pedofilia, sau multe altele ce consideram ca sant lucruri impotriva firii.

Tristetea a venit vazand ca sa ajuns pana acolo, ca acum se infiltreaza in scoli, in sistemul de invatamant, in locul unde parintii isi trimit copiii pentru a fii educati, acolo au ajuns comunitatea homosexuala sa se infiltreze si sa educe copiii sa fie acceptati ca si entitate.Cat de jos se coboara????????????Cat de sireti pot fii???????????

Of Doamne, Dumnezeu sa ne ajute sa continuam sa ne educam copiii in ceea ce este drept.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2011, 07:51:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Apoi, profesoara care se adresa copiilor lea spus:"Va rog, va rog, sa imbracati si ceva de culoare mov, pentru a arata ca acceptati HOMOSEXUALITATEA".
Dacă aș fi din nou la liceu, cu dispoziția spre protest pe care am avut-o atunci, m-aș îmbrăca în alb. Dacă m-ar întreba de ce, aș spune pentru că vreau să arăt că accept drogurile. În definitiv, de ce să accept homosexualitatea și să nu accept drogurile ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2011, 09:05:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Ieri au fost anuntat la scoala fetitei ca azi vor putea sa vina iar imbracati cum doresc ei. De data aceasta cauza este pentru a sta impotriva celor care hartuiesc alte persoane prin forta fizica, sau psihica, etc ( ceea ce numeste in engleza; bullying. Apoi, profesoara care se adresa copiilor lea spus:"Va rog, va rog, sa imbracati si ceva de culoare mov, pentru a arata ca acceptati HOMOSEXUALITATEA".


Probabil profesoara a vorbit de homosexualitate in contextul hartuirii fizice si psihice. Noi trebuie sa ne manifestam dragostea si altruismul pentru aproapele nostru, inclusiv pentru fratele ateu sau in acest caz, homosexual, chiar daca nu suntem de acord cu practicile lui, pe acelea le condamnam, deci mesajul elevilor e stop bullying. Accepti pe homosexuali,ca oameni, nu-i hartuiesti, nu-i persecuti, insa nu accepti homosexualitatea.

Last edited by ioanna; 25.08.2011 at 09:09:43.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2011, 09:19:34
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trebuie să fie clară limita între toleranță și acord. Homosexualii, mai ales dacă nu se manifestă public, sunt tolerați. Când copiii s-au îmbrăcat pentru a conștientiza și manifesta ne-agresivitatea, au făcut-o pentru toate categoriile, pentru toți cei care sunt altfel, inclusiv pentru homosexuali.

Mi se pare că mesajul care se dorește transmis prin îmbrăcarea în mov este tocmai de acceptare, nu de tolerare.

Și poate că soluția este cea propusă de dl Mihnea Dragomir. În felul ăsta, dacă fata va fi singura care nu se îmbracă în mov, ceilalți vor trebui să îi respecte alegerea, principiile, dând dovadă că îi acceptă, cu adevărat, pe cei care nu se conformează.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2011, 10:23:56
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Trebuie sa ne pregatim

Din nefericire doamna, trebuie sa ne pregatim pentru toate aceste pricini de tristete; vor deveni din ce in ce mai multe, pe masura ce "dragostea multora se va raci". Sfantul Apostol Ioan a vazut in viziunea lui toate acestea care urmau sa vina. Dar odata cu ele a vazut si sfarsitul lor.

Imi plac cuvintele Mantuitorului: "Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă împărăția".

Suntem intr-adevar o turma mica, chiar daca cultura vestica se crede crestina. Dar nici toti homosexualii, curvele, drogatii, betivii, violatorii, ucigasii si toti demonii nu pot face nimic ca sa schimbe planul vesnic al lui Dumnezeu, acela ca noi sa ne mantuim. Asa ca sa nu deznadajduim, dupa cuvintele Mantuitorului: "Indrazniti, Eu am biruit lumea!"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2011, 10:30:55
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi ce înseamnă un homosexual? E unul care și-a zis: așa sunt deci accept acest lucru și-l săvârșesc ca un dat. Ce înseamnă o curvă? Una care și-a zis: așa sunt, deci accept acest lucru și-l săvârșesc ca un dat. Ce este un proxenet? Unul care și-a zis: așa sunt, deci accept acest lucru și fac bani ca un dat. Ce este un consumator de droguri: unul care și-a zis, așa sunt, deci accept acest lucru și-l săvârșesc ca un dat. Ce înseamnă un xenofob? Un tip care și-a zis: așa nu sunt dar acept acest lucru și-l săvârșesc ca să mă satisfac.

Acuma unde e problema în toate cazurile? Păi în abandonarea sepranței, în inversarea sfintelor valori și în superstițiile mântuirii prin femei, prin masculi, prin afaceri, prin droguri, alcool sau chiar prin disprețul persoanelor care nu au aceleași valori cu gLumea.

Ce e de făcut? Păi trebuie pus mâna pe mitraliera cu gloanțe de apă și foc, și tras în tot duhul cel rău, căci lupta nu e cu sângele sau carnea ci cu duhurile cele rele și spurcate care se autoântronează în văzduh, în om, și în credința lui. Însă s-ar putea să biruie mândria, căci omul se răzbucură de răul altuia și nu știe că mai grav decât patima este răzbucurăul în care cade, nebunia de pe urmă, prin care sfințișorul se laudă la femei încercând toată viață, cu competență și cu mare artă artistică să-li găsească pe potriva intereselor și plăcerilor lui.

Deci la fel de spurcată e și „dragostea” dintre femei și bărbați, sau dintre copile și copii... totul e spurcat și degradant... și toate vin de la politicile gLumii căci gLumea te educă să fiii după chipul și asemănarea ei, repetând și slăvind și tu ceea ce slăvește ea, și experimentând păcatele, toate, ca să știi cum e păcatul, să afli, să te satisfaci cu plăcerile scrântite și ca să le accepți și să le tolerezi apoi în viața ta ca pe ceva bun, ceva foarte sănătos, și de lux.

În timp, mult prea târziu o să constați că ai fost cândva un om frumos și curat la suflet dar ai ajuns o buruiană spurcată... în toate, dar bine văruită cu lingușeli și bine mituită cu amăgitoarele speranțe deșarte.

Dar mintea asta o să-ți vie abea când începe să-ți plouă în casă prin acoperiș, și când constați că ești doar un somnoros căcăcios îmbrăcat cu o haină plină de păcură și ai să vezi că chiar așa distrus complet tu amăgindu-te ești tocmai din pricina asta plin de încredere în sine și de la furturi și de la contul din bancă și de la acceptarea perioadei scurte de viață gLumească înaltă... și te consolezi: așa cum sunt alții așa sunt și eu: „fericit”... de la bani și femei... dar e defapt tot duhul ăla homosexual pe care îl ai și tu demultă vreme dar nu-l vezi, căci malahia cu femei e un duh homosexual dar pervertit, căci de frica masculilor o face cu femeile ușoare... dar te consolezi că cică tu nu ești homo...

N-ai cum să nu fii trist/ă, dacă ai acceptat această fatalitate ca un dat, tot omul e homo căci malahia cu privirea sau calculatorul sau filmele e același lucru... dar zicem că noi măcar nu suntem homo, defapt nu suntem decât și mai amăgiți dar și consolați.

Ce e de făcut?

Pune mâna pe seceră și seceră! Bagă-te în tanc și calcă toată buruiana în picioare... nu te teme, trage cu tunu noaptea la unu, căci în ce tragi sunt duhurile spurcate ale morții, deci sunt morți cu toții... morți care mișcă exact ca viermii... la duhurile rele mă refer. Ucide tot, și fă lumină în viața ta fără milă.

A fi monah înseamnă a face nu ceea ce vrei tu ci ceea ce a voit și vrea Dumnezeu de la viața ta. Dacă nu ești monah, atunci mănăstirește-ți viață cât mai e soarele sfânt sus pe cer, adică de azi! Și lasă gLumea că e în iad pe deantregul.

Last edited by vsovivi; 25.08.2011 at 10:43:07.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2011, 11:41:00
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Nu va intristati si nu deznadajduiti. Acei oameni nu au cunoscut credinta si fac referire in sine la regulile lumii, marsave, cum sunt ele.
Dumneavoastra sunteti crestin ortodoxa, nu trebuie in nici un caz sa va culcati pe parte si sa va lasati luata de un asemena curent, nici nu trebuie sa fiti mirata de ce se intampla. Mai degraba incercati sa va pastrati fiica acasa in acea zi si sa va rugati pentru intarirea credintei in familia dumneavoastra si aflarea ei in ceilalti oameni.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2011, 12:25:24
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Va multumesc pentru raspunsuri si pentru incurajare

Fetita mea a fost la scoala, si am condus-o eu pana la scoala, ca in fiecare dimineata, si am fost placut surprinsa sa vad ca majoritatea copiilor s-au imbracat in toate culorire in afara de mov. O foarte mica grupa au purtat ceva de culoare mov: o manusa, sirete la pantofi, sau o panglinca, etc. Ce am observat a fost faptul ca majoritatea copiilor nu sant de acord cu homosexualitatea, dar nici nu abuzeaza pe nimeni care au astfel de inclinatii.
Am discutat cu fetita mea, si mia spus ca au fost discutii in scoala, foarte civilizate, sant multi care nu sant de acord, dar nici nu abuzeaza pe cei care sant cu inclinatii homosexuale, si se cunosc care au astfel de inclinatii in scoala, si tin sa mentionez ca daca au fost cazuri de abuz,foarte rar si nu este acceptat oricum ( bulying) nu au fost impotriva homesexualilor.
Tristetea m-a cuprins ca de catva timp incoace exista o propaganda mare a grupului gay in Australia, in care cauta insistent aprobarea casatoriilor intre homosexuali. Este o lupta mare in guvern; sant politicieni care sant homosexuali, si cauta neaparat ca sa fie aprobat de guvern casatoriile intre parteneri de acelasi gender. Au inceput cu afisatul posterelor care includ pe langa doi parteneri de acelasi gender si ceva de origine religioasa ( ei sustin ca sant crestini). Bine-nteles ca lumea a protestat si posterele s-au luat jos rapid. Dar nu se lasa, si ca urmare au decurs la acest fel marsav de a se introduce in educatia copiilor.

Ma bucur ca totusi mai sant oameni care gandesc si simt ca si mine, si copiii crescuti astfel si-au aratat opinia cu privire la homosexuali cand sant intrebati daca-i accepta. Vadit a fost ca inca nu sant acceptati. Doamne ajuta!!!
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2011, 12:47:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Educația de bază este, oricum, familia. Atâta timp cât dumneavoastră faceți corect deosebirea între normal și anormal, între bine și rău, între păcat și virtute, aveți toate șansele să transmiteți aceleași valori și copiilor.

Într-adevăr, e foarte grav că homosexualii au pătruns cu propaganda în școli, încercând să pervertească mințile copiilor. Mi se pare un păcat comparabil cu pedofilia; poate chiar mai rău, pentru că strică sufletele. Ar fi, cred, necesară o reacție mai puternică a părinților, a Bisericii, care să se opună acestei propagande.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.08.2011, 14:27:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu cred ca cineva pe lumea asta vrea sa promoveze homosexualitatea. Nici chiar homosexualii.
Acceptarea lor este ceva similar cu toleranta fata de persoanele cu handicap. Pentru ca in mare parte asta si este. De ce nu vorbeste nimeni despre drama care se petrece in sufletul unui copil afectat de aceasta tulburare?
Nu cred ca cineva o sa ajunga gay pentru ca "asa e cool"; sau nici macar din simpatie; chiar daca incearca, din teribilism, nimeni nu va ramane asa daca nu e cazul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 17:07:48
Un suflet trist... ladyanda Generalitati 82 26.03.2011 01:31:26
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 10:58:29
Postul - inseamna intotdeauna tristete? sophia Postul 8 09.12.2009 18:16:41
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 19:30:07