Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 13.06.2015, 13:21:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioan, mesajul tău ăsta anterior, trebuia dat în privat. Mă arunci în fundul iadului și ai pretenția apoi, să te ajut de acolo.

Eu sunt prost, nu pot nimic, vorbesc serios, scriu din ce îmi amintesc, din ce am învățat. Dumnezeu să lucreze prin noi, că noi nu putem nimic și în orice minut putem face un infarct și să mergem să stăm de vorbă cu El.

Voi veni, cu mila Domnului, spre slava lui Dumnezeu.

Pomenește-mă și iartă-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #62  
Vechi 13.06.2015, 18:44:12
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mă arunci în fundul iadului ...
Deh, frate, păcătoasa asta de istorie....
Am învățat să fiu și eu, ăăăăăă, cum ziceam atunci? Parcă, Brutus!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.06.2015, 22:44:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă pentru tine, Biblia, Cuvântul lui Dumnezeu, sunt aiureli și dulcegării amestecate, eu nu te pot opri să crezi ce vrei și ce poți. Nu mă pot mântui eu în locul tău.
Asa zicea si dracu', ca el vorbeste din Scriptura, de ce nu face Fiul lui Dumnezeu dupa cum zice el?
Asa zic si sectantii, mai nou(?), se pare ca si tu esti unul din ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 13.06.2015, 22:46:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
F
Eu sunt prost, nu pot nimic, vorbesc serios,
Daca ai vorbi serios si semerenia ar fi autentica, ai tacea pur si simplu.

Insa torni un degetar de smerenie fatarnica si pe urma o tona de proasta fudulie de om cu pretentii de invatator.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.06.2015, 13:50:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asa zicea si dracu', ca el vorbeste din Scriptura, de ce nu face Fiul lui Dumnezeu dupa cum zice el?
Asa zic si sectantii, mai nou(?), se pare ca si tu esti unul din ei.
Păi da, bine zici, vorbea și dracu din Scriptură, fiindcă o cunoștea, că zice Biblia: și demonii cred și se cutremură. - Iacob 2, 19.

Dar demonii vroiau să fie ca Dumnezeu, în locul lui Dumnezeu și a cerut lui Hristos să i se închine lui, pe muntele Carantaniei, la cele 3 ispitiri, ca să-i dea lumea toată. Hristos îi spune: înapoia mea satano, căci scris este: lui Dumnezeu să i te închini și Lui să-i slujești.

Deci diavolul a scos din Biblie, ce-i plăcea lui și pervertea, readapta, schimba tâlcuirea. Ce nu-i plăcea, nu amintea de acelea, se făcea că plouă, că nu-și mai împlinea scopul. Cum spune Duhul Sfânt, mai apoi: "unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare." - 2 Petru 3, 16.

La fel și protestanții și neo-protestanții, conduși de demonii care vor să fie ca Dumnezeu și acolo unde-i Dumnezeu, și sectarii exact fel, vor să fie în Dreapta Credință și acolo unde-i Dreapta Credință, dar ei scot din Biblie, doar ce le place, ce nu le place, nu amintește de ele, că ajung la Ortodoxie, și nu vor, se fac că plouă.

Dar nu se pot bate cu Adevărul, îi va birui Adevărul efectiv de fiecare dată.
Și dacă vor rămâne în nebuniile ereziilor în care cred și nu vor deveni creștini, cum au fost cei din primul mileniu creștin și cum au rămas următorul mileniu, jumate din cei din primul mileniu, ortodocșii, precum cei din Rusia, Grecia, România, etc., atunci ei sărăcuții, eretici fiind, nu se vor mântui.

Acestea fiind spuse, spune-mi ce răstălmăcesc eu din Biblie, ca să pot fi sectar, deci eretic?
Care-i erezia mea?
Sau ce scot, fără să-mi pese de ceea ce rămâne?

Spune-mi te rog, că sunt foarte curios.

Hristos a înviat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.06.2015, 14:17:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ai vorbi serios si semerenia ar fi autentica, ai tacea pur si simplu.

Insa torni un degetar de smerenie fatarnica si pe urma o tona de proasta fudulie de om cu pretentii de invatator.
Serios?

Copil necăjit...

Hai să-i spunem și la Sfântul Apostol Pavel, când spune: "cel dintâi păcătos sunt eu" - 1 Timotei 1, 15. să-i spunem:
Paveleeeee, dacă ai fi vorbit serios și smerenia ta ar fi fost autentică, ai tăcea pur și simplu ! :)

Nu, Aline? După mintea ta... Doamne iartă-mă...

Ce bazaconii pot scrie unii oameni, ferească Dumnezeu, ei mari "teologi", adică absolvenți de teologie, care au pretenția să fie numiți teologi, mânca-i-ar Raiul :) dar ei habar n-au, din simplitatea lor, că teologi sunt doar cei îndumnezeiți. Strict. Atât.

Asta fără să amintesc cum se numesc ei pe sine, Sfinții Părinți, Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Ioan de Kronstdat și alții.

Vei spune: da, dar noi nu suntem ca Pavel și Ioan și alții Sfinți și Părinți.

Nu, nu suntem ca ei, dar ei ne sunt exemple, nu?
Să-i urmăm în sfințenie, în cuvintele lor, în gândirea lor, atitudine, viață, fapte, tot ce primim de la ei.
Greșesc, Aline ?

Scris este:

"7. Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.
17. Ascultați pe mai-marii voștri și vă supuneți lor, fiindcă ei priveghează pentru sufletele voastre, având să dea de ele seamă, ca să facă aceasta cu bucurie și nu suspinând, căci aceasta nu v-ar fi de folos." - Evrei 13, 7, 17.


Și ne mai spune Dumnezeu să fim sfinți, precum El, Tatăl nostru, Sfânt este.

Deci, frățior iubit, gândește bine înainte să scrii ceva. Că scrii din ispitire. Scrii din căderi. Scrii prostii...
Scrii din judecată. Scrii orb de un ochi. Ți s-a orbit din cauza paiului ce-l ai în ochi.

Falsa smerenie e cu totul altceva, decât să te numești: păcătos, prost, ticălos, nevrednic, adică să-ți spui pe nume, să spui Adevărul.

Falsă smerenie eu ereticii, de exemplu, când ei se prefac smeriți, dar nu vin la dialog și la cuvânt cu creștinii, să le fie dovedită erezia lor, și să fie dovedită Biserica Ortodoxă, ca fiind UNICA care aduce mântuirea.
Nu vor.
Îi arde, fiindcă ei defapt urăsc creștinii, nu-i suportă pe ortodocși, le judecă neputințele, și luptele, dar nu se uită la ce haine mulate poartă fetele lor, duminică la adunările lor. Parada modei. Noua modă, de la "Casa Speranța a Penticostalilor". Nu-i de râs. Se uită la ortodoxele noastre, care mai au niște blugi mai mulați, și vin la Biserică sfioase, căutând pe Dumnezeu și căutând iertare și pocăință.

În loc să se uite la fetele noastre ortodoxe trăitoare, cu fuste lungi și tot capul acoperit (nu doar o banderolă pe un centimetru de păr), sau la preoții care se coc în reverenzi, dar le poartă cu drag, mărturisind pe Hristos.
La asta nu se uită...
Că-i arde pe suflet, pe eretici...

Vai lor, va fi în ziua judecății lor... Vai tuturor ereticilor, vai...

Se îmbracă la costum, iar alții mor de foame, se uită la reverenzile preoților lui Hristos, care sunt din Biblie, și dau cu bucurie versetul unde spune despre leviți, preoții evrei, și cărturarii, că li se pleacă lumea în piețe, dar preoții lui Hristos, nu cer să li se plece lumea, ci lumea vrea, din iubire și din evlavie, preoții nu se mândresc și nu devin arongați pentru asta, ci își cunosc responsabilitatea, dau binecuvântarea celor ce le-o cer, prin plecăciune și fiecare merge în treaba lui.

Fiindcă nu oricine poate da binecuvântare, cum își dau ei unii altora, câte o binecuvântare pe minut: "domnul isus să te binecuvinteze".
Fiindcă scris este: "nu toți sunt învățători, nu toți sunt apostoli, nu toți sunt prooroci". - Efeseni 4, 11; I Corinteni 12, 29.
Deci nu toți sunt preoți, ca să binecuvinteze. Dar la eretici, dă-i 'nainte, că nu-i problemă.
Oricum n-au har.
Și nici mântuire.
Binecuvântarea lor, nu e valabilă.

Doar ereticul Simon Magul vroia să cumpere har, și fiindcă Apostolii au alungat nebunia lui (nu pe el), dar Simon Magul nevrând să se lepede de ea, e plecat cu ea, cu nebunia lui.
Mâ gândeam eu, ce-o fi făcut Simon Magul mai departe, când a ajuns acasă?
Și am primit de la Dumnezeu răspuns: a ridicat mâinile la cer și s-a rugat îndelung și și-a imaginat că a primit har și a început să vorbească în limbi, ca și Apostolii, dar limbile îngerilor (căzuți), care nu le înțelegea nimeni.
Și și-a înființat propria adunare, biserică, etc. Ca și penticostalii astăzi. Baptișii, la fel. Adventiștii și ei, și toți ceilalți eretici și frățiori înșelați.
"Nu oricine îmi zice Doamne Doamne, va intra în Împărăția Cerurilor", Matei 7, 21.

Dracu care l-a înșelat pe Simon Magul atunci, în felul acela, trăiește și azi acel drac, e nemuritor, și a făcut exact la fel, și cu William J. Seymour, în 1906, când sa înființat penticostalismul în America, în Los Angeles, orașul îngerilor (căzuți), pe strada Azusa, nr. 312, în 18 aprilie.

Exact la fel a făcut acel drac, cu William, cum a făcut și cu Simon Magul, primul eretic.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Penticostalism

Au uitat...

În fine, pe larg, asta-i falsa smerenie, neîmplinirea, neascultarea și răstălmăcirea Cuvântului lui Dumnezeu.

Și Aline, încă un lucru: eu n-am nicio pretenție, decât să mă mântuiesc eu și cât mai mulți pe lângă mine, atât. Amin.

Iartă-mă pe mine, prostul și fudulul față de lume ! Și pomenește-mă, de vei voii, că nu pot nimic.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 14.06.2015 at 14:57:38. Motiv: AVIZ PENTICOSTALILOR, BAPTIȘTILOR, ADVENTIȘTILOR, ȘI TOȚI PROTESTANȚII ȘI NEO-PROTESTANȚII, DECI ERETICII... DOAMNE MILUIEȘTE
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.06.2015, 19:00:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai da Sf. Apostol Pavel nu spune ca-i prost.
Poti sa fii pacatos ( si toti suntem pacatosi ) dar sa cunosti foarte bine teoria. Dar daca esti prost, ce rost are sa-ti expui opiniile ? Poti eventual sa intrebi si sa bagi la cap. :)
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.06.2015, 23:18:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai e diferenta dintre smerenia autentica, ca si act al unei trairi autentice si "smernia" de spectacol cu pretentii oratorice, produs al unui talent actoricesc mediocru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.06.2015, 07:53:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Iuliu, din cuvântul păcătos, ies toate: prost, nevrednic, etc. Păcătos, e spus de Pavel, pentru a se smeri, la fel ca oricine îi urmează.

Alin, consider că dacă Pavel scrie unei comunități de creștini și spune despre el că e cel dintâi păcătos, nu e spectacol oratoric cu talent actoricesc, ci Pavel chiar se smerea. Simțea că spune adevărul. La fel vreau să-i urmez și eu. Simt că spun adevărul, și chiar sunt cel dintâi păcătos, din care cuvânt, ies toate celelalte.

Tocmai asta e lipsa smereniei sau falsa smerenie, să nu recunoști că ești prost. Adică vă considerați înțelepți? Și dacă recunoaștem că suntem proști, ce aveți cu mine că recunosc și eu?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 15.06.2015 at 07:55:16.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.06.2015, 09:20:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iuliu, din cuvântul păcătos, ies toate: prost, nevrednic, etc. Păcătos, e spus de Pavel, pentru a se smeri, la fel ca oricine îi urmează.
Ai un talent de-a dreptul sectar de a suci Sf. Scriptura dupa nevoile tale.
Pacat ca este unul total inutil.

Citat:
Alin, consider că dacă Pavel scrie unei comunități de creștini și spune despre el că e cel dintâi păcătos, nu e spectacol oratoric cu talent actoricesc, ci Pavel chiar se smerea. Simțea că spune adevărul. La fel vreau să-i urmez și eu. Simt că spun adevărul, și chiar sunt cel dintâi păcătos, din care cuvânt, ies toate celelalte.
Si femeia cu duh pitonicesc "simtea" acelasi lucru.
Si chiar il spunea uneori.
Si totusi..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde