Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.09.2011, 16:49:18
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Chiar, ce parere are (daca are) Biserica despre marijuana ? Ca pan' la urma e o planta 100% naturala, si din cate am auzit de la cei care consuma, dupa ce fumezi te apropii dpdv spiritual de Dumnezeu, in cazul in care esti credincios, desigur.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.09.2011, 16:50:51
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Chiar, ce parere are (daca are) Biserica despre marijuana ? Ca pan' la urma e o planta 100% naturala, si din cate am auzit de la cei care consuma, dupa ce fumezi te apropii dpdv spiritual de Dumnezeu, in cazul in care esti credincios, desigur.
Bull- s..t! (scuzati expresia). Cred ca era caterinca (sper).
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.09.2011, 16:52:16
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Spun si eu ce-am auzit, nu sunt consumator, nici macar tutun simplu. :)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.09.2011, 17:08:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Daca stau bine sa ma gandesc, nu cred ca era mai bine cand aveam varsta voastra. Atunci aveam mainile legate mai rau ca acum. Imi doream f mult sa fac echitatie, si ai mei nu stiau unde sa ma duca, sau nu-i preocupa,si chiar daca ar fi aflat, n-ar fi avut bani si timp si-mi bagau texte de-alea ca "nu poti sa mergi singura, ca nu stiu ce ti se intampla", etc. Ca atare, m-am urcat pe cal cand am inceput facultatea, dar nu de prea multe ori, ca n-am avut bani (acum sunt numai centre particulare de echitatie, cand eram eu mica mai erau si cluburi sportive), iar acum chiar daca as avea bani, nu m-as mai urca , ca mi-e frica.
cand eram pe la 14-15 ani aveam un pisoi si s-a imbolnavit (o chestie grava, dar care acum se trateaza, si probabil se trata si pe atunci, dar nu cu asa mare succes), si nu erau cabinete pe toate drumurile ca acum, dar facultatea exista. Pana la urma l-a dus mama la un cabinet de stat (era pe vremea aia), si i-au zis ca nu prea au ce sa-i faca. Dupa cateva zile cand am venit de la scoala nu l-am mai gasit, mi-a zis mama ca l-a dat la o baba care statea la curte, sa iasa si el afara, la pisici... Acuma ma gandesc ca trebuia sa bag eu frumos motanul intr-o traista (geanta de voiaj, ceva) si sa merg cu el la facultate (mi se pare ca stiam ca e pe cheiul Dambovitei, o vazusem), dar...cu scoala ce faceam, nu puteam sa plec de-acasa cu motanul fara sa stie ai mei, etc... Si stiti care e partea proasta? ca de atunci si pana acum, nu s-a schimbat mai nimic, cu toate ca eu asa speram. Degeaba stiu unde e facultatea, ii stiu si pe profesori, ca tot nu am ce-mi trebuie: n-am cusca, n-am masina, animalele sunt rele, ai mei nu ma lasa sa le duc, si ce e cel mai rau, nici macar n-am incredere deplina in doctori, cand e vorba de animalele mele.
In concluzie, dezavantaje sunt la orice varsta, dar e cu atat mai rau cu cat se asteapta de la noi altceva.
Sper ca nu v-am deprimat mai rau. Luati aminte sa nu ajungeti ca mine!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.09.2011, 17:15:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Trec clasa a 10.Fiindca am amanat un an din cauza problemelor cu depresia,stresul,atacul de panica...Eu trebuia sa fiu a 11.
A, atunci e foarte bine, mai ai suficient timp la dispoziție pentru a-ți alege cariera. Nici eu nu eram hotărâtă în clasa a X-a... Așa cum ți-am spus, îmi doream să studiez teologia, dar îmi plăcea mult și istoria.
Mi-ai adus aminte că, în liceu, aveam un coleg care, nu știu din ce motive, fusese înscris la școală mai târziu cu un an. Era un elev deosebit, olimpic național la istorie și la limba română. Cred că așa a rânduit Dumnezeu ca tu, amânând un an continuarea studiilor, să reîncepi acum mai maturizat și întărit și să-ți fie mult mai ușor decât colegilor tăi pentru că, fiind mai mare și mai bogat în experiențe spirituale, poți înțelege la un alt nivel ceea ce înveți.
Dumnezeu să fie cu tine!

În privința depresiei, aș dori să-ți împărtășesc o cugetare deosebit de interesantă a Sfântului Efrem Sirul despre lupta împotriva întristării: "[COLOR=#4e8fac]Dacă vrei să birui întristarea, nu te necăji. Și chiar dacă ești lovit, ocărât sau prigonit, nu te supăra, ci mai mult bucură-te! Și numai atunci să-ți pară rău, când greșești; însă și atunci cu măsură, pentru ca să nu cazi în deznădejde."[/COLOR]
[COLOR=#4e8fac]De ce să te întristezi, dacă știi că Domnul Dumnezeul nostru este cu tine și te iubește? De ce să-ți lași sufletul copleșit de întristare și descurajare, dacă știi că nimeni și nimic nu-ți poate răpi bucuria comuniunii cu Tatăl nostru ceresc? Dumnezeu este cu tine, cei apropiați ai tăi - părinți, bunici - de asemenea, îți sunt alături și te iubesc! Ai toate motivele să te bucuri... și să știi că bucuria duhovnicească este o formă de recunoștință față de Dumnezeu. :) Fii optimist și plin de bucurie, dragă frate întru Hristos, căci ai fost creat pentru a dobândi, prin credință și fapte bune, viața și fericirea veșnică![/COLOR]
[COLOR=#4e8fac][/COLOR]
[COLOR=#4e8fac]Doamne ajută![/COLOR]
[COLOR=#4e8fac][/COLOR]
[COLOR=#4e8fac]Pace și bucurie întru Domnul![/COLOR]
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.09.2011, 17:22:40
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
DOAMNE AJUTA!

NU E NIMIC GRAV,DE SPERIAT ETC DAR PENTRU MINE E CEVA IMPORTANT DEOARECE AM ASCUNS ASTA MULTA VREME!


VREAU VA ROG DIN SUFLET SA NU VA SUPARATI SAU SA VA PURTATI URAT CU MINE FIINDCA SUFAR DE DEPRESIE,SUNT UN TIP EMOTIV ETC SI MA AFECTEAZA ORICE LUCRU RAU!


------------------DECI VREAU SA ZIC CA AM 17 ANI!------------

AM ASCUNS ACEST LUCRU FIINDCA MI-A FOST RUSINE SA NU FIU CONSIDERAT UN COPIL FARA MINTE,COPILANDRU.CAUTAM COMUNICARE SI APRECIERE ,INCREDERE IN MINE!


DUMNEZEU PRINTR-UN GAND NEASTEPTAT M-A FACUT SA MA ELIBEREZ DE ACEASTA MICA MINCIUNICA(SAU MARE NU STIU,IERTATI-MA )


Cat despre mine ce pot sa spun este ca imi place filosofia,religia,calatoriile,plimbatul,muzica.VIA TA!
DAR DUMNEZEU E PRIMUL IN VIATA MEA!




VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL PENTRU TOATA INTELEGEREA,PENTRU TOATA BUNATATEA DUMNEAVOASTRA!A TUTUROR!


INCA ODATA VA ZIC IERTATI-MA!


POATE V-AM DEZAMAGIT DAR PENTRU MINE E UN LUCRU MARE!





DUMNEZEU SA VA AJUTE PE TOTI!PE TOTI (SI BUNI SI RAI)
Draga Tiger, mi se pare ca toata viata noastra duhovniceasca consta in momente de marturisire si "scuturare" si pauzele dintre aceste momente (care "pauze" mi se pare ca trebuie sa fie cat mai scurte).

Sa-ti dea Dumnezeu puterea sa faci asemenea gesturi in toata vremea (si sa ne dea tuturor!).

Ai observat cum lumea ti-a raspuns cu multa dragoste dupa marturisirea ta? Asta ar trebui sa cautam toti pe forum, deschizandu-ne unii catre altii.

Dumnezeu sa te ajute. Iti multumesc pentru marturisirea ta care ne-a smerit pe toti.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.09.2011, 17:37:48
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
MULTUMEEEEESC MULTTTT !


Am fost si batjocorit de unii colegi in generala,am fost si afectat de multe lucruri si alte chestii..si s-a ajuns la depresie,atac de panica si anxietate.Care aproape toate s-au vindecat..sau sunt in proces avansat sa zic asa de vindecare.
Pentru asta imi trebuie comunicare.Ceea ce eu nu am facut-o de la 14 ani.
Urasc rautatea oamenilor si mai ales a tineretului din ziua de azi.


Alinarile mele au fost Dumnezeu,rugaciunea,muzica si parintii si bunicii care mi-au fost alaturi si inca imi sunt.

NU STIU ce vreau sa ma fac dar stiu un singur lucru SIGUR:Vreau sa fiu un om bun care e apreciat pe merit pentru ajutorul dat altora.
Vreau sa nu mai cad in deznadejdea si sa nu mai vina la mine gandul ca sunt un nimic si un inutil(asta mai demult)

MULTUMESC MULT!
Și eu am fost marginalizată de către colegii din gimnaziu. Dacă ești curios, îți pot povesti împrejurările în care am trecut prin acea experiență destul de neplăcută. Dar n-am căzut în depresie, deși mă întrista atitudinea lor. Am mers mai departe și gata... Ce era să fac? În liceu, m-am înțeles bine cu toți colegii, dar preocupările noastre erau foarte diferite. Abia așteptam să merg la teologie și să-ntâlnesc tineri credincioși, capabili să-mi înțeleagă convingerile și preocupările. Cu ajutorul lui Dumnezeu, de când am intrat la facultate, am cunoscut, așa cum mă așteptam, tineri minunați, plini de credință, cu dorința sinceră de a-I sluji Domnului nostru Iisus Hristos.
Nu merită să faci depresie doar pentru că ți se pare mai greu să te integrezi într-un anumit colectiv, crede-mă. Nu-ți vorbesc din cărți, ci din proprie experiență. Vei întâlni tineri credincioși și buni, care te vor înțelege și-ți vor deveni prieteni adevărați. Dumnezeu are grijă ca noi, credincioșii Săi, să ne cunoaștem și să fim împreună. :)
Și chiar dacă - să presupunem prin absurd - niciodată nu vei avea prieteni și vei trăi întreaga viață izolat și discriminat de către cei din jurul tău, tu Îl ai pe Dumnezeu și-i ai pe cei dragi din familia ta. Bucură-te de Domnul și de cei care te iubesc, căci fericirea există și are drept cauză nădejdea înflăcărată în Dumnezeu.

Dumnezeu să-ți umple inima de bucurie și de har!

P. S. Îmi cer scuze pentru greșeala tehnică din mesajul anterior... :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.09.2011, 17:57:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimata domnisoara, chiar daca off-topic, sunt placut si profund impresionat. Sincer, aveti niste postari deopotriva duhovnicesti si mature, care aduc pace si pe cele mai combative/balcanice topicuri. Multi ani inainte, si "celui ce are, i se va mai da", zice Domnul. Va felicit!
Cu adanca stima.
Theodor de Mopsuestia,
Doamne ajută!
Stimate domn, vă mulțumesc mult pentru cuvintele frumoase pe care mi le-ați adresat!
Și eu vă apreciez în mod deosebit pentru postările dumneavoastră duhovnicești, concise, formulate într-un stil plăcut și bine argumentate. M-a bucurat și m-a încurajat foarte mult ceea ce mi-ați scris.

Dumnezeu să fie întotdeauna cu dumneavoastră și să vă umple sufletul de lumina harului Său!
Hristos în mijlocul nostru!

Cu deosebit respect,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.09.2011, 17:59:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu am impresia (poate sunt paranoica) ca oamenii de langa mine nu m-au acceptat nciodata asa cum sunt si au vrut mereu sa ma schimb ca sa ma pot integra intrei ei, eventual sa ma schimb in ceva care le-ar servi lor interesele mai bine.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.09.2011, 18:19:53
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
DOAMNE AJUTA!

NU E NIMIC GRAV,DE SPERIAT ETC DAR PENTRU MINE E CEVA IMPORTANT DEOARECE AM ASCUNS ASTA MULTA VREME!


VREAU VA ROG DIN SUFLET SA NU VA SUPARATI SAU SA VA PURTATI URAT CU MINE FIINDCA SUFAR DE DEPRESIE,SUNT UN TIP EMOTIV ETC SI MA AFECTEAZA ORICE LUCRU RAU!


------------------DECI VREAU SA ZIC CA AM 17 ANI!------------

AM ASCUNS ACEST LUCRU FIINDCA MI-A FOST RUSINE SA NU FIU CONSIDERAT UN COPIL FARA MINTE,COPILANDRU.CAUTAM COMUNICARE SI APRECIERE ,INCREDERE IN MINE!


DUMNEZEU PRINTR-UN GAND NEASTEPTAT M-A FACUT SA MA ELIBEREZ DE ACEASTA MICA MINCIUNICA(SAU MARE NU STIU,IERTATI-MA )

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Și eu sunt foarte tânără, încă n-am împlinit 20 de ani. :)
Te apreciez mult pentru mesajele pe care le postezi, se vede că ești un tânăr iubitor de Hristos, cu o gândire profundă.

Interesant că și eu, când eram în liceu, oscilam între teologie, istorie și filosofie. :) Până la urmă, am ales teologia, dar îmi doresc ca, după ce voi absolvi această facultate, să studiez și filosofia. Spuneai că ai nevoie de un sfat... Păi, eu sunt aproape de aceeași vârstă cu tine, având nevoie, la rândul meu, să fiu îndrumată de către cei cu mai multă experiență. :)
...............................

Domnul nostru Iisus Hristos să fie întotdeauna cu tine și să te călăuzească în continuare pe drumul mântuirii, astfel încât să sporești în viața spirituală și să poți promova în lume adevărul sfintei noastre credințe!
Sper să mai ținem legătura și, încă o dată, felicitări pentru mesajele înțelepte și folositoare, pe care le postezi!
Mult succes în noul an școlar!

Hristos în mijlocul nostru!


Laura
Mai tinerilor frumosi la suflet, mie imi vine sa plang cand va vad, ca nu sunt si eu la fel de inocent si curat la suflet ca voi. Apai cum sa ma supar eu pe voi, cand voi trebuie sa-l mai pasuiti pe moshu cand mai face cate-o boacana. Domnul sa va tina sufletele la fel de curate!
Sa nu uitati sa fiti buni si cand veti "creste mari".
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
Acest mesaj reprezinta un important subiect de meditatie ! sunsray Stiri, actualitati, anunturi 0 30.01.2012 17:20:04
Iertati-ma !! umilul Rugaciuni 10 15.01.2010 15:10:05
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42