Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2011, 19:20:51
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit Sugestii cadouri de 1 Iunie

Am primit si dau mai departe.

" Bună ziua.

Vă trimit această scrisoare pentru a vă prezenta o carte de povești specială, Palatul poveștilor pentru copiii mari și mici.

Îmi dau seama că în această perioadă sunteți bombardați cu o grămadă de e-mail-uri în care diferite produse sunt promovate în fel și chip, uneori chiar agresiv, și poate nu aveți stare să citiți prezentarea unei cărți. Și totuși, vă rog să o faceți.

Primul text este adaptarea unei povești pe care fiul meu a scris-o când avea opt ani – Când poveștile dispar. Am adaptat povestea lui, pentru a fi mai ușor de receptat de o categorie cât mai largă de cititori. Și asta pentru că,
într-adevăr, poveștile din această carte se adresează copiilor mici, de vârsta grădiniței, dar și celor mari, care au devenit părinți sau chiar bunici.

Poveștile gravitează în jurul ideii de iubire – iubire de părinți, de frați, de prieteni, de aproapele, de Dumnezeu. O parte din ele au fost deja tipărite ca o anexă a volumului meu Taina iubirii, și ecourile primite de la educatoare, învățătoare, profesori și preoți au fost extrem de încurajatoare.

De altfel, am postat pe www.palatulpovestilor.blogspot.com întreaga carte, cu toate ilustrațiile. Vă rog să vă faceți timp să citiți poveștile. Sunt, din câte știu, primele povești apărute în limba română care au ca tematică dependența de calculator sau de televizor. Și asta nu într-un limbaj moralist, care să fie greu de digerat de către copii, ci în imagini de impact...

Am scris aceste povești încercând să ofer copiilor mei o alternativă față de poveștile care fură copilăria. Dacă am reușit sau nu, veți constata singuri. Poate că nu aveți copii cărora să o dăruiți. Puteți achiziționa câteva exemplare pe care să le dăruiți copiilor de la o școală, în apropierea locuinței dvs., sau la o biserică.

Și, dacă totuși poveștile vă plac, dar nu vă puteți permite să cumpărați mai multe cărți, măcar puteți retransmite acest mesaj cât mai multor persoane din lista dvs. Mai ales prietenilor dvs. care au copii. Dar și învățătorilor, educatorilor, profesorilor (de religie sau de alte materii) sau preoților pe care îi cunoașteți."

Danion Vasile

Se poate cumpăra la prețul de 15 lei (cu reducere de 33%), de aici: http://www.librarie.net/carti/163920...-Danion-Vasile . Pentru comenzi mai mari de 100 de lei, transportul este gratuit prin Poșta Română, iar pentru comenzi mai mari de 250 de lei este livrat gratuit la destinație prin Fan Courier.

Cu mai puțin de 450 de lei puteți cumpăra cărți pentru toată clasa în care învață copilul dvs – eventual mai găsiți unul doi părinți și împreună cumpărați cărți pentru toți copiii.

Vizitează AREOPAG - un spațiu al mărturisirii la : http://nucatuselorelectronice.ning.c...sg_mes_network
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
1 iunie LapetiteMoc Generalitati 21 25.06.2011 11:59:42
Ce cadouri cu folos duhovnicesc ati facut? cred_cu_adevarat Generalitati 8 08.05.2011 21:04:37
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 14:55:04