Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.07.2010, 23:15:28
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stiam ca a zis-o si Paisie Aghioritul. Care pustnic, Parintele Proclu?
Nu, văzusem pe mai multe bloguri relativ recent:

http://saccsiv.wordpress.com/2010/06...sare-de-sange/
http://apologeticum.wordpress.com/20...11-in-romania/
http://blog.pustniculdigital.info/articole/228/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.07.2010, 23:18:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Dar tu Ionut, ce promisiune faci daca profetia de anul viitor nu se va materializa? Vei mai crede in ele?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.07.2010, 00:18:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar tu Ionut, ce promisiune faci daca profetia de anul viitor nu se va materializa? Vei mai crede in ele?
Nu e dat nici un an, e cu aproximatie. Cert e ca este vorba de viitorul imediat, "coming soon".

Dar tu, Andrei, ce parere ai, incotro se indrepta lumea in care traim? Uita-te la tv, in presa, documenteaza-te, citeste, intereseaza-te. Nu vezi ca anii grei nu numai ca se prevestesc, dar in unele locuri au si inceput deja! Si cand asta o sa fie globalmente, atunci n-o sa mai poti spune ca au mai fost pe alocuri timpuri de foamete, de greutati si de prigoana. Atunci, cand se va depasi o anumita limita, va fi nevoie de interventia divina ca sa-i puna deoparte pe cei care nu subscriu binelui.

Eu sunt inca papa-lapte in ce priveste credinta, asa ca nu stiu cat o sa rezist in caz de teste majore. De asta inca mai sper ca n-o sa fim noi "generatia de sacrificiu", cum se zice. Adica sper sa se insele Sfintii - ceea ce e putin probabil.

Intre timp, hraniti-va cu ADNul Lui Hristos in fiecare Duminica daca se poate, ca sa nu fiti luati prin surprindere de ceea ce se numeste eternitate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.07.2010, 02:02:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Dar tu, Andrei, ce parere ai, incotro se indrepta lumea in care traim? .
Mai Ionut o situatie care nu poate fi alterata de contributia mea nu ma intereseaza nici cit negrul de sub unghie, si de aceea nu-mi pierd noptile sau vacantele gindindu-ma la asta. Duhovniceste vorbind cel mai important este sa nu pacatuiesc grav, iar cind ne prinde ce ne-o prinde, DACA NE PRINDE... ma lasa rece iar faza cu prezicerile si minunile..iar ma lasa rece, eu sunt pragmatic si foarte practic. Asa cum spune si sotia mea..de ceva tot trebuie sa murim..asa ca...vax!

Eu acum ma concentrez sa economisesc pentru vacante fac cit mai mult rock climbing, calarie prin munti in Cuba si pe la pesteri, acum am invatat de la niste prieteni cubanezi intr-un sat linga mare cum sa scot caracatite de sub corali in mare cum le smulgi sacul cu cerneala rapid inainte sa se lipeasca de mina, si mai ales sa citesc pe nisip sub apa unde se ascund, sa pescuiesc pesti Tilapia si Snaper cu un harpon pe sub apa, este fascinant, ..cam asta este bucket-list-ul meu

Al tau in afara de mintuirea, plingerea pacatelor si mersul saptaminal la biserica care este?..altceva interesant si palpitant mai faci si tu cu copiii, familia?..mai iesiti si voi la iarba verde, la mare , la munte?

Last edited by andreicozia; 14.07.2010 at 02:06:03.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.07.2010, 02:32:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Al tau in afara de mintuirea, plingerea pacatelor si mersul saptaminal la biserica care este?..altceva interesant si palpitant mai faci si tu cu copiii, familia?..mai iesiti si voi la iarba verde, la mare , la munte?
Andrei, nimic nu poate fi mai interesant si mai palpitant decat mantuirea si plangerea si indepartarea de pacate. Incearca, si vei vedea, ca prin comparatie, tot ce ai enumerat tu, ca fiind palpitant, de fapt nu sunt decat lucruri destul de periculoase si atat. De pe munte tot trebuie sa te dai jos, din apa tot trebuie sa iesi; dar harurile pe care le obtii de la Hristos, nu ti se mai iau inapoi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.07.2010, 12:13:58
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Domnule ce or să vină nu sunt altceva decât pecetluirile păcatelor și mândriilor: gLumea și diavolul își înfierează și își pecetluiește închinătorii la fărădelegi și la păcate Babilonului cel mare; Dar creștinii cei adevărați și smeriți, care iubesc sfințenia Domnului și o plinesc tainic, nu vor păți nimic, nu vor muri niciodată... chiar dacă zice soția sau copiii să ne pecetluim ca să ne fie bine că și așa o să murim cumva... și vă indeamnă să vă milostiviți și să semnați cu diavolul să nu faceți! Deci nu semnați pentru autoîntronizarea celui care are la unghii copite, cu care desfrânează fetițe dulci, că ăla e fiul păcatului din desfrânata jidoavcă... din avocățelașa aia pismuitoare și iubitoare de avocățelași.

Creștinii nu vor pierii ci păcătoșii trebuie să se teamă și ei au lansat zvonul că moare toată gLumea că vine sfârșitul... deci creștinii nu mor, dar ei, gLumea „bună” se consolează ca să se împace cu moartea și cu iadul pe care și l-au ales... semnează cu deznădejdea plini de încredere și entuziasm.

Creștinii care au primit pe Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, și care trăiesc întru smerenia și răbdarea Domnului, întru Dumnezeu nu mor niciodată, și chiar dacă ar fi murit ei sunt vii și vor fi primii care vor învia, după cum ne învață Domnul.

Deci sfârșitul păcatelor și al mîndriei e aproape, sfârșitul păcătoșilor, iar diavolul dezinformează și distruge tot ce prinde, direct sau prin propagandă și false minuni căci știe că mai are puțină vreme...

Iar pecetluirile sunt tot felul de forme gLumești și ascunse de înfierare, de turnare, de semnare cu entuziasm a despărțirii de dragostea curată a Lui Dumnezeu... adică e vorba de contractul desfrânărilor. Te-ai învoit, ai semnat, ți-ai pus cravata, insigna, șnurul, CI cu ||......||......||, ai mâncat mâncare blestemată, nu ți-a păsat, te-ai distrat cu cipul, cu revista, cu ziarul, cu emisiunea, ai hulit, ai înjurat, ai blestemat, ai dus pe alții în ispită... adio.

Cea mai mare dintre pecețile celui rău vine de la cafia, că ai impresia că ești chiar vrednic... dar e grozăvia ce vine din ibricul satanei și din ceșcuța fermecată, căci te faci una cu zațul și cu superstiția ghicită de tanti grijania în zaț după ce a pus-o la uscat viceversa, căci a învârtit ceea ce a rămas pe fund și a pus-o invers scurs și la uscat... iar fraierii au crezut că cică o să vină sfârșitul în 12.12.2012... păi da, o să vină sfârșitul păcătoșilor care de la sine vor muri... cât ai clipi, dar creștinii nu vor avea de suferit căci nici un necaz nu-i va atinge în cele 3 zile și nopți de coșmar și cutremur și noapte a jertfelor sfinte... de la Dumnezeu. Dar pregătiți-vă căci nu se știe nici ziua și nici ceasul când vei întâlni pe Împăratul. Iar cele 5 fecioare bolunde, care n-aveau untdelemn în candelă, au rămas pe afar... dar ce semnifică untdelemnul din candelă? dar fitilul, dar flacăra? Deci cum adică nu erau înțelepte cele mai înțelepte dintre fecioarele înțelepte? Și erau și fecioare? Cum de au fost ele socotite nebune? Și cum de li se stingeau lor candelele, așa din senin auzind zvonul, că cică se lansase zvon în noapte: „Iată Mirele, Vine!”

Și dacă te-a prins clipa la pescuit de caracatițe sau pe frânghia alpiniștilor, nu te aștepta la mângâiere pe creștet... că cică ai împlinit și ai fost politicalic corect cu prietenii de orice rasă... că la Domnul nu ține viclenia. Ci ori ești bun și asculți, ori ești rău și necredincios. Și asta se vede de la distanță, căci necredincioșii se va vedea că au hăinuțele și cămășuțele murdare și pătate și mâncate de viermișori și acoperișul de carii și că i-a înghițit de tot sabia vremii... i-a nis și i-a ploat și i-a ars soarele și ei s-au ofilit de tot, și n-au mai vrut să intre ci abea la senectute și-au adus aminte... păi atunci vii? Ce să-ți mai dea Domnul de lucru ca să ai din ce trăi dincolo?

Last edited by vsovivi; 14.07.2010 at 12:37:53.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.07.2010, 12:23:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai Ionut o situatie care nu poate fi alterata de contributia mea nu ma intereseaza nici cit negrul de sub unghie, si de aceea nu-mi pierd noptile sau vacantele gindindu-ma la asta. Duhovniceste vorbind cel mai important este sa nu pacatuiesc grav, iar cind ne prinde ce ne-o prinde, DACA NE PRINDE... ma lasa rece iar faza cu prezicerile si minunile..iar ma lasa rece, eu sunt pragmatic si foarte practic. Asa cum spune si sotia mea..de ceva tot trebuie sa murim..asa ca...vax!

Eu acum ma concentrez sa economisesc pentru vacante fac cit mai mult rock climbing, calarie prin munti in Cuba si pe la pesteri, acum am invatat de la niste prieteni cubanezi intr-un sat linga mare cum sa scot caracatite de sub corali in mare cum le smulgi sacul cu cerneala rapid inainte sa se lipeasca de mina, si mai ales sa citesc pe nisip sub apa unde se ascund, sa pescuiesc pesti Tilapia si Snaper cu un harpon pe sub apa, este fascinant, ..cam asta este bucket-list-ul meu

Al tau in afara de mintuirea, plingerea pacatelor si mersul saptaminal la biserica care este?..altceva interesant si palpitant mai faci si tu cu copiii, familia?..mai iesiti si voi la iarba verde, la mare , la munte?
Sunt de acord ca nu trebuie sa ne panicam, insa e bine sa ciulim urechile. Si sa fim pregatiti sa murim oricand, cu speranta la o existenta mai buna dincolo.

Iesirile in natura sunt si bucuria mea si cred ca a orisicui. Insa daca merg in fiecare weekend la munte sau in alta parte, asta inseamna bani cheltuiti - si nu sunt deloc instarit. Deci pana una-alta prefer sa-mi ajut familia lovita de soarta si, cand o sa fie situatia mai normala, m-oi duce si eu sa ma agat de munte si sa inot in mare cat de des oi putea. Pana atunci, prioritatile sunt altele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.07.2010, 12:24:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iesirile in natura sunt si bucuria mea si cred ca a orisicui. Insa daca merg in fiecare weekend la munte sau in alta parte, asta inseamna bani cheltuiti - si nu sunt deloc instarit. Deci pana una-alta prefer sa-mi ajut familia lovita de soarta si, cand o sa fie situatia mai normala, m-oi duce si eu sa ma agat de munte si sa inot in mare cat de des oi putea. Pana atunci, prioritatile sunt altele.
Eu nu m-aș duce la mare în locul tău. Numărul de ispite pe metru pătrat e astronomic.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.07.2010, 14:53:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu e dat nici un an, e cu aproximatie. Cert e ca este vorba de viitorul imediat, "coming soon".

Dar tu, Andrei, ce parere ai, incotro se indrepta lumea in care traim? Uita-te la tv, in presa, documenteaza-te, citeste, intereseaza-te. Nu vezi ca anii grei nu numai ca se prevestesc, dar in unele locuri au si inceput deja! Si cand asta o sa fie globalmente, atunci n-o sa mai poti spune ca au mai fost pe alocuri timpuri de foamete, de greutati si de prigoana. Atunci, cand se va depasi o anumita limita, va fi nevoie de interventia divina ca sa-i puna deoparte pe cei care nu subscriu binelui.

Eu sunt inca papa-lapte in ce priveste credinta, asa ca nu stiu cat o sa rezist in caz de teste majore. De asta inca mai sper ca n-o sa fim noi "generatia de sacrificiu", cum se zice. Adica sper sa se insele Sfintii - ceea ce e putin probabil.

Intre timp, hraniti-va cu ADNul Lui Hristos in fiecare Duminica daca se poate, ca sa nu fiti luati prin surprindere de ceea ce se numeste eternitate.
"coming soon" - acest gen de profetii le poate face oricine.
Si eu pot sa spun ca o sa fie un mare cutremur in Romania.
Azi, maine, poimaine, sau peste 10 ani ... "coming soon" ...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.07.2010, 14:58:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Andrei, nimic nu poate fi mai interesant si mai palpitant decat mantuirea si plangerea si indepartarea de pacate. Incearca, si vei vedea, ca prin comparatie, tot ce ai enumerat tu, ca fiind palpitant, de fapt nu sunt decat lucruri destul de periculoase si atat. De pe munte tot trebuie sa te dai jos, din apa tot trebuie sa iesi; dar harurile pe care le obtii de la Hristos, nu ti se mai iau inapoi.
Cine nu a suit, la pas, un munte nu poate sa-l inteleaga pe cel ce o face.
Putine lucruri pot fi mai frumoase si relaxante.
Dar cum spunea Andrei ... daca nu mai iesiti si voi din caza si dintre zidurile bisericii la o iarba verde, la un picnic ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Justin Parvu ne indeamna sa nu iesim in strada !!! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 01.02.2012 21:33:30
Despre Parintele Iustin Parvu !!! bodo1222 Generalitati 6 29.11.2010 20:06:17
Părintele Justin Pârvu se adresează senatorilor! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 04.04.2009 12:29:19
DESPRE POFTA CE SE NASTE DIN PRIVIRE Iustin44 Generalitati 41 17.11.2008 11:47:41
Porunca testamentara a parintelui Justin Parvu razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 1 16.11.2008 21:30:35