Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2009, 00:40:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Timpul sacru

Ce se intampla in biserica de fiecare data nu este o repetiție, ci este o noutate, pentru ca, in ultima instanța, este vorba despre o intalnire reala cu lumea lui Dumnezeu, cu Dumnezeu insusi, cu Hristos Cel inviat, cu lumea sfinților si a celor adormiți, la un nivel foarte variat de la persoana la persoana, sau de la comunitate la comunitate, dar real. Lucrurile acestea nu se activeaza ca o memorie a trecutului, pe orizontala, ci se activeaza ca o constiința a prezentului pe verticala, a unui prezent vesnic ce se intrepatrunde cu prezentul istoric.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.04.2009, 02:55:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Foarte frumos acest subiect ! Mircea Eliade a dat relief aceastei reflecții dar prea puțini au aprofundat subiectul deși deschide nenumărate drumuri spre trăirea autentică a unor intervale cum este Săptămâna Mare și Săptămâna Luminată. Felicitări georgeval pentru punctarea acestui aspect!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.04.2009, 15:01:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Da Mihai, mare este Eliade.
Si iata cat de frumos se puncteaza in cantarile Bisericii.
In Joia Patimilor am auzit cu totii cantarea"Astazi S-a spanzurat pe Cruce, Cel ce a intemeiat pamantul peste ape"
sau in canonul din noapte de Inviere: "Ieri m-am ingropat cu Tine Hristoase, asta ma ridica impreuna cu Tine"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.06.2009, 14:13:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Ce se intampla in biserica de fiecare data nu este o repetiție, ci este o noutate, pentru ca, in ultima instanța, este vorba despre o intalnire reala cu lumea lui Dumnezeu, cu Dumnezeu insusi, cu Hristos Cel inviat, cu lumea sfinților si a celor adormiți, la un nivel foarte variat de la persoana la persoana, sau de la comunitate la comunitate, dar real. Lucrurile acestea nu se activeaza ca o memorie a trecutului, pe orizontala, ci se activeaza ca o constiința a prezentului pe verticala, a unui prezent vesnic ce se intrepatrunde cu prezentul istoric.
Slujbele Bisericii nu sunt comemorari ale acelor persoane sau evenimente, ci reactualizari. Numai participand la acest timp al Bisericii, care este totodata timp al lui Dumnezeu, avem cinstea sa fim contemporani cu Mantuitorul, cu Maica Domnului si sfintii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2010, 18:04:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru ca sarbatoarea a decazut, pentru ca Dumnezeu a fost uitat, a sta in biserica echivaleaza cu a pierde timpul. Biserica face prezente tainic momentele din viata lui Hristos, ea nu aminteste de ele. Pacat ca omul nu-si mai da seamaca in cateva ore in Biserica, el se impartaseste de vesnicie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.02.2010, 15:26:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sa nu le amestecam de dragul metaforei si poeziei.
Timpul lui Dumnezeu este sacru si nesfarsit. Timpul oamenilor este limitat din pacate.
Nu este vorba ca am uitat de Dumnezeu, de sarbatoare, slujba in biserica, ci de faptul ca timpul nostrui fizic este limitat. Ziua are pentru noi numai 24 ore ce trebuie darmuite, anul 365 de zile si viata de la 0 la 120 ani, fiecare cat ii da Dumnezeu.
Omul, ca individ nu este vesnic.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.02.2010, 17:05:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa nu le amestecam de dragul metaforei si poeziei.
Timpul lui Dumnezeu este sacru si nesfarsit. Timpul oamenilor este limitat din pacate.
Nu este vorba ca am uitat de Dumnezeu, de sarbatoare, slujba in biserica, ci de faptul ca timpul nostrui fizic este limitat. Ziua are pentru noi numai 24 ore ce trebuie darmuite, anul 365 de zile si viata de la 0 la 120 ani, fiecare cat ii da Dumnezeu.
Omul, ca individ nu este vesnic.
Nu este vesnic prin sine, dar paradoxal desi are un inceput nu va mai avea un sfarsit. Sfantul Grigorie Palama ne spune ca "Dumnezeu aduce fiinta din nefiinta dar niciodata nu va trece fiinta in nefiinta". Vesnicia este un dar de la la Dumnezeu. Ea poate fi fericita-rai sau nefericita-iad.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2010, 18:04:08
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu cred ca Sfantul Grigorie Palama a invatat vreodata ca timpul cand mergi la Sfanta Liturghie ar trebui despartit de celalalt timp.
Tot timpul poate deveni Sfintit daca incercam sa urmam legea lui Dumnezeu Iisus Hristos iar daca vedem in noi pacate impotriva legii lui Dumnezeu Iisus Hristos putem zice in sufletul si mintea noastra :"Doamne miluieste-ma" cam asa a zis Sfantul Grigorie Palama pe scurt sau cum zic unii "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" sau "Maica Domnului miluieste-ma" etc.

Si la Sfanta Liturghie daca eu vin si stau cum se cuvine atunci devine acel timp Sfintit daca nu normal ca nu devine tot ci numai timpul de am participat cum se cuvine.
Asa ca de ce sa ma fudulesc eu si sa zic ca particip cum se cuvine la Sfanta Liturghie cand nu e asa?
Daca pacatuiesc un pic in adancul sufletului cu o scurta intentie inseamna ca nu am stat complet cum se cuvine la Sfanta Liturghie,ca nu am participat cum se cade la Sfanta Liturghie.Daca am avut o parere gresita despre cineva sau cine stie cate pacate mai sunt asta inseamna ca nu am participat complet cum se cuvine la Sfanta Liturghie.Si cate pacate mai sunt.
Daca eu nu imi cunosc pacatele care sunt in mine aceasta se datoreaza ca ma impartasesc prea putin de harul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2010, 21:45:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu nu cred ca Sfantul Grigorie Palama a invatat vreodata ca timpul cand mergi la Sfanta Liturghie ar trebui despartit de celalalt timp.
Tot timpul poate deveni Sfintit daca incercam sa urmam legea lui Dumnezeu Iisus Hristos iar daca vedem in noi pacate impotriva legii lui Dumnezeu Iisus Hristos putem zice in sufletul si mintea noastra :"Doamne miluieste-ma" cam asa a zis Sfantul Grigorie Palama pe scurt sau cum zic unii "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul" sau "Maica Domnului miluieste-ma" etc.

Si la Sfanta Liturghie daca eu vin si stau cum se cuvine atunci devine acel timp Sfintit daca nu normal ca nu devine tot ci numai timpul de am participat cum se cuvine.
Asa ca de ce sa ma fudulesc eu si sa zic ca particip cum se cuvine la Sfanta Liturghie cand nu e asa?
Daca pacatuiesc un pic in adancul sufletului cu o scurta intentie inseamna ca nu am stat complet cum se cuvine la Sfanta Liturghie,ca nu am participat cum se cade la Sfanta Liturghie.Daca am avut o parere gresita despre cineva sau cine stie cate pacate mai sunt asta inseamna ca nu am participat complet cum se cuvine la Sfanta Liturghie.Si cate pacate mai sunt.
Daca eu nu imi cunosc pacatele care sunt in mine aceasta se datoreaza ca ma impartasesc prea putin de harul lui Dumnezeu.
Este posibil sa nu ma fi inteles. Eu nu m-am referit la timp ci la sensul existentei noastre.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.03.2010, 07:25:54
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Timpul Sacru

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Este posibil sa nu ma fi inteles. Eu nu m-am referit la timp ci la sensul existentei noastre.

Preiau ideea de sens al existentzei, si spun ca armonia dintre Sacru si Profan( aici Mircea Eliade ne poate ajuta, in sensuri...)ar trebui sa fie unul din sensurile vietzii noastre. Numai asa, mintea coboara in inima, iar rugaciunea isi descopera rostul sau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
focul sacru? Stanca Alte Religii 59 16.12.2012 01:29:10
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 09:55:12
Vindecarea miraculoasa: sacru si profan ioannna1234 Intrebari utilizatori 0 30.01.2011 19:01:26
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 16:59:44
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 20:51:02