Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2009, 18:53:32
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Casatoria este egala si la fel de minunata precum calugaria.
Monahismul este mai greu. Casatoria este mai grea.
Monahismul este mai jertfelnic si nevoitor. Casatoria este neintrecuta in jertfa si nevointa.

Asa stau lucrurile atunci cand inima intelege cuvintele Mantuitorului de la Matei 5,48.
"Fiti desavarsiti, precum Tatal vostru cel ceresc desavarsit este."

Sfantul Ioan Gura de Aur spune minunat:

"Va inselati pe de-a-ntregul gandind ca unele se cer mirenilor si altele calugarilor... ei vor avea de dat aceeasi socoteala. Si daca unii gasesc in casatorie o poticnire, sa afle ca nu casatoria este o piedica, ci mai curand libertatea lor de optiune pe care o folosesc rau in casnicie. Traiti curat casatoria si veti fi primii in Imparatia Cerurilor si va veti bucura de toate bunatatile."
Adevarat, forte adevarat.
Problema este in felul urmator: cu cit stii mai mult, ai mai multe ispite. Cu cit intelegi si stii mai putin...ei e altfel, nu?
Ideea mea este ca ei, calugarii au o viata foarte grea, nevointe multe insa cunostintele lor despre religie, Dumnezeu sint duble su triple decit cele ale mireanului, cre este ocupt cu familia, munca, copii etc si implicit are mult mai putin timp decit monahul.

Eu am un respect deosebit fta de toti monacii, deoarece eu consider ca ei s-au sacrificat (Lasa crucea ta si urmeaza-ma, zice Isus, deci ei o fac), ins in acelasi timp nu subestimez mirenii, care din putinul lor timp, merg la biserica, se roaga, incearca sa se spovedeasca, tin posturi si sa faca o viata in legea Domnului.
Pentru mirean sint mai multe ispite deoarece traieste in mijlocul lor, e mai usor s acada in pacat nefiind atit de pur sufleteste cum este un calugar.

Hai doar sa luam ex aici pe forum: uita-te la Geo, este un student doar, insa cunostintele lui sint mult mai multe decit ale noastre aici.
Si este normal, deoarece studiaza materia, stie, intelege.
Uite de ex, citeam despre "Contemplatie" - pai eu nu stiam despre asa ceva, insa Geo a explicat, poate ca mine mi sint si altii, nu stiu, ins eu consider ca tot invat.
La asta ma refeream eu.
Ma ierti daca, nu m-am exprimat destul de clar prima data.

Mantuirea: exista pentru mireni, cum exista pentru calugari. Fiecare dintre noi trebuie sa faca ceea ce trebuie sa faca sa ajunga acolo. Asta mi se pare clar.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.03.2009, 22:18:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Asa este, spui bine. Eu doar completam. :)

Calugarii deschid drumul.. iar noi le urmam, dupa puteri si daruri.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2009, 23:58:02
kappas's Avatar
kappas kappas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 2
Post Raspunsul unui monah care iubeste linistea

Monahismul este viata autentica pe care si-ar fi dorito Hristos tuturor oamenilor .Dar din cauza slabiciunilor lor precum spune apostolul Pavel si pentru a nu se arde prin pacate, Dumnezeu a ingaduit si o a doua forma de viata intru Hristos anume casatoria(prin nastere de prunci si jertfa pentru ei).Scopul omului pe acest pamant este dobandirea Duhului Sfant .Acesta prin Sfintele Taine ale bisericii si prin rugaciunea lui Iisus devine viata ,respiratia sufletului.Asadar in starea in care te afli(trup si suflet) fiinta ta va fi incapabila sa traiasca in lumea de dincolo fara trupul duhovnicesc .Acest lucru este cu atat mai adevarat cu cit sufletul nu poate sa se manifeste pe acest pamant daca mai intai nu primeste un trup pamantesc.Deci:Omul trebuie sa se lupte in aceasta viata pentru a dobandi trupul duhovnicesc care difera de la nevoitor la nevoitor in functie de ravna si cautare a Harului Divin prin rugaciune.Ca sa ma fac inteles priveste constitutia tuturor lucrurilor pamantesti dupa exemplul Sfintei Treimi care este compusa din trei parti :Painea =Faina+Apa+Foc// Caramida=Pamant+Apa+Foc//Soarele= Materie+Lumina+Caldura (Foc)Dupa cum vezi acest lucru neaparat necesar cu greu se mai poate obtine azi in aceasta lume dezordonata ceea ce ma face sa te indemn cu cea mai mare convingere ca numai intr-un regim de manastire mai poti sa dobandesti VIATA !!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.03.2009, 02:17:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kappas Vezi mesajul
Monahismul este viata autentica pe care si-ar fi dorito Hristos tuturor oamenilor .Dar din cauza slabiciunilor lor precum spune apostolul Pavel si pentru a nu se arde prin pacate, Dumnezeu a ingaduit si o a doua forma de viata intru Hristos anume casatoria(prin nastere de prunci si jertfa pentru ei).Scopul omului pe acest pamant este dobandirea Duhului Sfant .Acesta prin Sfintele Taine ale bisericii si prin rugaciunea lui Iisus devine viata ,respiratia sufletului.Asadar in starea in care te afli(trup si suflet) fiinta ta va fi incapabila sa traiasca in lumea de dincolo fara trupul duhovnicesc .Acest lucru este cu atat mai adevarat cu cit sufletul nu poate sa se manifeste pe acest pamant daca mai intai nu primeste un trup pamantesc.Deci:Omul trebuie sa se lupte in aceasta viata pentru a dobandi trupul duhovnicesc care difera de la nevoitor la nevoitor in functie de ravna si cautare a Harului Divin prin rugaciune.Ca sa ma fac inteles priveste constitutia tuturor lucrurilor pamantesti dupa exemplul Sfintei Treimi care este compusa din trei parti :Painea =Faina+Apa+Foc// Caramida=Pamant+Apa+Foc//Soarele= Materie+Lumina+Caldura (Foc)Dupa cum vezi acest lucru neaparat necesar cu greu se mai poate obtine azi in aceasta lume dezordonata ceea ce ma face sa te indemn cu cea mai mare convingere ca numai intr-un regim de manastire mai poti sa dobandesti VIATA !!!
Te rog să mă ierți, dar nu pot fi intru totul de acord cu tine. Poți dobândi "Viața", așa cum spui tu ori și unde in astă lume, pe cale, pe apă, in pustie, de noi depinde in totalitate, in ce sens ne folosim mintea, trupul și sufletul nostru. A fugii de lume, tumult și ispite, poate fi semn și de lașitate, neputință, deznădejdie , până la urmă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.03.2009, 02:23:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog să mă ierți, dar nu pot fi intru totul de acord cu tine. Poți dobândi "Viața", așa cum spui tu ori și unde in astă lume, pe cale, pe apă, in pustie, de noi depinde in totalitate, in ce sens ne folosim mintea, trupul și sufletul nostru. A fugii de lume, tumult și ispite, poate fi semn și de lașitate, neputință, deznădejdie , până la urmă.
Da Cristi, noi toti avem trairi diferite, experiente diferite si puncte de vedere diferite.
Mantuirea=Viata in acest context, este dobindita fie ca esti mirean, fie ca esti calugar, daca si numai daca faci totul pentru mantuirea sufletului tau.
Adica exact cum sint mesajele postate mai sus: calugarii dechid calea, iar mirenii o urmeaza, fieare avind particica sa importanta in acest proces.
Apoi mai este mantuirea individuala si cea globala, pentru ca acuma vorbim si de pacatul global.
Acela care ne tintuieste pe noi toti mireni si calugari la un loc, la zid.
In lume acuma exista multa forta a raului care este deja perceputa de noi, ins ava fii tot mai puternica, fiind acum poate inceputul sfarsitului........
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.03.2009, 02:34:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Da Cristi, noi toti avem trairi diferite, experiente diferite si puncte de vedere diferite.
Mantuirea=Viata in acest context, este dobindita fie ca esti mirean, fie ca esti calugar, daca si numai daca faci totul pentru mantuirea sufletului tau.
Adica exact cum sint mesajele postate mai sus: calugarii dechid calea, iar mirenii o urmeaza, fieare avind particica sa importanta in acest proces.
Apoi mai este mantuirea individuala si cea globala, pentru ca acuma vorbim si de pacatul global.
Acela care ne tintuieste pe noi toti mireni si calugari la un loc, la zid.
In lume acuma exista multa forta a raului care este deja perceputa de noi, ins ava fii tot mai puternica, fiind acum poate inceputul sfarsitului........
Acum nu știu dacă este chiar inceputul sfârșitului, dar cu siguranță voi cei din afară sunteți mult mai vrednici ca noi, in sensul că , apreciați mult mai mult adevărata valoare a credinței . Viața intre străini te face de multe ori să apreciezi la adevărata valoare, fiecare cuvânt, fiecare invățâtură, fiecare dumicat creștin . Puținul și lipsa te face mult mai chibzuit și calculat duhovnicește. Ințelegi la ce puțin și lipsă mă refer !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.03.2009, 03:59:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum nu știu dacă este chiar inceputul sfârșitului, dar cu siguranță voi cei din afară sunteți mult mai vrednici ca noi, in sensul că , apreciați mult mai mult adevărata valoare a credinței . Viața intre străini te face de multe ori să apreciezi la adevărata valoare, fiecare cuvânt, fiecare invățâtură, fiecare dumicat creștin . Puținul și lipsa te face mult mai chibzuit și calculat duhovnicește. Ințelegi la ce puțin și lipsă mă refer !
Ai mare dreptate Cristi noi cei de afara (cel putin eu)l-am gasit pe Dumnezeu aici departe de tara, acolo cind eram aveam biserici la tot pasul si poate treceam nepasatori fara sa ne facem semnul crucii nu puneam atita valoare pe credinta.Acum nu stiu daca sintem mai vrednici decit cei din tara numai Dumnezeu stie fiecare cit merita si in ce loc v-a fi pus. Totul e sa nu deznajdaduim...Lauda-ti pe Domnul din ceruri ca este bun! Aliluia Aliluia Aliluia
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.03.2009, 12:09:02
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oameni buni,reveniti-va in fire si traiti-va viata asa cum a lasat-o Dumnezeu pe pamant,nu este nici pe departe atat de usoara cat este de complicata si plina,plina de responsabilitati,fuga...fuga nu reprezinta cea mai inteleapta solutie.Traiti-va iubirea,traiti-va dezamagirea si tot farmecul ce stapaneste numai sufletul rational al unui om.Traiti-va efortul si munca aceasta atat de coplesitoare pentru supravietuire,traiti-va omenia fiindca toate cate vi s-au dat nu sunt intamplatoare si nici indiferente.
...am intalnit odata un preot(arhim.)care,efectiv se ruga de mine sa-i permit a ma saruta,nu mai putea sa se infraneze,nu mai putea sa se resemneze cu aceasta obositoare calcare peste fire...i-am vazut in ochi neputinta si omenia,si nu ispita si dezamagirea de sine,i-am vazut doar trasaturile atat de fine ale unui om,ale unui barbat normal...si nu inger,caci nimeni nu s-a nascut si nu va fi inger pe pamant,nimeni decat copii ,care,in mod paradoxal traiesc instinctiv,nevinovat de instinctiv...oare asta sa-i faca ingeri?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.03.2009, 12:25:16
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Question Nu inteleg

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Oameni buni,reveniti-va in fire si traiti-va viata asa cum a lasat-o Dumnezeu pe pamant,nu este nici pe departe atat de usoara cat este de complicata si plina,plina de responsabilitati,fuga...fuga nu reprezinta cea mai inteleapta solutie.Traiti-va iubirea,traiti-va dezamagirea si tot farmecul ce stapaneste numai sufletul rational al unui om.Traiti-va efortul si munca aceasta atat de coplesitoare pentru supravietuire,traiti-va omenia fiindca toate cate vi s-au dat nu sunt intamplatoare si nici indiferente.
...am intalnit odata un preot(arhim.)care,efectiv se ruga de mine sa-i permit a ma saruta,nu mai putea sa se infraneze,nu mai putea sa se resemneze cu aceasta obositoare calcare peste fire...i-am vazut in ochi neputinta si omenia,si nu ispita si dezamagirea de sine,i-am vazut doar trasaturile atat de fine ale unui om,ale unui barbat normal...si nu inger,caci nimeni nu s-a nascut si nu va fi inger pe pamant,nimeni decat copii ,care,in mod paradoxal traiesc instinctiv,nevinovat de instinctiv...oare asta sa-i faca ingeri?
Pina la urma nu am inteles care e nelinestea si strigatul tau spre a ne trezi.
Care este esenta, care este motivul si scopul istorisirei tale cu preotul si sarutul? Ce mesaj aduci tu si ce convingere? Privesti ironat monahismul sau ...?
Explica te rog!
Iertare!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.03.2009, 12:40:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

No comment!Daca privesti lucrurile superficial nu ai cum sa intelegi,iar eu scriu pentru cei care nu privesc doar de suprafata.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Ce manastire recomandati ? Petre. Calugarul 40 07.02.2012 17:14:13
O manastire uitata de lume: Bezdin Ilie Pelerinaje la locuri Sfinte 17 26.09.2010 23:32:10
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 12:27:11