Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 16.07.2009, 16:35:22
adeodatus adeodatus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Post tristete

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru calugari, noi cei casatoriti suntem niste pacatosi si desfranati.
Esti sigura de ceea ce afirmi ?
da, inteleg poate nu te-ai exprimat corect dar .... dar ma conving ca nu e bine sa discut la tema Calugaria, orice ideea nu ar fi pusa in fata, pina nu voi fi eu insusi calugar, pina nu voi trai acea stare a inaltarii si cea a caderii, cea a bogatiei si cea a saraciei pe care o traiesc bietii oameni-calugari.
Si ca sa fiu mai explicit : un monah, fie si raspindit cu mintea, fie si ... , fie si ..., cum o fi, nu considera pe cei casatoriti pacatosi si desfrinati si nu vede in cei casatoriti doar pacat si desfriu, si daca vede ceva ceea ce este in majoritatea din noi pamintenii nu se vede decat cum ar fi evaporarea apei, stim cunoastem dar materia nu se vede.
Si inca una , cred ca ar fi foarte dureros pentru un monah sa auda asa cuvinte, sa citeasca aceasta propozitie.
Iertare!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 19.07.2009, 04:59:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adeodatus Vezi mesajul
Esti sigura de ceea ce afirmi ?
da, inteleg poate nu te-ai exprimat corect dar .... dar ma conving ca nu e bine sa discut la tema Calugaria, orice ideea nu ar fi pusa in fata, pina nu voi fi eu insusi calugar, pina nu voi trai acea stare a inaltarii si cea a caderii, cea a bogatiei si cea a saraciei pe care o traiesc bietii oameni-calugari.
Si ca sa fiu mai explicit : un monah, fie si raspindit cu mintea, fie si ... , fie si ..., cum o fi, nu considera pe cei casatoriti pacatosi si desfrinati si nu vede in cei casatoriti doar pacat si desfriu, si daca vede ceva ceea ce este in majoritatea din noi pamintenii nu se vede decat cum ar fi evaporarea apei, stim cunoastem dar materia nu se vede.
Si inca una , cred ca ar fi foarte dureros pentru un monah sa auda asa cuvinte, sa citeasca aceasta propozitie.
Iertare!
Nu a fost o exprimare fericită, și nu cred că Sofia a vrut să se exprime astfel. Poate păcătoși, dar nici astfel nu este corect, căci nimeni nu-i fără de păcat , dar chiar desfrânați, e deja mult prea mult.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 19.07.2009, 12:06:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

A stiut sophia ce-a stiut ! Chiar astfel se intampla, dar nu in mod concret in conversatii sau pareri exprimate de catre calugari fata de casatorie, insa, in constiinta lor departajata de subiectul sexualitatii...chiar astfel sunt perceputi oamenii casatoriti, insa, intr-o forma de tip " tabu "...care, nici macar nu merita comentata...
Adeodatus, chiar nu ar fi atat de dureros pentru un calugar sa citeasca ceea ce a exprimat sofhia, pentru ca ei stiu mai bine ce au in cuget, mirenii nu prea, si nici nu inteleg...Este vorba de frustrare, multa frustrare si repulsie fata de ceea ce nu pot atinge sau intelege.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.07.2009 at 12:16:26.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 19.07.2009, 17:45:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ca sa lamurim lucrurile.
Adeodatus- Este dur ceea ce am spus, dar crede-ma ca am un motiv intemeiat.
Respect pe monahii obisnuiti si chiar daca nu sunt de acord cu monahismul ca mod de viata, ii respect pentru alegerea facuta. Ca mod de vaiata nu-mi place izolarea de oameni. Rosrul oamenilor este sa fie preintre oameni si sa-i iubeasca pe cei din jur si sa-i ajute. Izolarea,indepartarea de oameni nu mi se pare corecta, nici chiar in numele rugaciunii.
In fond se spune ca rugaciunea in comun este mai buna si de aceea s-au facut bisericile. Altfel poate multi dintre noi prefera sa se roage acasa, singuri si netulburati in loc sa mearga la biserica si sa fie distrasi si ispititi.
Totusi nu-i judec pe monahi. Am facut vizite si concedii la manastiri si am cunoscut maici cu care m-am inteles bine, care m-au invatat si au vorbit cu mine si mi-au fost dragi. Marturisesc, cu calugari nu am avut ocazia sa vorbesc.
Din pacate cautand intr-o zi raspunsuri la niste probleme/intrebari ale mele, prima resursa iesita in cale pe internet a fost o pagina care cuprindea si invataturile parintelui Cleopa.
Ceva am inteles eu acolo, legat de intrebarile mele, dar modul in care pune problemele si tonul folosit si mai ales faptul ca nu explica ci doar preia niste citate din V.T, pe subiectele: femeia si oamenii casatoriti, m-a socat, dar atat de rau, incat nu ma mai regasesc.
Am frica a mai avea relatii cu sotul meu si chiar a fi femeie in unele zile si situatii, pentru ca ma gandesc cum ma pot judeca altii.
Si asa, aveam eu anumite dileme in credinta si ma simteam/simt vinovata in unele privinte, dar sa mai citesc si acele lucruri.
Te-as ruga mult Adeodatus si altii care ma judeca si nu ma inteleg: cititi predicile parintelui Cleopa, sa vedeti cum face ordine si indeparteaza femeia si oamenii casatoriti de la credinta. In ziua aia si aia n-ai voie, nu carecumva femeia sa faca aia sau aia, sau nu stiu cate zile si ce canoane si altele. Exact asa ne priveste: pacatosi si murdari si desfranati, care n-avem voie sa atingem aia, sau sa facem aia. Si avem voie numai in ziua aia si aia si atat.
Eu ma mir ca mai reusesc preotii de mir sa mai faca copii, in conditiile astea severe.
Acum cand vorbesti cu un om si vrei sa-l inveti, trebuie sa ai putin discernamant, pentru ca poti face mai mult rau. Sunt oameni f.sensibili care si asa se afla intr-o suferinta/extrema si panica si daca ii mai zgaltai si tu i-ai terminat. Altii sunt mai tari si chiar trebuie zgaltaiti ca sa priceapa.
Si in plus trebuie sa si explici, sa vii cu argumente cand faci niste afirmatii, sau legi sau prescriptii. Nu numai ca asa scrie acolo, sau a spus unul.
Ia problema in mintea ta si intelege mai intai tu si gaseste explicatia si pe urma invata-l si pe altul.
Eu asta problema am mereu, mai ales in credinta: toata lumea spune de colo si de colo si da lectii. Dar daca el insusi a gandit si a inteles ce scrie acolo si de ce este asa, nu stiu.
Poate ca daca in loc de parintele Cleopa as fi dat mai intai peste lucrari scrise in alt mod si explicate mai bine, altfel as fi preluat si nu ramaneam cu trauma in suflet.
Si ma intreb atunci cum sunt atatia care il iubesc si il venereaza. Eu am vazut si alti preoti si monahi mai blanzi si smeriti, care nu lovesc in om ci isi gasesc vorbe mai potrivite pentru a explica ceva (chiar aici pe site sunt unele articole frumoase).
Reply With Quote
  #135  
Vechi 19.07.2009, 21:51:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
A stiut sophia ce-a stiut ! Chiar astfel se intampla, dar nu in mod concret in conversatii sau pareri exprimate de catre calugari fata de casatorie, insa, in constiinta lor departajata de subiectul sexualitatii...chiar astfel sunt perceputi oamenii casatoriti, insa, intr-o forma de tip " tabu "...care, nici macar nu merita comentata...
Adeodatus, chiar nu ar fi atat de dureros pentru un calugar sa citeasca ceea ce a exprimat sofhia, pentru ca ei stiu mai bine ce au in cuget, mirenii nu prea, si nici nu inteleg...Este vorba de frustrare, multa frustrare si repulsie fata de ceea ce nu pot atinge sau intelege.
Nu trebuie să generalizăm. Stau de vorbă cu mulți călugări și chiar călugărițe, dar nu am simțit până acum , o astfel de atititudine, repulsie sau mai știu eu ce. Iertare, dar judecăm mult prea repede și la grămadă ! . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 19.07.2009, 22:33:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cristi, nu mai comentez.
Nici n-o sa auzi ...!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #137  
Vechi 19.07.2009, 22:50:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cristi, nu mai comentez.
Nici n-o sa auzi ...!
Dragă Ory, poți comenta, nu mă deranjează , personal, cu nimic. Nu mă fac apărătorul cuiva, și pe deasupra , nu pot "ghici" cu certitudine ce se află în mintea cuiva în momentul când vorbești cu el. Frustrări sunt și vor fi, în ambele "tabere", dar ei sunt cei ce se roagă pentru noi zi și noapte , se roagă pentru lumea asta, și poate și cu siguranță, Bunul Dumnezeu se-ndură de noi și nu ne răsplătește pe măsura păcatelor noastre . Lumea asta există încă și datorită rugăciunilor lor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 20.07.2009, 01:38:24
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ca sa lamurim lucrurile.
Adeodatus- Este dur ceea ce am spus, dar crede-ma ca am un motiv intemeiat.
Respect pe monahii obisnuiti si chiar daca nu sunt de acord cu monahismul ca mod de viata, ii respect pentru alegerea facuta. Ca mod de vaiata nu-mi place izolarea de oameni. Rosrul oamenilor este sa fie preintre oameni si sa-i iubeasca pe cei din jur si sa-i ajute. Izolarea,indepartarea de oameni nu mi se pare corecta, nici chiar in numele rugaciunii.
In fond se spune ca rugaciunea in comun este mai buna si de aceea s-au facut bisericile. Altfel poate multi dintre noi prefera sa se roage acasa, singuri si netulburati in loc sa mearga la biserica si sa fie distrasi si ispititi.
Totusi nu-i judec pe monahi. Am facut vizite si concedii la manastiri si am cunoscut maici cu care m-am inteles bine, care m-au invatat si au vorbit cu mine si mi-au fost dragi. Marturisesc, cu calugari nu am avut ocazia sa vorbesc.
Din pacate cautand intr-o zi raspunsuri la niste probleme/intrebari ale mele, prima resursa iesita in cale pe internet a fost o pagina care cuprindea si invataturile parintelui Cleopa.
Ceva am inteles eu acolo, legat de intrebarile mele, dar modul in care pune problemele si tonul folosit si mai ales faptul ca nu explica ci doar preia niste citate din V.T, pe subiectele: femeia si oamenii casatoriti, m-a socat, dar atat de rau, incat nu ma mai regasesc.
Am frica a mai avea relatii cu sotul meu si chiar a fi femeie in unele zile si situatii, pentru ca ma gandesc cum ma pot judeca altii.
Si asa, aveam eu anumite dileme in credinta si ma simteam/simt vinovata in unele privinte, dar sa mai citesc si acele lucruri.
Te-as ruga mult Adeodatus si altii care ma judeca si nu ma inteleg: cititi predicile parintelui Cleopa, sa vedeti cum face ordine si indeparteaza femeia si oamenii casatoriti de la credinta. In ziua aia si aia n-ai voie, nu carecumva femeia sa faca aia sau aia, sau nu stiu cate zile si ce canoane si altele. Exact asa ne priveste: pacatosi si murdari si desfranati, care n-avem voie sa atingem aia, sau sa facem aia. Si avem voie numai in ziua aia si aia si atat.
Eu ma mir ca mai reusesc preotii de mir sa mai faca copii, in conditiile astea severe.
Acum cand vorbesti cu un om si vrei sa-l inveti, trebuie sa ai putin discernamant, pentru ca poti face mai mult rau. Sunt oameni f.sensibili care si asa se afla intr-o suferinta/extrema si panica si daca ii mai zgaltai si tu i-ai terminat. Altii sunt mai tari si chiar trebuie zgaltaiti ca sa priceapa.
Si in plus trebuie sa si explici, sa vii cu argumente cand faci niste afirmatii, sau legi sau prescriptii. Nu numai ca asa scrie acolo, sau a spus unul.
Ia problema in mintea ta si intelege mai intai tu si gaseste explicatia si pe urma invata-l si pe altul.
Eu asta problema am mereu, mai ales in credinta: toata lumea spune de colo si de colo si da lectii. Dar daca el insusi a gandit si a inteles ce scrie acolo si de ce este asa, nu stiu.
Poate ca daca in loc de parintele Cleopa as fi dat mai intai peste lucrari scrise in alt mod si explicate mai bine, altfel as fi preluat si nu ramaneam cu trauma in suflet.
Si ma intreb atunci cum sunt atatia care il iubesc si il venereaza. Eu am vazut si alti preoti si monahi mai blanzi si smeriti, care nu lovesc in om ci isi gasesc vorbe mai potrivite pentru a explica ceva (chiar aici pe site sunt unele articole frumoase).
Vad ca supara rau atat Sf. Ioan Gura de Aur, cat si Pr. Cleopa cu afirmatiile lor despre femeie. Sophia, tu ai deja idei preconcepute, precum si o mandrie f mare, care nu tolereaza critica. Dar tot invatul are si dezvat, se spune. Incearca sa intelegi ce iti spun un Sfant si un mare duhovnic al romanilor.
Ma intreb daca pana acum ai invatat ceva despre ortodoxie , sau te rezumi doar la a pune intrebari si a fi nemultumita de tot ce nu e feminist?!?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 20.07.2009, 08:53:48
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Fratilor, sa nu fim lipsiti de dragoste.[/COLOR] Oare tot asa ne'am comporta daca L'am vedea pe Hristos langa noi? Din pacate, chiar daca nu Il vedem, uitam adesea de El. Sa avem dragoste unul fata de celalalt.

[COLOR=darkred]Nu conteaza de esti calugar, ori mirean[/COLOR], ambele cai sunt egale inaintea lui Dumnezeu, atata timp cat traiesti in curatie si rugaciune. Inima sa'ti fie curata si gandul numai spre cele bune. Chiar daca sunt multi calugari ce cred despre ei ca L'au prins pe Dumnezeu de picior, fata de cei casatoriti, nu trebuie sa generalizam. Inca sunt multime de calugari cu viata sfanta, cu dragoste mare fata de casatoriti si de copii. Tot asa, nu se cade nici a generaliza dezinteresul si caderile preotilor. Cunosc preoti cu viata sfanta.

Sa avem dragoste si sa cautam mereu sa mangaiem pe cel din fata noastra, fie pe strada, in casa ori pe forum.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #140  
Vechi 20.07.2009, 09:04:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Biserica privește cu multă atenție familia, iar Sfântul Ioan Gură de Aur a numit familia "Biserica de acasă", el , un sfânt care nu a fost căsătorit, dar care a primit de la mama sa, Antuza, darul credinței și verticalitatea din numele bun al tatălui său , Secundus.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul spre calugarie antoniap Calugarul 237 02.02.2016 11:06:30
Noblete, convertire, pocainta, calugarie si martiriu antoniap Pocainta 3 15.11.2012 21:09:01
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39