Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.07.2009, 21:46:46
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Vrei sa aduci discutia pe meleaguri

lipsite de civilizatie? Crezi dumneata ca asa poti convinge pe cineva ca nu are dreptate?
Cat despre carte,eu tocmai am tocit multe dar dumneata se pare ca te bizuiesti numai pe Noul Testament care afara ca sau straduit cei care lau scris sa aiba formatul Vechiului Testament ,din pacate nu prea se sprijineste pe faptele istorice care sunt nediscutabile.
De exemplu, existenta in realitate a lui Iisus nu sa gasit in nici un alt document din acele timpuri.
Asta, daca nu ai stiut este marea intrebare la care inca nu sa gasit raspuns cu toate cercetarile teologice si arheologice.
Dupa una din teze,crestinitatea nu sa infintat deloc in teritoriul Tarii Sfinte ci in Roma si mai tarziu in Bizant care azi este cunoscut ca Istambul sau Constantinopol.
Zau ca nu vreau sa jignesc sau sa enervez pe nimeni. Vreau sa discut si sa dovedesc ca am dreptate.Sunt gata sa primesc alte teze daca sunt si ele bazate pe fapte reale, nu pe traditii sau "minuni"care au trecut verbal din tata in fiu timp de sute de ani.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2009, 16:08:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Ca Dumnezeu asa a hotarat ca Israel sa traiasca in Orientul apropiat aproape inconjurat de arabi.
Numai ca in religia noastra se zice,"ajutati ca sati ajute Dumnezeu" si asa facem cu nu putin succes.
Noi nu ne bazam pe altii si nu pe minuni ca am invatat asta din istoria noastra.
Asa ca avem din totdeauna cea mai moderna si puternica armata din regiune ca noi stim ,daca vom fii slabi sau ne vom baza pe altii ,ne vom trezi in Marea Mediterana nu ca sa ne balacim.
Si asta voi trebuiti sa intelegeti.
Daca v-ati baza pe Dumnezeu nu v-ati trezi in Marea Mediterana.
De altfel spune si psalmistul asta ,ca nu ei (evreii) ci Dumnezeu a invins in luptele cu vrajmasii vecini .
Mai cititi si psalmul 90.
Dar pentru a va baza pe Dumnezeu trebuie pocainta si dragoste de aproapele.
Fiti desavarsiti si Dumnezeu nu va va lasa.
Cat despre Hristos ,El a existat ,scrie un general roman despre El.
Si simplul fapt ca Sfintele Evanghelii coincid in multe privinte ,desi ele au fost scrise de apostoli diferiti si in perioade diferita arata faptul ca El a existat ,de fapt asta sunt Evangheliile ,marturii ale existentei lui Dumnezeu pe pamint.
Crestinismul nu este o minciuna ,s-a raspindit cu mare viteza si multe minuni s-au facut atunci.
Cand te bazezi pe om nu poti reusi acolo unde nu mai este speranta ,numai Dumnezeu prin Fiul Sau si sfintii lui ajuta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.07.2009, 17:49:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
lipsite de civilizatie? Crezi dumneata ca asa poti convinge pe cineva ca nu are dreptate?
Cat despre carte,eu tocmai am tocit multe dar dumneata se pare ca te bizuiesti numai pe Noul Testament care afara ca sau straduit cei care lau scris sa aiba formatul Vechiului Testament ,din pacate nu prea se sprijineste pe faptele istorice care sunt nediscutabile.
De exemplu, existenta in realitate a lui Iisus nu sa gasit in nici un alt document din acele timpuri.
Asta, daca nu ai stiut este marea intrebare la care inca nu sa gasit raspuns cu toate cercetarile teologice si arheologice.
Dupa una din teze,crestinitatea nu sa infintat deloc in teritoriul Tarii Sfinte ci in Roma si mai tarziu in Bizant care azi este cunoscut ca Istambul sau Constantinopol.
Zau ca nu vreau sa jignesc sau sa enervez pe nimeni. Vreau sa discut si sa dovedesc ca am dreptate.Sunt gata sa primesc alte teze daca sunt si ele bazate pe fapte reale, nu pe traditii sau "minuni"care au trecut verbal din tata in fiu timp de sute de ani.
Inca nu am gasit un text cu mai multe inexactitati pe centimetru patrat, ca acesta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.07.2009, 18:26:21
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Sti tu Anita,

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca v-ati baza pe Dumnezeu nu v-ati trezi in Marea Mediterana.
De altfel spune si psalmistul asta ,ca nu ei (evreii) ci Dumnezeu a invins in luptele cu vrajmasii vecini .
Mai cititi si psalmul 90.
Dar pentru a va baza pe Dumnezeu trebuie pocainta si dragoste de aproapele.
Fiti desavarsiti si Dumnezeu nu va va lasa.
Cat despre Hristos ,El a existat ,scrie un general roman despre El.
Si simplul fapt ca Sfintele Evanghelii coincid in multe privinte ,desi ele au fost scrise de apostoli diferiti si in perioade diferita arata faptul ca El a existat ,de fapt asta sunt Evangheliile ,marturii ale existentei lui Dumnezeu pe pamint.
Crestinismul nu este o minciuna ,s-a raspindit cu mare viteza si multe minuni s-au facut atunci.
Cand te bazezi pe om nu poti reusi acolo unde nu mai este speranta ,numai Dumnezeu prin Fiul Sau si sfintii lui ajuta.
Ce s`a intamplat la acele 6 milioane care au fost exterminate ,nu de mult,numai inainte cu 68 de ani?Si la inca milioane de crestini buni si credinciosi care singurul pacat al lor a fost ca sunt anti-nazisti,comunisti, liberali, prizonieri rusi,tzigani,bolnavi mintali si invalizi?
Dumnezeu nu ia salvat si nu Mantuitorul vostru.Sti tu de ce? Deoarece Dumnezeu ajuta numai la cine se ajuta singur. Din cauza asta noi, am invatat pe pielea noastra sa ne bizuim numai pe noi pentru inceput si sa fim mai puternici decat dusmanii nostri si la mare sa mergem numai ca sa ne bronzam.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.07.2009, 18:32:33
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Paca-paca.

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Inca nu am gasit un text cu mai multe inexactitati pe centimetru patrat, ca acesta.
Replica dumitale nu are nici o valoare discutabila. Poftim, adu vreo marturie stintifica ca nu am dreptate. Incearca sa dovedesti ca nu am dreptate ca poate gresesc.Numai nu aduce scrise in NT si cartile legate de crestinism.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.07.2009, 19:03:22
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit pentru "celales"

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
lipsite de civilizatie? Crezi dumneata ca asa poti convinge pe cineva ca nu are dreptate?
Cat despre carte,eu tocmai am tocit multe dar dumneata se pare ca te bizuiesti numai pe Noul Testament care afara ca sau straduit cei care lau scris sa aiba formatul Vechiului Testament ,din pacate nu prea se sprijineste pe faptele istorice care sunt nediscutabile.
De exemplu, existenta in realitate a lui Iisus nu sa gasit in nici un alt document din acele timpuri.
Asta, daca nu ai stiut este marea intrebare la care inca nu sa gasit raspuns cu toate cercetarile teologice si arheologice.
Dupa una din teze,crestinitatea nu sa infintat deloc in teritoriul Tarii Sfinte ci in Roma si mai tarziu in Bizant care azi este cunoscut ca Istambul sau Constantinopol.
Zau ca nu vreau sa jignesc sau sa enervez pe nimeni. Vreau sa discut si sa dovedesc ca am dreptate.Sunt gata sa primesc alte teze daca sunt si ele bazate pe fapte reale, nu pe traditii sau "minuni"care au trecut verbal din tata in fiu timp de sute de ani.
Ce inseamna la dumneata fapte reale?Toti care au trait faptele si evenimentele in vremea lor au scris si au lasat urmasilor lor.Asa s-a intamplat cu toata istoria omenirii,cu Vechiul si Noul Testament.Cat despre marturii despre existenta lui Iisus Hristos in documentele astea lumesti nu prea o sa gasiti pentru ca EL nu este din lumea asta,este fiul lui Dumnezeu(nu evreuevreu) nascut in popor evreu prin fecioara Maria.Dar cum v-am mai spus si in celalalt topic marturii ale existentei Lui veti gasi la mormantul Lui,la raul Iordan,si in multe alte locuri.Doar sa aveti bunavointa sa cautati.Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.07.2009, 19:41:02
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Pai se pare ca Dumnezeu ne ajuta incontinu.

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Ce inseamna la dumneata fapte reale?Toti care au trait faptele si evenimentele in vremea lor au scris si au lasat urmasilor lor.Asa s-a intamplat cu toata istoria omenirii,cu Vechiul si Noul Testament.Cat despre marturii despre existenta lui Iisus Hristos in documentele astea lumesti nu prea o sa gasiti pentru ca EL nu este din lumea asta,este fiul lui Dumnezeu(nu evreuevreu) nascut in popor evreu prin fecioara Maria.Dar cum v-am mai spus si in celalalt topic marturii ale existentei Lui veti gasi la mormantul Lui,la raul Iordan,si in multe alte locuri.Doar sa aveti bunavointa sa cautati.Dumnezeu sa va ajute!
Mormantul Lui la raul Iordan ? Despre cine scri? Unde exact? Ca dupa cum stiu eu, El nu are mormant.
Azi, raul Iordan este numai un paraias mic si nu cu mult mai mare a fost dintotdeauna. Botezurile care diferite biserici fac la pelerinii crestini se fac in lacul Tiberiada care face de fapt parte din parcursul Iordanului. In anii de seceta,deoarece facem uz cu apele Lacului,albia Iordanului la iesirea din lac spre sud ramane uscata.Nivelul lacului a scazut in urma a cativa ani de seceta cu aproape 5 metri.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.07.2009, 20:16:53
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Venirea lui Mesia este descrisa in Vechiul Testament la Isaia (in mai multe capitole). Ei bine, cand evreii ajung cu citirea acolo, pur si simplu sar peste aceste capitole! Cand a fost intrebat un rabin de ce fac asta, el spunea:
Nu pot sa le citesc
Pai de ce nu puteti?
Nu pot pur si simplu
Dar stiti ce contin?
Da, stiu dar nu pot sa le citesc (si spunea asta cu lacrimi in ochi!?)

poate asta are ceva de-a face cu blestemul care a cazut pe capul lor cand L-au rastignit pe Hristos.
Un Sfant Parinte spunea ca Dumnezeu le-a legat ochii (mintii, inimii) sa nu vada, dar ii va dezlega la a doua venire. si atunci care va crede se va mantui.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.07.2009, 15:27:32
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Fantezi,domnule fantezi si nu

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Venirea lui Mesia este descrisa in Vechiul Testament la Isaia (in mai multe capitole). Ei bine, cand evreii ajung cu citirea acolo, pur si simplu sar peste aceste capitole! Cand a fost intrebat un rabin de ce fac asta, el spunea:
Nu pot sa le citesc
Pai de ce nu puteti?
Nu pot pur si simplu
Dar stiti ce contin?
Da, stiu dar nu pot sa le citesc (si spunea asta cu lacrimi in ochi!?)

poate asta are ceva de-a face cu blestemul care a cazut pe capul lor cand L-au rastignit pe Hristos.
Un Sfant Parinte spunea ca Dumnezeu le-a legat ochii (mintii, inimii) sa nu vada, dar ii va dezlega la a doua venire. si atunci care va crede se va mantui.
potrivite la oameni maturi.
Scuza-ma ca iti aduc aminte ca suntem la un forum de discutii unde fiecare poate sa aduca ideile,argumentele si dovezile ca ce pretinde este adevarul adevarat.
Ce ai scris dumneata,ma scuzi inca o data ,are valoarea verzei .La discutii inteligente nu te poti astepta deoarece nu scri de unde ai luat balivernele scrise.
Evreii daca vrei sa sti, nu prea se inghesuie sa treaca la alta religie si se multumesc cu a lor. Aiurelile care scri cu Rabin care "nu poate citi acei psalmi din VT care se refera la Iisus si se plang de asta".Ia spune care sunt acele psalmuri ca sa le citim noi, sa vedem daca este Mantuitorul tau amintit acolo.Ar fi cam straniu deoarece VT a fost scris cam 2000 de ani inaintea nasterii lui Iisus.Poate ai dumneata un VT special.Si inca ceva: unde ai citit tu ca evreii l`au rastignit pe Iisus Hristos? Sau poate ai citit asta in ziar ?
Am numai o intrebare la tine: Cati ani ai?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2009, 00:02:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Hristos a fost rastignit de ROMANI, asta este clar ca buna ziua. DACA nu era rastignit de ei ci de evrei , nu l-ar fi pus pe cruce SOLDATII ROMANI si nu ar fi pazit mormintul SOLDATII ROMANI ci soldateii evrei sau ce forma de armata primara aveau ei atunci sau mai corect spus ce forma de armata li se permitea sa intretina, de catre cuceritorii romani( la fel ca Japonia si Germania dupa WWII putere armata=0)

Duceti-va la Roma si observati IN JURUL VOSTRU pe monmumente si pe fresce de cite ori in istoria IMPERIULUI singeros ROMAN, SOLDATII ROMANI au ascultat de niste popoare mici(ca numar) si au dansat dupa cum le-au cintat evreii, de ex?

Imi vine sa rid in hohote cind aud ineptiile unora. In Gladiatorul este veridic aratata furia si cruzimea armatei romane in fata carora nu sufla nimeni in front!

Hai treaca mearga, poate la judecata asa de complezenta au participat si reprezentantii evreimii a sinedriului insa la capitolul JUDECATA si EXECUTIE..sa avem pardon, poate nu stiati cu cine aveti de a face

Last edited by andreicozia; 31.07.2009 at 00:06:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 03:24:19
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 14:04:38
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 11:48:28
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 18:42:50
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 20:07:27