Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 31.12.2010, 17:37:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Qquasar Vezi mesajul
mi-am vopsit o data parul in aceeasi nuanta cu parul meu natural pentru ca imi apareau fire albe(cam devreme..pe la 20 si un pic de ani)...dar dupa aia m-am gandit ca strica parul si am ajuns la concluzia ca...daca deocamdata sunt 2 3 fire mai bine le rup.
M-ai facut efectiv sa rad ! Buna treaba . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.12.2010, 19:33:33
Qquasar Qquasar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 10
Implicit

asta am si intentionat...se discuta cu atata naduf despre un subiect prea marunt..
Reply With Quote
  #73  
Vechi 31.12.2010, 21:17:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Qquasar Vezi mesajul
asta am si intentionat...se discuta cu atata naduf despre un subiect prea marunt..
Corect ! Un an nou cât mai bun în toate cele de folos, bucurii și multă sănătate ! La mulți ani !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.12.2010, 22:53:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit cazul meu

In jurul varstei de 30 de ani,mi-am propus sa nu-mi mai vopsesc parul,asta pentru ca ma simteam suficienta asa cum eram-iar exact in anul urmator am observat ca firele albe se inmulteau cu viteza uluitoare,acum efectiv am suvite albe in fata ,asa ca a trebuit sa fac un compromis sa-l maschez cu suvite blonde.

Eu de exemplu,in decurs de 3 luni am fost refuzata de 2 angajatori in relatii publice/relatii cu clientii pe un motiv care implica aspectul fizic-eu am 35 iar ei au angajat 23-26!Iar asta deoarece eu am refuzat sa ma port si sa fac orice in putinta sa arat mult mai tanara!
Unele anunturi de angajare specifica"candidatul trebuie sa aibe un aspect fizic atent ingrijit"-iar cand asta se refera la femei,vorbim de toata gama produselor si serviciilor de frumusete.Bineinteles ca asta se refera in aria mea de educatie si experienta ,caci daca as fi fost absolventa IT,de exemplu nu s-ar mai fi facut atata valva in jurul aspectului fizic...
Ganditi-va ce s-ar intampla daca m-as mai duce la interviuri si cu parul alb???
Cum sa facem ca normele religiei ortodoxe de acum 2.000 de ani sa tina pasul cu dezvoltarea societatii si tehnologiei de acum?
Mai exista barbati imbracati ca Iisus,in panze de in si sandale ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 31.12.2010, 23:09:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai exista barbati imbracati ca Iisus,in panze de in si sandale ?
Desigur , in orient si nu numai , dar mult mai importanta este intrebarea :Mai exista oameni imbracati cu haina tesuta de Iisus ? - cred ca aici e durerea cea mai mare ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 02.01.2011, 00:41:19
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
ar trebui sa primeasca canon acea fata care e nemultumita de cum a lasat-o Dumnezeu si si-a vopsit parul.
Da, si-ar trebui sa nu se epileze. Nici pe picioare, nici sub brat, nici.. Ca Dumnezeu a lasat-o cu par. Hai sa fim seriosi..
Vrea si omul o schimbare, de ce tre' sa fie totul monoton? Doar asa de chestie? Cine are de suferit ca domnisoara nu mai e bruneta si e blonda?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 02.01.2011, 00:47:30
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Da, si-ar trebui sa nu se epileze. Nici pe picioare, nici sub brat, nici.. Ca Dumnezeu a lasat-o cu par. Hai sa fim seriosi..
Vrea si omul o schimbare, de ce tre' sa fie totul monoton? Doar asa de chestie? Cine are de suferit ca domnisoara nu mai e bruneta si e blonda?
Iertare ....
Dar ce te faci cand ti se spune ca in Iad te vor epila dracii ...smulgand fire ....???
Poate nu crezi ca Iadul exista ...zic si eu..
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 02.01.2011, 01:45:20
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Iertare ....
Dar ce te faci cand ti se spune ca in Iad te vor epila dracii ...smulgand fire ....???
Poate nu crezi ca Iadul exista ...zic si eu..
Asa-i, toate domnisoarele vopsite pe par vor arde in cele mai cumplite focuri ale iadului. Dar Dumnezeu le iubeste. Cu toate astea, asa un pacat colosal, merita si o pedeapsa pe cinste: sa arzi in chinuri pentru eternitate.

"Poate nu crezi ca ratiunea exista... zic si eu"

Last edited by Rearbottoms; 02.01.2011 at 01:48:25.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 02.01.2011, 01:49:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Asa-i, toate domnisoarele vopsite pe par vor arde in cele mai cumplite focuri ale iadului. Dar Dumnezeu le iubeste. Cu toate astea, asa un pacat colosal, merita si o pedeapsa pe cinste: sa arzi in chinuri pentru eternitate.
:-)))) frumoasa reactia
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.01.2011, 02:00:16
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Asa-i, toate domnisoarele vopsite pe par vor arde in cele mai cumplite focuri ale iadului. Dar Dumnezeu le iubeste. Cu toate astea, asa un pacat colosal, merita si o pedeapsa pe cinste: sa arzi in chinuri pentru eternitate.

"Poate nu crezi ca ratiunea exista... zic si eu"
Iarta-ma dar cred ca nu ai puterea sa intelegi asta deloc....este dreptul tau sa alegi insa ...drept dat de Dumnezeu ,nu de mine o faptura neinsemnata .....
Am raspuns la ce ai scris mai sus ....despre epilat ...ai raspuns despre vopsit ...de fapt vei afla daca nu stii inca ca acestea doua reprezinta o vama ....pe care poate nici tu daca incurajezi oamenii sa faca ce nu ar trebui poate nu o vei trece ....cum stai cu ratiunea acum? zic si eu....
Sf Ambrozie a stat intr-o vama o ora pentru toate faptele bune pe care putea sa le faca si nu le-a facut ....
Sfintii Parinti sunt exemple pentru noi ...eu una asa simt ...
Ps Iadul exista frate si e aglomerat acolo..........
Iti doresc mantuire.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 11:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 16:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 19:12:32