Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 14.01.2018, 18:17:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Scrie-i părintelui Jinga și eu sunt curios. Ceea ce tu nu înțelegi că sunt și alte argumente...au fost scrise chiar pe forum, dacă vrei îți fac o selecție.
Eu sunt sigur ca si parintele Jinga o sa inteleaga, asa cum au inteles si cei de pe cuvantul ortodox. Si cred ca oricui i-as explica ar intelege imediat, tu esti singurul care nu poti intelege ce e clar ca lumina zilei.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 14.01.2018, 18:20:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sau mai greu este să înțelegi un om care gândește liber în Domnul.
Nu stiu ce vrei sa spui cu aceasta fraza ambigua. Ca esti de acord cu ce spune, ca penticostalii au harisma vorbirii in limbi? Din cate ai spus, nu. Ca ecumenismul e "gandire libera in Domnul", asta e la fel de ciudata ca prima. Te-am intrebat mai intai, ca sa nu trag concluzii gresite.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 14.01.2018, 21:40:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar eu incep sa observ ca daca incepe sa te bage cineva in seama si sa discute cu tine
Esti un pic cam ireverentios.
Faptul ca eu vorbesc cu tine este un har, un dar nemeritat pe care ti-l face Dumnezeu, pentru a-ti arata Voia Sa suverana, pentru a te ajuta sa intelegi mai bine Cuvantul Sfant, Biblia si pentru a-ti vorbi lucruri spirituale legate de planul Lui special pentru tine.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
nu dureaza mult sa-ti arati adevaratul caracter, pe care il stiu din trecut.
Adevaratull meu caracter este unul cristic, ales, slefuit de Domnul.
Orice ponegrire pe care ai vrea sa o aduci caracterului meu este respinsa si considerata nula si neavenita.

Dar daca de la un om de caracter te astepti doar la aplauze si aprecieri, te inseli. Macar ca ti le-am adus si pe acestea, atunci cand e cazul vei fi confruntat ferm. Ai fost si in trecut, esti, si vei fi confruntat ori de cate ori te vei tine de minciuni.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ma acuzi din nou gratuit de ceva fals, cand e vorba doar de prostia ta. Spre deosebire de tine, desi tu ai citat din acest calugar, eu m-am uitat peste tot articolul.
Normal ca eu NU te-am acuzat de minciuna fara sa fi citit cu atentie articolul.
Tot articolul, de trei ori.

Apoi am dat ctrl+F si am cautat termenul "penticostal".
Abia dupa ce am fost sigur ca nu exista, te-am avertizat ca minti.

Eu asa procedez prietene, ma asigur bine inainte sa acuz pe cineva de minciuna. Pe tine te doare in basca atuci cand ma acuzi pe mine, ai sau nu ai probe, o dai la plezneala, daca tine bine, daca nu, nu.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acolo scrie: "Acesta poate sa le dea din nou darul vorbirii in limbi. Faptul ca acest dar a reaparut in Occident in vremurile noastre."
Asa si? Pentru tine, occident inseamna penticostali? Unde ai citit tu "penticostali" in articolul lui Zaharou?
Omul traieste in Anglia si, cel mai probabil, se refera la anglicanii care vorbesc in limbi. Insusi capul Bisericii Anglicane, Arhiepiscopul de Canterbury Justin Welby, vorbeste in limbi.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
P.S. E a doua oara cand faci asta, in mod gratuit, am raportat ambele mesaje.
Ultima data ai fost banat tot pentru ca am raporat mesajul tau.
Ai fi fost fost foarte competent pe post de turnator in vremurile de trista amintire.
Dar visezi frumos. Adminul m-a banat pentru ca asa i-a venit lui, asa a avut chef.
Tu m-ai raportat, probabil, de zeci de ori si adminul nu te-a bagat in seama.
Aminul e imprevizibil. La un raport de-al tau baneaza, la alte 10, nu.
Pe domnul Mihnea Dragomir de cate ori nu l-ai raportat?
N-a avut chef adminul, nu l-a banat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca ai zis ca nu-ti pasa si poti sa faci ce vrei pe forum
Nu am zis asa ceva, sau daca am zis, am gresit.
Eu nu pot sa fac ce vreau pe forum. Nu pot sa mint, nu pot sa injur sau sa vorbesc obscen, nu pot sa denigrez de-a valma pe toti crestinii in afara de cei din cultul meu, etc.

Ce ti-am zis eu e ca nu dau doi bani gauriti pe banare. Ceea ce imi directioneaza mie modul de a posta este corectitudinea, adevarul. Daca mi se spune: "uite, aici ai afirmat chestia asta si nu e adevarata!" si imi dau seama ca am spus un neadevar, atunci schimb macazul.

Last edited by Penticostalul Traditional; 14.01.2018 at 21:48:03.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 14.01.2018, 22:16:57
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu sunt sigur ca si parintele Jinga o sa inteleaga, asa cum au inteles si cei de pe cuvantul ortodox.
Și dacă nu ”o să înțeleagă”, trece și el pe lista de ecumeniști? I-ai scris?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 14.01.2018, 22:46:55
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu ce vrei sa spui cu aceasta fraza ambigua. Ca esti de acord cu ce spune, ca penticostalii au harisma vorbirii in limbi? Din cate ai spus, nu. Ca ecumenismul e "gandire libera in Domnul", asta e la fel de ciudata ca prima. Te-am intrebat mai intai, ca sa nu trag concluzii gresite.
Ai analizat puțin textul? Ai citit până la capăt să vezi care este finalul ideii? Știi în ce context face asemenea afirmații? Știi cui se adresează? Care este sursa acestui text? Ai cercetat să vezi cine este Parintele Zaharia Zaharou?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 15.01.2018, 18:57:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Esti un pic cam ireverentios.
Faptul ca eu vorbesc cu tine este un har, un dar nemeritat pe care ti-l face Dumnezeu, pentru a-ti arata Voia Sa suverana, pentru a te ajuta sa intelegi mai bine Cuvantul Sfant, Biblia si pentru a-ti vorbi lucruri spirituale legate de planul Lui special pentru tine.
E invers, Domnul poate vrea sa te ajute pe tine, desi nu cred ca o sa fii receptiv vreodata si sa vii in adevar si in Biserica lui Hristos. Eu am gasit adevarul, este in ortodoxie, nu am ce alt adevar sa mai gasesc. Biserica Ortodoxa este unica Biserica si in afara ei nu exista har si mantuire.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Adevaratull meu caracter este unul cristic, ales, slefuit de Domnul.
Orice ponegrire pe care ai vrea sa o aduci caracterului meu este respinsa si considerata nula si neavenita.
Nu stiu cat cunosti din ortodoxie, dar in crestinism cea mai importanta virtute este smerenia. Se considera ca mandria sta la baza tutror pacatelor si ratacirilor. Lucifer a cazut tot din cauza mandriei. Daca o sa incerci sa te smeresti (doar sa faci un efort, nu sa ajungi al smerenie) o sa vezi capeti si cunostinta adevarului.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar daca de la un om de caracter te astepti doar la aplauze si aprecieri, te inseli. Macar ca ti le-am adus si pe acestea, atunci cand e cazul vei fi confruntat ferm. Ai fost si in trecut, esti, si vei fi confruntat ori de cate ori te vei tine de minciuni.
Au fost doar neadevaruri si denigrari, iar asta nu inseamna caracter.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Normal ca eu NU te-am acuzat de minciuna fara sa fi citit cu atentie articolul.
Tot articolul, de trei ori.
Apoi am dat ctrl+F si am cautat termenul "penticostal".
Abia dupa ce am fost sigur ca nu exista, te-am avertizat ca minti.
Eu asa procedez prietene, ma asigur bine inainte sa acuz pe cineva de minciuna. Pe tine te doare in basca atuci cand ma acuzi pe mine, ai sau nu ai probe, o dai la plezneala, daca tine bine, daca nu, nu.
Eu cred ca ai citit articolul de trei ori doar dupa ce m-ai acuzat pe mine, in mod fals. La fel ai mai facut de doua ori, plus acuzatia de boscorodire a preotuilor ortodocsi, desi ti-am aratat ca argumentele sunt false. Nu doar ca spui fara sa ai arguemnte, dar continui, desi vezi ca nu e adevarat.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Asa si? Pentru tine, occident inseamna penticostali? Unde ai citit tu "penticostali" in articolul lui Zaharou?
Omul traieste in Anglia si, cel mai probabil, se refera la anglicanii care vorbesc in limbi. Insusi capul Bisericii Anglicane, Arhiepiscopul de Canterbury Justin Welby, vorbeste in limbi.
In "limbi" vorbesc penticostalii si carismaticii, ei sunt cunoscuti.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ai fi fost fost foarte competent pe post de turnator in vremurile de trista amintire.
Dar visezi frumos. Adminul m-a banat pentru ca asa i-a venit lui, asa a avut chef.
Tu m-ai raportat, probabil, de zeci de ori si adminul nu te-a bagat in seama.
Aminul e imprevizibil. La un raport de-al tau baneaza, la alte 10, nu.
Pe domnul Mihnea Dragomir de cate ori nu l-ai raportat?
N-a avut chef adminul, nu l-a banat.
Pe forum e ca si in viata reala. E ca si cum ai spune ca nu mai avem nevoie de justitie, pentru ca oamenii se pot intelege singuri. E o utopie, ar ajunge sa fie legea celui mai tare si cu grupul cel mai mare, pentru ca nu toti oamenii sunt cumsecade. Pe Mihnea Dragomir nu l-am raportat niciodata, din cate imi amintesc, doar la inceput am avut o discutie mai aprinsa. Ma pot intelege acceptabil cu un eterodox neecumenist sau chiar cu un ateu, dar cu unii din ortoodcsii ecumenisti nu te poti intelege, unii din ei sunt agresivi. Chiar si cu adventistul mult banat am avut la inceput disuctii normale, din cate imi amintesc i-am luat odata apararea in fata adminului, sa nu il baneze.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.01.2018, 19:02:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și dacă nu ”o să înțeleagă”, trece și el pe lista de ecumeniști? I-ai scris?
M-am uitat pe net si am vazut ca e in relatii foarte bune cu preotul Constatin Necula, ii si prezinta cartile. Avand in vedere si ca acolo a fost IPS Corneanu e foarte putin probabil sa nu impartaseasca acele conceptii.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.01.2018, 19:03:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ai analizat puțin textul? Ai citit până la capăt să vezi care este finalul ideii? Știi în ce context face asemenea afirmații? Știi cui se adresează? Care este sursa acestui text? Ai cercetat să vezi cine este Parintele Zaharia Zaharou?
Eu intotdeauna fac asta. Bine ar fi sa faci si tu la fel, desi ai aratat ca si asa e posibil sa nu intelegi textele clare.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 15.01.2018, 19:11:23
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cât de "ortodox" sună "eu întotdeauna". ...:))
Și cât de des am auzit exprimarea asta în ultimul timp.

Last edited by simpllu; 15.01.2018 at 19:18:31.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 15.01.2018, 19:36:39
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
M-am uitat pe net si am vazut ca e in relatii foarte bune cu preotul Constatin Necula, ii si prezinta cartile.
Avand in vedere si ca acolo a fost IPS Corneanu e foarte putin probabil sa nu impartaseasca acele conceptii.
Studiul tău internautic m-a dat pe spate! :))
Ai mai găsit doi "ecumeniști" (sau cel puțin unul) pe care îi cunoaște Pr. Jinga și, gata, după logica ta, e infestat și el. Să înțeleg că nu îi vei scrie, preferând somnul adânc al ignoranței care se adapă exclusiv din mediul internautic.

Last edited by simpllu; 16.01.2018 at 09:48:26.
Reply With Quote
Răspunde