Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2006, 12:58:24
niceboyrom niceboyrom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2006
Mesaje: 27
Implicit

Am vazut afirmatii pe forum "vei arde cu dracii pe care ii slujesti" sau comparatii care mai de care mai odioase, "homosexualii sunt mai rai ca animalele, mai rai ca si criminalii". sunt cativa utilizatori pe care ii consider extremisti.

Biserica intervine in toate aspectele vietii noastre. Daca ar trebui sa urmam catehismul ar trebui sa ducem o viata quasi-monahala.

Tot aici am vazut o atitudine defaimatoare pentru celelalte rituri crestine (cu un numar mai mare de credinciosi decat ortodoxia) sau celelalte marii religii sau despre atei. Unde este libertatea de opinie? Stim cu toti ca ortodxia spune ca ortodoxia este singura cale dreapta. Totodata catolicismul spune ca doar catolicismul este singura cale dreapta; islamul afirma identic cu privire la islam. Cine are dreptate atunci. Snt atatea adevaruri... Trebuie sa fim toleranti cu ceilalti?

Am remarcat aici pe forum instigare indirecta la acte de violenta impotriva homosexualilor: "daca esti sigur ca ai dreptate atunci da cu pumnul?"

Doresc sa va intreb: sunt oamenii mai intoleranti daca sunt credinciosi? sunt ei mai bigoti (considera ca stiu totul despre dzeu)? de ce sunt intoleranti cu celelalte religii si rituri? de ce unii credinciosi considera ca sunt indreptatiti sa condamne alte categorii socio-cultural-confesionale?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2006, 13:20:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Sa te vad, niceboyrom, cum rezisti la hartuiala care urmeaza. Pentru aceleasi lucruri pe care le sustin si acum, fiind crestin-ortodox, desigur, mi-au adresat cuvinte grele. Oricum, norocul meu! ca daca eram alaturi, ma ardeau pe rug. Cred ca si inchizitia ar fi fost mai ingaduitoare cu mine.
Pe cai!!! Si sa te vedem cum si cat rezisti!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umorul in discursul religios orfelina1 Generalitati 41 19.07.2012 06:57:26
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
Radio religios Firuflorin82 Biserica Ortodoxa si Massmedia 30 01.01.2008 20:32:20
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13