Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2012, 20:37:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
De fiecare data cand dau search cu "rotschild vatican treasury" imi ies niste necrestini ca fiind pazitorii averii Vaticanului. Adica la romano catolici acesti necrestini le tin pusculita:

„according to the Encyclopedia Judaica [sic] the Rothschilds bear the title „ Guardians of the Vatican Treasury.”

Din pacate pentru ei ca e de plans, pusculita si-au pierdut-o, Liturghia s-ar parea ca e invalida dupa propriile reguli: http://www.youtube.com/watch?v=Qc8lODfpxFo , hirotonirea preotilor zic ei la fel: http://www.youtube.com/watch?v=Qc8lODfpxFo sa nu ajunga asa in viata viitoare:
lamureste-ma si pe mine amice, ce e cu poza asta? Cine sau ce sunt cele 2 personaje din poza? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2012, 21:20:38
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Citeste aici cine sunt cei doi fosti calugari de la Athos si ce au facut, practic soldatii le-au impus sa slujeasca sfanta Liturghie cu romano catolicii dar dupa moarte iata cum arata :
http://graiulortodox.wordpress.com/2...a-athonitilor/

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Dupa ce m-am rugat am ajuns la urmatoarea concluzie.

Pentru ca au adus Legea cea Veche apropiind omenirea de Dumnezeu, celor din poporul lui Dumnezeu li s-a dat putere mare pe Pamant. Din nefericire au cazut in gresala si eroare aducand eroarea la multi.

Deci in intelegerea mea sunt 3 forte pe Pamant toate lasate de Dumnezeu, doua probabil urmand s-o ia la tur dupa viata de aici din pacate:
ingerii cazuti cu idolatria: yoga, hinduism, budhism
poporul lui Dumnezeu cu romano catolicismul (vezi cine controleaza averea Vaticanului). protestantismul (vezi ce zice parintele Cleopa cu cine il finanteaza), islamul si altele.
Dumnezeu cu ortodoxia. Aliante cu cine?????? Cu rugaciunea si Dumnezeu sa ne intindem pe tot pamantul si sa ii salvam si pe ceilalti bolnavi. Oamenii nu ne sunt dusmani, religiile care duc oamenii la pierie, da. Rugaciunea ajuta, rugati-va si aflati. Rugati-va sa va mantuiti si va veti mantui. Nu te-ai rugat nu ai aflat. Sa nu ai surprize din astea la judecata finala. Roaga-te pentru asta. Cineva s-a rugat rugaciunea de mai sus de ma pus Dumnezeu sa scriu asta. BOR e singura Biseriuca ortodoxa ce a semnat acordul de la Balamand cu romano catolicii spunand ca se abtine de la prozelitism, adica i s-au legat mainile urmand sa fie lasati liberi protestantii in Romania sa ia suflete sa le duca la iad caci ei nu sunt parte a nici unui acord. Caci acordul leaga mainile la ortodocsi si romano catolici. Pai furtuna si miliaoanele de avorturi bataia lui Dumnezeu pentru ce vine? Pentru ca am fost cuminti?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2012, 02:10:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Antisemit e un inteles gresit,adica daca cineva e impotriva religiei actuale iudaice,e numit anti-semit.
Pai asa poti sa il numesti si pe Sfantul Ioan Gura de Aur antisemit,ca a zis de sinagoga ca e templu dracesc sau pe Dumnezeu Iisus Hristos,ca a zis religiei judaica "sinagoga Satanei" (a se vedea la Apocalipsa).
Referitor la tine mai frate,de iti zici "spre_rasarit" (care e termen judaicesc,intrucat in majoritatea religiei actuale judaicesti Dumnezeu nu mai e vazut nici macar ca persoana ci ca ceva forta irationala) lansezi tot felul de aberatii,pentru ca nu slujeste nimeni cu catolici nici macar aghiasma mica si cu atat mai putin Sfanta Liturghie,cum a fost cu acei clerici.
Referitor la a zice de greco-catolici,ca nu sunt crestini ortodocsi,asta e o aberatie de proportii,pai daca cinstesc pe Sfintii crestini ortodocsi si au acelasi calendar,aceeasi liturghie etc,cum nu sunt crestini ortodocsi?
Doar il cinstesc pe Sfantul Grigorie Palama,pe Sfantul Simeon Noul Teolog care in biserica romano-catolica nu sunt deocamdata cinstiti,dar nu se stie ce se va intampla pe viitor.
Bine nu zice nimeni sa slujesti cu cei de la greco-catolici.

Ca daca a fost un preot in BOR de a slujit cu un preot catolic,a fost caterisit si cam aceea a fost singura abatere de acest sens.

Dar BC a dat bisericilor ortodoxe biserici catolice,de tot,iar acele biserici le sfintesc crestini ortodocsi si ai lacas de cult,Italia si Spania dau de munca multor romani pe care conducerea pro-sionista de acum i-ar altfel sa moara de foame etc.
Referitor la absurditatile fratiei tale fundamentaliste,du-te de vezi traditia la tzarii rusi,crestini ortodocsi,ca era sa se casatoreasca cu o printesa luterana si pe vremea acea luterani se primeau la crestin ortodoxie fara rebotezare.
Sa vad eu crestini ortodocsi din Romania si Grecia urmand in fapte pe crestini din Finlanda (care majoritatea sunt luterani si vreo 100.000 sau mai mult crestini ortodocsi) si apoi cu comentarii,cat de "drept-credinciosi" sunt ei.
Ca daca merge treaba asa bine in Finlanda e pentru ca se respecta acolo mult mai mult legile lui Dumnezeu Iisus Hristos,decat in Romania si in Grecia ,unde merge asa prost treaba pentru ca nu se respecta aproape deloc aceste legi.
Deci cum zice undeva,credinta fara fapte ,moarta este,mai lasa-ne cu fundamentalismul asta ca nimeni nu s-a mantuit cu fundamentalismul.
Iar daca Romania si Grecia sunt tari crestin ortodoxe,da acum au devenit piloni ai fundamentalismului sionist,iar Finlanda nici macar in NATO nu a intrat si nu sustzine sionismul.
Romania a intrecut si pe Grecia,aceptand scutul anti-racheta pe teritoriul nostru,care vroia sa duca la invrajbire cu rusii,de sunt fratii de ai nostri europeni,ba mai mult,crestini ortodocsi.

Acum avem un prim-ministru care e pro-sionist pe fatza,a spionat si pentru SUA prin Irak etc si fratzia ta vii cu aiureli,care nici macar nu se intampla,cum am zis,sa distragi atentia de la problema mare ca e acum,cu acest prim-ministru,de a nu vrut sa dea voie celor din guvern nici macar icoane sa isi tina.
Si cand a vazut ca sunt proteste mari,a dat-o cotita,ca nu a zis,ca sunt dezinformari etc.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2012, 02:41:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
as vrea doar sa stiu in ce fel consuna astfel de pareri cu "atmosfera" unui forum crestin ortodox.
Doamne miluieste!
Domnul fie laudat!
Opinia mea este aceasta: cam in acelasi fel in care consuna "clopoteii" cadelnitei in timpul cadirii, cu rasetele, soaptele, barfele si certurile oarecare pe care le auzim, din pacate, in timpul sfintelor slujbe.
Mie imi pare un raport destul de apropiat.
Aceasta-i lumea in care traim aici cu totii! Adica una perfect posibila pentru mantuire, pentru sfintire. Acum depinde de fiecare cum se asaza...

Eu va doresc sa aveti multa rabdare pe acest forum, mult discernamant, multa dragoste. Asa sa va daruiasca Bunul Dumnezeu!
Ma bucur cu tot sufletul ca sunteti aici. Bine ati venit!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2012, 13:38:27
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Oamenii din poza au cinstit sfintii ortodocsi, au avut viata fecioreasca, pacatul lor e ca odata au primit si slujit cu romano catolicii . Din nou, greco catolicii sa se uite la poze. Si romano catolicii la urgia ce a venit pe calugari.

Sa se uite si romanii la poze ca s-a semnat in 1993 tratatul talharesc de la Balamand, am primit si noi cu fast pe papa in anul fatidic in care a venit si milioane de avorturi s-au facut de atunci si am scazut cu 2 milioane, obiectivele industriale le-a dat Dumnezeu la altii, oamenii au ajuns ingropati in zapada si sa dea Dumnezeu sa ne ispasim pedeapsa aici si prin facere de bine. Bine ca nu s-a slujit cu romano catolicii sau s-a slujit de catre Teoctist?In Romania merge prost treaba probabil pentru ca s-a semnat tratatul talharesc de la Balamand cu romano catolicii care trebuie denuntat sa nu mai vina pedeapsa lui Dumnezeu. Cine a semnat tratatul talharesc devine automat laic deci acest tratat oricum e fara valoare si trebuie respins. Inainte sa cada, Imperiul Bizantin a semnat tratatul talharesc de la Florence tot cu romano catolicii si a venit urgia peste ei.





http://www.ortodoxie-catolicism.ro/3...og-interesant/
Fratilor, ati trecut cu vederea un lucru foarte important, pe care il trec multi cu vederea sau le scapa, anume faptul ca Sinodul BOR este singurul sinod din Ortodoxie care a acceptat oficial Acordul de la Balamand (iata ce spunea mai sus Sf. Chinotita: «ca nu a fost acceptat de nici o Biserica Ortodoxa, mai putin Biserica Romaniei») si nu stim sa-l fi renegat pana acum. Credeti ca intamplator Papa a venit prima data intr-o tara majoritar ortodoxa la noi, in Romania, in 1999? Noua, romanilor, ni se reproseaza de catre multi din Bisericile Ortodoxe semnarea (unilaterala) a acestui document. De el stiu catolicii, stiu, cu durere, si parintii athoniti sau cei din alte Biserici Ortodoxe, la noi, insa, ne facem ca nu stim – desi, cu perfidie, teologia lui se preda tinerilor seminaristi si studenti teologi (carora li se spune ca Sindoul a recunoscut „Tainele” romano-catolice ) si, uneori, chiar pe fata, se aduce aminte de Balamand (si, desigur, in stil „traditional”, li se inchide gura studentilor cu „sfanta ascultare”). Asa s-a ajuns sa se spuna in facultatea de Teologie din Bucuresti, de catre un preot profesor (sa-i dam numele? nu-i greu de gasit!), ca la 1054 nu a fost schisma, ci ca e vorba doar de niste neintelegeri (eu sunt de acord ca nu a fost schisma, ci a fost mult MAI MULT decat atat, insa procesul a fost mai complex decat simplul 1054 si a culminat cu cruciada a IV-a din 1204; ideea ca la 1054 si mai apoi a fost DOAR o schisma este acreditata tot de istoricii catolici si a fost preluata fara discernamant de istoricii nostri. De ce?

Last edited by spre_rasarit; 16.02.2012 at 14:20:57.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2012, 14:35:49
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Eu sunt pentru toti oamenii dar impotriva religiilor ce nu ofera cel mai bun omenirii si care trag ortodocsii in intuneric.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2012, 15:00:01
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

O sa ziceti voi, bine probabil ca s-au facut niste lucruri mai deocheate. Eu nu l-am primit pe papa nici nu am fost la romano catolici sau protestanti, care e problema?


"NESTORIENII: Si inca ameninta Domnul si iata veni alta multime catre care cautand Domnul porunci de aduse si pre cel ce i-au inselat pre ei, si zice lui: Proclete necurate, unde sunt doua fete, care pentru mine ai barfit?......Deci venind ingerii cei de foc, si luminandu-l pre el. si pre toata multimea lui, si legandu-le mainile si picioarele, ii aruncara pre ei unde era Arie, si Macedonie, si cu satana la osanda"

Adica nu l-a aruncat numai pe Nestorie ci si pe TOATA MULTIMEA LUI.Adica nu numai cine a adoptat filioloque ci POSIBIL si toata multimea lui. Adica POSIBIL nu numai pe cine a primit pe papa ci si pe toata multimea lui de romani . Adica dai la saraci, faci milostenii si la judecata te gasesti intre eretici ca Sinodul a facut si- a dres prostii . DEci de aceea trebuie sa ne rugam pentru Conducerea Bisericii, pentru Biserica sa ramana ortodoxa si drept credincioasa, si pentru tara sa nu ne trezim in partea cea necurata. DE aceea rugaciunea asta e fffff importanta rugandu-l pe DUmnezeu sa te ajute, ca sunt multe capcane: Doamne forteaza-ma la mantuire pe mine si pe cat mai multi oameni. Pastreaza Biserica Ortodoxa romana si toate Bisericile curate si neeretice astfel incat la judecata finala sa fim intre cei buni. Da o conducere buna Romaniei.Si da ca Romania sa se numeasca Gradina Maicii Domnului, sa se bucure de ocrotirea Maicii Domnului. Amin.

Last edited by spre_rasarit; 16.02.2012 at 15:06:56.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.02.2012, 15:08:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
http://graiulortodox.wordpress.com/2...a-athonitilor/


La poza asta sa se uite cei ce cred ca romano catolicii sau protestantii sunt Biserica si lupta pentru acceptarea ereziei. Greco catolicii sa se uite cu atentie.
Ce ne arati este o poza autentica? Bagi mana in foc pentru asta?
Din cate am inteles, poza a fost facuta in 1932. Hai sa aruncam calitatea foarte proasta pe tehnica fotografica de atunci si pe conditiile de pastrare.
Dar de ce nu a mai facut nimeni o fotografie? Mai exista si alte fotografii?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.02.2012, 15:16:40
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

La protestanti si religiile necrestine probabil e si mai grav dar si asa e destul de grav.
Nu mai stiu de alte poze, aceasta am inteles ca era dintr-un ziar grecesc vechi, dar calugarii sunt si acum pe Athos.

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
O sa ziceti voi, bine probabil ca s-au facut niste lucruri mai deocheate. Eu nu l-am primit pe papa nici nu am fost la romano catolici sau protestanti, care e problema?


"NESTORIENII: Si inca ameninta Domnul si iata veni alta multime catre care cautand Domnul porunci de aduse si pre cel ce i-au inselat pre ei, si zice lui: Proclete necurate, unde sunt doua fete, care pentru mine ai barfit?......Deci venind ingerii cei de foc, si luminandu-l pre el. si pre toata multimea lui, si legandu-le mainile si picioarele, ii aruncara pre ei unde era Arie, si Macedonie, si cu satana la osanda"

Adica nu l-a aruncat numai pe Nestorie ci si pe TOATA MULTIMEA LUI.Adica nu numai cine a adoptat filioloque ci POSIBIL si toata multimea lui. Adica POSIBIL nu numai pe cine a primit pe papa ci si pe toata multimea lui de romani . Adica dai la saraci, faci milostenii si la judecata te gasesti intre eretici ca Sinodul a facut si- a dres prostii . DEci de aceea trebuie sa ne rugam pentru Conducerea Bisericii, pentru Biserica sa ramana ortodoxa si drept credincioasa, si pentru tara sa nu ne trezim in partea cea necurata. DE aceea rugaciunea asta e fffff importanta rugandu-l pe DUmnezeu sa te ajute, ca sunt multe capcane: Doamne forteaza-ma la mantuire pe mine si pe cat mai multi oameni. Pastreaza Biserica Ortodoxa romana si toate Bisericile curate si neeretice astfel incat la judecata finala sa fim intre cei buni. Da o conducere buna Romaniei.Si da ca Romania sa se numeasca Gradina Maicii Domnului, sa se bucure de ocrotirea Maicii Domnului. Amin.
Sa ne mantuiasca Dumnezeu pe toti.

Last edited by spre_rasarit; 16.02.2012 at 15:18:43.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.02.2012, 15:18:54
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Ce ne arati este o poza autentica? Bagi mana in foc pentru asta?
Din cate am inteles, poza a fost facuta in 1932. Hai sa aruncam calitatea foarte proasta pe tehnica fotografica de atunci si pe conditiile de pastrare.
Dar de ce nu a mai facut nimeni o fotografie? Mai exista si alte fotografii?
Sincer si eu eram curioasa sa aflu mai multe referitor la aceasta poza...care,mie imi pare mai mult un desen,o schita.Adica nu am vaste cunostinte despre fotografie,insa la prima vedere asa pare.
Si in al doilea rand a mai vazut cineva acesti calugari afurisiti?Pentru ca stiu ca an de an se fac n pelerinaje catre muntele Athos si probabil chiar cativa useri de pe acest forum au ajuns acolo.Ei au vazut aceste personaje?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 15:06:37
"Plasul calugarilor'' monica73 Arta bisericeasca in general 1 16.04.2010 13:35:44
Poza graitoare referitor la avorturi sergiu Generalitati 0 19.09.2009 16:17:06