Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.03.2016, 10:02:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Buna seara!Va multumesc pentru sustinere tuturor,am vazut multe sfaturi aici,multumesc.De facut sport,fac din clasa a5-a,acum fac ciclism si ma obosesc bine dar nu prea are efect din punct de vedere hormonal.Am vazut ..
......As vrea sa merg pe monahism.Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul cum s-au obisnuit oamenii cu pacatul zicand ca este ceva normal, se imbina perfect cu scrierile din biblie ale lui Pavel care zic.
Pe monahism nu mergi ca pe bicicleta.
Nu ai cum sa mergi pe monahism cu un trup aprins ca al tau. O sa innebunesti acolo si dai in altele si mai rele (stii la ce ma refer). Termin-o cu copilariile astea. Asta o sa o duci toata viata, si o sa se echilibreze in casatorie.
Tocmai asta e motivul pentru ca nu se fac monahii atat de repede pentru ca nu stii de la inceput daca este facut pentru calugarie. Unii nu au trup pentru asa ceva, unii nu au stare, fiecare cu ale lui. De asta trebuie un duhovnic bun care sa il tina 7 ani de incercare inainte de a-l face calugar pentru a-l verifica. In 7 ani de zile are timp sa vada daca vrea cu adevarat calugarie.


Tinerii au nevoie de oameni cu experienta sa fie invatati abcdarul vietii. Pentru ca foarte putini tineri au avut oameni maturi si cu experienta care sa-i invete despre viata.
Mai ai enorm de invatat despre viata.
Sfatul meu este 1. sa cauti oameni maturi cu care sa vorbesti problemele vietii (maturi si duhovniceste si ca viata) si 2. neaparat sa cauti sfat.

Stii cum e zicala: daca nu ai un batran cumpara-ti. Buna tare intelepciunea asta de viata, pacat ca nu ne tinem noi de ea.

Si sa stii ca agitatia multa pe subiect nu iti foloseste decat la demotivare.
Vorba parintelui Cleopa: rabdare, rabdare, rabdare, rabdare, rabdare, rabdare, rabdare. Cu ajutorul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.03.2016, 10:36:08
RaduMircea RaduMircea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2015
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
o sa treaca, dar trebuie sa ... ai rabdare.
Nu exista alta solutie. Cateva luni si apoi liniste.
Subscriu. Trebuie, din toată inima, să nu mai vrei să faci păcatul, dar trebuie să găsești și un motiv puternic, un stâlp de care să te ți când vine furtuna. Pentru mine, a fost de ajuns să găsesc scris în Sfânta Scriptură, că trupul e templul Duhului Sfânt și Dumnezeu pune mare accent pe curăția sufletului. Ori de câte ori vine o imagine în minte, nu o dezvolta, nici nu privi ca la un tablou, ci spune "nu" si uită-te în altă parte. Voință cât un munte, rugăciune si vorba apostolului "Stați împotriva diavolului și el va fugi de la voi". Doamne ajută.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.03.2016, 12:19:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pe monahism nu mergi ca pe bicicleta.
Eu am vazut calugari pe bicicleta.
E pacat, sau cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.03.2016, 13:31:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pe monahism nu mergi ca pe bicicleta.
Nu ai cum sa mergi pe monahism cu un trup aprins ca al tau. O sa innebunesti acolo si dai in altele si mai rele (stii la ce ma refer). Termin-o cu copilariile astea. Asta o sa o duci toata viata, si o sa se echilibreze in casatorie.
Tocmai asta e motivul pentru ca nu se fac monahii atat de repede pentru ca nu stii de la inceput daca este facut pentru calugarie. Unii nu au trup pentru asa ceva, unii nu au stare, fiecare cu ale lui. De asta trebuie un duhovnic bun care sa il tina 7 ani de incercare inainte de a-l face calugar pentru a-l verifica. In 7 ani de zile are timp sa vada daca vrea cu adevarat calugarie.


Tinerii au nevoie de oameni cu experienta sa fie invatati abcdarul vietii. Pentru ca foarte putini tineri au avut oameni maturi si cu experienta care sa-i invete despre viata.
Mai ai enorm de invatat despre viata.
Sfatul meu este 1. sa cauti oameni maturi cu care sa vorbesti problemele vietii (maturi si duhovniceste si ca viata) si 2. neaparat sa cauti sfat.

Stii cum e zicala: daca nu ai un batran cumpara-ti. Buna tare intelepciunea asta de viata, pacat ca nu ne tinem noi de ea.

Si sa stii ca agitatia multa pe subiect nu iti foloseste decat la demotivare.
Vorba parintelui Cleopa: rabdare, rabdare, rabdare, rabdare, rabdare, rabdare, rabdare. Cu ajutorul lui Dumnezeu.
asta e parerea ta personala. Ce crezi, dracul cand te ispiteste: inainte sau dupa ce devii calugar? Cunosc destule persoane la care, ispitele, au venit abia DUPA ce au devenit monahi
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.03.2016, 14:15:05
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta e parerea ta personala. Ce crezi, dracul cand te ispiteste: inainte sau dupa ce devii calugar? Cunosc destule persoane la care, ispitele, au venit abia DUPA ce au devenit monahi
Aveti amîndoi dreptate. Însă, știi de persoana arătată de înger lui Antonie cel Mare ca avînd mai multe merite ascetice decît chiar marele pustnic copt? Și era o mireancă din Alexandria, parcă.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.03.2016, 15:33:16
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Ce crezi, dracul cand te ispiteste: inainte sau dupa ce devii calugar?
Te ispiteste tot timpul.
N-ai bagat de seama, inca?...:)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.03.2016, 17:29:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Aveti amîndoi dreptate. Însă, știi de persoana arătată de înger lui Antonie cel Mare ca avînd mai multe merite ascetice decît chiar marele pustnic copt? Și era o mireancă din Alexandria, parcă.
Intervin doar pentru a preciza că e vorba în povestea aceea de faimosul cizmar din Alexandria:

"Dar Sfântul Antonie, după cum am spus, avea război de la cel viclean. Odată, într-un moment de ispită, satana i-a spus: „Antonie, altul ca tine nu există. Ești cel mai sfânt de pe pământ…”. Periculos gândul mândriei. Marele Antonie l-a izgonit. Însă a auzit atunci și un alt glas de la Dumnezeu:
– Vrei să vezi cine este cel mai sfânt? Mergi jos în Alexandria (marea cetate în bogăție și stricăciune), și acolo îl vei afla.
Coboară în Alexandria. Și după ce a trecut de centru și de părțile mărginașe ajunge la un subsol. „Aici” – i-a spus îngerul Domnului – „locuiește cel mai sfânt om din lume”. Când a intrat a văzut un cizmar.
– Tu ce faci?, îl întreabă. Cum viețuiești?
– Mă trezesc dimineața și mă închin. Îmi chem femeia și copiii, facem rugăciune și citim Evanghelia. Apoi vin aici la cizmărie și muncesc. Din tot ce scot, dau și la unul mai sărac. Plâng pentru păcatele mele și cer mila lui Dumnezeu.
– Nu faci nimic altceva?
– Nimic altceva.
Și s-a minunat Marele Antonie."
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.03.2016, 17:35:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Însă, știi de persoana arătată de înger lui Antonie cel Mare ca avînd mai multe merite ascetice decît chiar marele pustnic copt? Și era o mireancă din Alexandria, parcă.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Intervin doar pentru a preciza că e vorba în povestea aceea de faimosul cizmar din Alexandria:[/i]
Adică un fel de Ivan cu a lui Bobedă, da' noi am înțeles oricum.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.03.2016, 17:38:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Adică un fel de Ivan cu a lui Bobedă, da' noi am înțeles oricum.
M-ai pierdut... care Ivan, turbincă?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.03.2016, 17:46:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Întrebare la Radio Erevan: "Este adevărat că cetățeanul Ivan a câștigat o Bobedă?"
Răspuns: "Da, numai că n-a câștigat. Ci i s-a furat. Și nu o mașină ci bicicleta".

Cam așa și cu mireana din Alexandria (lu' Dragnea, poate).
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare