Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.10.2010, 02:43:12
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
De depresie nu scapi cautand neincetat in jurul tau un sot care trebuie sa apara, si repede,dimpotriva procedand asfel devii o victima sigura pentru cei care vor sti sa profite de singuratatea ta si de nevoia de a avea pe cineva alaturi de tine.Nu poti face decat o alegere gresita in aceste conditii.Invata sa tii la tine,mai fa si ceea ce-ti place,nu ceea ce spun altii ca trebuie.Care barbat crezi ca va accepta o femeie depresiva langa el,caci de indragostit nici vorba nu poate fi!Si inca ceva,daca nu iesi in lume nu va veni nimeni la usa ta sa te ceara in casatorie.

Si inca ceva,daca nu iesi in lume nu va veni nimeni la usa ta sa te ceara in casatorie.
Subscriu
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.10.2010, 02:53:49
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Chiar si acasa la tine aranjeaza o masa si invita o prietena si petrece o seara minunata chiar numai vorbind cu ea (ele).
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.10.2010, 08:32:31
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Da. Vreau o familie si nu una oricum, ci una care sa respecte regulile prin care as putea ajunge la El. Imi doresc atat de mult asta, ca am ajuns intr-o stare de depresie din care nu reusesc sa mai ies, vazand ca nu se intampla orice as incerca sa fac: fie apare cate cineva pe care eu nu-l consider potrivit, fie el nu ma considera potrivita lui.
Cum sa fac sa scap de depresie? Stiu ca acum poate vorbesc precum fariseul dar: la slujbe merg, post tin, cu vreun barbat nu am mai fost de vreo 10 luni..Ce-i drept am pacatuit tare in trecut, dar incerc sa-mi plang pacatele cum pot.
Ma intreb: daca este pedeapsa, de ce nu ma omoara pur si simplu? Am unele stari de gandesc ca uneori ar fi mai simplu asa..Oare nu este voia Lui casatoria pentru mine?

Fetito, daca ai pacatuit in ultimul hal, tu nu crezi ca exista si niste consecinte?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.10.2010, 10:25:56
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Smile Ai rabdare...

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Fetito, daca ai pacatuit in ultimul hal, tu nu crezi ca exista si niste consecinte?
În prealabil postat de anonim30
Da. Vreau o familie si nu una oricum, ci una care sa respecte regulile prin care as putea ajunge la El. Imi doresc atat de mult asta, ca am ajuns intr-o stare de depresie din care nu reusesc sa mai ies, vazand ca nu se intampla orice as incerca sa fac: fie apare cate cineva pe care eu nu-l consider potrivit, fie el nu ma considera potrivita lui.
Cum sa fac sa scap de depresie? Stiu ca acum poate vorbesc precum fariseul dar: la slujbe merg, post tin, cu vreun barbat nu am mai fost de vreo 10 luni..Ce-i drept am pacatuit tare in trecut, dar incerc sa-mi plang pacatele cum pot.
Ma intreb: daca este pedeapsa, de ce nu ma omoara pur si simplu? Am unele stari de gandesc ca uneori ar fi mai simplu asa..Oare nu este voia Lui casatoria pentru mine?


Fetito, daca ai pacatuit in ultimul hal, tu nu crezi ca exista si niste consecinte?


Draga mea, nu trebuie sa disperi, este nevoie doar de rabdare....Daca te-ai spovedit cu inima deschisa, daca regreti sincer toate greselile de odinioara , Tatal Nostru Ceresc SIGUR te iarta , ca EL nu vrea "moartea" pacatosului ci intoarcerea lui la credinta....Cum crezi ca te pedepseste chiar acela care si-a jertfit unicul FIU , din iubire pt creatia SA? Insa sunt INCERCARI....teste...si trebuie sa ai credinta si putere deoarece vei invinge! Sigur raspunsul la dorinta ta poate nu este cel asteptat de tine, insa EL stie MEREU ce este mai bine pt. copiii Lui...Incearca pe langa rugaciuni , mers la biserica , sa mergi la o lansare de carte, la un vernisaj, la o opera sau balet...si acolo poti descoperi "lumea" in care cu sigurantza vor mai fi fiind si OAMENI (cu suflete mari si credincioase) ! Doamne Ajuta ! CURAJ !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.10.2010, 10:32:37
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Si inca ceva,daca nu iesi in lume nu va veni nimeni la usa ta sa te ceara in casatorie.
Subscriu

ei nu! Dumnezeu e mare si are putere!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.10.2010, 10:38:15
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
ei nu! Dumnezeu e mare si are putere!
e o vorba: Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in sac.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.10.2010, 10:45:19
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
e o vorba: Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in sac.
Cred ca tu nu il cunosti pe Dumnezeu! Cand ceva vine de la El, Domnul face totul, ca sa nu zicem:"prin inteligenta noastra si prin puterea noastra am facut"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.10.2010, 10:57:18
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Cred ca tu nu il cunosti pe Dumnezeu! Cand ceva vine de la El, Domnul face totul, ca sa nu zicem:"prin inteligenta noastra si prin puterea noastra am facut"
nu te mai pripi sa ma judeci . Stii cum e: nu judeca ca sa nu fii judecat.
Am afirmat eu undeva ca face omul ceva de capul lui (raul il face singur, dar cele bune numai cu ajutorul lui Dumnezeu)? Citeste mai atenta ceea ce am scris : Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in sac. Adica Dumnezeu nu iti baga pe gat (nu ne-a programat ca pe niste roboti), iti respecta alegerile.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.10.2010, 13:41:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga anonim(a), trebuie sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru tot ce ti-a dat si sa primesti cu zambetul pe buze toate din viata ta. Stiu femei care la 30 de ani sunt divortate si au si un copil de crescut singure. Sunt femei care la 30 de ani traiesc in concubinaj, sunt femei singure cuc si sunt femei cu barbat si copii. Nu stii ce planuri are Dumnezeu pentru tine, tu stii numai ce vrei tu. Poate ca acum nu e momentul pentru ce iti doresti tu. Nu te grabi ca fata mare la maritat. Poate ca Dumnezeu nu iti scoate pe nimeni acum, pentru ca stie ca tu nu esti pregatita in acest moment pentru a fi sotie si mama. Nu trebuie sa disperi, ci sa ai credinta si nadejde, sa zici: "Faca-sa voia ta, Doamne" si sa iti faci datoria ta de crestin si de om in societate, sa mergi la serviciu, sa iti faci treaba asa cum trebuie, sa ii ajuti pe altii cum poti, adica sa nu ramai cantonata in aceasta frustrare, ca nu esti inca maritata. Poate sunt persoane care au nevoie de tine atunci cand tu stai in casa si plangi, poate sunt unii (parinti, rude, prieteni) care ar vrea sa te vada vesela. Si atunci va trebui sa iti schimbi comportamentul, macar pentru ei. Si sa zambesti... pentru ca, dupa cum spunea Garcia Marquez, nu se stie niciodata cine se poate indragosti de zambetul tau."

Eu recomand "Cartea nuntii" a lui Danion Vasile - http://www.danionvasile.ro/cartea-nuntii.php. Avea si un capitol despre persoanele care doresc sa se casatoreasca si nu reusesc inca.
Si rugaciune la Maica Domnului si la Sf. Nicolae, care este ocrotitorul fetelor care vor sa se casatoreasca. Am o cunostinta care a dat acatist la Sf. Calinic de la Cernica pentru ca fata ei sa se casatoreasca si a rugaciunea i-a fost ascultata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.10.2010, 15:17:04
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
ei nu! Dumnezeu e mare si are putere!

Nici eu nu sunt de acord cu faptul ca trebuie facut ceva special, sau mers intr-un loc anume pentru a intalni persoana potrivita. Atunci cum in Acatistul de multumire lui Dumnezeu pentru toate, mai sunt spuse cuvintele: ' slava Tie pentru potrivirea de situatii ' ?
Da...cred ca daca Dumnezeu vrea, respectivul poate sa-mi bata si in usa :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta in familie? alexaa Generalitati 56 12.01.2015 22:51:12
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 10:52:25
Familie VS Servici Mirela0110 Generalitati 16 19.06.2010 19:52:00
Familie sau Celibat colaps Generalitati 19 14.05.2010 18:33:59
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07