Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2010, 13:50:25
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Jertfa Lui Dumnezeu

De ce in VT se aduce jertfa de sange , se jertfeau animale in cinstea lui Dumnezeu, avea Dumnezeu nevoie de jertfa?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2010, 13:56:20
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Leviticul

AICI poti citi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2010, 14:00:40
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
De ce in VT se aduce jertfa de sange , se jertfeau animale in cinstea lui Dumnezeu, avea Dumnezeu nevoie de jertfa?
CATISMA 7 - psalmul 49:

8. "Asculta, poporul Meu, si-ti voi grai tie, Israele !... Si voi marturisi tie : Dumnezeu, Dumnezeul tau sunt Eu.
9. Nu pentru jertfele tale te voi mustra, iar arderile de tot ale tale inaintea Mea sunt pururea.
10. Nu voi primi din casa ta vitei, nici din turmele tale tapi,
11. Ca ale Mele sunt toate fiarele campului, dobitoacele din munti si boii.
12. Cunoscut-am toate pasarile cerului si frumusetea tarinii cu Mine este.
13. De voi flamanzi, nu-ti voi spune tie, ca a Mea este lumea si plinirea ei.
14. Oare, carne de taur voi manca, sau sange de tapi voi bea ?
15. Jertfeste lui Dumnezeu jertfa de lauda si implineste Celui Preainalt fagaduintele tale,
16. Si Ma cheama pe Mine in ziua necazului si te voi izbavi si Ma vei preaslavi ".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2010, 14:07:59
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
CATISMA 7 - psalmul 49:

8. "Asculta, poporul Meu, si-ti voi grai tie, Israele !... Si voi marturisi tie : Dumnezeu, Dumnezeul tau sunt Eu.
9. Nu pentru jertfele tale te voi mustra, iar arderile de tot ale tale inaintea Mea sunt pururea.
10. Nu voi primi din casa ta vitei, nici din turmele tale tapi,
11. Ca ale Mele sunt toate fiarele campului, dobitoacele din munti si boii.
12. Cunoscut-am toate pasarile cerului si frumusetea tarinii cu Mine este.
13. De voi flamanzi, nu-ti voi spune tie, ca a Mea este lumea si plinirea ei.
14. Oare, carne de taur voi manca, sau sange de tapi voi bea ?
15. Jertfeste lui Dumnezeu jertfa de lauda si implineste Celui Preainalt fagaduintele tale,
16. Si Ma cheama pe Mine in ziua necazului si te voi izbavi si Ma vei preaslavi ".
De aici dupa cum am inteles ,Dumnezeu nu are nevoie neaparat de jertfa de sange ci de , lauda si implinirea poruncilor Lui din partea nostra?
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2010, 14:23:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

O data in plus, venirea Mantuitorului si schimbarea vechii legi era mai mult decat necesara.
Dumnezeu a folosit o singura jertfa, pentru inteleptirea omului: aceea a propriului sau Fiu. A trimis prooroc ales (Sf Ioan Botezatorul) a trimis arhangheli pentru a vesti pe Ioan, apoi pentru a vesti pe insusi Mesia prin Sf. Fecioara, a reconstruit CUVANTUL in pildele Mantuitorului, a reanalizat intreaga Scriptura si a inlaturat ceea ce era viciat de om. Nimic nu a fost lasat la intamplare, dar cu toate astea, unii inca il mai asteapta pe cel proorocit de Moise si de David...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2010, 14:41:33
AthosT's Avatar
AthosT AthosT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
De ce in VT se aduce jertfa de sange , se jertfeau animale in cinstea lui Dumnezeu, avea Dumnezeu nevoie de jertfa?
Oamenii aveau de fapt nevoie de jertfe pentru Dumnezeu, și nu invers. Era un mijloc de a-și aduce aminte de El și de a-I mulțumi sacrificând din ce aveau mai bun.

Jerfele puteau fi:

-Arderi de tot(Holocaust)
Se ardea animalul întreg, semnificând dedicarea totală Lui Dumnezeu. Pe atunci uciderea animalelor pentru consum era un prilej de sărbătoare, mai ales că nu se întâmpla așa des. Deci cu atât mai mult valora această jertfă, când altfel carnea ar fi putut fi mâncată.
De asemenea, fumul ce se urca spre cer simboliza unirea celor doua lumi, a cerului cu pământul.

-Jertfe de pace
Aveau rol de comuniune, de aducere împreună a familiei sau a grupului de credincioși. Grasimea animalului(considerată delicatesă) nu se consuma, ci se ardea Lui Dumnezeu. Nici sângele nu se consuma niciodată, fiind folosit pentru ungerea altarului de jertfă.

-Jertfe de păcat/culpă

Punându-și mâinile deasupra capului animalului, îi erau transferate acestuia păcatele omului respectiv, odată ce erau mărturisite. Animalele erau apoi jerfite și se puteau consuma și de preoți(am putea spune că preoții erau "mâncători de păcate"). Totdeauna animalele erau aduse din proprietatea omului respectiv, niciodată nu se jertfeau animale sălbatice, cum se întâmpla la alte popoare.
__________________
Rugați-vă în fiecare zi ca și cum ar fi pentru ultima dată!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Altarul pentru jertfă viorels Rugaciuni 1 04.10.2012 00:43:26
Jertfa Dumnezeiasca myself00 Generalitati 0 03.07.2012 21:17:36
Are cineva 'Jertfa si răscumparare'? VladCat Resurse ortodoxe on-line 9 14.10.2011 22:52:46
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27