Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.02.2011, 18:55:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Interzicerea gradinaritului!

Iata ce articol circula pe internet:

"Senatul SUA voteaza azi o lege care introduce gradinaritul in ilegalitate !!!
  • Marți, 1 februarie 2011 15:27 cript fgfgf7878435zu
Senatul SUA voteaza azi Legea 510, sau mai bine cunoscutul "Act al Modernizarii Sigurantei Alimentelor" (S510). Daca directiva va fi trecuta - si exista toate semnalele sa fie asa , controlul individual asupra gradinaritului personal va fi restrictionat in mod sever, iar pastrarea semintelor pentru anul viitor, va fi trecuta in ilegalitate, aceasta insemnand teoretic pregatirea pentru un complet monopol al firmei Monsanto si agendei sale de proliferare a OMG-urilor (Organismele Modificate Genetic).
Produsele agricole vor fi exclusiv cele modificate, conform prevederilor Codex Alimentarius, ceea ce va propaga boli in masa. Conform aceleiasi legi si suplimentele alimentare, tratamentele naturiste pe baza de plante vor fi restrictionate sever si vor cadea sub controlul anumitor societati. Ceilati producatori "neagreati" vor trebui sa plateasca taxe foarte mari de omologare si vor da faliment.

Pe scurt, ii va oferi guvernului Statelor Unite o noua autoritate asupra drepturilor populatiei de a cultiva, comercializa si transporta orice fel de alimente, plante, suplimente alimentare, extrase din plante si fructe. Productia de alimente de orice fel, va fi esentialmente sub autoritatea Departamentului de Siguranta Nationala si oricine va fi prins cultivand alimente fara permisiune, chiar si in gradina casei sale, va putea fi acuzat de ofensa criminala. Pedeapsa va fi inchisoarea, fara sa se dea nici o motivatie de ce anume individul respectiv doreste sa cultive si sa consume hrana naturala si nu din cea modificata, crescuta cu pesticide si alti compusi chimici toxici. Astfel, Statele Unite vor fi cu un pas inaintea Europei, unde [COLOR=#0000ff]UE a acceptat o directiva care va fi aplicata in forta maxima din 1 Aprilie 2011[/COLOR]. Toate plantele medicinale si suplimentele minerale vor fi interzise, toate invataturile si metodele de vindecare ale medicinei alternative vor fi interzise iar toate colegiile si scolile de homeopatie vor fi dizolvate. Totodata va fi interzisa vanzarea de carti pe tema vindecarii prin folosirea plantelor si a mineralelor. Iar cine le va detine in locuinte, in biblioteci particulare, comite un delict. Deocamdata, directiva europeana a trecut, dar se aplica abia in aprilie. Impotriva celei americane exista o petitie online, care are nevoie de 35 de milioane de semnaturi ale cetatenilor SUA. Petitia se poate consulta [COLOR=#0000ff]aici.[/COLOR] Este insa putin probabil ca se vor strange atatea semnaturi, intrucat publicul american s-a dovedit neinteresat de pericolul alimentar, fiind format dintr-o majoritate cu o cultura precara in domeniu."

Ce parere aveti? Este posibil asa ceva? Oare cu ce scop se scriu asemenea articole pe internet, punandu-le in circulatie la cat mai multe persoane. Singurul raspuns, pe care l-am gasit este: pentru a crea frica.
Sau, este adevarat ce se scrie mai sus?!? Mie nu-mi vine sa cred...




Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2011, 19:01:50
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Pai si la noi un interzis sa mai culegi fructele din paduri etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2011, 19:26:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai si la noi un interzis sa mai culegi fructele din paduri etc.
Serios? Nu stiam
Cum daca mergi la munte nu ai voie sa culegi mure si plante medicinale?
Dar din parcuri ai voie?
Oare flori de tei, macese, ai voie sa culegi?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2011, 19:36:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Serios? Nu stiam
Cum daca mergi la munte nu ai voie sa culegi mure si plante medicinale?
Dar din parcuri ai voie?
Oare flori de tei, macese, ai voie sa culegi?
Andrei, ce stii de legea de mai sus? Este reala? Mie nu imi vine sa cred ca s-a ajuns atat de departe. Dar poate sunt eu naiva...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2011, 19:54:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Andrei, ce stii de legea de mai sus? Este reala? Mie nu imi vine sa cred ca s-a ajuns atat de departe. Dar poate sunt eu naiva...
Nu s-a ajuns asa de departe. Ce stiu SIGUR este ca a fost deja aprobata legea interzicerii produselor farmaceutice NE-LICENTIATE(Ne-aprobate de FDA), de facura naturista.

Nu stiu cum este cu plantele/radacinoasele farmaceutice ca vad ca asiaticii tot mai vind fara nici o problema, jingseng-ul lor uscat, si restul de radacini, solzi de crocodil, oase macinate de rechin, testicole uscate de urs, dinti de soareci prajiti, urechi de maimuta afumata, samd. Ii stii si tu din Danemarca probabil ce vind ei prin China Town

Deci inca nu a fost pusa in aplicare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2011, 20:36:22
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

M-ati vazut voi pe mine postand vreodata la misto? Credeti ca-mi arde de glume? Chiar si pe acest forum s-a discutat mai demult! Unde erati??

Noul Cod Silvic interzice culesul fructelor din padure

Poftiti ghebe? Atentia la jandarmi!

Last edited by Raoul; 18.02.2011 at 20:40:02.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2011, 02:12:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

ma intreb de ce nu dati un search pe google?
legea exista si a fost votata anul trecut,prin noiembrie...iar americanii de rand,sunt f nemultumiti,caci sunt destui printre ei care faceau agricultura organica,din placere
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2011, 03:38:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aveti dreptate, Raoul si Yasmina, dar citind acest articol am fost atat de socata, incat nu am mai asteptat sa caut mai intai pe Google.

Aceasta lege atinge populatia saraca a Romaniei si de aiurea, si anume pe cei, care mai castigau cate un banut din culesul plantelor medicinale.

Sa se ajunga chiar la pedeapsa cu inchisoarea pentru folosirea plantelor si detinerea de carti... asta imi aminteste de vremurile in care Hitler a pus sa se arda carti in Germania. Chiar atat de departe am ajuns?
Un singur lucru pot spune: Doamne apara-ne si ne pazeste!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2011, 04:09:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Aveti dreptate, Raoul si Yasmina, dar citind acest articol am fost atat de socata, incat nu am mai asteptat sa caut mai intai pe Google.

Aceasta lege atinge populatia saraca a Romaniei si de aiurea, si anume pe cei, care mai castigau cate un banut din culesul plantelor medicinale.

Sa se ajunga chiar la pedeapsa cu inchisoarea pentru folosirea plantelor si detinerea de carti... asta imi aminteste de vremurile in care Hitler a pus sa se arda carti in Germania. Chiar atat de departe am ajuns?
Un singur lucru pot spune: Doamne apara-ne si ne pazeste!
Totusi,legea nu este activa inca,chiar daca s-a votat,poate fi judecata,contestata.
Noi chiar avem o piata organica a gradinarilor din localitate,care se tine in fiecare sfarsit de saptamana,inca exista(dar sunt f scumpe produsele lor,incat te intrebi de 2-3 ori daca sa cumperi sau nu :))

P.S.=si de ce afecteaza aceasta lege americana,cetatenii din romania??nu inteleg??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.02.2011 at 04:12:32.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2011, 04:18:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Totusi,legea nu este activa inca,chiar daca s-a votat,poate fi judecata,contestata.
Noi chiar avem o piata organica a gradinarilor din localitate,care se tine in fiecare sfarsit de saptamana,inca exista(dar sunt f scumpe produsele lor,incat te intrebi de 2-3 ori daca sa cumperi sau nu :))

P.S.=si de ce afecteaza aceasta lege americana,cetatenii din romania??nu inteleg??
Se pare ca si UE va scoate asa o lege in curand... in cazul in care legea nu exista deja.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rog interzicerea subiectelor pe tema conceperii/avortului de copii sophia Stiri, actualitati, anunturi 59 12.04.2012 23:39:18
Franta: interzicerea purtarii valului islamic in public este constitutionala horatiu.miron Religia Islamica 120 25.10.2010 00:22:10
BRAVO ROMANIA!!! Interzicerea drogurilor legale! andreicozia Generalitati 0 11.02.2010 18:26:32