Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2011, 12:06:06
Marin56 Marin56 is offline
 
Data înregistrării: 25.03.2011
Mesaje: 1
Implicit DE CE A PLANS?

Si eu am plans, de cand eram mic si o viata intreaga. De ce oare?...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2011, 14:58:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marin56 Vezi mesajul
Si eu am plans, de cand eram mic si o viata intreaga. De ce oare?...
De drag, de prea mult drag.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2011, 16:18:22
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Parerea mea e ca a plans din cauza oamenilor care cad in mrejele celui rau (la fel plangea si parintele Serafim de Sarov pentru caderea acestora). E trist sa vada ca cei de langa El, au mai mica incredere in ceea ce le spune ( si e scris in carti - in Cartea Sfanta dealtfel ) decat unul care nu Il cunoaste, dar crede in cuvintele Sale mantuitoare. Sunt lacrimi de suferinta pentru dragostea ce le-o poarta oamenilor, Domnul. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2011, 16:41:22
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lacrimile Lui Hristos si discursul Marelui Inchizitor

" Într-adevăr, Domnul a plâns; și tu arăți un suflet milostiv stăruind asupra lacrimilor Lui.Aceste lacrimi au adus curățirea conștiinței multora, de aproape și de departe.Hristos a plâns pentru prietenii și neprietenii Săi.A plâns pentru Lazăr cel mort, a plâns și pentru Ierusalim, văzându-i nimicirea cea viitoare.

Iisus a plâns (In.11,36), scrie într-un loc iar în altul:"Și când S-a apropiat, văzând cetatea, a plâns pentru dânsa" (Lc.19,41).În amândouă împrejurările, El a plâns pentru oameni.În amândouă împrejurările, plânsul Lui a fost neobișnuit căci în vreme ce poporul plângea pentru Lazăr că a murit, Hristos a plâns nu pentru moartea lui Lazăr (căci iată, a venit ca să îl învie), ci din pricina tiraniei morții care îi apăsa pe toți cei de față.Cum să-și piardă oamenii, cei zidiți după Chipul Dumnezeului Celui viu, în a Cărui împărăție nu sunt morți, credința în viață și în puterea lui Dumnezeu asupra morții?

Cum să ajungă robi atât de sărmani ai morții, crezând orbește în puterea, în atotputernicia ei? Și văzându-i pe oameni supuși atât de necondiționat tiraniei morții, Iisus a plâns. Altădată, Domnul a plâns pentru Ierusalim, cetatea sfântă, văzându-l în vedenia viitorului pe ea nimicită, iar pe fiii lui striviți și înjunghiați. De ce? Datorită nedreptății omenești față de cei drepți, mai ales datorită nedreptății omenești față de El, Dreptul drepților.Cum să roadă boala nedreptății în așa chip inima și sufletul oamenilor, celor făcuți de Dreptul Dumnezeu?

Și- a plâns Domnul.Într-o parte a plâns pentru cel mort, în altă parte pentru cei încă nenăscuți.Pe lângă acestea două, apostolul Pavel dă mărturie și despre o a treia împrejurare, căci Domnul a plâns amar pentru întreg neamul omenesc de la începutul până la săvârșirea vremurilor.(Evr.5,7-9).Asta a fost în Grădina Ghetsimani, în lupta Lui cea grea, când se făcuse sudoarea Lui ca picăturile de sânge ce picau pe pământ. (Lc.22,44)

Acestea au fost știute și însemnate în scris- dar cum a vărsat Domnul lacrimi pentru neamul omenesc în singurătate, în taină, în rugăciunile de noapte către Tatăl Său, lucrul acesta a rămas știut numai îngerilor din ceruri, care ca oști ale Împăratului lor stăteau de strajă în jurul Lui.În aceste trei împrejurări ca și în altele, Domnul nu a plâns pentru Sine, ci pentru oameni.Și preacuratele Lui lacrimi sunt jertfă pentru curățirea și mântuirea neamului omenesc, la fel ca sângele vărsat de El pe cruce.Amintindu-ne de sfintele lacrimi ale lui Iisus, să ne ajute Dumnezeu să devenim mai buni și mai apropiați de Hristos.Pacea și binecuvântarea lui Hristos să fie cu tine." (Nicolae Velimirovici catre Fratele IS despre plânsul lui Hristos-Scrisoarea a 209-a)


Marele Inchizitor: "Crezi, oare, ca noi n-am iubit omenirea, de vreme ce am inteles cu atata umilinta slabiciunile ei si am cautat din toata inima sa-i usuram povara, ingaduind firii sale nevolnice chiar si pacatul, cu conditia ca sa fie savarsit cu stirea noastra? De ce atunci vii acum sa ne tulburi? De ce ma privesti in tacere cu ochii tai blanzi, convins ca dreptatea e de partea ta? Mai curand as vrea sa te vad manios, nu-mi trebuie dragostea ta, pentru ca nici eu nu te iubesc. De ce as incerca sa ma prefac? Nu-mi dau seama, oare, cu cine vorbesc? Stii dinainte tot ce as avea sa-ti spun, o citesc in ochii tai. Cum as putea, oare, să ascund de tine taina noastra? Poate ca vrei totusi s-o auzi din gura mea. Atunci asculta: noi nu suntem cu tine, ci cu El, asta este toata taina noastra! De mult nu mai suntem cu tine, ci cu El; au trecut opt veacuri intre timp. S-au implinit opt veacuri de cand am primit din mainile lui ceea ce tu ai lepadat cu indignare, darul din urma, pe care el insusi ti l-a oferit atunci, cand ti-a infatisat imparatiile pamantesti. Noi am primit de la el Roma si spada cezarului, decretandu-ne stapanitorii pamantului, singurii lui imparati."

Last edited by Scotland The Brave; 22.06.2011 at 17:20:04.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2011, 17:36:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Domnul a plans asa cum nimeni dintre oameni nu ar fi putut-o face. Prin lacrimile Sale, da un alt continut si un alt sens lacrimilor noastre. Din semn al slabiciunii, le infatiseaza ca semn al pocaintei, al iubirii, al nobletii de care trebuie sa dam dovada. Omul slab, vulnerabil, se plange de tot si de toate, in timp ce omul puternic, in Hristos, plange numai pentru pacatele sale si pentru semeni.

In fond, viata fiecaruia dintre noi este marcata in mod fundamental de plans. Omul intra in viata aceasta plangand si o paraseste plans fiind de altii. Sunt lacrimi ce par a curge in zadar, dar pot avea si un rost mantuitor. Acest rost al lacrimilor ne indeamna sa-l deprindem plansul lui Hristos. Sa plangem acum si aici, pentru ca noi insine si nimeni dintre semenii nostri sa nu aiba parte, intru vesnicie, "de plangerea si scrasnirea dintilor".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2011, 18:48:37
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Lacrimile sunt o expresie a laturii umane atat in privinta bucuriei cat si a tristetii de pe urma pacatelor. In cazul Mantuitorului lacrimile sunt o dovada a umanitatii asumate sau a inomenirii Sale. Frumos s-a subliniat in articolul de astazi- Domnul a plans pentru prietenii Sai si pentru neprieteni.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2011, 19:49:05
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Dumnezeul nostru, Iisus Hristos, a plans pentru ca e milostiv. Noi nu-L cunoastem a fi crud, distant, rece, ci apropiat sufletelor noastre; El cunoaste si traieste mai intens necazurile noastre. Strigam neincetat catre El: Milostive, miluieste-ne!

Ce lucru tainic: Dumnezeu varsa lacrimi pentru noi! Si zguduitor e ca nu S-a limitat la aceasta, ci Si-a varsat chiar Sangele de dragul nostru, pentru mantuirea noastra. Varsa lacrimi pentru noi, vazandu-ne morti, dar Isi varsa scumpul Sau Sange si ne da viata.

Ma gandesc si la faptul ca, din nefericire, ne marginim uneori la a varsa lacrimi pentru cel de langa noi, dar nu mergem mai departe; ne lipseste curajul sacrificiului, al jertfei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2011, 01:00:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Iisus a plans? Cand?
Concret in ce imprejurari a plans? Puteti da un citat?
N-am intalnit lucrul asta pana acum...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2011, 10:26:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Un exemplu- Invierea lui Lazar.
32. Deci Maria, când a venit unde era Iisus, văzându-L, a căzut la picioarele Lui, zicându-I: Doamne, dacă ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit. 33. Deci Iisus, când a văzut-o plângând și pe iudeii care veniseră cu ea plângând și ei, a suspinat cu duhul și S-a tulburat întru Sine. 34. Și a zis: Unde l-ați pus? Zis-au Lui: Doamne, vino și vezi. 35. Și a lăcrimat Iisus. 36. Deci ziceau iudeii: Iată cât de mult îl iubea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 13:27:11
Exista Iisus Hristos? iustin10 Generalitati 104 28.09.2010 16:45:28
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 14:08:18
Handicapati si Iisus Hristos alecsandru Generalitati 18 10.12.2009 23:15:15
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 22:30:22