Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.01.2015, 22:35:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am fost de ceva zile "atacat" de penticostali spunand ca credinta noastra este gresita si ca practicile noastre sunt demodate si eronate (in primul rand, cu ce drept judeci tu o credinta de 2000 de ani drept gresita), iar mi-a spus ca ea s-a botezat luna trecuta, iar eu i-am spus ca m-am botezat acum 17 ani, la 40 de zile de la nastere. Cum adica? Atunci nu stiai ce inseamna botezul, te-a botezat cu forta, daca te inneca? Zilnic vad cazuri la stiri cu copii inecati de preoti ortodocsi (Serios!? Pe ce canal!?) si tot felul de pierzanii de ale lor. Problema ii ca eu nu am stiut ce sa le raspund in nici una dintre amandoua intrebari, ma puteti indruma?.

Multumesc anticipat, o seara frumoasa
Scrie in Catehismul pe care ti l-am recomandat. Nu poti sa ai pretentia ca esti crestin atat timp cat nu stii ce invata religia ta.
"Crestinul de forum" este alta specie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.01.2015, 23:38:08
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nu stiu ce catehism mi-ai recomandat.
Va multumesc celorlalti care ati raspuns :)

Dar copiii nu intra in acelasi grup cu triburile din Amazon si oamenii de alta credinta, care nu au auzit de botez sau de Hristos? Ei nu sunt tot fiii lui Dumnezeu, si o sa ii trimita in iad pentru ce? Ei ce vina au?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.01.2015, 23:46:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Dar copiii nu intra in acelasi grup cu triburile din Amazon si oamenii de alta credinta, care nu au auzit de botez sau de Hristos? Ei nu sunt tot fiii lui Dumnezeu, si o sa ii trimita in iad pentru ce? Ei ce vina au?
Cei carora nu le-a fost vestita Evanghelia, vor fi judecati dupa legile lor.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2015, 00:07:50
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Nu stiu ce catehism mi-ai recomandat.
Va multumesc celorlalti care ati raspuns :)

Dar copiii nu intra in acelasi grup cu triburile din Amazon si oamenii de alta credinta, care nu au auzit de botez sau de Hristos? Ei nu sunt tot fiii lui Dumnezeu, si o sa ii trimita in iad pentru ce? Ei ce vina au?

Exceptia intareste regula,nu o anuleaza.Lasa-i pe copiii de pe Amazon in grija lui Dumnezeu, nu ma fa pe "preocupatul" pentru soarta lor,ca nu te intereseaza soarta lor mai mult decat il preocupa pe Dumnezeu.Era vorba despre botezul copiilor,deci sunt excluse din discutie comunitatile care nici macar n-au auzit de botez.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2015, 23:05:00
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Wryetui, e bine ca iti pui intrebari,dar nu ar trebui sa cauti raspunsuri doar pe forum.evident,si acesta e folositor,pe mine m-a ajutat mult,doar ca nu tot ceea ce se posteaza e in conformitate cu credinta ortodoxa,iar daca mai esti si incepator in ale credintei risti efectiv sa te pierzi.incearca sa cauti raspunsuri si in alta parte:intreaba-ti duhovnicul-e esential sa ai unul-si citeste carti duhovnicesti.catehismul e foarte folositor,un fel de DEX al ortodoxiei...eu ti-as mai recomanda si "Calauza ortodoxa" de Parintele Cleopa Ilie si revista "Familia ortodoxa"-apare in fiecare luna.e important si sa iti faci prieteni care au aceleasi preocupari ca tine...ASCOR-ul (organizatia studentilor crestin ortodocsi din Romania...au filiale in mai toate orasele) te poate ajuta foarte mult.eu cand i-am cunoscut pe ascoristi nu m-am mai simtit singura...pana atunci nu cunosteam tineri de varsta mea care sa mearga la Biserica si ma simteam ciudat,apoi am vazut ca sunt foarte multi tineri care incearca sa duca o viata curata.
Si un ultim sfat:mergi in pelerinaje.manastirile sunt incarcate cu rugaciune,cu har,foarte mult se foloseste sufletul de pe urma pelerinajului.
Imi cer iertare ca am fost total pe langa subiect,dar am vrut sa-ti dau un sfat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.08.2015, 01:52:53
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit Nimeni nu a venit cu un argument bun !

Vreau sa incep prin a va spune ca nu mi-se pare normal ca un copil sa fie botezat fara acordul lui. Cel mai normal si firesc este ca atunci cand copilul va creste mare si poate decide pentru el, va face sau nu acest ritual.
Cum un copil nu poate avea afinitati politice sau sa fie suporterul unei echipe, nu poate deasemenea nici sa isi aleaga religia.
Veti spune ca este normal ca parintii sa o aleaga deoarece parintii ii aleg ce educatie sa primeasca si altele dar nu are legatura deoarece a crede in " zane si alte porcarii" nu il ajuta in viata cum il ajuta educatia.
2. Botezul se face la copii mici mai mult ca o indoctrinare si apartenenta la un cult, daca botezul s-ar face cand copilul este mare, cu acordul lui, va garantez ca nici macar 20% din copii nu s-ar mai boteza. Iar in privinta pacatului primordial.... copilul meu consider ca se naste fara pacate, ce este aberatia asta? Hai sa fim seriosi pana la urma, si Iisus s-a botezat cand era major.
3. Sa zicem ca trec peste tot ce am scris mai sus, daaar, de ce trebuie dati bani la popi pentru botez? In bucuresti este de la 700 de lei in sus. Sa ti-se ierte pacatele trebuie sa platesti?

4. Biserica ar trebui sa se ocupe de altele decat sa construiasca alte catedrale de 500 mil de eur. Ar putea ajuta spitalele, invatamantul, saracii. In felul acesta daca ar exista aceasta divinitate numita d-zeu ar fi mult mai multumita deca sa se contruiasca o monstruozitate de biserica.

Sunt foarte revoltat deoarece copilul meu se va naste peste doua luni si nu vreau sa il botez dar in acelasi timp imi respect sotia si voi face acest lucru chiar daca nu vreau.

Asa ca, imi poate raspunde si mie cineva concret la ce am scris mai sus?

P.S. din atatea religii care sunt si care au disparut, de unde aveti voi garantia ca dumnezeul acesta este cel bun, cu un mare DACA exista intradevar.
Totul tine de tara in care te nasti.

P.S. 2
Poate o sa spuneti ca atunci cand copilul va creste mare isi poate alege religia pe care si-o doreste. Nu este vorba despre asta, este vorba despre a face o alegere pentru el care nu ii va folosi la absolut nimic, este vorba despre drepturile lui.
Fiecare isi ia ce vrea din religie dar daca ati fi toti evlaviosi, atunci toti ati fi calugari sau nu ati face sex inainte de casatorie, sau a-ti infia in copil il loc sa aveti un animal de companie. Unde mai este religia in ce am scris mai sus?
Astept raspunsurile voastre cu cea mai mare curiozitate !

Multumesc !

Last edited by Catalin30; 06.08.2015 at 02:09:42.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.08.2015, 02:36:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca sa ii exlici unui om ecuatiile de gradul doi trebuie sa stie matematica elementara.

Ori tu esti din ala la care religia = "zane si alte porcarii" ceea ce inseamna ca esti inca la gradinita, nici macar grupa zero.

Trebuie sa mai cresti intai.

Ai oarecum dreptate sa fii in ignoranta si indignat si sa percepi botezul ca fiind de fapt doar un gest ritual/supestitios, pentru ca de fapt cam asa e chiar si din perspectiva singurei persoane din familia ta care il doreste.

Caci daca nevasta-ta era cu adevarat credincioasa, ori te lamurea inainte de casatorie care e treaba cu religia, ori isi vedea de drumul ei si facea o alegere mai buna la capitolul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.08.2015 at 02:39:50.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2015, 03:02:53
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

@AlinB

"Prietene" nu este nici o diferenta intre a crede in unicorni sau a crede in dumnezeu. Nu ai cum sa demonstrezi ca dumnezeul tau nu este de fapt un unicorn :))) .

Nu inteleg de ce esti asa indignat, mai documenteaza-te si scrie ceva concret.

Iar la capitolul nevasta, nu este problema ta, eu vorbeam strict de botez. Wtf...

Esti foarte sigur pe tine ca exista divinitate, mai documenteaza-te, nu s-a demonstrat in absolut nici un fel ca exista asa ceva. Mai mult de atat, ca acea divinitate este ortodoxa, nu musulmana, budista sau alte religii

Nu trebuia sa ma lamureasca sotia mea cu nimic, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea iar cei cu care interactioneaza sa ii respecte sistemul de credinte.

Asa ca hai sa nu intram in familie si sa vorbim despre ma intereseaza

P.S. ce ecuatii de gradul 2. Spune-mi te rog ce este atat de evident in privinta religiei?

Vad ca motto-ul tau este " suprema intelepciune este in a distinge binele de rau"

Prietene, totul in viata este relativ, inclusiv binele si raul.
Ceea ce consideri tu ca este bine nu inseamna ca este bine pt tot restul lumii si ceea ce consideri ca este rau nu inseamna ca este neaparat rau " on a bigger scale, maybe it's good" . Dar sa nu o dam in filozofie.

Inainte de a-mi raspunde la postul asta, raspunde-mi la postul trecut, deoarece eu am cerut raspunsuri concrete. Tu ti-ai ales ce te-a intesat si ai raspuns in "doi peri "

Last edited by Catalin30; 06.08.2015 at 03:16:56.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.08.2015, 03:27:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalin30 Vezi mesajul
Astept raspunsurile voastre cu cea mai mare curiozitate !
Nu mi-e limpede la ce anume asteptati raspunsuri. La ideea ca nu exista Dumnezeu ? Sau la aceea ca, daca exista, de ce trebuie facut botezul ?

Spuneti ca sunteti foarte revoltat fiindca sotia dv vrea sa boteze copilul. Dar ce anume va revolta asa de tare ? Daca sunteti convins ca Dumnezeu nu exista, atunci de ce va revolta faptul ca sotia vrea sa faca o baita in plus copilului ?

M-ar interesa raspunsul dv, fiindca, odata, am avut un prieten si coleg ateu, care s-a certat rau cu sotia lui fiindca, tot asa, nu a vrut cu niciun chip sa boteze copilul. Pana la urma, dupa ani, au ajuns la divort. Nu inteleg de ce atata incrancenare la atei contra botezului. Eu, daca as fi ateu, m-ar durea fix in spate ca se strang neamurile nevestei sa faca o baie copilului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2015, 03:29:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu prea exista a-tei.

Cei care se definesc ca atare sunt de fapt anti-tei, ideea de Dumnezeu ii strange in spate, ei si prietenii stiu de ce.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare