Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2008, 14:55:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mi-au placut aceste cuvinte. E altceva, fata de ceea ce am intalnit in legatura cu Sfantul Ilie. Sper sa va placa si voua:

"Biciul lui Dumnezeu si raspunsul nostru

In fiecare dintre noi exista cate un Sfant Ilie. Nu inseamna ca sunt mai multi sfinti Ilie. Este unul, cel praznuit in miez de vara, la 20 iulie. Aplicam eronat, de cele mai multe ori, mentalitatea aceasta de Sfant Ilie, in relatie cu noi insine si cu cei din jur: judecam fara a ne judeca, certam fara a ne certa, uram minciuna fara a spune adevarul, nu suportam nedreptatea fara a fi noi insine drepti.

Sfantul Ilie Tesviteanul a fost iute, aspru si taios atat cu sine insusi, cat si cu ceilalti; nu a avut pentru interior o unitate de masura si pentru exterior o alta unitate de masura, de aceea a fost puternic si ascultat de Dumnezeu! Intreaga viata a marturisit prezenta unui Dumnezeu al puterilor, unui Dumnezeu viu. Noi, de cele mai multe ori, il izolam pe Dumnezeu intr-un sofisticat trecut sau il alungam intr-un ingrijorator viitor al Judecatii de Apoi. Si pe aceasta, ca ultim act al unui alt inceput, o transformam in judecata noastra si nu in a lui Dumnezeu. De ni s-ar putea vedea in oglinda, sufletul...

Doar prin graiul sfintilor, Cuvantul lui Dumnezeu este adevarat, in rest: poetii, filosofii, teologii cauta prin cuvintele lor sa-L exprime pe Dumnezeu, ajungand in cele din urma sa fie ei exprimati de Logosul Intrupat precum niste mii de spite in roata vesniciei. Vaduva din Sarepta Sidonului, intalnindu-l pe Sfantul Ilie, isi da seama imediat de acest fapt, marturisind: Iata, acum stiu ca esti om al lui Dumnezeu si ca adevarat este in gura ta Cuvantul Domnului.

Salutul cotidian al Sfantului Ilie este acesta: Viu este Domnul,Dumnezeul puterilor! De aceea, Dumnezeu il intreaba in repetate randuri: Ce faci aici, Ilie? Ce mult mi-as dori sa ma intrebe si pe mine, din cand in cand, Dumnezeu: Ce faci aici, Sever? - dar, mi-e teama ca intrebarea va fi doar la trecut si aceasta doar din vina mea.

Intreaga viata a Sfantului Ilie este extraordinara, trei elemente din aceasta, ating sublimul, definindu-l:

1.Dumnezeu se intristeaza de lacrimile vaduvelor.
Murind din pricina foametei fiul vaduvei din Sarepta Sidonului, Sfantul Ilie il roaga pe Dumnezeu: Dezleaga, Stapane, legaturile mortii si-l inviaza pe el! Dumnezeu ii raspunde lui Ilie: Dezleaga si tu cerul...! Aici, la aceasta confluenta dintre rugaciune si porunca, sta ascuns bobul de mister: omul ajuns sfant poate lega si dezlega taina cerului, Dumnezeu coborat in umanitate, rastignit si inviat, poate sa dezlege legaturile mortii. Puterea omului si voia... Domnului; Sfantul Ilie inviaza, nemurind vreodata si este ridicat direct la cer intr-o caruta de foc.

2.Via lui Nabot.
Regele Ahab si Izabela, sotia lui, cer lui Nabot, om simplu si cu bun simt, via acestuia in schimbul altei bucati de pamant sau in schimbul banilor. Nabot refuza, raspunzand: Fereasca-ma Dumnezeu sa dau eu mostenirea parintilor mei! Refuz ce ii va atrage perfida condamnare din partea ticaloasei perechi, fiind ucis cu pietre. Direct, fara niciun ocolis, Sfantul Ilie le prevesteste sfarsitul: Cainii vor linge sangele lui Ahab si o vor manca pe Izabela. Asa a fost.

3.Imaginile apocaliptice care il insotesc pe Sfantul Ilie culmineaza chiar prin intalnirea lui cu Dumnezeu. Nimic nu pare mai actual: Viile s-au uscat, graul nu a rasarit, pomii si-au ascuns roadele, pasune nu s-a mai aratat pe pamant, toata verdeata s-a ascuns si copacii s-au uscat, iar apele au secat. Si iata, Dumnezeu a trecut mai inainte printr-o vijelie napraznica, despicand muntii si sfaramand stancile, dar nu in vijelia a fost Domnul; dupa vijelie a fost cutremur si foc, dar nu in cutremur si nu in foc a fost Dumnezeu; dupa foc a fost adiere de vant lin si acolo a fost Dumnezeu.

De ce nu trebuie sa ne temem de Sfantul Ilie? Pentru ca el, om aspru si dintr-o bucata, urand minciuna si ipocrizia, plecaciunile si linguselile, il intalneste pe Dumnezeu, paradoxal, nu ca manifestare violenta, ci ca Putere calda, blanda, iertatoare si senina.

Sfantul Ilie, - cel din noi, nu cel din Vechiul Testament, - poate sa ne rascoleasca firea peste firesc, facandu-ne vrednici de o astfel de intalnire cu Dumnezeu si de o astfel de intrebare din partea Acestuia: Ce faceti voi, aici?

Sfantul Ilie Tesviteanul ramane acel Bici al lui Dumnezeu, semn mare cat o intrebare, peste veacuri. Sti-vom noi raspunsul, sincer?!"

Pr. Sever Negrescu
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2008, 21:18:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
sarbatoarea liliacului
scuze, am incurcat borcanele. asta era in luna mai, la Ponoare, nu la Polovragi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2008, 22:32:52
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Sfantul Ilie Tesviteanul ramane acel Bici al lui Dumnezeu,
Foarte interesant textul despre Sf.Ilie :)
Dar in toata existenta lui pamanteana nu a avut decat acesta ravna taioasa pt Dumnezeu?
Stiu doar ca Dumnezeu la smerit odata, atunci cand regina locului a ramas fara preotii lui baal din "vina" lui Ilie, s-a jurat atunci ca daca il va prinde pe Ilie il va omora. Asta e singurul moment in care Ilie s-ar fi speriat de moarte si a fugit sa-si scape pielea. Nu?
Oare dupa asta s-o fi inmuiat inima lui Ilie si ravna lui taioasa pt Dumnezeu, ca sa fie mai bland, mai ingaduitor, mai iubitor de semeni?
Ma gandesc la dragostea unor sfinti pt Dumnezeu, precum cea a Sf.Porfirie ca e nai recent. Oare ce o fi mai bineplacut lui Dumnezeu, o ravna pt cele sfinte ca a Sf Ilie, sau o iubire de semeni ca cea a Sf.Porfirie????

In articolul indicat de georgeval se amintea scurt ca Ilie inainte de a-l fi cunoscut pe Dumnezeu a fost un mare pacats. Chiar asa?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2008, 22:38:03
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
vad ca anul asta Sf. Ilie a venit mai devreme, aici unde am stat citeva zile a traznit de ne-a luat curentul si a trebuit sa slujim Utrenia la lumina de lanterna insa mai tirziu si-a facut pomana cu noi si ne-a dat curentul la loc:)
Da, prin ce zona te-ai aflat frate? Cu siguranta undeva la munte...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2008, 00:40:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sa duceti maine mere la biserica, sa le sfinteasca preotul si sa le dati de pomana.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2008, 02:23:51
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

O mare dilema a mea in legatura cu Sf. Ilie,(unul din preferatii mei si ma rog sa prind vremurile sa-l vad cu ochii mei)) este trecerea prin sabie de catre profet a preotilor idolatri acestia din urma putind sa se intoarca la Dumnezeu numai prin semnele (focul din cer) pe care le-a facut in fata tuturor.

De ce a trebuit sa-i injunghie?

Fiind sfint cum a putut sa mai faca acest lucru, sa ridice mina asupra semenului?

Adica nici vorba sa pun la indoiala existenta sau sfintenia lui insa toti sfintii de dupa Hristos dar si dinainte(unii) nu mai puteau sa taie nici macar o gaina ca sa nu mai vorbim a lua viata unui om(Sf Serafim de Sarov se lasa batut de oricine dorea acest lucru, tilharii...)....iar aici este vorba nici macar de unul ci de omor in serie pe banda, zeci de oameni???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2008, 12:16:15
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ce a facut Ilie sau ce nu a facut numai Dumnezeu stie, adevarul, faptele in acuratetea lor nu au cum sa ne parvina peste ani in forma lor originala, textele comporta modificari atat prin prisma celor care le-au scris, tradus, rescris ...

Totusi se pare ca anumite evenimente sunt certe sau au mare grad de certitudine, Ilie a existat, a facut anumite lucruri cu care nu suntem obisnuiti, pe care altii nu le-au facut si cu toate astea este singurul care a plecat cu tot cu trup de pe aceste meleaguri pamantene (am inteles ca au mai fost si altii eu nu cunosc). Intrebarea pe care eu mi-o pun: de ce el a plecat in trup si ceilalti au murit (adica Sfintii spre exemplu), ce face diferenta? Sa nu raspundeti este o taina ca am depasit demult acest nivel copilaresc de a percepe lucrurile. Evident ca exista explicatii foarte naturale, firesti, dar de care noi ne ferim in permanenta.

Si nici ceva de genul ca era mai aproape de Creator decat ceilalti nu cred ca functioneaza. Oricum mi se pare mult mai "uman" sa pleci cu trup cu tot decat sa induri tot felul de schingiuri care mai de care mai diabolica. Nu m-am impacat niciodata cu martiriul Sfintilor, nu ii inteleg rostul, nu neg ca ar fi existat, dar nu stiu daca indumnezeirea Fiintei trebuie neaparat sa treaca prin asemenea experiente ale trupului. Cred ca am eu o oroare de ororile pe care oamenii le pot face si sunt prea subiectiva.

Referitor la ce zicea Cozia, " cum a putut Ilie sa ridice mana asupra semenului"?
Pentru ca exista asa numitul liber arbitru, fiecare face ce vrea in fapt pe acest pamant. Mai sunt si alte exemple in acest sens: Sfantul Ciprian, a fost vrajitor, apoi a devenit Sfant, nu a existat nici un impediment, a contat finalitatea si credinta pe care a avut-o.

Ilie se pare ca a fost mai razvratit de felul lui, si a facut de multe ori ce a dorit si a crezut el ca este bine pentru ca pana la urma, ce intelegem prin a fi "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu"? Fiecare intelege ce doreste, eu zic ca e vorba de indumnezeirea fiintei care este un atribuit al oricaruia dintre noi numau ca noi nu prea ne dorim acest lucru, vorbim mult, dam citate, ne place sa ne facem vazuta parerea si capacitatea de a reproduce citatele dar stam cum nu se poate mai prost cu capitolul credinta si practica rugaciunii, aici este diferenta. Un om care stie a se ruga, care are aceasta practica constanta zi de zi, dobandeste de fapt libertatea de a fi una cu Dumnezeu si din aceasta perspectiva imi este practic imposibil sa spun ce se poate intampla, practic orice poti face pentru ca ai dobandit Discernamant si iti asumi responsabilitatea a ceea ce esti in deplina cunostiinta de cauza. Asta cred ca a fost si cu Ilie.

Pentru noi nu poate fi decat un exemplu ca se poate, ramane sa vedem cum se pune in practica. Personal nu cred ne ajuta schemele de comportament care ni se induc de catre societate si institutiile acesteia.

Libertatea nu are scheme, nu are ganduri, nu devii una cu Dumnezeu daca vei sta in fiecare zi sa-ti numeri pacatele.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.07.2008, 01:50:18
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cozia: Fiind sfint cum a putut sa mai faca acest lucru, sa ridice mina asupra semenului?

Sa nu uitam ca Sf. Ilie era sub Lege; legea este foarte precisa, iar incalcarea ei nu de putine ori se solda cu moartea pacatosului. (Leveticul). Deci nu putem pune intrebarea de mai sus, devreme ce Dumnezeu spune: "Ca tot ce va face ticalosiile acestea, sufletul care va face acestea se va starpi din poporul sau."( Leveticul 18, 29)

"Sfintiti-va pe voi insiva si veti fi sfinti, ca Eu, Domnul Dumnezeul vostru, sunt sfant. Paziti legile Mele si le pliniti, ca Eu sunt Domnul, Cel ce va sfinteste." (Lev. 20,7-8)
Deci omul se sfintea, prin efort propriu respectand Legea; daca executa intocmai Legea era sfant.

Deci Sf. Ilie, pe de o parte s-a sfintit implinind intocmai Legea; si tot Legea ii permitea sa ia viata celor incalcatori de Lege.

Si ce pacate faceau cei condamnati la moarte prin Lege? Pacatele pe care noi le spovedim si de care suntem iertati! Cata diferenta intre NT si VT!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.07.2008, 02:11:15
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
cozia: Fiind sfint cum a putut sa mai faca acest lucru, sa ridice mina asupra semenului?
Cum s-a mai zis si mai inainte, astea erau vremurile pe atunci!
Dar sa nu uitam ca Ilie ca si Enoh mai sunt datori c-o moarte, ca n-au murit.
La implinirea vremii...isi vor implini si ei Crucea lui Hristos, ca si Mantuitorul, pt a intra cu adevarat desavarsit in Slava Tatalui.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.07.2009, 19:18:48
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

[quote]Sa stiti ca Ilie nu legat cerurile peste voia lui Dumnezeu,ci asta a fost si voia Domnului,pentru ca nu mai era alta solutie./quote]

Parintele Cleopa avea o vorba. Spunea ca niciodata n-a ascultat Dumnezeu de om mai mult ca in vremea lui Ilie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ilie The_Fallen Din Vechiul Testament 61 04.03.2016 21:03:55
Catedrala Sfantul Ilie din Bucuresti Eros10 Stiri, actualitati, anunturi 4 26.07.2013 16:36:54
Ilie, sfantul care aduce ploaia Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 21.07.2011 14:17:45
Manastirea Sfantul Prooroc Ilie din Toplita Mioara Intrebari utilizatori 0 03.02.2011 15:02:55
Sfantul prooroc Ilie Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 1 20.07.2010 00:09:20