Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.09.2011, 18:58:13
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Cati o da Dumnezeu.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.09.2011, 19:16:50
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
eu mi-as dori 2 copii, baiat si fata. Doamne ajuta!
Ha ha parca scriem scrisori catre Mos Craciun.Sie u imi doresc chestii mici:o mica vila, o mica masina, o mica avere.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.09.2011, 21:55:21
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

un caz concret : mama are 10 milioane, tata are 10 milioane. au doi copii si isi doresc foarte mult si al treilea. in cazul in care gradinita e 300 de lei pe luna, deci 600 de lei pt ambii copii, lumina 100, gaz pe lunile de iarna 250-300, telefon, telecablu, internet, 100 de lei, intretinere 100 de lei, fara medicamente, fara haine, faca incaltaminte, isi mai pot ei permine sa il faca si pe al treilea ? si bineinteles, parintii cauta sa isi schimbe locul de munca cu un salar cu macar 2 3 milioane in plus, dar in conditiile actuale cand mai mult se dau oameni afara decat se angajeaza e greu de gasit, nici nu pun discutia daca unul ar fi dat afara din servici ca ar fi de jale din punct de vedere financiar, adica 4-5 oameni cu 10 milioane.

PS: este un caz pur general, cu sume cat mai realiste.

PS2 : poate la scoala nu ar fi cheltuieli asa de mari, 300 de lei/luna/copil.

Last edited by Mirela0110; 29.09.2011 at 22:01:06.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.09.2011, 22:08:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Cati o da Dumnezeu.
Super avatar!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.09.2011, 22:21:25
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Cine are minte sa ia aminte!

http://hermanvlad.wordpress.com/2011...piii-lepadati/
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.09.2011, 22:31:23
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Copil = cheltuieli, stres, timp pierdut, nopti nedormite, nervi, o responsabilitate majora in plus, un parinte care nu munceste o lunga perioada de timp ca sa aiba grija de odrasla etc.

Pur si simplu nu renteaza in ziua de azi sa faci un copil. In plus, de ce sa alegi voluntar sa-ti pui piatra de gat, cand poti foarte bine sa traiesti liber si fara griji?
Horatiu imi placi, dar, acum cu ceea ce ai scris m-ai dezamagit....
Adevarul ca nu greutatile sunt acum prea mari ci pretentiile. Si pretentiile astea sunt ale parintilor nu a copiilor. Copiii nu se nasc cu mofturi ci noi parintii cream mediul propice dezvoltarii acestor mofturi la copii....din pacate.
Nimeni nu spune ca trebuie sa le dam copiilor sa manance mamaliga sau paine cu magiun (cu toate ca daca stau sa ma gandesc sunt mai sanatoase).
Nu mai vad o mamica sa spele scutece acum toate au nevoie (pentru confortul lor) de scutece de unica folosinta care din pacate determina un copil sa nu mai faca la olita pana pe la 2 ani. Mancarea bebelusului e musai sa fie in tot felul de borcanele pline de E-uri cumparate de prin supermarket ca na! nu mai stie nimeni sa faca o lingura de mancare bebelului ca e greu dom'le! Foarte greu! Se duc banii pe o gramada de sampoane si sapunele care de care mai parfumate si pe o gramada de alifii exorbitante care fac pielea bebelului catifelata si moale ca-n reclama! Fas, fasss! Praf in ochi la fraieri si la mamici snoabe!
La noi in Ardeal este o vorba: Daca stai sa samalesti(socotesti) din cate e facuta o placinta apai nu mai mananci in veac!
Asa si cu copiii daca stai sa te gandesti cate cheltuieli ai cu ei nu mai faci copii niciodata.
Eu cand am ramas insarcinata cu fiul meu am fost atat de necajita nu pentru ca nu-mi doream copii ci doar ca nu vroiam atunci...nu aveam casa, stateam cu parintii mai multe.
Daca ma intrebi insa care e cea mai mare realizare din viata mea ti-as spune cu siguranta ca baiatul meu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.09.2011, 22:32:42
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=RgoS9hx1QgE
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.09.2011, 22:39:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
un caz concret : mama are 10 milioane, tata are 10 milioane. au doi copii si isi doresc foarte mult si al treilea. in cazul in care gradinita e 300 de lei pe luna, deci 600 de lei pt ambii copii, lumina 100, gaz pe lunile de iarna 250-300, telefon, telecablu, internet, 100 de lei, intretinere 100 de lei, fara medicamente, fara haine, faca incaltaminte, isi mai pot ei permine sa il faca si pe al treilea ? si bineinteles, parintii cauta sa isi schimbe locul de munca cu un salar cu macar 2 3 milioane in plus, dar in conditiile actuale cand mai mult se dau oameni afara decat se angajeaza e greu de gasit, nici nu pun discutia daca unul ar fi dat afara din servici ca ar fi de jale din punct de vedere financiar, adica 4-5 oameni cu 10 milioane.

PS: este un caz pur general, cu sume cat mai realiste.

PS2 : poate la scoala nu ar fi cheltuieli asa de mari, 300 de lei/luna/copil.
Cateodata, mai are si Dumnezeu grija.
Uite, o cunostinta de-a mea, avea doi copii marisori (5-6 ani) si l-a mai facut si pe al treilea. Acum, fata sta in Brasov, cu copiii, maica-sa e la munca in Italia, sotul la fel, sora-sa lucreaza in Bucuresti (e prietena fratelui meu), bunica-sa are 1000 de ani si e undeva la tara, iar tatal nu mai e ( a murit). Si zilele trecute, a trebuit sa se interneze cu fetita cea mica in spital, si cine era sa stea cu ceilalti 2? Si stiti ce s-a intamplat? S-a dus mama (mea) si a stat cu ei.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.09.2011, 22:47:29
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Ha ha parca scriem scrisori catre Mos Craciun.Sie u imi doresc chestii mici:o mica vila, o mica masina, o mica avere.
Nu cred ca e interzis sa visezi.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.09.2011, 22:48:53
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
da. intr-adevar, un loc binecuvantat de Dumnezeu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02