Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 07.12.2012, 18:37:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cosmin3 Vezi mesajul
Din cauza acelei mandrii, chiar daca s-ar arata Dumnezeu la toti oamenii, ei tot nu ar vrea sa aiba de-a face cu el.
Mai degraba nu l-ar recunoaste. Daca ei se inchid complet, se blindeaza cu convingerea ca Dumnezeu nu exista, atunci indiferent de cum le apare Dumnezeu in elementul memoriei, al perceptiei, al anticiparii, nu va fi Dumnezeu pentru ei, ci vor cauta diverse explicatii rationale. Aud tot timpul din partea ateilor: daca Dumnezeu exista, vreau sa se arate, dar niciunul nu-si pune problema cum se (poate) arata Dumnezeu.

Last edited by ioanna; 07.12.2012 at 18:42:00.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.12.2012, 19:13:24
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Mai degraba nu l-ar recunoaste. Daca ei se inchid complet, se blindeaza cu convingerea ca Dumnezeu nu exista, atunci indiferent de cum le apare Dumnezeu in elementul memoriei, al perceptiei, al anticiparii, nu va fi Dumnezeu pentru ei, ci vor cauta diverse explicatii rationale. Aud tot timpul din partea ateilor: daca Dumnezeu exista, vreau sa se arate, dar niciunul nu-si pune problema cum se (poate) arata Dumnezeu.
Posibil si asta, dar ambele motive nu se exclud total unul pe altul.
Problema e ca vor ajunge sa VREA sa nu existe, sa nu aiba nimic de-a face cu el, sa nu fie datori lui Dumnezeu pentru viata lor. In inima lor nu-l doresc pe Dumnezeu. Si Dumnezeu exact dorinta asta le-o va implini, desi nu in felul in care isi inchipuie ei.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 07.12.2012, 20:10:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
te cam incurci în probabilitati.
Nu imi place sa raman incurcat. Asa ca hai sa ma descurc: care e probabilitatea si cum se poate ca o "adunatura" de atomi sa devina constienti de ei insisi?[/quote]

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
apariția vieții ține de condiții , "materia prima" și mai ales timp.
iar dacă acorzi o șansă, oricât de mică, pentru Pământ, de ce nu și pentru alte planete?
Si iar revin la probabilitati: care e probabilitatea ca elementele respective sa se fi combinat in ordinea respectiva? Si care e probabilitatea ca evenimentul respectiv sa se repete? E o problema simpla de statistica si teoria probabilitatilor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 07.12.2012, 23:31:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cosmin3 Vezi mesajul
Posibil si asta, dar ambele motive nu se exclud total unul pe altul.
Problema e ca vor ajunge sa VREA sa nu existe, sa nu aiba nimic de-a face cu el, sa nu fie datori lui Dumnezeu pentru viata lor. In inima lor nu-l doresc pe Dumnezeu. Si Dumnezeu exact dorinta asta le-o va implini, desi nu in felul in care isi inchipuie ei.
Ma scuzi, dar dimpotriva, Dumnezeu exact impotriva acestei dorinte va lucra, adica spre schimbarea acestei convingeri ca sa-i mantuie si pe ei:
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)
Poate ca incheierea frazei tale spre asa ceva vrea sa lase de inteles.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 07.12.2012, 23:46:39
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ma scuzi, dar dimpotriva, Dumnezeu exact impotriva acestei dorinte va lucra, adica spre schimbarea acestei convingeri ca sa-i mantuie si pe ei:
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)
Poate ca incheierea frazei tale spre asa ceva vrea sa lase de inteles.
Da, bineinteles, sunt de acord, dar eu vorbeam de ce se intampla dupa moarte, cand nu se mai poate schimba nimic in aceasta privinta. In timpul vietii n-au vrut pe Dumnezeu, oricat a lucrat Dumnezeu impotriva acestei dorinte, dupa moarte n-are cum sa le dea altceva decat ce au dorit - lipsa de Dumnezeu.
Oricum prefer sa nu insist pe asta, incep sa ma simt de parca eu i-as judeca si condamna pe atei.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 08.12.2012, 00:57:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si evidenta unde este? Ce inseamna viata inteligenta?
1. Daca viata inteligenta presupune existenta unor fiinte care la baza substante organice ce contin carbon e practic imposibil ca ele sa "duca la acelasi rezultat", si anume viata. Nu e probabilitatea 0 ca elementele sa se uneasca. Dar e foarte mica. Si daca totusi evenimentul s-a intamplat probabilitatea de a de repeta e 0. Deci si daca viata ar fi evoluat din nimic, fara a exista un dumnezeu, ea nu s-a repetat altundeva.
2. De fapt asta e marea intrebare: atat viata terestra, cat si cea extraterestra presupune existenta unor organisme constiente de sine. Poate exista vreun evolutionist care o sa ne explice si noua cum o suna de atomi ajung sa fie constienti de ei.
1-Daca vreodata se implinesc toate conditiile ca o reactie sa aiba loc, totdeauna acea reactie va avea loc, iar daca vreodata reactia nu are loc atunci nu s-au implinit toate conditiile; asa a stabilit de la bun inceput Dumnezeu.

2-Dumnezeu stie; de ce trebuie sa stiu si eu? Pentru ca asa vreau eu?
Prima "suma" de atomi constienti se sine au fost cei ai lui Adam si Eva, care au constientizat Iubirea lui Dumnezeu.
Ca sa inteleg mai mult e bine sa fiu deschis fata de puterea lui, adica la orice posibilitate; smerenia ma invata sa nu limitez Iubirea si Puterea Lui.
Da, ma iubeste cu toata puterea Lui, dar nu numai pe mine si pe oamenii de pe Pamant, ci din nemarginita Imparatia Lui.

Asa cum vedem ca acum existam cu totii stiind ca mai intai a aparut logic manifestarea Luminii(Iubirea, Duhul Sfant, binecuvantarea etc), apoi tarana, ca din tarana sa apara "tarana" organica prin evolutie in timp indelungat, putem accepta ca Dumnezeu a creeat toate aceste conditii ca sa se manifeste intr-un tarziu Iubirea Lui prin noi insine si sa ne mantuim(prin Lumina).

Culmea orgoliului ma impiedica sa inteleg ca in infinitul Universului n-ar mai exista conditii similare(sau mai bune) ca pe Pamant; sau sa-L suspectez pe Dumnezeu de incapacitate(ca mine) de a-Si imprtasi iubirea asa cum mi-o cere mie, mereu, si deci, sa nu vrea sa-Si mantuiasca Creatia pe masura puterii Sale.

La fel ca in programele de calculator, Duhul Sfant e activ non-stop in viata noastra fara sa-L vedem pe ecran(campul vizual); El exista in fiecare particula materiala stabilindu-i acesteia non-stop directia de evolutie.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 08.12.2012, 01:00:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cosmin3 Vezi mesajul
Da, bineinteles, sunt de acord, dar eu vorbeam de ce se intampla dupa moarte, cand nu se mai poate schimba nimic in aceasta privinta. In timpul vietii n-au vrut pe Dumnezeu, oricat a lucrat Dumnezeu impotriva acestei dorinte, dupa moarte n-are cum sa le dea altceva decat ce au dorit - lipsa de Dumnezeu.
Oricum prefer sa nu insist pe asta, incep sa ma simt de parca eu i-as judeca si condamna pe atei.
Scuze, am inteles gresit; ai perfecta dreptate.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 08.12.2012, 01:06:27
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Scuze, am inteles gresit; ai perfecta dreptate.
Nu trebuie sa te scuzi, a fost vina mea ca n-am explicat clar de prima data ca vorbesc despre "dupa moarte"...
Reply With Quote
  #139  
Vechi 08.12.2012, 01:16:45
Cosmin3 Cosmin3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2012
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
1-Daca vreodata se implinesc toate conditiile ca o reactie sa aiba loc, totdeauna acea reactie va avea loc, iar daca vreodata reactia nu are loc atunci nu s-au implinit toate conditiile; asa a stabilit de la bun inceput Dumnezeu.

2-Dumnezeu stie; de ce trebuie sa stiu si eu? Pentru ca asa vreau eu?
Prima "suma" de atomi constienti se sine au fost cei ai lui Adam si Eva, care au constientizat Iubirea lui Dumnezeu.
Ca sa inteleg mai mult e bine sa fiu deschis fata de puterea lui, adica la orice posibilitate; smerenia ma invata sa nu limitez Iubirea si Puterea Lui.
Da, ma iubeste cu toata puterea Lui, dar nu numai pe mine si pe oamenii de pe Pamant, ci din nemarginita Imparatia Lui.

Asa cum vedem ca acum existam cu totii stiind ca mai intai a aparut logic manifestarea Luminii(Iubirea, Duhul Sfant, binecuvantarea etc), apoi tarana, ca din tarana sa apara "tarana" organica prin evolutie in timp indelungat, putem accepta ca Dumnezeu a creeat toate aceste conditii ca sa se manifeste intr-un tarziu Iubirea Lui prin noi insine si sa ne mantuim(prin Lumina).

Culmea orgoliului ma impiedica sa inteleg ca in infinitul Universului n-ar mai exista conditii similare(sau mai bune) ca pe Pamant; sau sa-L suspectez pe Dumnezeu de incapacitate(ca mine) de a-Si imprtasi iubirea asa cum mi-o cere mie, mereu, si deci, sa nu vrea sa-Si mantuiasca Creatia pe masura puterii Sale.

La fel ca in programele de calculator, Duhul Sfant e activ non-stop in viata noastra fara sa-L vedem pe ecran(campul vizual); El exista in fiecare particula materiala stabilindu-i acesteia non-stop directia de evolutie.
Sa inteleg ca incerci sa ne spui ca e posibil ca Dumnezeu sa fi creat si alte "Pamant"-uri cu viata si fiinte ca oamenii...?
Reply With Quote
  #140  
Vechi 08.12.2012, 02:20:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Culmea orgoliului ma impiedica sa inteleg ca in infinitul Universului n-ar mai exista conditii similare(sau mai bune) ca pe Pamant; sau sa-L suspectez pe Dumnezeu de incapacitate(ca mine) de a-Si imprtasi iubirea asa cum mi-o cere mie, mereu, si deci, sa nu vrea sa-Si mantuiasca Creatia pe masura puterii Sale.
Compusi organici simpli s-ar putea sa fie, insa daca spui ca exista extraterestii- fiinte cu constiinta de sine, inseamna ca Dumnezeu a creat si alte fapturi dupa "chipul si asemanarea sa", ceea ce duce la presupunerea ca S-a intrupat si pentru ei si deviem in discutii nefolositoare, la alterarea relatiei cu sacrul, dai la o parte antropocentrismul(hristocetrismul) s.a.m.d. Creatia se mantuieste prin om. Nu punem limite libertatii creative a Lui Dumnezeu, dar nici nu ne indoim de ceea ce ni s-a revelat: toate câte am auzit de la Tatăl Meu vi le-am făcut cunoscute (Ioan 15:15)Daca nu ni s-a revelat existenta extraterestilor, inseamna ca informatia nu este in folosul progresului spiritual al omului.

Last edited by ioanna; 08.12.2012 at 03:02:31.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Extraterestri sau alte forme de viata Templier Knight Generalitati 22 08.12.2010 00:46:30
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23