Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.12.2012, 01:31:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=Yasmina;486310]Pai tocmai,in acest sens,ar trebui sa existe legislatii cu privire la abandonul detinatorilor de animale,amenzi foarte grase ,sa le treaca cheful sa mai puna animale in strada.[quote]

Crezi ca pot fi prinsi asupra faptului? Sa fim seriosi.

Citat:
De unde crezi ca au aparut cainii vagabonzi daca nu din cainii fatati in curtea unora si depusi frumusel in fata blocurilor altora??Oamenii au plasat obligatiile lor,altora.
Majoritatea - din alti caini vagabonzi.
Nu prea ai sa vezi caini vagabonzi la sate. Si nu pentru ca sunt dusi la oras, nimeni nu cheltuie bani si pierde timp cu asa ceva.
Sacul si apa sau padurea - e reteta acolo de cand lumea.
Se aplica chiar si la (cvasi)inofensivele pisici.

O reteta aseamantoare se aplica si in Occident.
Doar ca acolo sunt baieti si mai isteti, nu se dau bani pe incinerare, bietii maidanezi eutanasiati se fac mancare pentru omologii lor cu stapani si bani de carne la conserva.

Citat:
In concluzie,este bine ca cineva sa se gandeasca si la dreptul animalelor deoarece acest obiect serveste si creatiei si comunitatii de oameni.
Nu ar fi aparut"politia aniamlelor"daca omul nu ar fi abuzat de pozitia lui superioara.
Exista asa ceva?
E ridicol.
Pe cand politia femeilor, politia copiilor, politia bosechetarilor, etc?

Daca a aparut..a aparut in urma unui circ mediatic.
A batut unul un caine sau un cal, s-a filmat, s-a dat la TV, mare scandal mare, gata a aparut si organul de Stat.
Ca sa aratam ca suntem in pas cu Occidentul (de acolo e moda fitzoseniilor animandicoase).

Citat:
Suntem superiori,frumos lucru,dar nu trebuie sa abuzam de necuvantatoare.Este lasitate si infatilism la mijloc sa-ti arati superioritatea vizavi de fiinte net inferioare treptei tale.
Cazuri extrem de rare, parerea mea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.12.2012 at 01:34:29.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.12.2012, 10:30:00
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai tocmai,in acest sens,ar trebui sa existe legislatii cu privire la abandonul detinatorilor de animale,amenzi foarte grase ,sa le treaca cheful sa mai puna animale in strada.De unde crezi ca au aparut cainii vagabonzi daca nu din cainii fatati in curtea unora si depusi frumusel in fata blocurilor altora??Oamenii au plasat obligatiile lor,altora.

In concluzie,este bine ca cineva sa se gandeasca si la dreptul animalelor deoarece acest obiect serveste si creatiei si comunitatii de oameni.
Nu ar fi aparut"politia aniamlelor"daca omul nu ar fi abuzat de pozitia lui superioara.
Suntem superiori,frumos lucru,dar nu trebuie sa abuzam de necuvantatoare.Este lasitate si infatilism la mijloc sa-ti arati superioritatea vizavi de fiinte net inferioare treptei tale.

Dumnezeu este un Domn al milei,al compasiunii,al acceptarii-nu priveste cu ingaduinta Cruzimea,fie ca apare intre oameni,fie ca apare intre om si alte specii.
Ai dreptate, sora, banuiesc ca, desi in State, ai auzit si tu de faza de acum patru-cinci ani, cu gunoaiele (nu le pot zice altfel) din Buzau care au omorat o pisicuta folosind-o ca minge. Eu la vad baietilor alora un viitor stralucit ca proteine in conserve pentru...pisici. Daca ar depinde de mine, asta as face din ei, no remorse. Sincer, cred ca doar la asta sunt buni. In viata, astia sunt genul de ucigasi cu care armatele tututor teroristilor, fie ei "oficiali", adicade stat (precum CIA sau NSA sau FSB sau DST, etc.) sau "proscrisi", adica de gherila (Hezbollah, Hamas, etc.) sunt garnisite. "Oameni" care azi ucid o pisica in chinuri, maine pe oricare din noi, tot in chinuri. Cum am zis, eutanasiati si liofilizati astia macar ar face/ar deveni un lucru bun. :D
"Cat vor exista abatoare, vor exista si razboaie" - Lev Tolstoi.
Al doilea parinte din poza, cel cu pisuta pe genunchi, nu e Pr. Iustin Parvu, Dumnezeu sa il tina in viata si sa il numere cu sfintii?

Last edited by celestial_pottery; 05.12.2012 at 10:34:53.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.12.2012, 10:48:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Ai dreptate, sora, banuiesc ca, desi in State, ai auzit si tu de faza de acum patru-cinci ani, cu gunoaiele (nu le pot zice altfel) din Buzau care au omorat o pisicuta folosind-o ca minge. Eu la vad baietilor alora un viitor stralucit ca proteine in conserve pentru...pisici. Daca ar depinde de mine, asta as face din ei, no remorse. Sincer, cred ca doar la asta sunt buni. In viata, astia sunt genul de ucigasi cu care armatele tututor teroristilor, fie ei "oficiali", adicade stat (precum CIA sau NSA sau FSB sau DST, etc.) sau "proscrisi", adica de gherila (Hezbollah, Hamas, etc.) sunt garnisite. "Oameni" care azi ucid o pisica in chinuri, maine pe oricare din noi, tot in chinuri. Cum am zis, eutanasiati si liofilizati astia macar ar face/ar deveni un lucru bun. :D
"Cat vor exista abatoare, vor exista si razboaie" - Lev Tolstoi.
Al doilea parinte din poza, cel cu pisuta pe genunchi, nu e Pr. Iustin Parvu, Dumnezeu sa il tina in viata si sa il numere cu sfintii?
Ba da,chiar dansul este :)
Ma bucur ca l-ai recunoscut,am gasit mai multe poze cu Domnia sa si cu pisicuta :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.12.2012, 11:04:31
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ba da,chiar dansul este :)
Ma bucur ca l-ai recunoscut,am gasit mai multe poze cu Domnia sa si cu pisicuta :)
Poti sa le postezi si pe acelea sau sa dai un link?
Cand il vad, ma odihneste. Cand i-am vazut prima data chipul, ceva din mine a zis: uite modelul perfect pentru icoanele cu Sfanta Trinitate, anume Tatal. Nu glumesc sau exagerez deloc, el este un Batran din aceia care vor sta inaintea Tronului (vezi cei 24 de batrani din apocalipsa).
Un alt Batran, de data asta athonit, se incingea la caldura pe post de centura pentru rasa, cu un... Coluber jugularis. Care, evident, statea linistit pe post de curea vie. :D Daca eu sau tu am incerca asta (mie imi place mirosul de sarpe; fiind biochimist, poate scot un aanlog de sinteza, ca parfum, intr-o zi ) ne-am trezi cu rani pe fata; desi nu e veninos, si nici nu are saliva infectanta ca varanii (la tine in SUA li se zice "monitor lizard" la varani), totusi e extrem de agresiv; musca de fatza indeosebi. Faptul ca acel ieromonah a putut asta, e o posibila dovada a sfinteniei sale.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.12.2012, 11:17:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Poti sa le postezi si pe acelea sau sa dai un link?
Cand il vad, ma odihneste. Cand i-am vazut prima data chipul, ceva din mine a zis: uite modelul perfect pentru icoanele cu Sfanta Trinitate, anume Tatal. Nu glumesc sau exagerez deloc, el este un Batran din aceia care vor sta inaintea Tronului (vezi cei 24 de batrani din apocalipsa).
Un alt Batran, de data asta athonit, se incingea la caldura pe post de centura pentru rasa, cu un... Coluber jugularis. Care, evident, statea linistit pe post de curea vie. :D Daca eu sau tu am incerca asta (mie imi place mirosul de sarpe; fiind biochimist, poate scot un aanlog de sinteza, ca parfum, intr-o zi ) ne-am trezi cu rani pe fata; desi nu e veninos, si nici nu are saliva infectanta ca varanii (la tine in SUA li se zice "monitor lizard" la varani), totusi e extrem de agresiv; musca de fatza indeosebi. Faptul ca acel ieromonah a putut asta, e o posibila dovada a sfinteniei sale.
Foarte draguti si isteti serpii astia,imi plac foarte tare(desigur unii numai printre sticla:)
Desigur,parintii reusesc multe :se converseaza cu animalele ,traiesc cu ele in tovarasie in pustietati,ca prieteni.
Despre Sf. Fanurie am citit ca obisnuia sa doarma intr-o pestera insa un leu venea mereu si dormea cu el,incalzindu-l si tinuindu-i capul ca pe perna :)
Iar un sarpe urias se posta la intrarea pesterei pt a o pazi.
Sf. Fanurie vindeca vietati pe care le gasea ranite iar de vedea lupi alergand caprioare ii certa.La fel certa si alte fiare care voiau sa atace oameni,iar alea se dadeau inapoi ca si copiii cand ii mustruluiesti.
Mai pun poze maine.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.12.2012, 11:25:39
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Post

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Poti sa le postezi si pe acelea sau sa dai un link?
Cand il vad, ma odihneste. Cand i-am vazut prima data chipul, ceva din mine a zis: uite modelul perfect pentru icoanele cu Sfanta Trinitate, anume Tatal. Nu glumesc sau exagerez deloc, el este un Batran din aceia care vor sta inaintea Tronului (vezi cei 24 de batrani din apocalipsa).
Un alt Batran, de data asta athonit, se incingea la caldura pe post de centura pentru rasa, cu un... Coluber jugularis. Care, evident, statea linistit pe post de curea vie. :D Daca eu sau tu am incerca asta (mie imi place mirosul de sarpe; fiind biochimist, poate scot un aanlog de sinteza, ca parfum, intr-o zi ) ne-am trezi cu rani pe fata; desi nu e veninos, si nici nu are saliva infectanta ca varanii (la tine in SUA li se zice "monitor lizard" la varani), totusi e extrem de agresiv; musca de fatza indeosebi. Faptul ca acel ieromonah a putut asta, e o posibila dovada a sfinteniei sale.
Foarte draguti si isteti serpii astia,imi plac foarte tare(desigur unii numai printre sticla:)
Desigur,parintii reusesc multe :se converseaza cu animalele ,traiesc cu ele in tovarasie in pustietati,ca prieteni.
Despre Sf. Fanurie am citit ca obisnuia sa doarma intr-o pestera insa un leu venea mereu si dormea cu el,incalzindu-l si tinuindu-i capul ca pe perna :)
Iar un sarpe urias se posta la intrarea pesterei pt a o pazi.
Sf. Fanurie vindeca vietati pe care le gasea ranite iar de vedea lupi alergand caprioare ii certa.La fel certa si alte fiare care voiau sa atace oameni,iar alea se dadeau inapoi ca si copiii cand ii mustruluiesti.
Mai pun poze maine.

Monitor lizard-ii stiu,sunt niste draguti dolofani
Cameleonii imi plac foarte tare,totusi este mult mai bine sa stea la locul lor decat in cusca mea!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.12.2012, 17:14:24
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Foarte draguti si isteti serpii astia,imi plac foarte tare(desigur unii numai printre sticla:)
Desigur,parintii reusesc multe :se converseaza cu animalele ,traiesc cu ele in tovarasie in pustietati,ca prieteni.
Despre Sf. Fanurie am citit ca obisnuia sa doarma intr-o pestera insa un leu venea mereu si dormea cu el,incalzindu-l si tinuindu-i capul ca pe perna :)
Iar un sarpe urias se posta la intrarea pesterei pt a o pazi.
Sf. Fanurie vindeca vietati pe care le gasea ranite iar de vedea lupi alergand caprioare ii certa.La fel certa si alte fiare care voiau sa atace oameni,iar alea se dadeau inapoi ca si copiii cand ii mustruluiesti.
Mai pun poze maine.

Monitor lizard-ii stiu,sunt niste draguti dolofani
Cameleonii imi plac foarte tare,totusi este mult mai bine sa stea la locul lor decat in cusca mea!
Ca tot vorbim de reptile, iti plac testoasele? Voi aveti acolo in State gopherul: tare tascos. In america de sud: tegu, omologul local al varanilor. Spre deosebire de varani, sunt mai blanzi si pot fi domesticiti.
In privinta broastelor: acum cativa ani, pe vreme de seceta, o broasca raioasa bruna, o femela uriasa, manca din mana mea rame, in haiosul stil specific: inghitit prada intrega, indesand-o cu mainile in gura, apoi inchizand ochii caprui splendizi pentru facilitarea deglutitiei. Era tare dulce, iti venea sa o pupi. O sa zici ca sunt "dus", cine stie, poate asa e :), dar eu vad in tot ce este faptura semnatura lui Dumnezeu.
Revenind on-topic: nici nu se pune problema sa le punem mai presus de om. Noi, oamenii avem un Chip de ridicat la Asemanare. Trebuie sa devenim din Homo stultus/cupidus/sexualis/etc., Homo sapiens. Adica pe bune. :)

Last edited by celestial_pottery; 05.12.2012 at 18:59:48.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din lumea animalelor! UNNOOM Teologie si Stiinta 19 17.07.2014 23:07:04
4 oct Ziua Mondiala a Animalelor heaven Generalitati 0 04.10.2011 09:17:37
calugar versus ghid bogdan2010 Calugarul 5 10.01.2011 20:27:24
Mesajul PF Bartolomeu cu ocazia Zilei mondiale a mediului mihailt Stiri, actualitati, anunturi 3 10.06.2009 20:06:51
LUMEA ANIMALELOR Catalina Generalitati 5 06.06.2007 15:46:44