Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.01.2010, 15:40:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
ideea este ca ortodoxia deranjeaza, ea trebuie eliminata prin orice mijloace. te crucesti cati homosexuali au catolicii in posturi mari in biserica, nu mai vorbim de pastori care multi nu-s departe de "preotul cu bmw", cum am citit intr-un topic de aici, cati isi bat joc de sufletele oamenilor si-l batjocoresc pe Mantuitor. ati auzit ceva de catolici, de neoprotestanti, ati vazut ceva la TV sau in mass media? nici nu o sa auziti (sau auziti numai daca va dori sa treaca la ortodoxie) pentru ca stau la masa cu diavolul si nu mai este nevoie sa prea mare dernaj. trebuie facut in asa fel ca ortodoxia sa-si piarda identitatea, sa fie adusa in mocirla. dar multi nu stiu ca se chinuie degeaba.
Doamne ai grija pe noi pacatosii!
Da, si eu gandesc la fel...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.01.2010, 16:00:29
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

De ce va strofocati asa tare sa-i scoateti basma curata pe preotii care au colaborat cu securitatea?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.01.2010, 16:01:49
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, si eu gandesc la fel...
Ortodoxia nu deranjeaza si nici nu trebuie eliminata. Pur si simplu e plina de bube si voi va suparati pe cei care vi le arata, in loc sa le "tratati".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.01.2010, 16:02:10
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nu am generalizat, e vorba de un ierarh care a NU a colaborat cu securitatea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.01.2010, 16:45:01
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ortodoxia nu deranjeaza si nici nu trebuie eliminata. Pur si simplu e plina de bube si voi va suparati pe cei care vi le arata, in loc sa le "tratati".
Va inteleg ideea. Dar Ortodoxia nu este nicidecum plina de bube! Doar unii "ortodocsi" sunt astfel. Bubele astea insa sunt de multe feluri...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.01.2010, 16:50:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
nu am generalizat, e vorba de un ierarh care a NU a colaborat cu securitatea.
Nu inteleg de ce n-ai incredere in Judecata Lui Dumnezeu pe pamint.
IPS-ii care sunt sub semnul intrebarii in privinta colaborarii ar trebui minjiti cu unsoarea pe care o folosea Moise pentru a afla adevarul de la oameni. Daca le ies bube pe piele inseamna ca Dumnezeu ii gaseste vinovati iar daca ramin curati inseamna ca nu au colaborat sau ceva de genul asta. Nu inteleg de ce trebuie sa ne dam noi subiectiv cu parerea cind avem LINGA NOI UN DUMNEZEU VIU! care ne poate indica clar cine-i cu bube pe el!

De ce oare suntem obligati sa fin Traditionalisti si din Evul Mediu NUMAI in anumite chestii iar in altele ca nu mai convin sa fim MODERNI?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.01.2010, 17:08:45
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

rectific - nu a facut ce scrie in ziar, nu l-a turnat nicaieri pe mitropolitul Antonie. IPS Bartolomeu si-a dat acordul acum cativa ani pentru a-i fi judecat dosarul IN PUBLIC. dupa toate acestea, au putut sa vina doar cu o minciuna urata. asta e semn ca nu au gasit nimic atat de grav pe cat se voia.
Eu n-am vazut "bubele" vechi-testamentare pe care le pomenesti la IPS Bartolomeu. am vazut un ierarh cu coloana vertebrala, un adevarat marturisitor, indiferent ce a facut sau nu in trecut. ma intreb si eu, daca parintele Arsenie Papacioc, care II ESTE DUHOVNIC, i-a iertat totul, noi de ce sa fim mai presus?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.01.2010, 17:19:22
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ortodoxia nu deranjeaza si nici nu trebuie eliminata. Pur si simplu e plina de bube si voi va suparati pe cei care vi le arata, in loc sa le "tratati".
Ei hai, nu a spus nimeni ca totul e perfect, intotdeauna vor exista oameni care vor cadea, si care se vor indeparta de linia pe care trebuie sa mearga sau pe care si-au propus sa o respecte initial...asa e de cand lumea, nu cred ca am spus eu altceva, sau sunt cumva partinitoare!

Incearca sa studiezi religiile, cultele, sectele si poate vei constata o diferenta...

Dar de unde stii tu ca nu exista tratamente sau ca nu se vor tratate, sau de ce esti atat de ferm in afirmatii de genul " E plina de bube"...chiar numai atat ai putut tu vedea si simti in Ortodoxie????

Last edited by AndruscaCIM; 12.01.2010 at 17:21:35.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2010, 17:22:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Eu n-am vazut "bubele" vechi-testamentare pe care le pomenesti la IPS Bartolomeu. am vazut un ierarh cu coloana vertebrala, un adevarat marturisitor, indiferent ce a facut sau nu in trecut. ma intreb si eu, daca parintele Arsenie Papacioc, care II ESTE DUHOVNIC, i-a iertat totul, noi de ce sa fim mai presus?
Da, mai Andrusca, dar cine esti tu sau eu ca sa ne dam cu parerea in fata Dumnezeului Cel Viu?
Iti dai seama ca si ei se bazeaza tot pe faptul ca nu Dumnezeu ci un muritor ii judeca.

Ia sa ne intoarcem la Dumnezeu si sa udam rugurile cu galeti de apa precum Marele sfint Ilie pentru a vedea CINE MINTE?
Daca nu se aprind cu apa pe ele inseamna ca MINT! si astfel trebuie sa facem cum vrea Dumnezeu, sa-i trimitem la plimbare!

De ce oare nu avem destula credinta sa facem asta?

Oare de ce am intrerupt relatia noastra DIRECTA cu Dumnezeu?

Last edited by andreicozia; 12.01.2010 at 17:26:13.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.01.2010, 17:30:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, mai Andrusca, dar cine esti tu sau eu ca sa ne dam cu parerea in fata Dumnezeului Cel Viu?
Iti dai seama ca si ei se bazeaza tot pe faptul ca nu Dumnezeu ci un muritor ii judeca.

Ia sa ne intoarcem la Dumnezeu si sa udam rugurile cu galeti de apa precum Marele sfint Ilie pentru a vedea CINE MINTE?
Daca nu se aprind cu apa pe ele inseamna ca MINT! si astfel trebuie sa facem cum vrea Dumnezeu, sa-i trimitem la plimbare!

De ce oare nu avem destula credinta sa facem asta?
Nu am spus ca as crede sau nu acest gen de afirmatii, chiar nu judec, nu ma intereseaza si nici nu intentionez sa fac ceva pentru a-i depista pe cei care mint sau care au mintit de-a lungul timpului..pentru ca eu cred ca orice om greseste de-a lungul timpului, dar ceea ce conteaza cel mai mult e viata lor in general si binele pe care l-au sadit in sufletele credinciosilor, bine pe care nu prea il putem noi evalua.

Oare conteaza atat de mult ce a facut X Ierarh, cand Ortodoxia este atat de bogata in credinta si sfintenie?

Din partea mea si 90% din Ierarhi daca ar fi jalnici, tot nu ar conta..pentru ca pentru mine tot cei 10% ar fi reprezentantii a ceea ce trebuie sa fie Ortodoxia...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
bartolomeu anania a colaborat cu securitatea! Radu32 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 08.01.2013 19:06:30
Bartolomeu Anania - Memorii Marius22 Generalitati 10 26.02.2011 23:20:01
La multi ani, IPS Bartolomeu Anania! monica.miholca Stiri, actualitati, anunturi 3 22.03.2009 17:11:45
I.P.S. Bartolomeu Anania alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 6 25.03.2006 23:03:41