Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.06.2012, 23:41:59
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspuns.

Acum inteleg mai bine. Dar nu imi este clar in ce consta aceasta "exuberanta carismatica". In exemplul dat de mine, acea mama doar s-a rugat in biserica, ca orice om care se roaga, ce este exuberant aici? Iar la cealalta vindecare la care a participat prietena mea, nu am fost de fata, iar ea nu mi-a povestit de vreo exuberanta, dar pe de alta parte, italienii in comparatie cu alte natii sunt din fire exuberanti in viata de zi cu zi fara sa fie "carismatici", sau poate ca in felul lor sunt carismatici :) Deci cred ca trebuie definit putin acest termen de exuberanta, pentru a putea intelege despre ce este vorba.

Citeam la un moment dat ca anumiti protestanti canta la chitara si danseaza in timpul slujbelor motivand acest comportament la nu mai imi aduc aminte cine din Vechiul Testament care multumea lui Dumnezeu in acest fel. La vremea respectiva am verificat si asa era, deci si acela din Vechiul Testament ar fi fost foarte exuberant in comparatie cu sobrietatea bizantina. Sa insemne asta oare ca aceasta sobrietate este ceva absolut divin iar restul exuberantelor vin de la cel rau, sau pur si simplu este vorba de temperamentul unor oameni/natii care nu are nimic de a face cu divinul sau necuratul, temperament care se manifesta si in modul in care aduc slava lui Dumnezeu si i se roaga Lui? Chiar si in marturia cu Sf. Nectarie apare ceea ce am trait si eu: rugaciunile facute in mod sobru dupa ritual nu sunt neaparat ascultate, ci a fost ascultata rugaciunea facuta in mod natural, cu cuvinte proprii, cu off-ul propriu si cu temperamentul propriu. Am experimentat si eu acest lucru, si aceasta m-a facut sa inteleg ca rugaciunea ritualica este exact ceea ce a spus Domnul sa nu facem, pentru ca asa faceau paganii. Marturia adusa cu minunea sf. Nectarie m-a edificat si mai mult in acest sens, mi-a confirmat ca este absolut ortodox ceea ce traisem eu chiar daca nu se incadra in optica bizantina a Bisericii Ortodoxe.

Iar preotul catolic de la Medjugorje care o avea in fata pe femeia ce i se spovedea fara ca el sa inteleaga o boaba? Cu ce putere a putut el intelege ceea ce spunea femeia si a putut sa ii raspunda pe limba ei pe care acest preot nu o cunostea? Toate s-au intamplat dupa ce el, in disperare de cauza, i s-a rugat lui Hristos intrebandu-l ce sa faca cu acea femeie. Si aceasta este o roada buna, preotul a spovedit-o pe femeie prin darul primit de a vorbi o limba necunoscuta lui, si este tot o roada a Duhului Sfant. Aceasta marturie mi-a fost trimisa de o alta prietena catolica misionara in China, mi-a trimis-o ca raspuns la acuztiile mele cum ca Biserica Catolica nu ar mai avea Duh Sfant. Asta cum se mai explica? Acum, dupa celelalte marturii ortodoxe primite aici, sunt sigura ca daca si ortodocsii s-ar spovedi la preoti straini si nu numai la duhovnicul lor, asemenea minuni (de a vorbi o limba straina necunoscuta) s-ar intampla si in Biserica Ortodoxa.

Multumesc de raspuns.

Last edited by Adrianna; 27.06.2012 at 23:49:46.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 28.06.2012, 00:03:29
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Adriana

poti sa fi sigura caci credinta ortodoxa este LUCRATOARE insa sfintii nostrii [cei in viata] nu dau voie sa li-se faca publice sfintele lucrari.nu stiu de ce nu poti intelege atita lucru,e asa de simplu,de citeai vietile sfintilor de pretutindeni vedeai acest lucru.sunt multi dinte cei ce locuiesc printre noi si fac lucruri deosebite,insa in smerenie ti-e dat sa cunosti mai mult,smereste-te si rezultatele nu intirzie sa apara.si io zic: nu te mai uita in ograda lu' alta ci uita-te in ograda ta de vezi ce lucruri minunate gasesti.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.06.2012, 00:06:45
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

adriana, poate tu vrei sa faci reclama bisericii apusene?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.06.2012, 00:18:29
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspuns.

Spuneti ca nu este voie sa se faca publice lucrarile dar sa ma uit ca voi gasi lucruri minunate. Care lucruri minunate daca nu este voie sa se faca publice? Tocmai pentru ca nu erau publice nu aveam cum sa le vad si concluzia mea era ca nu existau si ca de aceea Biserica invata sa nici nu le cautam ci sa ne multumim cu lupta cu pacatul si punct. Faptul de a le vedea la altii care nu se sfiesc sa le faca publice m-au facut sa pun acest semn de intrebare in credinta ortodoxa. Acum am aflat ca exista si in Biserica Ortodoxa, am primit cateva marturii, dar daca mi se tot repeta ca trebuie sa fie secrete, pai inca stau sa ma gandesc daca trebuie sa ma multumesc cu faptul ca exista in secret, sau trebuie sa merg acolo unde nu sunt tinute ascunse ci sunt folosite pentru binele tuturor, asa cum cere Biblia, sa nu se puna lumina sub oboroc. Inca nu am luat decizia, si nu o sa o iau in pripa, dar nu este exclus cand ma voi convinge daca Duhul Sfant se afla sau nu si la ei.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.06.2012, 00:21:24
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Reclama bisericii apusene? Cred ca pe acest forum sunt oameni calificati sa o faca, cei din biserica apuseana, dar nu cred ca este interesul nimanui sa faca o astfel de reclama. Biserica Ortodoxa este mantuitoare din punct de vedere apusean.

Multa pace!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 28.06.2012, 00:53:22
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.

Spuneti ca nu este voie sa se faca publice lucrarile dar sa ma uit ca voi gasi lucruri minunate. Care lucruri minunate daca nu este voie sa se faca publice? Tocmai pentru ca nu erau publice nu aveam cum sa le vad si concluzia mea era ca nu existau si ca de aceea Biserica invata sa nici nu le cautam ci sa ne multumim cu lupta cu pacatul si punct. Faptul de a le vedea la altii care nu se sfiesc sa le faca publice m-au facut sa pun acest semn de intrebare in credinta ortodoxa. Acum am aflat ca exista si in Biserica Ortodoxa, am primit cateva marturii, dar daca mi se tot repeta ca trebuie sa fie secrete, pai inca stau sa ma gandesc daca trebuie sa ma multumesc cu faptul ca exista in secret, sau trebuie sa merg acolo unde nu sunt tinute ascunse ci sunt folosite pentru binele tuturor, asa cum cere Biblia, sa nu se puna lumina sub oboroc. Inca nu am luat decizia, si nu o sa o iau in pripa, dar nu este exclus cand ma voi convinge daca Duhul Sfant se afla sau nu si la ei.
nu este un secret,ci este smerenie adinca,e cu totul altceva
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.06.2012, 02:24:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu cred că ați înțeles o distincție esențială. Invocată a fost divinitatea.

Haideți să o luăm băbește, poate va fi mai ușor. Dacă eu ies pe stradă și strig: "Cătălin2, vino să-mi spui cât e ora !!!", iar cel care apare este nea Gogu care îmi fură ceasul, despre cine se va putea spune că a fost chemat/invocat de către mine ? Nea Gogu sau Cătălin2 ? Cătălin2, evident.
Sa inteleg ca zeii hindusi in conceptia dvs. reprezinta divinitatea? Sper ca stiti ca nu exista acei zei, sunt doar in imaginatia lor fiind pacaliti de vrajmasul. Scrie in Sfanta Scriptura ca toti zeii neamurilor sunt idoli, iar in spatele idolilor stau ingerii cazuti. Cititi va rog vietile sfintilor (comuni) si o sa vedeti ce spune despre zeii romanilor.
Eu am spus: Desigur ca in mod inconstient, numai cei ce practica magia neagra isi dau seama constient ca lucreaza cu ingeri cazuti. Deci cand invoca pe Kali, acela e un inger cazut, pe el il invoca. Discutie fara rost si pierdere de timp, probabil pentru ca ati fost deranjat de evidentierea contradictiei catolice de la topicul Filioque si cautati un motiv.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.06.2012, 07:28:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa inteleg ca zeii hindusi in conceptia dvs. reprezinta divinitatea? Sper ca stiti ca nu exista acei zei, sunt doar in imaginatia lor fiind pacaliti de vrajmasul. Scrie in Sfanta Scriptura ca toti zeii neamurilor sunt idoli, iar in spatele idolilor stau ingerii cazuti. Cititi va rog vietile sfintilor (comuni) si o sa vedeti ce spune despre zeii romanilor.
Eu am spus: Desigur ca in mod inconstient, numai cei ce practica magia neagra isi dau seama constient ca lucreaza cu ingeri cazuti. Deci cand invoca pe Kali, acela e un inger cazut, pe el il invoca.
Domnule, încercați în mod deliberat să induceți în eroare sau nu mai știți despre ce vorbim ?

Ce zei hinduși, ce idoli, ce Kali/Mali ?!

Era vorba despre Duhul Sfânt !!! Dumneavoastră ați susținut că atunci când se roagă Duhului Sfânt, penticostalii îi invocă pe diavoli.

Nu o cheamă pe Kali, nu o cheamă pe Astarte, nu pe Zamolxis sau mai știu eu pe cine, ci Duhul Sfânt !!!

Vă este clar acum că este o absurditate și o contradicție logică să afirmi că cel care se roagă Duhului Sfânt îl invocă (adică îl cheamă cu intenție) pe diavol ?!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.06.2012, 09:44:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspunsuri.

Lupta cu pacatul si viciile nu este exclusiva Ortodoxiei sau crestinismului in general, ea exista si la evrei dar si la alte religii/culte/curente spirituale etc cu exact aceeasi satisfactie spirituala ca si la ortodocsi, motiv pentru care sunt convinsi de veridicitatea caii alese si nu renunta la ea in favoarea alteia. Nu ma refer aici la cei care il cauta pe Satana si lucreaza cu el, ci ma refer strict la cei care il cauta pe Dumnezeu si incearca sa ii faca pe plac dupa puterea lor.
Lupta cu pacatul nu se poate castiga fara lucrarea sfintelor taine din biserica ortodoxa ,spovedanie , impartasanie ,sfantul Maslu.
Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Sunt convinsa ca dimpotriva, eu sunt ca aceia din Biblie care se botezau dar nu aveau Duh Sfant ci aveau nevoie sa il primeasca ulterior de la apostoli. Unde sunt astazi apostolii care sa dea Duh Sfant celor ce nu l-au primit prin Botez asa cum se facea in Biblie?

Apostolul Pavel avea Duh Sfant si ca atare vindeca oamenii. Ce anume era acel spin nimeni nu stie, ci doar se fac presupuneri. Cert este ca pentru a vindeca o boala, nu isi punea bolnavul mainile asupra lui insusi ci ceilalti isi puneau mainile peste bolnav dupa ceea ce scrie in Biblie.

Cei care imi raspundeti, aveti semnele Duhului Sfant sau le-ati vazut la vreo persoana credinciosa pe care sa mi-o recomandati? Ca eu nu vorbesc aici de cei care nu vor sa il cunoasca pe Dumnezeu si pentru care Dumnezeu ramane discret si tacut la poarta, ci vorbesc de cineva care vrea sa deschida poarta si nu vede in spatele ei ceea ce este promis in Evanghelie.

Va multumesc!
Apostolii din vechime sunt astazi episcopii si preotii ortodocsi.
Sa nu uitam ca vindecarea o da Dumnezeu acelora care sunt pregatiti sufleteste sa o dobandeasca ,nu celor pacatosi pentru care boala e mai de folos pentru curatie sufleteasca si mantuire.
De aceea spune preotul precum spunea sf.Pavel ca atunci cand cineva este bolnav sa mearga la preotii bisericii ,sa se spovedeasca ,sa se impartaseasca,sa participe la slujba sf.Maslu.
Imi amintesc ca un sfant spunea ca adevarata minune pe care o savarseste un crestin este lasarea pacatelor ,curatirea de patimi.
Cate minuni ar trebui sa se savarseasca in jurul nostru ca sa ramanem tari in credinta ?
De aceea cred ca minunile sunt mai putin importante ,noi trebuie sa avem mai multa ravna catre cele sfinte ,rugaciune ,sfinte slujbe.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.06.2012, 09:49:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.

Spuneti ca nu este voie sa se faca publice lucrarile dar sa ma uit ca voi gasi lucruri minunate. Care lucruri minunate daca nu este voie sa se faca publice? Tocmai pentru ca nu erau publice nu aveam cum sa le vad si concluzia mea era ca nu existau si ca de aceea Biserica invata sa nici nu le cautam ci sa ne multumim cu lupta cu pacatul si punct. Faptul de a le vedea la altii care nu se sfiesc sa le faca publice m-au facut sa pun acest semn de intrebare in credinta ortodoxa. Acum am aflat ca exista si in Biserica Ortodoxa, am primit cateva marturii, dar daca mi se tot repeta ca trebuie sa fie secrete, pai inca stau sa ma gandesc daca trebuie sa ma multumesc cu faptul ca exista in secret, sau trebuie sa merg acolo unde nu sunt tinute ascunse ci sunt folosite pentru binele tuturor, asa cum cere Biblia, sa nu se puna lumina sub oboroc. Inca nu am luat decizia, si nu o sa o iau in pripa, dar nu este exclus cand ma voi convinge daca Duhul Sfant se afla sau nu si la ei.
Dumneavoastra nu sunteti ortodoxa?
Daca vreti minuni ,dati cautare dupa "Sfantul Nectarie minuni" si nu cred ca va ajunge jumatate de zi sa le cititi.
Dati cautare dupa sfantul Mina minuni si veti gasi de asemenea.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cea mai mare dovada, ce o putem da despre credinta noastra Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 16 03.08.2012 15:38:50
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
Parintele Iustin - Despre Romania, romani si credinta Rodica50 Intrebari utilizatori 0 12.12.2010 19:12:40
intrebari despre credinta biserica cult scristim Despre Biserica Ortodoxa in general 1 07.02.2007 06:26:57