Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.04.2024, 18:40:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Cuvântul părintelui Zacharou este - cum altfel - înțelept și aducător de pace sufletească. Într-adevăr, un preot - mai ales, dar orice creștin - trebuie să-i poarte în inimă pe toți, să se roage pentru toți, după cum Hristos Se jertfește pentru toți - și păcătoși, și sfinți.

Ceea ce nu înseamnă că nu face distincție între unii și ceilalți, căci într-o rugăciune de dimineață se spune "Care pe cei drepți îi iubești și pe cei păcătoși îi miluiești". Știm că pentru păcătoși a venit Domnul, îi iubește și îi iartă - dacă și ei doresc asta -, dar le spune să nu mai păcătuiască și tuturor ne cere să fim sfinți precum Tatăl.

De aceea este foarte important să facem distincții clare, ca să putem identifica păcatul și să-l dezavuăm. Pe el, nu pe cel care-l comite - fie el rus sau ucrainean ("Urăște păcatul, dar iubește-l pe păcătos!"). Aceștia au nevoie de rugăciunile noastre, într-adevăr.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 04.04.2024, 22:18:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ceea ce nu înseamnă că nu face distincție între unii și ceilalți, căci într-o rugăciune de dimineață se spune "Care pe cei drepți îi iubești și pe cei păcătoși îi miluiești". Știm că pentru păcătoși a venit Domnul, îi iubește și îi iartă - dacă și ei doresc asta -, dar le spune să nu mai păcătuiască și tuturor ne cere să fim sfinți precum Tatăl.

De aceea este foarte important să facem distincții clare, ca să putem identifica păcatul și să-l dezavuăm. Pe el, nu pe cel care-l comite - fie el rus sau ucrainean ("Urăște păcatul, dar iubește-l pe păcătos!"). Aceștia au nevoie de rugăciunile noastre, într-adevăr.
Și care ar fi drepții în treaba asta, că niciunii nu sunt, dacă analizezi situația până și Papa Francisc a cerut să se încheie pacea și Zelenski i-a dat cu flit.

Uită-te peste declarația de avere a lui Zelenski și dezvăluirile din presă ce proprietăți are prin Italia și vezi și tu, trage concluziile, există un interes să nu se încheie pace și să se guverneze în Ukr cu legea marțială care taie orice drept civil, la nivel discreționar.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 05.04.2024, 09:32:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Nu cred că avem drepți (în sens biblic) în situația de față, dar sigur avem păcătoși, pentru că să te duci cu război asupra fratelui tău, să-l ucizi, să-l silești să trăiască după cum vrei tu, refuzându-i dreptul la liberă alegere - ce poate fi dacă nu un mare păcat?

Nu-i absurd să ceri încetarea războiului de la cel agresat, în loc să-i spui agresorului să se oprească?

Iar creștinul care vrea să facă pace între doi vecini care se ceartă, bat, omoară, are datoria nu doar să se roage așteptând ca Dumnezeu să rezolve situația, ci și să intervină, în primul rând prin cuvânt, care poate fi purtător de puteri dumnezeiești, pentru că poate lumina conștiințe ajutându-le să discearnă între bine și rău, poate aduce dreptate, poate mângâia.

De aceea și tot ce spunem inclusiv în acest spațiu contează, suntem și noi parte a acestui război și ne împovărăm cu păcate dacă susținem crima.

P.S. La scară mică, situația ar putea fi rezumată în felul următor (în viziunea mea): Avem doi vecini, frați. Cel mai tânăr, moștenind de la părinți o bucată de pământ vrea să-și facă o casă și să se însoare cu o fată din alt sat, pe care o iubește, dar care este de alt neam. Fratele cel mare, mult mai înstărit și mai puternic, i-a pus în vedere să ia o fată din sat, din neamul lor (ca averea să rămână în familie), amenințându-l chiar cu moartea iar ulterior trecând la fapte. Împreună cu fiii lui, deja mari, i-a distrus gardul, dependințele, facilitățile, asupra casei aruncă cu bolovani spărgându-i acoperișul și ferestrele. Tânărul ripostează, atât cât poate.

Vă întreb ce trebuie să facem noi, ca vecini și creștini?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 05.04.2024 at 12:08:20.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 05.04.2024, 21:11:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
...

P.S. La scară mică, situația ar putea fi rezumată în felul următor (în viziunea mea): Avem doi vecini, frați. Cel mai tânăr, moștenind de la părinți o bucată de pământ vrea să-și facă o casă și să se însoare cu o fată din alt sat, pe care o iubește, dar care este de alt neam. Fratele cel mare, mult mai înstărit și mai puternic, i-a pus în vedere să ia o fată din sat, din neamul lor (ca averea să rămână în familie), amenințându-l chiar cu moartea iar ulterior trecând la fapte. Împreună cu fiii lui, deja mari, i-a distrus gardul, dependințele, facilitățile, asupra casei aruncă cu bolovani spărgându-i acoperișul și ferestrele. Tânărul ripostează, atât cât poate.

Vă întreb ce trebuie să facem noi, ca vecini și creștini?
De ce nu spui că fata aceea de alt neam pe care o iubește a câștigat (cu barbă?) Euroviziunea? Sau nu știai?



P.S. În jargonul străzii ”barbă” se traduce cu minciună.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.04.2024 at 06:08:54.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 05.04.2024, 21:17:35
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Vă întreb ce trebuie să facem noi, ca vecini și creștini?
Nu a explicat arhimandritul Zaharia Zacharou deja?

Citat:
Ne rugăm doar cu o inimă plină de compasiune pentru pacea lumii și pentru toți. Nu luăm partea unora (...) atunci când există un război, cel mai bine este să nu judeci, ci să ai milă și să te rogi ca Domnul să-i scutească pe toți de suferință (...)
Mai departe fiecare înțelege ce vrea și cât poate.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #146  
Vechi 06.04.2024, 00:23:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.576
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

Iar creștinul care vrea să facă pace între doi vecini care se ceartă, bat, omoară, are datoria nu doar să se roage așteptând ca Dumnezeu să rezolve situația, ci și să intervină, în primul rând prin cuvânt, care poate fi purtător de puteri dumnezeiești, pentru că poate lumina conștiințe(...)

Vă întreb ce trebuie să facem noi, ca vecini și creștini?
Neamul cu care s-a inhaitat fratele cel mic nu numai ca nu reactioneaza la Cuvant ci si scuipa in pamant cind aude de numele Mantuitorului crestinilor, considerandu-l cu totii o injuratura, si aia strigata cu aplomb. Deci, fratioare... treaba cu impaciuirea celor doi este cam naspa. Nu se intrevede nimic bun in viitorul apropiat ci dinpacate o extindere in ambele directii din ce se aude.

Ce facem noi crestinii in cazul asta?
Pai cind vedem asemenea reactii ar trebui sa cadem serios pe ganduri.

Aminteste-ti in WW2 cind indiferent de cit se rugau familiile satesti de Hristiani sa fie lasati in pace, nemtii(tot cica crestini) continuau fara sa clipeasca ca pe banda sa-i inghesuie in biserici si sa-i incinereze ca drept fiinte inferioare lor(ca asa au fost programati sa gandeasca) cu preoti, preotese si cu iconostase cu tot. Asa s-au dus la Domnul milioane de "vecini". Dumnezeu sa-i aibe in grija Lui!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 06.04.2024 at 05:00:28.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 06.04.2024, 08:19:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De aceea și tot ce spunem inclusiv în acest spațiu contează, suntem și noi parte a acestui război și ne împovărăm cu păcate dacă susținem crima.
Deja suntem parte a războiului, ni se crește datoria publică pt cheltuieli pe efortul de război dat Ukr dar mascat în inflație.

Ți-am mai explicat că și din prețul la litrul de benzină la pompă, o parte se duce spre mașinăria de război energofagă din Ukr.

Toate blindatele și dotările donate fără niciun ramburs ulterior, ne împovărează pe noi și ne scad nouă capacitatea de apărare în caz de ceva.

Toate eforturile de reconstrucție ulterioare ale Ukr vor fi suportate din bugetele țărilor U.E., toate cerealele Ukr care falimentează agricultorii români și văduvesc cu miliarde de euro bugetul de stat le tragem ca țară.

Suntem solidari în războiul unor profitori care au tras și de pe ruși când au putut și de la UE, același joc duplicitar pe care-l vedem și la baronii din Republica Moldova care în funcție de context sunt ba unioniști ba joacă în tabăra cealaltă, important e să vină banii, gazul rusesc ieftin și contractele economice avantajoase.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
P.S. La scară mică, situația ar putea fi rezumată în felul următor (în viziunea mea): Avem doi vecini, frați. Cel mai tânăr, moștenind de la părinți o bucată de pământ vrea să-și facă o casă și să se însoare cu o fată din alt sat, pe care o iubește, dar care este de alt neam. Fratele cel mare, mult mai înstărit și mai puternic, i-a pus în vedere să ia o fată din sat, din neamul lor (ca averea să rămână în familie), amenințându-l chiar cu moartea iar ulterior trecând la fapte. Împreună cu fiii lui, deja mari, i-a distrus gardul, dependințele, facilitățile, asupra casei aruncă cu bolovani spărgându-i acoperișul și ferestrele. Tânărul ripostează, atât cât poate.

Vă întreb ce trebuie să facem noi, ca vecini și creștini?
Nu prea are nicio treabă cu realitatea parabola, în acest război e vorba de oligarhii care aveau armate private și care se văd dați afară din bazinul minier și productiv Donbas, care pierd comerțul din Marea Azov și industria siderurgică de acolo șamd.

E vorba de Zelenski care a prosperat în baza legii marțiale și care poate n-ar ai fi președinte în lipsa pericolului extern și poate i s-ar deschide și cercetare judiciară pt ce a făcut, de aceea l-a și demis pe un general care avea cotă mai mare de popularitate ca și el.

Ukr era îndatorată pe la tot felul de bancheri, nu mai era suverană de mult, aceștia fiindcă își văd pierdută influența ar arunca în luptă ca și carne de tun și țări ca Ro, numai să recâștige.

Pentru ei e vorba doar de resurse, nu de popor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.04.2024 at 08:23:41.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 06.04.2024, 08:31:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Bun, deci dacă fratele cel mic aș fi chiar eu iar voi vecinii, Demetrius s-ar gândește că logodnica mea are barbă (fără să-mi argumenteze cu citate din NT dacă în situația asta crima este acceptabilă), Rappy se închide în propria-i casă rugându-se ca Dumnezeu să facă ceva (bănuiesc că nu-l are la inimă pe N. Steinhardt), iar Cozzia meditează profund...
Nu pot decât să sper că am alți vecini, care la nevoie ar aplica mai practic învățătura lui Hristos. Sau doar să fie mai umani (în sensul bun al cuvântului).
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 06.04.2024 at 08:36:56.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 06.04.2024, 08:43:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Bun, deci dacă fratele cel mic aș fi chiar eu iar voi vecinii, Demetrius s-ar gândește că logodnica mea are barbă (fără să-mi argumenteze cu citate din NT dacă în situația asta crima este acceptabilă), Rappy se închide în propria-i casă rugându-se ca Dumnezeu să facă ceva (bănuiesc că nu-l are la inimă pe N. Steinhardt), iar Cozzia meditează profund...
Nu pot decât să sper că am alți vecini, care la nevoie ar aplica mai practic învățătura lui Hristos. Sau doar să fie mai umani (în sensul bun al cuvântului).
Frăția ta nu are cum să fie în situația asta, fiindcă tu nu ești profitor, nu ai tras de pe două regimuri, nu te-ai ținut cu fundul între două luntri cum se zice, nu ai promis loialitate unei părți în timp ce virai spre alta.

Ca să faci așa trebuie să ai o anumită lipsă de omenie și caracter pe care la puține popoare le-am văzut, pt noi trebuia să fie un semnal de alarmă când Ukr ne distrugeau Delta, îi ajutau pe ruși la războiul din Transnitria, când persecutau minoritatea etnică din Bucovina și ștergeau rădăcinile istorice românești.
Când falimentau piața cu cereale sub standardele U.E. care sunt și pericol de îmbolnăvire dacă sunt contaminate sau radioactive, sau cu fertilizatori puși în exces.

Dacă nici asta nu te-a convins, vei fi cobai și carne de tun în războiul altora care te-au folosit și își bat joc de români, nu am ce să-ți fac, auto-iluzionarea cu motivații moralizatoare nu ține loc de realitate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 06.04.2024, 09:26:34
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Rappy se închide în propria-i casă rugându-se ca Dumnezeu să facă ceva (...) Sau doar să fie mai umani (în sensul bun al cuvântului).
Biserica română și altele au ajutat constant ucrainenii și material și spiritual. Aici nu e vorba de ajutor în teorie ci în practică, s-au donat bani adevărați nu metaforici, nu ai de unde să știi tu ce a făcut fiecare când tu înțelegi realitatea prin povești de adormit copiii. Tu încerci să-ți justifici activismul politic printr-o înțelegere simplistă a Evangheliei, prin „parabole” absurde, prin interpretări reducționiste, etc. Ți-am zis, fiecare înțelege ce înțelege până la urmă.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde