Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 23.01.2010, 00:39:06
ioanda ioanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanda
Lightbulb :)

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu stiu ca este un port specific in multe zone, la tara mai ales si in afara bisericii. Sunt si generatii mai vechi care purtau batic sau caciula cand era vant si frig.
Azi se merge cu capul descoperit pe gerul cel mai naprasnic, pe zapada si ploaie.
Si eu cred ca smerenia nu se arata cu hainele. Un om smerit si bun se vede si fara haine speciale, se vede pe fata lui si in comportamentul lui.

Fratilor, sa nu uitam ca FEMEIA este icoana MAICII DOMNULUI, iar barbatul icoana Mantuitorului. Sa ma ierte Prea Sfanta Fecioara dar nu mi-as putea-o imagina niciodata in pantaloni, coafata, machiata, rujata... in biserica!
Afara de asta, Dumnezeu spune clar ca femeia imbracata ca barbat si barbatul imbracat ca femeie, este uraciune in fata LUI.
Eu zic ca nu este vorba de veacul in care traim sau de secolul vitezei, ca doar nu asta ne-a sucit mintile de am uitat ce ii place lui Dumnezeu si ce nu.
Niciodata unui Creator desavarsit nu o sa-i placa "carpelile", "spoielile", "renovarile" si "restaurarile" facute peste lucrarea LUI.
Machiajul pentru Dumnezeu este jicnire. Se simte jicnit pentru ca femeia nu este multumita de felul in care a zidit-o EL. Si plus de asta dragele mele, nu mai purtati atata grija de "carcasa" ca nu mergeti cu ea in Rai. Cosmetizati-va sufletul mai degraba! Incepeti curatenia din interior spre exterior si apoi imbracati-va cu haine, trupurile voastre omenesti in decenta firii.
Mantuitorul zice ca este vai de cel care va smiti pe unul dintre ai lui (preoti, calugari, maicute, slujitorii LUI) si ca mai bine i-ar fi lui daca i s-ar lega o piatra de gat si ar fi aruncat in Mare... Asa ca nu provocati pe nimeni, mai ales in biserica.
Si pana sa ajungi sa ii cunosti smerenia din comportament i-o vezi imprimata direct pe haine :) .
Reply With Quote
  #232  
Vechi 23.01.2010, 02:12:14
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Miha-Anca - pai vezi? Regina Silvia nu si-a pus basma, ci o usoara dantela. Asa mi-as pune si eu, dantele, palarii etc. Este o diferenta totusi. Ti-o imaginezi cu basma ca la noi, infasurata bine?
Sf. Apostol Pavel nu ne precizeaza ce sa punem pe cap, spune insa ca atunci cand ne rugam sa fim cu capul acoperit. Noi am folosit cuvantul basma in sensul de acoperamant al capului.
Te asigur, ca Regina Silvia, si infasurata bine tot frumoasa si maiestuoasa ar fi. O adevarata regina.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 23.01.2010, 02:15:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanda Vezi mesajul
Fratilor, sa nu uitam ca FEMEIA este icoana MAICII DOMNULUI, iar barbatul icoana Mantuitorului. Sa ma ierte Prea Sfanta Fecioara dar nu mi-as putea-o imagina niciodata in pantaloni, coafata, machiata, rujata... in biserica!
Afara de asta, Dumnezeu spune clar ca femeia imbracata ca barbat si barbatul imbracat ca femeie, este uraciune in fata LUI.
.
Mantuitorul a purtat pantaloni?? dupa umilele mele cunostinte, nu!
Critici, critici si iar critici...
Reply With Quote
  #234  
Vechi 07.02.2010, 02:09:24
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Ei? vad ca nu a mai raspuns nimeni referitor la cele postate de fratele mai sus. Daca Iisus nu a purtat pantaloni de ce pana si preotii poarta pantaloni astazi?

Am fost cam carcotasa in seara asta... poate aghiutza s-a invartit pe aici pe langa mine. Si ca sa-i dau peste nas, desi am comentat si eu pe acest topic acum ceva timp ceva legat de femei si de pantaloni si desi fac parte dintre acele fete/femei care chiar daca poarta pantaloni intra in biserica daca asa simt nevoia sa o faca in acel moment, mi-am pregatit pentru maine (Duminica) fusta lunga si salul de pus pe cap.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #235  
Vechi 11.02.2010, 19:01:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca pantalonii au fost inventati cu un rost pentru barbati. Pentru protectie, nu pentru etalarea formelor.

Iisus S-a imbracat decent, fara sa atraga atentia asupra formelor Sale. Iar preotii procedeaza la fel, chiar daca poarta si pantaloni pe dedesubt.

Last edited by antoniap; 11.02.2010 at 19:41:02.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 11.02.2010, 20:44:55
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit unele fete se imbraca provocator

pot spune ca am vazut, de cateva ori,cateva credincioase de sex feminin,destul de tinere, imbracate cu totul neadecvat,si chiar povocator.
probabil diavolul le-o fi inspirat sa se imbrace asa, ca pe strada,nu stiu !
cert e ca m-am simtit f prost, pt ca,imi deviau gandurile de la cele sfinte, spre alte directii...
cred ca ar trebui interzise asemenea tinute in biserica !
Reply With Quote
  #237  
Vechi 12.02.2010, 00:27:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
pot spune ca am vazut, de cateva ori,cateva credincioase de sex feminin,destul de tinere, imbracate cu totul neadecvat,si chiar povocator.
probabil diavolul le-o fi inspirat sa se imbrace asa, ca pe strada,nu stiu !
cert e ca m-am simtit f prost, pt ca,imi deviau gandurile de la cele sfinte, spre alte directii...
cred ca ar trebui interzise asemenea tinute in biserica !
Deci pe strada e ok sa-ti devieze gandurile....:D
Reply With Quote
  #238  
Vechi 12.02.2010, 01:09:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Deci pe strada e ok sa-ti devieze gandurile....:D
Afara ne intalnim cu lumea, iar la biserica cu Dumnezeu. Cred ca esti si tu de acord, Noesis, ca se impune o tinuta decenta in biserica. Ori afara fiecare se imbraca cum ii place, acolo nefiind prea multe reguli restirictive.
Dar sa apreciem la Radu, ca nu ii place sa fie ispitit in biserica. In lume fiind, cu totii suntem ispitit intr-un fel sau altul; macar in biserica sa fim lasati sa ne gandim la Dumnezeu. Si aceasta spunand, sa nu crezi acum, ca in afara bisericii nu ne gandim la Dumnezeu...
Reply With Quote
  #239  
Vechi 12.02.2010, 01:13:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Hm, mie mi se pare ca o tinuta decenta se impune oriunde.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 12.02.2010, 23:54:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asa este Noesisaa.
N-am inteles din mesajele celelalte:
1. Nu ne simtim deranjati pe strada de tinute provocatoare si ne-la locul lor? Eu da, si sunt femeie! Ma deranjeaza pana la cer si femei si barbati imbracati aiurea si provocator si cu tatuaje si piercing. Ei din astia eu n-am vazut sa intre in biserica. rareori vad cate o femeie/fata care sa fie deranjanta in biserica prin tinuta ei. Acele femei nici nu vin la biserica.
2. Numai in biserica ne gandim la Dumnezeu? Eu ma gandesc tot timpul si ma stradui sa fiu consecventa fata de El prin decenta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28