Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2012, 09:51:15
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Ce sa fac sa ma mantuiesc?

Scopul vietii crestine este dobandirea vietii vesnice in comuniune cu Dumnezeu prin Hristos.
Iar acesta problema "Ce sa fac sa ma mantuiesc" este des intalnita, si foarte abordata. Insa la biserica cand se citeste Evanghelia, mai precis pericopa evanghelica: "Cel ce vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si i-a crucea si sa vina dupa Mine" mesaj ce se adreseaza monahilor pt. ca s-au lepadat de acesta viata pacatoasa.
Acum, eu as vrea sa stiu cum pot sa ma mantuiesc in LUME, cu o viata de familie. Nu vreau sa ma 'izolez' pt. ca nu am acesta chemare si vreau sa-mi intemeiez o familie. Asadar ce pot face eu, ce viata sa duc, ca sa pot sa ma mantuiesc? dupa ce 'schite' ar trebuii sa-mi ghidez eu viata, pt. ca viata mea sa fie placuta lui Hristis?
NU vreau sa devin 'monah in lume' ..

Acestea fiind spuse, sper sa primesc niste raspunsuri plauzibile.

PS: Dvs. ce 'pravila' faceti zilnic, pt ca eu nu am idee, si as vreau sa ma ghidez si sa-mi formulez o idee despre pravila zilnica.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ma mantuiesc? Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 48 02.06.2010 13:46:38
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
Ce trebuie sa fac ca sa ma mantuiesc? razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 0 14.09.2008 19:52:42