Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2012, 10:51:15
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Ce sa fac sa ma mantuiesc?

Scopul vietii crestine este dobandirea vietii vesnice in comuniune cu Dumnezeu prin Hristos.
Iar acesta problema "Ce sa fac sa ma mantuiesc" este des intalnita, si foarte abordata. Insa la biserica cand se citeste Evanghelia, mai precis pericopa evanghelica: "Cel ce vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si i-a crucea si sa vina dupa Mine" mesaj ce se adreseaza monahilor pt. ca s-au lepadat de acesta viata pacatoasa.
Acum, eu as vrea sa stiu cum pot sa ma mantuiesc in LUME, cu o viata de familie. Nu vreau sa ma 'izolez' pt. ca nu am acesta chemare si vreau sa-mi intemeiez o familie. Asadar ce pot face eu, ce viata sa duc, ca sa pot sa ma mantuiesc? dupa ce 'schite' ar trebuii sa-mi ghidez eu viata, pt. ca viata mea sa fie placuta lui Hristis?
NU vreau sa devin 'monah in lume' ..

Acestea fiind spuse, sper sa primesc niste raspunsuri plauzibile.

PS: Dvs. ce 'pravila' faceti zilnic, pt ca eu nu am idee, si as vreau sa ma ghidez si sa-mi formulez o idee despre pravila zilnica.
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2012, 11:26:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Scopul vietii crestine este dobandirea vietii vesnice in comuniune cu Dumnezeu prin Hristos.
Iar acesta problema "Ce sa fac sa ma mantuiesc" este des intalnita, si foarte abordata. Insa la biserica cand se citeste Evanghelia, mai precis pericopa evanghelica: "Cel ce vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si i-a crucea si sa vina dupa Mine" mesaj ce se adreseaza monahilor pt. ca s-au lepadat de acesta viata pacatoasa.
Acum, eu as vrea sa stiu cum pot sa ma mantuiesc in LUME, cu o viata de familie. Nu vreau sa ma 'izolez' pt. ca nu am acesta chemare si vreau sa-mi intemeiez o familie. Asadar ce pot face eu, ce viata sa duc, ca sa pot sa ma mantuiesc? dupa ce 'schite' ar trebuii sa-mi ghidez eu viata, pt. ca viata mea sa fie placuta lui Hristis?
NU vreau sa devin 'monah in lume' ..

Acestea fiind spuse, sper sa primesc niste raspunsuri plauzibile.

PS: Dvs. ce 'pravila' faceti zilnic, pt ca eu nu am idee, si as vreau sa ma ghidez si sa-mi formulez o idee despre pravila zilnica.
"Luarea crucii" zilnic, asumarea vieții de creștin și urmarea lui Iisus nu este doar datoria monahilor, ori a celor ce se izolează de societate; ci datoria oricărui creștin. De altfel, izolarea monahală nu atrage automat după sine izolarea de ispite și păcat; multele cazuri de păcate grele în rândul călugărilor o dovedește cu prisosință.

Aceeași întrebare sinceră a pus-o și temnicerul din Filipi:

" Domnilor, ce trebuie să fac ca să mă mântuiesc?" (Fapte 16,30 - versiunea ortodoxă)

iar sfântul apostol Pavel i-a dat un răspuns pe cât de scurt, pe atât de cuprinzător și suficient:

"Crede în Domnul Iisus și te vei mântui tu și casa ta" (Fapte 16,31)

Nouă nu ni se cere altceva decât acestui om. Desigur, această credință reală în Domnul Iisus va fi însoțită de fapte vrednice, așa cum a spus El Însuși cu o altă ocazie:

16. Și, iată, venind un tânăr la El, I-a zis: Bunule Învățător, ce bine să fac, ca să am viața veșnică?
17. Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viață, păzește poruncile. (Matei 19)

Iată că ai deja două repere simple, autorizate de Cuvântul lui Dumnezeu, nu trebuie decât să le dai curs. Domnul să-ți ajute!

Last edited by osutafaraunu; 21.03.2012 at 11:28:53.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2012, 12:08:57
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

dar cine îți sugerează că pentru a-ți salva sufletul trebuie să fii tuns în monahism...!
aceasta este o chemare!
atât căsătoria cât și monahismul sunt căii de mântuire...!
uite un video..!
însă claritatea lasă de dorit...
http://video.google.com/videoplay?do...11917928740812

Doamne ajută neputinței noastre!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2012, 23:12:18
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Scopul vietii crestine este dobandirea vietii vesnice in comuniune cu Dumnezeu prin Hristos.
Iar acesta problema "Ce sa fac sa ma mantuiesc" este des intalnita, si foarte abordata. Insa la biserica cand se citeste Evanghelia, mai precis pericopa evanghelica: "Cel ce vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si i-a crucea si sa vina dupa Mine" mesaj ce se adreseaza monahilor pt. ca s-au lepadat de acesta viata pacatoasa.
Acum, eu as vrea sa stiu cum pot sa ma mantuiesc in LUME, cu o viata de familie. Nu vreau sa ma 'izolez' pt. ca nu am acesta chemare si vreau sa-mi intemeiez o familie. Asadar ce pot face eu, ce viata sa duc, ca sa pot sa ma mantuiesc? dupa ce 'schite' ar trebuii sa-mi ghidez eu viata, pt. ca viata mea sa fie placuta lui Hristis?
NU vreau sa devin 'monah in lume' ..

Acestea fiind spuse, sper sa primesc niste raspunsuri plauzibile.

PS: Dvs. ce 'pravila' faceti zilnic, pt ca eu nu am idee, si as vreau sa ma ghidez si sa-mi formulez o idee despre pravila zilnica.
Este mare lucru sa vrei sa te mantuiesti!
Putini doresc acest lucru.
Inseamna ca ai chemare spre bucuriile vesnice.

Mantuirea nu este o chestiune abstracta sau un troc cu Dumnezeu (dau rugaciuni si primesc viata vesnica).

Mantuirea este o simtire puternica ca o flacara, care lumineaza si dezveleste adevarul.

Este masurabila si verificabila. Cand iubesti din tot sufletul toate fapturile esti foarte aproape de telul tau. Monahia doar inlesneste aprinderea acestei iubiri pline de intelepciune.

Ca vorbeai despre pravila:

- in primul rand gandeste-te ca viata ta este scurta si moartea poate veni oricand prin surprindere
- moartea trebuie sa te gaseasca in rugaciune si dragoste


Pentru a ajunge la acestea trebuie multa cugetare iscusita si rugaciune curata.
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2012, 10:07:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Este mare lucru sa vrei sa te mantuiesti!
Putini doresc acest lucru.
Asta inseamna ca putini sunt crestini, desi vreo doua miliarde se dau a fi.
Mantuirea este insasi esenta crestinismului. Fara mantuire crestinismul ramane doar un sistem religios inutil. Iar daca nu cautam mantuirea degeaba ne mai numim crestini.

Punctul central al crestinismului este Hristos, care a venit sa mantuiasca omul. De aceea ma asteptam ca, la o intrebare atat de legitima, pusa de iRoDiOn, sa curga rauri de sfaturi si explicatii, caci fiecare de pe acest forum se considera crestin. Dar nici macar link-uri sau copy -paste de undeva? Ce spune ortodoxia despre cum putem sa ne mantuim? Caci observ ca singurul sfat concret vine de la un ne-ortodox.
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Mantuirea ... este masurabila si verificabila.
Un alt subiect foarte interesant. Cum masuram si verificam mantuirea? Cum ne dam seama ca un om se mantuieste?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.03.2012, 10:07:11
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Scopul vietii crestine este dobandirea vietii vesnice in comuniune cu Dumnezeu prin Hristos.
Iar acesta problema "Ce sa fac sa ma mantuiesc" este des intalnita, si foarte abordata. Insa la biserica cand se citeste Evanghelia, mai precis pericopa evanghelica: "Cel ce vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si i-a crucea si sa vina dupa Mine" se adreseaza mai mult monahilor pt. ca s-au lepadat de acesta viata pacatoasa.
Acum, eu as vrea sa stiu cum pot sa ma mantuiesc in LUME, cu o viata de familie. Nu vreau sa ma 'izolez' pt. ca nu am acesta chemare si vreau sa-mi intemeiez o familie. Asadar ce pot face eu, ce viata sa duc, ca sa pot sa ma mantuiesc? dupa ce 'schite' ar trebuii sa-mi ghidez eu viata, pt. ca viata mea sa fie placuta lui Hristos?
NU vreau sa devin 'monah in lume' ...

Acestea fiind spuse, sper sa primesc niste raspunsuri plauzibile.

PS: Dvs. ce 'pravila' faceti zilnic, pt ca eu nu am idee, si as vreau sa ma ghidez si sa-mi formulez o idee despre pravila zilnica.
Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2012, 10:07:50
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Multumesc tuturor pt raspunsuri
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2012, 10:24:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Un alt subiect foarte interesant.
La fel de interesant ca și "cum nu ne mântuim?".
Citat:
Cum masuram si verificam mantuirea?
Dacă suntem atât de nebuni încât să credem că putem noi, niște oameni, să măsurăm, ba să și verificăm mântuirea, e vai și amar de sufletele noastre.
Citat:
Cum ne dam seama ca un om se mantuieste?
Doar bunul DUMNEZEU știe! Doar EL, în imensa Lui bunătate.
Poți să trăiești toată viața ca un un sfânt, și să pierzi mântuirea în ultima oră a vieții. Sau, ca tâlharul de pe Cruce, poți fi toată viața un nelegiuit dar să-ți câștigi dreptul de a sta la masă cu Împăratul în ultima clipă a existenței tale efemere pe aici.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 22.03.2012 at 10:41:18.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2012, 10:40:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
Scopul vietii crestine este dobandirea vietii vesnice in comuniune cu Dumnezeu prin Hristos.
Doamne ajută!
Citat:
Iar acesta problema "Ce sa fac sa ma mantuiesc" este des intalnita, si foarte abordata. Insa la biserica cand se citeste Evanghelia, mai precis pericopa evanghelica: "Cel ce vrea sa-mi urmeze Mie, sa-si i-a crucea si sa vina dupa Mine" mesaj ce se adreseaza monahilor pt. ca s-au lepadat de acesta viata pacatoasa.
Parțial adevărat.
Citat:
Acum, eu as vrea sa stiu cum pot sa ma mantuiesc in LUME, cu o viata de familie.
Făcând ceea ce a spus Mântuitorul nostru: "Fă acestea și vei fi viu".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2012, 10:52:39
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta inseamna ca putini sunt crestini, desi vreo doua miliarde se dau a fi.
Mantuirea este insasi esenta crestinismului. Fara mantuire crestinismul ramane doar un sistem religios inutil. Iar daca nu cautam mantuirea degeaba ne mai numim crestini.

Punctul central al crestinismului este Hristos, care a venit sa mantuiasca omul. De aceea ma asteptam ca, la o intrebare atat de legitima, pusa de iRoDiOn, sa curga rauri de sfaturi si explicatii, caci fiecare de pe acest forum se considera crestin. Dar nici macar link-uri sau copy -paste de undeva? Ce spune ortodoxia despre cum putem sa ne mantuim? Caci observ ca singurul sfat concret vine de la un ne-ortodox.

Un alt subiect foarte interesant. Cum masuram si verificam mantuirea? Cum ne dam seama ca un om se mantuieste?

Una este sa dorim mantuirea ca o posibilitate intelectuala - la aceasta forma de fericire intuita conceptual aspira, intr-un mod mai mult sau mai putin constient, toti cei care cred ca mai este "ceva" dupa moarte...

...si alta este ca aceasta dorinta sa arda in inima cu mare putere, clipa de clipa, mai presus de toate dorintele lumesti.

De aceea am spus ca putini doresc mantuirea.


Mantuirea este masurabila si verificabila.

Instrumentul cu care putem masura probabilitatea mantuirii noastre este dragostea fata de ceilalti.
Daca nu avem dragoste, probabilitatea este foarte scazuta (pentru ca suntem reci sau caldicei).

Mantuirea este verificabila in sensul in care ne testam daca avem dragoste fata de dusmanii nostri.

Luam prin sondaj o persoana care ne-a facut rau intr-un anumit fel - verificam si ne ascultam inima in tacere: ce foc se ridica de acolo? de ura sau de afectiune?

Dragostea fata de fapturi poate fi de doua feluri: calificata si necalificata.

Dragostea necalificata este sporadica si circumstantiala.

Dragostea calificata radiaza tot timpul catre toate fapturile, chiar si in timpul somnului.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 22.03.2012 at 11:24:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ma mantuiesc? Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 48 02.06.2010 14:46:38
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 23:07:54
Ce trebuie sa fac ca sa ma mantuiesc? razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 0 14.09.2008 20:52:42