Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2012, 11:27:10
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Daca dati de lucruri urate care va macina sufletul, ce faceti?

Daca vezi nedreptate de multa vreme si simti cum ti se umple sufletul de amaraciune, necaz, manie, uraciune, ce faci - fugi de situatia care simti ca te apasa sau ramai, fara certitudinea ca vei reusi sa te tii tare - sufleteste vorbind?
Eu am inceput sa citesc un acatist nou pentru mine, al Sfantului Mina. Si acolo spune mult despre paguba si pagubiti. Si citindu-l imi vine in minte persoana care contribuie la tulburarile pe care le am zi de zi. Atunci mi-am dat seama ca treptat adun ura. M-am gandit cam speriata cand am vazut ce e in sufletul meu, daca pot s-o iert pe de-a-ntregul pe acea persoana, din tot sufletul, sa-mi imaginez ca o privesc cu drag. Si mi-a fost tare greu pentru ca efectiv nu exista punct comun cu care sa relationez - nici intelegere nu exista, nici ajutorare reciproca. Pe romaneste - nu da doi bani pe nimic ci raspunde cu ura la ura mea, cu indiferenta si razbunare la necazurile si framantarile nenumarate prin care trec. Concluzia mea a fost ca nu-i doresc raul, dar ca nu ma mai pot suporta pe mine sa trec prin iad si prin atatea si atatea sentimente urate, urate. Cand ies uneori de la servici parca ies din razboi si nu mai am linistea necesara sa ma rog, sa ma gandesc si la frumos si bine, ci sa ma tot stapanesc sa nu revina gandurile urate despre faptele prin care trec sau pe care le vad. Cam asta e rugaciunea mea, sa ma ajute Dumnezeu sa ma stapanesc caci uneori simt ca nu mai pot.
Din mandrie, m-am gandit ca se da in vileag nedreptatea si de aceea reactionez, dar, de fapt, imi dau seama ca se da in vileag rautatea, micimea si uratenia mea.
Voi ce ati face: ati "dezerta", dandu-va demisia sau ati ramane si ati incerca sa va intariti sufletul, simtind ca oarecum sunteti deja la pamant?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Probleme in familie, un sfat daca aveti sa-mi dati va rog Laura19 Generalitati 86 04.07.2011 15:53:18
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Daca sufletul exista, e in cap(creier) . cocacoc Generalitati 11 22.09.2010 16:18:39