Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2015, 19:01:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Dumnezeu să ne ierte.

Da, recunosc că sunt posedat. Orice om, care are o patimă, e posedat. Și voi sunteți posedați. Posedarea, în secolul 21, nu se mai face cu legiuni. Că știu dracii, că pot fi exorcizați. Ci se face în număr mult mai mic, și se împart la mai mulți, astfel. Și nu intră în om, decât câțiva zeci.

Mă lupt cu dracii din mine, zilnic, efectiv.
Când fac rugăciune, ies repede. Când cad întro ispită, se înghesuie să intre... Că nu am har, și când primesc har, tare repede îl mai pierd. De obicei, în Biserică, stă harul mult și vine foarte repede înapoi, odată pierdut...

E mult de explicat...
Doamne ai milă de noi...

Iar persoana reală, e alta, diferită și privată, față de un pseudonim.

Iar osândirea a 2-3 părinți, care-s ăia? Am arătat ereziile unui eretic. Ereticul Augustin de Hipponia. Atât.

Și faptul că se vor mântui puțini, știm deja. Din Biblie: "turma mică"; "calea strâmtă" și mai sunt.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 23.03.2015 at 19:07:58.