Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 09.12.2015, 09:07:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
@Alin: Nu am auzit de ghilotina madamei Lepen contra musulmanilor. Am auzit, ce e drept, de niste decapitari: am auzit ca musulmanii organizeaza decapitari de crestini. In Siria, in Algeria si, mai nou, in Franta.

@Intrarea Vagonului (=Nu ma pot obisnui!): partidele crestine din Franta seamana cu cele din Romania: nu exista pe esicherul politic. A incercat ciobanul fotbalist ceva (nu stiu daca era persoana cea mai potrivita), dar l-au bagat la bulau mintenas. A scapat ieftin, comandantii precedentului partid national si crestin au patit-o chiar mai urat, in frunte cu capitanul lor. Pana cand vom avea un partid crestin, va mai trece multa apa pe Dambovita. Sau pe Sena, daca preferi. Deocamdata, nu ma pot bucura de existenta unui partid national-crestin in Franta, deci ma bucur ca un partid national-si-atat, care isi face un scop principal din iesirea din zona euro (si, implicit, din UE) a ajuns in pole-position. Nu de alta, dar UE pare a fi cam ca o gura de canal: ceva din care e inca si mai greu de iesit pe cat e de intrat.

@Florinus: Frontul National este singurul partid care a declarat ca va abroga Legea Casatoriei Homosexualilor, lege votata de parlamentarii "pesedisti", cu sprijinul unei bune parti din parlamentarii "liberalo-basescieni".
Daca va abroga aceea lege- bravo lor! Sa vedem ce masuri concrete vor adopta când si daca vor fi la putere.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 09.12.2015, 09:50:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
@Alin: Nu am auzit de ghilotina madamei Lepen contra musulmanilor. Am auzit, ce e drept, de niste decapitari: am auzit ca musulmanii organizeaza decapitari de crestini. In Siria, in Algeria si, mai nou, in Franta.
Greu tare sa deschideti un link, sa auziti si altceva decat va place sa auziti:

""Vreau să ofer Franței un referendum pentru pedeapsa cu moartea. În nume personal, eu cred că această posibilitate trebuie să existe", a spus șefa FN pentru France 2, potrivit contului său de Twitter.
Marine Le Pen a învinovățit "fundamentalismul islamic", despre care a spus că "în fiecare zi cauzează mii de decese în întreaga lume".
- See more at: http://www.dcnews.ro/marine-le-pen-cer-referendum-pentru-pedeapsa-cu-moartea_464227.html"

Deci daca musulmanii au pedeapsa cu moarta, hai sa avem si noi.
Daca ei decapiteaza, de ce sa nu decapitam si noi, doar suntem o tara cu traditie in domeniu, nu-i asa?


@Intrarea Vagonului (=Nu ma pot obisnui!): partidele crestine din Franta seamana cu cele din Romania: nu exista pe esicherul politic. A incercat ciobanul fotbalist ceva (nu stiu daca era persoana cea mai potrivita), dar l-au bagat la bulau mintenas.

L-au bagat la muuult timp dupa ce "a incercat ceva" cand s-a vazut ca nimeni nu crede in spoiala aia de nationalism cu miros de circ.
Probabil asteptau un randament mai bun si daca nu a dat, a luat.

Citat:
A scapat ieftin, comandantii precedentului partid national si crestin au patit-o chiar mai urat, in frunte cu capitanul lor.
Comparatia e chiar ridicola.
Simtul umorului il aveti din plin, s-a dezvoltat cumva in dauna simtului ridicolului?

Citat:
Pana cand vom avea un partid crestin, va mai trece multa apa pe Dambovita. Sau pe Sena, daca preferi.
Mai degraba va seca. Si tot nu se va intampla.
E ca si cand ai fi asteptat sa apara un partid de opozitie pe vremea PCR -ului.
Acum avem tot PCR, doar ca se vad doar tentacolele si ii spunem "pluralism politic".

Citat:
Deocamdata, nu ma pot bucura de existenta unui partid national-crestin in Franta, deci ma bucur ca un partid national-si-atat, care isi face un scop principal din iesirea din zona euro (si, implicit, din UE) a ajuns in pole-position. Nu de alta, dar UE pare a fi cam ca o gura de canal: ceva din care e inca si mai greu de iesit pe cat e de intrat.
Sigur, ca si crestin trebuie sa va bucurati de un partid homofil si avortofil care se foloseste de anumite tensiuni sociale doar pentru a ajunge la putere.
Ca pe urma, cum au fost si ceilalti, la fel si astia.

As zice sa nu va bucurati prea tare de iesire din UE, decat daca oricum aveam de gand sa parasiti Franta sau cumva reusiti sa-i convingeti ca sunteti francez din nastere.

Altfel nationalismul francez si imigrantul roman nu vad sa faca o casa buna.

Citat:
@Florinus: Frontul National este singurul partid care a declarat ca va abroga Legea Casatoriei Homosexualilor, lege votata de parlamentarii "pesedisti", cu sprijinul unei bune parti din parlamentarii "liberalo-basescieni".
Eu am vazut altceva in presa.
Cine anume a declarat asa ceva? Au asta in platforma politica?
Ca de obicei, cecitate ideologica.

How Marine Le Pen is winning France’s gay vote
The Front National now has the support of a quarter of Paris’s gay voters – and only 16 per cent of the straight ones


http://new.spectator.co.uk/2015/01/h...nces-gay-vote/


Founder of French anti-gay National Front suspended from party

http://www.pinknews.co.uk/2015/05/05...ed-from-party/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 09.12.2015, 12:26:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Greu tare sa deschideti un link, sa auziti si altceva decat va place sa auziti:

""Vreau să ofer Franței un referendum pentru pedeapsa cu moartea. În nume personal, eu cred că această posibilitate trebuie să existe", a spus șefa FN pentru France 2, potrivit contului său de Twitter.
Nu vad nimic despre ghilotina. Potrivit sursei citate, Madame Le Pen promite un referendum asupra pedepsei cu moartea. Nu asta trebuie sa faca un politician democrat, sa consulte vocea poporului in chestiuni de oarecare importanta ? In ceea ce priveste modalitatea concreta de aplicare a pedepsei cu moartea, in cazul in care consultarea populara ii va da unda verde, e greu de intrevazut ca va fi ghilotina. Desi, din punct de vedere tanatologic, moartea prin decapitare prezinta avantaje fata de moartea prin impuscare sau electrocutie.

Multe partide de dreapta se pronunta in favoarea pedepsei cu moartea. De exemplu, Partidul Republican din SUA. Oare nu stiati ca abolirea pedepsei capitale este o inventie a stangii ? Sunteti contra pedepsei cu moartea ? Atunci faceti propaganda in Bielorusia pravoslavnica, singurul stat european care nu a abolit-o. Sau in China, ori la prietenii dv musulmani din Arabia Saudita, unde e practicata pe scara larga.

Citat:
Altfel nationalismul francez si imigrantul roman nu vad sa faca o casa buna.
Si totusi, imigrantii romani s-au miscat ca pestele in apa intr-o Europa a nationalitatilor. Iar in Franta s-au miscat chiar mai bine si mai cu succes decat in oricare alta tara europeana, din cauza atat a afinitatilor culturale care ne leaga de sora noastra mai mare (nu: nu e Rusia...), cat si a faptului ca Franta a fost mereu un pamant primitor. Trei romani frantuziti marcheaza istoria aviatiei "romanesti". Vlaicu, Vuia, Coanda. Ar fi avut Brancusi vreun impact asupra istoriei marii sculpturi daca ar fi ramas muzeograf la Targu Jiu? Ca sa ma limitez doar la aceste exemple. Imi face impresia ca dv confundati doctrina nationalista cu sovinismul.


Citat:
Eu am vazut altceva in presa.
Cine anume a declarat asa ceva? Au asta in platforma politica?
Ca de obicei, cecitate ideologica.

How Marine Le Pen is winning France’s gay vote
The Front National now has the support of a quarter of Paris’s gay voters – and only 16 per cent of the straight ones


http://new.spectator.co.uk/2015/01/h...nces-gay-vote/


Founder of French anti-gay National Front suspended from party

http://www.pinknews.co.uk/2015/05/05...ed-from-party/
Oare cititi sursele pe care le reproduceti ? In prima este vorba de faptul ca unii votanti homosexuali voteaza cu Frontul National. In a doua e vorba de un membru fondator suspendat pentru alte motive decat acelea ca ar fi favorabil heterosexualitatii.

Eu am spus altceva. Ca Madam Le Pen este singurul lider care a promis abolirea "casatoriei" homosexuale.
Surse aici, sau aici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.12.2015 at 12:29:44.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 09.12.2015, 17:46:44
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://news.russiatoday.ro/cutia-nea...tilor-straini/
Reply With Quote
  #215  
Vechi 09.12.2015, 18:51:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Intr-adevar, asta nu schimba nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 13.12.2015, 15:18:26
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit



Isaia 17

"1. Proorocie împotriva Damascului: "Damascul este scos din numărul cetăților și a rămas o grămadă de ruine.
2. Cetățile Aroerului sunt pustiite pentru vecie; ele sunt bune de păscut turmele, care se culcă acolo și nimeni nu le gonește.
3. Nici cetate întărită pentru Efraim și nici împărăție la Damasc. Tot așa va fi cu rămășița Siriei și cu mărirea ei, precum a fost cu fiii lui Israel, zice Domnul Savaot.
...
7. În ziua aceea, omul își va întoarce privirea către Ziditorul său și ochii lui către Sfântul lui Israel se vor întoarce.
...
14. În vremea serii, atunci e ceasul spaimei, iar mai înainte de a se face ziuă, ei nu mai sunt. Iată partea, partea jefuitorilor noștri și soarta celor ce ne-au prădat pe noi."

Ce se intampla in Siria e doar inceputul durerilor ...
Reply With Quote
  #217  
Vechi 13.12.2015, 21:20:42
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul


Isaia 17

"1. Proorocie împotriva Damascului: "Damascul este scos din numărul cetăților și a rămas o grămadă de ruine.
2. Cetățile Aroerului sunt pustiite pentru vecie; ele sunt bune de păscut turmele, care se culcă acolo și nimeni nu le gonește.
3. Nici cetate întărită pentru Efraim și nici împărăție la Damasc. Tot așa va fi cu rămășița Siriei și cu mărirea ei, precum a fost cu fiii lui Israel, zice Domnul Savaot.
...
7. În ziua aceea, omul își va întoarce privirea către Ziditorul său și ochii lui către Sfântul lui Israel se vor întoarce.
...
14. În vremea serii, atunci e ceasul spaimei, iar mai înainte de a se face ziuă, ei nu mai sunt. Iată partea, partea jefuitorilor noștri și soarta celor ce ne-au prădat pe noi."

Ce se intampla in Siria e doar inceputul durerilor ...
Nu cred ca acele versete trebuie sa fie decontextualizate istoric. Situatia la care se refereau a venit si plecat de multa vreme.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 14.12.2015, 11:58:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Nu cred ca acele versete trebuie sa fie decontextualizate istoric. Situatia la care se refereau a venit si plecat de multa vreme.
nu poti sa fi sigur de asa ceva
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #219  
Vechi 14.12.2015, 12:17:20
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu poti sa fi sigur de asa ceva
Damascul, si multe alte capitale din Eurasia, dar si din Africa si chiar si din Lumea Noua, au fost facute tabula rasa de multe ori. Poate profetul a vazut ceva referitor al aceste evenimente, deja consumate istoric la acest moment; poate nu. Sau poate s-a inselat, daca incadram destructia acelui oras, ca atare, intr-un context eshatologic. Vom trai si vom vedea.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 15.12.2015, 01:40:19
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.rumaniamilitary.ro/un-tal...unea-europeana
Reply With Quote
Răspunde