Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #961  
Vechi 23.02.2017, 17:55:06
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E gresit ce spui, afirmatia tine mai mult de pietism, am mai intalnit-o la cateva persoane cu astfel de conceptii. Invatatura o afla cel catehizat inainte de a fi primit in Biserica. Prin traire o pot afla sfintii cu viata imbunatatita, care ne-au dat si talcuiri. E adevarat un singur aspect, ca, pentru a afla adevarul, omul e luminat de harul chemator, ca tot am discutat pe tema asta. Despre pietism si amestecul/confuzia intre dogma si traire am mai dat acest articol: http://www.crestinortodox.ro/religie...oxa-69434.html
Bun, si atunci cum deosebesti o inselare pietista, de o traire autentica a cuiva? Caci nu e vorba doar de timpul petrecut ca ortodox, adica de durata membralitatii in Biserica. Stii au fost multi care. de-a lungul vremii, s-au uitat chioris la operele Simeon Noul Teolog, sau la Andrei cel Nebun pentru Hristos. Unora le pareau inselare sau exaltare pietista in toata regula. Si totusi, nu sint.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #962  
Vechi 23.02.2017, 18:17:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E gresit ce spui, afirmatia tine mai mult de pietism, am mai intalnit-o la cateva persoane cu astfel de conceptii.
Nu limita trăirea doar la emoții și sentimente subiective, specifice pietismului.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Invatatura o afla cel catehizat inainte de a fi primit in Biserica.
Nu este valabil când vine vorba de un nou născut ce urmează a fi primit în Biserica.

Last edited by simpllu; 23.02.2017 at 20:10:24.
Reply With Quote
  #963  
Vechi 23.02.2017, 18:40:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Bun, si atunci cum deosebesti o inselare pietista, de o traire autentica a cuiva?
Mai intai, dupa cat de grasi sunt. Nu zic ca nu sunt o gramada de costelivi dusi cu pluta dincolo de gardul care s-ar cuveni sa-i imprejmuiasca. Dar ti-o spun cu prietenie, ca de la grasun la rubicond: eu nu sunt inclinat sa cred in mistici cu burta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #964  
Vechi 23.02.2017, 18:55:22
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Grosso modo - grasii sunt la moda.
Reply With Quote
  #965  
Vechi 23.02.2017, 20:15:15
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit offtopic

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Grosso modo - grasii sunt la moda.
Daca ar fi la moda, as gasi mai usor haine xxxxl. Majoritatea toalelor masculine sint parca facute pentru costelivi scunzi.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #966  
Vechi 23.02.2017, 20:50:36
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și eu care credeam că sunt singurul care are problema asta. :))
Reply With Quote
  #967  
Vechi 23.02.2017, 21:02:53
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Și eu care credeam că sunt singurul care are problema asta. :))
Pai daca eu, in Bucuresti, gasesc greu...Si totusi, la voi in Ardeal, oamenii sint mai intreprinzatori: ateliere de hhaine X de "n" ori L ar trebuie sa fie mai frecvente, data fiind ingrasarea evidenta a populatiei in lume.
Aici, zici ca majoritatea barbatilor tineri sint niste schelete impaiate si intrate la apa, asa sint masurile de pantaloni si haine. Singura exceptie sint treningurile, dar nu mergi in trening la munca, la intilniri de afaceri sau la intilniri de lugu-lugu. Nu mai spun la biserica.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #968  
Vechi 23.02.2017, 21:34:35
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Păii și pe la noi e la fel, cu mici excepții. :))
Reply With Quote
  #969  
Vechi 23.02.2017, 22:20:00
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Back ontopic:

Treaba e in felul urmator: un dialog fructuos, prin care sa fie aratate si explicitate partile bune si rele ale Sinodului din Creta, dublat de o campanie, de o intensitate fara precedent, de cateheza si misionarism in populatia Rominiei, ar dizolva toate conflictele si tendintele cumva anarhice.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #970  
Vechi 23.02.2017, 23:11:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Există o lipsă de comunicare a ierarhilor cu propiul popor.
Reply With Quote
Răspunde