Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 02.12.2013, 11:17:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Tuu voerbesti serios cu postarea asta?
Intotdeuna, indiferent de enormitatea care urmeaza sa o spuna.

Dar ar fi amuzanta, daca n-ar fi si impertinenta, dar banuiesc ca la ei, nesimtirea si minciuna au trecut deja la virtuti, daca sunt puse in slujba nobile cauze.

Oricum, eu sper ca sunt totusi eforturi de gandire, chiar daca e o gandire sugubeata si se pliaza pe niste idei preconcepute.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.12.2013 at 11:24:00.
  #722  
Vechi 02.12.2013, 11:20:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar chiar și cu cipul pe acte, dar ca o încălcare a libertății omului. Globalizarea și faptul că vor să ne controleze sistematic nu miroase a bine. Încet, încet, vor să pună ”gheara” pe noi.
Au pus deja dar nu ti-ai dat seama inca.

Citat:
Pr Teofil de la Sâmbăta a răspuns frumos unuia care i-a zis că vor aștia să ne controleze cu camere filmat:”Lăsă-i mă să vadă cum trăiesc, că-s om cumsecade”.
Asta le-am zis si eu la cipofobi dar ei nu si nu, is isterici.
Probabil au ceva pacate ascunse cu care se simt santajabili.

Daca sunt asa martirabili cum se cred ar trebui sa fie bucurosi ca vin astfel de vremuri, sa mai dea Bisericii ceva mucenici, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #723  
Vechi 02.12.2013, 11:22:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Una e sa iti ceara cineva lepadarea si alta e sa vedem noi lepadare in orice. In cazul in care te lepezi de ceva, o faci in cunostinta de cauza. Daca ai buletin cu cip (s-a stabilit clar, nimeni nu e de acord cu cipul implantat in corp) sau orice alt act cu cip, fie el si cip biometric, nu ti-a cerit nimeni sa te lepezi: nu iti dispare credinta doar pentru ca ai actele alea.
CREDINTA nu e un obiect, credinta e in sufletul fiecaruia.
Cu logica asta, tie ti s-ar putea cere orice lepadare atat timp cat ti se da o alternativa frumos imbracata.

La o adica, tu te-ai lepadat deja de Biserica, nu ti-ar fi greu sa accepti ceva in loc, atat timp cat implica o credinta si cam atat, restul e la alegerea ta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #724  
Vechi 02.12.2013, 11:26:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ca sa nu mai spun, ca ironia ta referitoare le codul de bare e ne la locul ei.
Cat despre soare, hai, las-o balta!
Nu e ironie, asa zis Filotheu in public (casierita bate 666 la casa de marcat daca e sa introduca manual codul de bare) atunci cand maretul apologet al miscarii anticip a luat atitudine (penibila) impotriva introducerii pasapoartelor biometrice.

Si cu geocentrismul extrem la fel, el a declarat-o intr-un interviu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #725  
Vechi 02.12.2013, 12:03:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
"Otetul se aseamana vinului la vedere si rapita e asemenea mustarului. Dar gustarea le deosebeste pe cele doua". Sfantul Macarie
Pai deosebirea e ca cei care ti-au bagat in cap prostiile cu cipurile, ca ce control, ce invazie a vietii private sunt, nu te-au educat vizavi de ce inseamna din punctul asta de vedere telefonul si Internetul.

Pai mai renunta omul la un pasaport, la un card bancar, dar la telefon si internet se ingroasa gluma. O fi Apocalipsa la usa, dar nici chiar asa.

Pe urma, de unde sa afle cand vine Apocalipsa, daca nu de pe Facebook?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #726  
Vechi 02.12.2013, 12:27:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

Pr Teofil de la Sâmbăta a răspuns frumos unuia care i-a zis că vor aștia să ne controleze cu camere filmat:”Lăsă-i mă să vadă cum trăiesc, că-s om cumsecade”.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
raspunsul dat de parintele Teofil a fost TARE de tot
Da, ce amuzant...Da nu mai bine vorbeste parintele cu ei sa puna toate camerele la el in casa si eventual la restul securistofililor ? Faceti ce vreti asa cumsecade cum sunteti, filmati-va cat de mult vreti numai terminati cu prostia asta ca e normal, ca e spre binele nostru, etc.
  #727  
Vechi 02.12.2013, 12:30:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Una e sa iti ceara cineva lepadarea si alta e sa vedem noi lepadare in orice. In cazul in care te lepezi de ceva, o faci in cunostinta de cauza. Daca ai buletin cu cip (s-a stabilit clar, nimeni nu e de acord cu cipul implantat in corp) sau orice alt act cu cip, fie el si cip biometric, nu ti-a cerit nimeni sa te lepezi: nu iti dispare credinta doar pentru ca ai actele alea.
CREDINTA nu e un obiect, credinta e in sufletul fiecaruia.
Nu e nici o diferenta fata de cipul implantat. Cel putin in teorie. Actul de identitate esti obligat sa-l ai la tine asa ca ori porti cipul sub piele, ori il porti deasupra pielii tot un drac. Atata o sa ne ferim mainile si capul de o sa ramana singurele locuri "neinsemnate", in rest ne pot pune "semne" peste tot.
  #728  
Vechi 02.12.2013, 12:51:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel de bine poti sa spui ca se intampla asta doar pentru ca ti se face o poza pentru buletin/pasaport/permis/etc.

Si infractorii sunt fotografiati cand li se deschide dosar, corect?
Si cred ca e de ajuns pentru identificarea fiecarui om.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu ar fi nici prima nici ultima data cand un angajat de Stat se dovedeste incompetent chiar in domeniul pentru care este angajat.

Costurile de memorare a unui intreg dosar de sanatate ar creste substantial costul cipului care si asa e destul de mare, banuiesc.
Ca sa nu zic ca este si absolut inutil.
Dosarul de sanatate se va stoca pe servere unde va putea fi accesat..cam de oricine are pilele necesare si cele mai ingrijoratoare in acest sens sunt companiile de asigurari de sanatate, mai ales in perspectiva privatizarii sistemului de asistenta medicala.

Asa e miza cea mare si ingrijoratoare pentru oricine, indiferent de religie, dar cipofobii nu au cum sa o vada, fiind orbiti de obsesiile lor apocaliptice.

Fara doar si poate contine cel mult datele de identificare si autentificare ca si pacient, eventual probleme de sanatate majore in cazul in care ai o urgenta, esti inconstient si ai totusi cardul la tine.

Nu are sens sa oferi un card si cu date biometrice si fara mai ales ca ala cu date biometrice nu are deocamdata nici o aplicatie practica.
Nici macar pasaportul biometric nu cred ca e util, cel putin in afara de SUA nu cred ca verifica nimeni datele biometrice.

Probabil ca ideea este sa se puna deja la punct infrastructura pentru cand pe viitor aceste lucruri vor fi obligatorii.
Si pe aeroport sau la vama esti scanat, verificat si nu mai urla nimeni ca e tratat ca un infractor.

E si o chestiune de normalitate aici, daca abia ai scos nasul din cine stie ce sat pierdut printre dealuri, trebuie timp sa te obisnuiesti cu o lume ceva mai mare decat drumul pana la oras.

Partea cea mai ingrijoratoare nu este biometria ( in lucru si acum, ca e fotografie sau amprenta, tot pe acolo), cat criptografia.
La ora actuala nu exista vreun mijloc prin care sa se invalideze un act de identitate, o data emis, in afara, binenteles, de a intra fizic in posesia lui.
In momentul in care se va pune la punct o infrastructura criptografica de document de identiate, acest lucru va fi posibil iar falsificarea unui act de identitate - imposibila.

Pe nu stiu ce blog era unul care zicea ca la o adica, si actul de identitate actual poate fi considerat "pecetea fiarei" daca folosim ca si singur criteriu faptul ca fara obiectul in cauza "nu poti cumpara si nu poti vinde" si cam asa este, fara act de identitate nu poti face foarte multe in societatea de azi, nu poti fi nici macar posesorul unei case intr-un sat sau a unei bucati de pamant.
Problema e de ce trebuie neaparat cip ? Nu exista decat un singur raspuns si acela e ca cipul transmite niste semnale, la fel cum o face un telefon de exemplu, prin care posesorul poate fi localizat. In plus la noi ar mai fi si spaga, sunt bani multi de facut din afacerea asta asa ca unii ar face orice.

Care este motivul pentru care sa faca o asemenea gogomanie ? Adica : Daca ai ceva impotriva, ia decat cipul ala mic. E o minciuna strigatoare la cer, adica unii oameni au ceva impotriva cipurilor si statul le intinde o mana. Hai ba ca ala mic nu-i asa de rau, ala mare e rau.

Fiecare are propriile idei despre ce este sau ce nu este pecetea fiarei. Sigur unii se ascund in spatele cuvintelui parintelui X sau Y, altii se ascund in spatele dealului Patriarhiei, dar fiecare dintre noi are propriile idei. La fel si eu, dar nu vreau sa discut despre asta. Eu respect dreptul fiecaruia de a se lasa sau nu filmat, cipuit sau scanat, in aeroporturi si in afara lor, tot ce vreau e sa imi respecte si altii acelasi drept fara sa-mi spuna ca trebuie sa dovedesc cuiva ca sunt cumsecade. Poate nu sunt.
  #729  
Vechi 02.12.2013, 13:02:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu e nici o diferenta fata de cipul implantat. Cel putin in teorie. Actul de identitate esti obligat sa-l ai la tine asa ca ori porti cipul sub piele, ori il porti deasupra pielii tot un drac. Atata o sa ne ferim mainile si capul de o sa ramana singurele locuri "neinsemnate", in rest ne pot pune "semne" peste tot.
Tot pe ideea asta poti sa zici ca nu exista diferenta intre cipul implantat si buleti sau certificatul de nastere.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #730  
Vechi 02.12.2013, 13:14:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si cred ca e de ajuns pentru identificarea fiecarui om.
Cum am zis, daca traiesti in satucul tau pierdut de lume, nici de atat n-ai nevoie macar. :)

Citat:
Problema e de ce trebuie neaparat cip ? Nu exista decat un singur raspuns si acela e ca cipul transmite niste semnale, la fel cum o face un telefon de exemplu, prin care posesorul poate fi localizat. In plus la noi ar mai fi si spaga, sunt bani multi de facut din afacerea asta asa ca unii ar face orice.
Singurul raspuns paranoid care il poti gasi, probabil ca asta este :)

De trecerea de la hartie la document electronic ai auzit?
Doar tastezi de pe un calculator, nu dictezi la cineva, corect?
Trebuie sa fi auzit.

Informatia stocata electronic are anumite avantaje (si dezavantaje).
Oricum pentru evidenta populatiei deja se foloseste.

Principalul avantaj este ca autenticitatea ei nu poate fi compromisa atat de usor.
Mult mai usor falsifici bani la o imprimanta jet, orice bani, decat sa compromiti o semnatura electronica.

Stiu ca pe un potential infractor il deranjeaza teribil chestia asta.

Un crestin care e supra-moral chiar fata de cerintele Statului la ora actuala, n-are de ce sa fie deranjat, decat cel mult daca ii este teama ca Statul ar putea veni impotriva principiilor sale, dar nu foarte mult, pentru ca potentialul martiraj este parte a statutului de crestin, nu-i asa?

A, daca esti martir de Internet care te simti deja sfant ca n-ai pasport cu cip si card bancar, sigur ca perspectiva unui martiraj efectiv, cu foame, sange si alte alea, iti ingheata sangele in vine si incepi sa urli de frica in stanga si dreapta sperand ca poate poate nu vei ajunge acolo.

Citat:
Care este motivul pentru care sa faca o asemenea gogomanie ? Adica : Daca ai ceva impotriva, ia decat cipul ala mic. E o minciuna strigatoare la cer, adica unii oameni au ceva impotriva cipurilor si statul le intinde o mana. Hai ba ca ala mic nu-i asa de rau, ala mare e rau.
Pentru ca nu e absolut necesar, de fapt nu e mai necesar decat certificatele verzi, in sensul de a da industriei un impuls si a promova conceptul.
Fara doar si poate la un moment dat al doilea tip va deveni din ce in ce mai necesar.

Citat:
Fiecare are propriile idei despre ce este sau ce nu este pecetea fiarei. Sigur unii se ascund in spatele cuvintelui parintelui X sau Y, altii se ascund in spatele dealului Patriarhiei, dar fiecare dintre noi are propriile idei. La fel si eu, dar nu vreau sa discut despre asta
E dreptul tau sa nu calci intr-un aeroport, dar daca e musai sa calci, trebuie sa te conformezi regulilor, cred ca macar atata pricepi.

La fel, daca tii musai sa vezi Londra sau sa lucrezi pe acolo, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca ai sa fii filmat de cateva zeci/sute de ori intr-o zi.
Nu vrei? Stai acasa, nu se supara nimeni.

Citat:
Eu respect dreptul fiecaruia de a se lasa sau nu filmat, cipuit sau scanat, in aeroporturi si in afara lor, tot ce vreau e sa imi respecte si altii acelasi drept fara sa-mi spuna ca trebuie sa dovedesc cuiva ca sunt cumsecade.
Sunt sigur ca ar fi multi infractori care ar simpatiza cu logica ta. Cam toti de fapt.

Citat:
Poate nu sunt.
Exact, tocmai asta e si ideea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 12.10.2010 00:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 19:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 03:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 12:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 21:23:30