Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 20.09.2010, 10:29:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
... Va intreb, asa, pentru ca tot ne dorim o discutie civilizata si respectuoasa...
prin "subscriu la cele afirmate" am subscris exact la partea din mesaj pe care am citat-o si nu la intreg mesajul.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 20.09.2010, 10:39:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
prin afirmatiile pe care le faceti privitor la Sfanta Euharistie va lispeste intreg capul (cu creier, minte...)
Iată o afirmație la care poate subscrie și doctorul merceolog...
Reply With Quote
  #293  
Vechi 20.09.2010, 10:55:02
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Iată o afirmație la care poate subscrie și doctorul merceolog...
daca din mesajul meu atat ati inteles (sau ati considerat important)... este dreptul dumneavostra.

afirmatia mea vine in contextul in care (o asazisa crestina ortodoxa) punea problema prezentei in Sfanta Taina a Euharistiei a Domnului Iisus Hristos "fara cap"... si in acest context a fost necesar sa fac aceasta afirmatie, "raspunzand pe limba" celei ce are obraznicia si impertinenta sa se considere in continuare cresina ortodoxa desi credinta dumneaei este straina cu totul de doctrina Bisericii Ortodoxe.

"Nu răspunde nebunului după nebunia lui, ca să nu te asemeni și tu cu el.
5. Răspunde nebunului după nebunia lui, ca să nu se creadă înțelept în ochii lui. " Pildele lui Solomon 26,4-5.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 20.09.2010, 12:29:56
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eugen, asa se intampla cu omul care reduce taina la mintea lui si nu incearca sa-si schimbe mintea pentru a se invrednici de taina - greseste. Sa-mi fie cu iertare, dar cand vezi ce ineptii sustin unii neoprotestanti, chiar ca ajungi sa crezi ca natura umana a fost distrusa de pacat dupa cum ei sustin, caci nu mai naste nimic bun in acest sens.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 21.09.2010, 19:19:18
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit The Eucharist

The Eucharist

http://ancientfaith.com/podcasts/ourlife/the_eucharist
Reply With Quote
  #296  
Vechi 25.09.2010, 15:57:10
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit PLANSUL MISTIC al parintelui ARSENIE BOCA




S-a ajuns la momentul cand se rosteau cuvintele Domnului, de instituire a Sfintei Euharistii, spuse de Domnul Hristos la Cina de Taina, din Joia cea mare: "Luati, mancati, acesta este Trupul Meu, Care se frange pentru voi spre iertarea pacatelor" si "Beti dintru acesta toti, acesta este Sangele Meu, al Legii celei noua (asa rostea Parintele Arsenie) care pentru voi si pentru multi se varsa, spre iertarea pacatelor"; si apoi "ale Tale dintru ale Tale, Tie Ti-aducem de toate si pentru toate" - momente sublime ale Sfintei Litur ghii. Rostirea cuvintelor era amestecata cu plansul Parintelui Arsenie, plansul lui mistic, de care am auzit mai tar ziu. A venit apoi momentul cand Sfantul Duh, invocat de preoti, se coboara pe Sfanta Masa din Altar si preface Painea (Agnetul) si Vinul in Trupul si Sangele Domnului, moment mistic si misteric, cand se canta imnul "Pe Tine Te laudam"...
Plansul amestecat cu lacrimi al Parintelui Arsenie transmitea o traire si o incarcatura spirituala cum nu mai auzisem. In acelasi timp, credinciosii ingenuncheati traiau si ei intens momentul: se auzeau in surdina oftaturi sau chiar plansete. Numai cei care l-au auzit pe Parintele Arsenie liturghisind pot martu risi acest adevar, greu de interpretat pentru cei nestiutori, dar luminat pentru noi, cei care mai tarziu am studiat teologia si am acumulat cunostinte ascet-mistice despre Sfanta Liturghie, explicate de unii dintre Sfintii Bisericii si traite de acestia. Ca studenti in teologie am invatat despre misterul liturgic si des pre mistica liturgica, lucruri pe care Parintele Arsenie le cunostea, dar le si traia, cu un simtamant pe care nu l-am mai vazut la nici un preot, fie ca era vorba de preoti de mir, de monahi sau chiar de ierarhi.
Ceea ce trebuie subliniat este ca Sfanta Liturghie - cu miscarile, gesturile si cuvintele rostite - s-a facut in spiritul evla viei si al trairii fiecarui moment, dupa importanta sa, si totul s-a desfa surat in chip liturgic, fara ostentatie, dar nu in chip mecanic, cum auzim la unele biserici, unde preotii slujesc fara nici un fior de traire, fapt pe care credinciosii il simt. Atat Parintele Arsenie cat si Parintele Serafim trecusera prin "Teolo gie" ca studenti eminenti; si unul si altul facusera voturile monahale, fusesera la Athos, aveau o constiinta clara a vocatiei pentru monahism si preotie si cunosteau foarte bine sensul adevarat al Sfintei Liturghii, care rememoreaza in chip mistic, dar real, jertfa de pe Golgota a Domnu lui nostru Iisus si Invierea Sa.




Parintele Arsenie a explicat de multe ori valoarea Sfintei Liturghii, spunand intr-o predica, devenita capitol in "Cararea Imparatiei": "Rabda Fiul lui Dumnezeu o rastignire neintrerupta. Mielul-Imparat sta mereu che zas inaintea Tatalui, aducandu-se jertfa neincetata, rugaminte de mijlocire pentru biata lume. Ca de n-ar fi sangele Mielului, al Insusi Arhiereului-Imparat, Iisus Hristos, dat de buna voie si neincetat pret de mantuire pentru oameni, stand cu iubire si partinire pentru lume, demult ar fi inecat Dumnezeu pamantul in sangele oamenilor si l-ar fi ars cu foc, desfacand de istov stihiile. Dumnezeu coboara intre oameni si suie oamenii la Sine, pe Scara Sfintei Litur ghii".
Apoi, afirma in chip deosebit: "Toata lumea ar trebui sa vie la Sfanta Liturghie, ca pentru dainui rea lumii e darul acesta pe pamant". Atata vreme cat crestinii vor continua sa doreasca si sa aiba sfinte altare, pe care sa se savarseasca Sfanta Liturghie - Jertfa cea de-a pururi, de care vorbeste Prorocul Daniel - lumea va exista, dar cand Jertfa cea de-a pururi va inceta, din vrerea oamenilor, va incepe "uraciunea pustii rii" (Daniel 12, 11-12) si va fi sfarsitul lumii.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 26.09.2010, 21:56:24
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sfanta euharistie

Cuvantul EUHARISTIA in limba greaca inseamna ,,multumire'',recunostinta,si prin el este definita Taina instituita insusi de Mantuitorul IISUS HRISTOS,prin rugaciune de multumire si binecuvantarea painii si vinului,la ultima Sa cina cu apostolii,in care Biserica actualizeaza in mod sacramental opera Sa rascumparatoare,concentrata in jertfa si invierea Sa.Biserica si Euharistia sunt doua realitati inseparabile,deoarece nasterea noului popor al lui Dumnezeu,a crestinilor,este pecetluita cu sangele lui IISUS HRISTOS .Pentru teologia rasariteana Euharistia nu este o simpla actiune sacra,ci este centrul intregii vieti bisericesti.Termenul de Euharistia apare pt. prima data in scrierile Sf.Ignatie al Antohiei:,,Purtati de grija sa va adunati cat mai des pt. a aduce lui Dzeu multumire(euharistie)si marire.Tot el o numeste,,painea care este leacul nemuririi'',antidotul mortii pt. a trai in IISUS HRISTOS pt. totdeauna.Sf.Euharistie,spun Sfintii Parinti,are efectul de a-i aduna pe oameni,pe credinciosi la HRISTOS,Cel in care cred.Altarul pe care se aduce Euharistia este izvorul unitatii Bisericii:,,Nimeni sa nu risipeasca ;daca cineva nu se afla in launtrul altarului,el se va lipsi de painea lui Dzeu'',spune acelasi Ignatie al Antiohiei,aceasta unitate depasind marginile pamantului,fiind regasita si implinita in imparatia lui Dzeu.Pt. Sf.Vasile cel Mare,Sf.Euharistie este,,hrana pt. drumul vesniciei''.Liturghia,care are in centrul sau Sf.Euharistie,este o recapitulare a iconomiei divine,a planului de mantuire a lui Dzeu pt. om si creatia Sa.,,Ca am avut pomenirea mortii Tale,vazut-am chipul invierii Tale,umplutu-ne-am deviata Ta cea nesfarsita,indulcitu-ne-am de hrana Ta cea neimputinata''(frag. din Liturghia Sf. Vasile)
Reply With Quote
  #298  
Vechi 08.10.2010, 12:45:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

"Zice atat de frumos Sfantul Isaac Sirul: “Cel ce a aflat dragostea mananca pe Hristos (se hraneste cu Hristos) in fiecare zi si ceas. Si se face prin aceasta nemuritor. Ca «cel ce manaca din painea pe care i-o voi da Eu lui nu va vedea moartea in veac»”. Deci cine mananca din Cuvantul lui Dumnezeu, din lumina si iubirea Lui, din dumnezeiasca Impartasanie, nu va vedea moartea in veac. Fericit este cel ce mananca din Painea dragostei, care este Iisus. Caci cel ce se hraneste din dragoste se hraneste din Hristos, Dumnezeul Cel peste toate; El o marturiseste si Ioan intareste: “Dumnezeu este Iubire”. Prin urmare cel ce vietuieste in dragoste rodeste viata din Dumnezeu si gusta invierea inca din viata de aici.

O, Doamne, fa-ne partasi sa gustam din taina invierii de aici; adica din taina iubirii. Tu, pururea fiind si acelasi fiind, fa-ne si pe noi sa fim aceiasi; fiecare suflet sa ramana acelasi in iubire, in ofranda sfanta… "

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lor-96932.html

Acesta este cel mai frumos raspuns la intrebare.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 08.10.2010, 13:57:19
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
"Zice atat de frumos Sfantul Isaac Sirul: “Cel ce a aflat dragostea mananca pe Hristos (se hraneste cu Hristos) in fiecare zi si ceas. Si se face prin aceasta nemuritor. Ca «cel ce manaca din painea pe care i-o voi da Eu lui nu va vedea moartea in veac»”. Deci cine mananca din Cuvantul lui Dumnezeu, din lumina si iubirea Lui, din dumnezeiasca Impartasanie, nu va vedea moartea in veac. Fericit este cel ce mananca din Painea dragostei, care este Iisus. Caci cel ce se hraneste din dragoste se hraneste din Hristos, Dumnezeul Cel peste toate; El o marturiseste si Ioan intareste: “Dumnezeu este Iubire”. Prin urmare cel ce vietuieste in dragoste rodeste viata din Dumnezeu si gusta invierea inca din viata de aici.

O, Doamne, fa-ne partasi sa gustam din taina invierii de aici; adica din taina iubirii. Tu, pururea fiind si acelasi fiind, fa-ne si pe noi sa fim aceiasi; fiecare suflet sa ramana acelasi in iubire, in ofranda sfanta… "

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lor-96932.html

Acesta este cel mai frumos raspuns la intrebare.
Vedeți ce frumos este simbolismul acesta? Însuși Cuvântul (alt simbol al lui Hristos)- Scriptura trebuie s-o ”mâncăm” la modul simbolic (asimilând învățătura ei și trăind-o) pentru a avea parte de viața veșnică:

Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine.” (Ioan 5,39)

La fel cum nu mestecăm hârtia Scripturii pentru a căpăta viața veșnică, aidoma nu e nevoie să mușcăm din trupul Mântuitorului (nici nu am putea face așa ceva) pentru a avea parte cu El.

Este interesantă o altă paralelă ce reiese din întâlnirea după Înviere a lui Hristos cu cei doi ucenici descrisă în Luca 24,13-32. Hristos nu le arată palmele Sale ca lui Toma, ci le deschide Scriptura pentru a-L recunoaște. Iar când le frânge pâinea (atenție: pâinea, nu trupul Său!) exact ca la Cina cea de Taină (vers.30-31) li se deschid ochii și-L recunosc.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 08.10.2010, 14:29:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vedeți ce frumos este simbolismul acesta? Însuși Cuvântul (alt simbol al lui Hristos)- Scriptura trebuie s-o ”mâncăm” la modul simbolic (asimilând învățătura ei și trăind-o) pentru a avea parte de viața veșnică:

Cercetați Scripturile, că socotiți că în ele aveți viață veșnică. Și acelea sunt care mărturisesc despre Mine.” (Ioan 5,39)

La fel cum nu mestecăm hârtia Scripturii pentru a căpăta viața veșnică, aidoma nu e nevoie să mușcăm din trupul Mântuitorului (nici nu am putea face așa ceva) pentru a avea parte cu El.

Este interesantă o altă paralelă ce reiese din întâlnirea după Înviere a lui Hristos cu cei doi ucenici descrisă în Luca 24,13-32. Hristos nu le arată palmele Sale ca lui Toma, ci le deschide Scriptura pentru a-L recunoaște. Iar când le frânge pâinea (atenție: pâinea, nu trupul Său!) exact ca la Cina cea de Taină (vers.30-31) li se deschid ochii și-L recunosc.
chiar doriti sa reluam de la capat disputa despre Sfanta Euharistie?! oare pe celealte topicuri nu am inteles foarte clar atat noi crestinii ortodocsi cat si dumneavoastra (cultele neoprotestante) care ne sunt invataturile cu privire la Sfanta Euharistie? (Pentru noi este o Sfanta Taina si ca orice Sfanta Taiana este REALA iar petru Dumneavoastra este doar un Simbol, nicidecum Sfanta Taina Reala).

Omul este trup si suflet, deci si hrana este dubla: fizica (trupeasca) si sufleteasca.

Hrata trupeasca cea adevarata a omului este Sfanta Euharistie, impartasirea reala (nu simbolica!) cu adevarat trupul si sangele Domnului Iisus Hristos, cand ne facem partasi la deplinatatea firii dumnezeieti (II petru 1,4) cu intreg sufletul si intreg trupul nostru, deci cu intreaga noastra fiinta.

Hrana sufleteasca a omului este de natura sufleteasca (spirituala, duhovniceasca) si nu are nici o legatura cu trupul (materia) caci este cunoastere. Sfanta Scrptura este Cuvantul lui Dumnezeu si este hrana cea adevarata pentru sufletul omului. Sfanta Scriptura poate fi pe numeroase suprturi fizice: carte, audio, video... suporturi informatice (web, documente etc) dar prin orice mijloc am culege cu simturile trupesti (vaz, auz) aceste informatii sunt exclusiv pentru sufletul nostru.

SFANTA SCRIPTURA NU POATE FI INTELEASA FARA SFANTA EUHARISTIE, FARA DUHUL SFANT. (VEZI LUCA CAP 24, cand Frangerea painii este intocmai Sfanta Euharistie).

Cum puteti sustine ca in Luca cap 24 nu este vorba de Sfanta EUHARISTIE cand Sfanta Scriptura spne clar ca intocmai ca la cina cea de Taina, "luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor. " Luca 24,30? Cum puteti sustine ca dupa binecuvantare mai este paine si nu este intocmai trupul LUI cel Sfant?!
De ce scoateti in mod tendetios verbul "BINECUVANTAND" cand este vorba de Frangera Painii (Taina Sfintei Euharistii)?! Daca nu ar fi binecuvantat Domnul painea (atat la cina cea de Taina cat si in acest caz) ar fi fost doar paine simpla.

va rugam sa nu mai incercati sa ne ironizati "ca precum nu mancam fizic Sfanta Scriptura" asa nu trebuie sa mancam efectiv adevarat trupul si sangele Domnului.
La ce ar folosi daca si noi crestinii ortodocsi am incepe sa va ironizam ca "doar simbolizati" unirea cu Hristos?!

Last edited by Eugen7; 08.10.2010 at 14:43:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52